Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Uspěje drama nebo pohádka? FILMOVÁ NADACE se znovu chystá oceňovat scenáristy

6. 4. 2016

Praha, 6. dubna 2016 – Celkem 109 filmových scénářů od 120 žadatelů se letos uchází o podporu FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář. Mezi přijatými pracemi jsou v největší míře zastoupena dramata (51), následovaná komediemi (25) a pohádkami společně s rodinnými filmy (23). Scenáristé, jejichž díla v soutěži uspějí, si mezi sebou rozdělí částku 800 tisíc korun.

„Těší nás, že snímky natočené podle scénářů oceněných nadací se dokážou prosadit v silné konkurenci ostatních filmů. To jednoznačně dokládá loňské drama Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského, které bodovalo na karlovarském filmovém festivalu, na Trilobitu Beroun nebo na Cenách české filmové kritiky,“ zdůraznil Petr Tichý, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE a generální ředitel Barrandov Studia, a dodal: „Je skvělou vizitkou, že při vyhlašování 23. výročních cen Český lev uspěly Kobry a užovky hned šestkrát a zvítězily i v kategorii nejlepší film.“

Přihlášené práce bude nyní čtyři měsíce anonymně studovat a hodnotit pětičlenný výbor nadace ve složení Ivo Mathé, Tomáš Baldýnský, Lubomír Dohnal, Jaroslav Sedláček a Ivo Trajkov. Výsledky soutěže budou vyhlášeny počátkem července v době konání 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

„Nové podmínky soutěže, které platí od roku 2013, přilákaly stejně jako loni či předloni více zkušených autorů-profesionálů. Scenáristé, dramaturgové, režiséři či spisovatelé letos tvořili 64 procent z celkového počtu zúčastněných,“ uvedl Martin Chalupský, člen správní rady FILMOVÉ NADACE a ředitel komunikace RWE Česká republika.

Podle nadací oceněných scénářů bylo dosud natočeno sedm celovečerních filmů, které uspěly na české i mezinárodní scéně. Nejnovější z nich – Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava – se již představil na letošním filmovém festivalu Berlinale, kde obdržel diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiegel. Tuzemská premiéra se uskuteční 7. dubna.

V loňském roce měli diváci možnost zhlédnout v kinech dva snímky natočené podle scénářů ohodnocených nadací. Kromě filmu Kobry a užovky se představil ještě snímek Domácí péče v režii Slávka Horáka. „Film Kobry a užovky ovládl České lvy, snímek Domácí péče se představil na festivalech doslova po celém světě a jeho režisér Slávek Horák se dokonce dostal do prestižního výběru časopisu Variety ,10 Directors to Watch‘. I z tohoto hlediska bych řekl, že to byl zatím nejúspěšnější rok ve fungování nadace,“ připomněl Petr Dvořák, generální ředitel České televize.

Další zprávy:

 • Česká televize přiveze do Varů Modré stíny i Blue Effect

  28. 6. 2016

  Česká televize uvede v letošním roce do kin 31 nových koprodukčních snímků. Jedenáct z nich se divákům představí na nadcházejícím ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V jeho oficiálním programu se letos ale objeví i díla televizní.

 • Jan Hřebejk začal natáčet „nové Pelíšky“

  27. 6. 2016

  Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová, to jsou herečky, které ztvární tři sestry v nové české filmové trilogii Zahradnictví. Ta časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. Jedna ze sester je manželkou Jindřicha, postavy, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jiří Kodet. V Zahradnictví bude Jindřicha hrát herec Martin Finger.

 • Vlk z Královských Vinohrad

  31. 5. 2016

  Film Jana Němce v hlavní soutěži karlovarského festivalu

 • Digitálně restaurovaný film Baron Prášil míří na velká plátna

  26. 5. 2016

  55 let uplynulo od doby, kdy se film Baron Prášil režiséra Karla Zemana poprvé promítal v českých kinech. Fantastický příběh o lásce nyní opět ožil díky projektu Čistíme svět fantazie, aby potěšil a inspiroval diváky po celém světě. Kmotrem digitálně restaurovaného snímku se stal legendární americký režisér Terry Gilliam, který již v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman prozradil, že Zemanův film byl prvotní inspirací vlastní verze slavného příběhu.

 • Zlatí ledňáčci pro koprodukce ČT

  25. 4. 2016

  Z letošního festivalu Finále Plzeň si ČT odnesla celkem 8 cen: 5 statutárních a 3 studentské. Obě hlavní ceny - Zlaté ledňáčky – si odvezly koprodukční filmy ČT.

 • Úspěchy českého filmu v USA

  13. 4. 2016

  Tři tituly podporované Českou televizí se úspěšně uplatňují v zámoří.

 • Hong Kong ocenil dokument V paprscích slunce

  6. 4. 2016

  Na 40. mezinárodním filmovém festivalu v Hong Kongu se v úterý 4. 4. 2016 rozdělovaly ceny. V dokumentární sekci získal Cenu poroty dokument V paprscích slunce režiséra Vitalije Manského. Jeho miniaturnímu štábu se podařil husarský kousek – jako jedni z mála získali severokorejské povolení natáčet.

 • Uspěje drama nebo pohádka? FILMOVÁ NADACE se znovu chystá oceňovat scenáristy

  6. 4. 2016

  Praha, 6. dubna 2016 – Celkem 109 filmových scénářů od 120 žadatelů se letos uchází o podporu FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář. Mezi přijatými pracemi jsou v největší míře zastoupena dramata (51), následovaná komediemi (25) a pohádkami společně s rodinnými filmy (23). Scenáristé, jejichž díla v soutěži uspějí, si mezi sebou rozdělí částku 800 tisíc korun.

 • Chystáte se na Jeden svět?

  9. 3. 2016

  V rámci festivalu srdečně zveme také na projekce osmi dokumentárních filmů, které vznikly v koprodukci s Českou televizí:

 • Dokument o Divadle Sklep míří v květnu do kin

  7. 3. 2016

  Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého dokumentu, který v květnu zamíří do českých a moravských kin. Je tomu již neskutečných 45 let, kdy se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény Divadlo Sklep.

 [ 51 - 60 ]  [ 61 - 70 ]  [ 71 - 80 ]  [ 81 - 90 ]  [ 91 - 100 ]