Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Domácí péče a Kobry a užovky v hlavní soutěži 50. MFF Karlovy Vary

3. 6. 2015

Mezi sedmi světovými a šesti mezinárodními premiérami festival představí nové filmy Dietricha Brüggemanna, rumunských tvůrců Anci Damianové a Florina Serbana či debut talentovaného italského tvůrce Ferdinanda Cita Filomarina

Suverénní hrou se žánry a zároveň výraznými politicko-morálními komentáři se v soutěži zaskví trio z nejzajímavějších současných evropských režisérů. Ceněný německý tvůrce Dietrich Brüggemann (Křížová cesta) uvede v premiéře radikální anti-neonacistickou satirickou komedii Heil, jízlivý komentář ke stavu německé společnosti předestřený strhujícím tempem. Červený pavouk, hraný debut předního polského dokumentaristy a kameramana Marcina Koszałky je precizně vystavěným psychologickým thrillerem inspirovaným skutečnými událostmi a pojednávajícím o mechanismech zrodu masového vraha. Uznávaný dánský dokumentarista Daniel Dencik představí hranou prvotinu Zlaté pobřeží, originální historický film, který je lyrickou básní i děsivou noční můrou a především vyhraněným svědectvím o evropském kolonialismu.

Česká republika bude v hlavní soutěži zastoupena dvěma tituly. Domácí péče, debut Slávka Horáka upínající pozornost k obětavé ošetřovatelce, které osud postaví do cesty jen těžko překonatelnou překážku, vypráví o smrtelně vážných věcech s jemným humorem. Jan Prušinovský divákům představí Kobry a užovky, nekompromisní drama dvou bratrů vyrovnávajících se různými způsoby s bezútěšností a nedostatkem prostředků na středočeském maloměstě.

Fakt, že se kvalitní italská filmová produkce nevyčerpala na nedávném canneském festivalu, dokazuje výjimečný debut Antonia, originální vhled do života uznávané básnířky Antonie Pozziové (1912 - 1938), který ani ne třicetiletý Ferdinando Cito Filomarino natočil v produkci proslulého kolegy Luky Guadagnina.

Podobným příslibem pro evropský film blízké budoucnosti je kosovský talent Visar Morina, který v karlovarské soutěži představí svoji celovečerní prvotinu Babai, příběh desetiletého chlapce následujícího otce na dramatické cestě z Kosova do Německa.

S výrazně stylizovanými filmy do Karlových Varů přijedou dvě filmařky. Autorka obdivovaného snímku Crulic – Cesta na onen svět Anca Damianová ve svém novém výtvarně-filmovém počinu Kouzelný vrch líčí dobrodružné osudy horolezce a fotografa Adama Winklera za použití techniky animovaných koláží vycházejících z dobových materiálů. Respektované dílo klasika jidiš literatury Šoloma Alejchema posloužilo jako inspirace ukrajinské režisérce Evě Neymannové (Dům s věžičkou na MFF KV 2012), jejíž třetí film Píseň písní nabízí dějově volně propojené uhrančivé obrazy zaniklého světa židovského štetlu počátku 20. století.

Mezi sedmi soutěžícími debuty se objeví i americký snímek Francouze usazeného v Massachusetts Diega Ongara Bob a stromy, ve stylu verité natočený příběh dřevorubce a chovatele dobytka Boba Tarasuka, charismatického dříče se slabostí pro golf a gangsterský rap. 

Pět let po cenami ověnčeném berlínském soutěžním filmu Když chci, tak písknu přichází rumunský tvůrce Florin Serban s dramatem „na tělo” Box, v jehož příběhu svede dohromady kroky devatenáctiletého talentovaného boxera a o generaci starší atraktivní divadelní herečky.

Drama dospívání a jitřivou fotogeničnost quebeckého venkova ve svém komorním debutu Zvuk stromů komplexně vystihl kanadský tvůrce François Peloquin. Kinematograficky ambiciózní a symboly protkaný způsob vyrovnání se s bolestnou ztrátou blízké osoby představí rakouský tvůrce Peter Brunner v niterné studii Má křídla, kdo končí pádem, jejíž název přiznává inspiraci v básnické tvorbě Ingeborg Bachmannové.

Přílohy:

Další zprávy:

 • Alena Mihulová - Nejlepší herečku v Palm Springs!

  11. 1. 2016

  I když by se to možná někomu mohlo zdát málo pravděpodobné, film, který se odehrává na Jižní Moravě, sbírá na zahraničních filmových festivalech jednu cenu za druhou. V sobotu 9. ledna, jen pár dní po vyhlášení ocenění 10 Directors to Watch, které získal režisér filmu Domácí péče Slávek Horák, dostala na filmovém festivalu v Palm Springs herečka Alena Mihulová za roli Vlasty v tomto snímku cenu Nejlepší herečka.

 • Slávek Horák s cenou pro vycházející režisérské hvězdy

  8. 1. 2016

  Kromě pěti nominací na Ceny české filmové kritiky si režisér filmu Domácí péče Slávek Horák v posledních dnech připsal další úspěch v podobě ocenění 10 Directors to Watch, které získal v Americe. Tento žebříček vycházejících režisérských hvězd na mezinárodní scéně sestavuje už dvacet let uznávaný filmový magazín Variety. V minulosti se do něj z českých jmen probojovali zatím jen Bohdan Sláma a David Ondříček.

 • Kolik Cen české filmové kritiky získá ČT?

  6. 1. 2016

  Málokteré novinové články jsou mezi filmovými tvůrci tak detailně probírány jako filmové recenze. Filmoví recenzenti ve svých příspěvcích nešetří filmaře a ti v následných komentářích zase tepou autory recenzí. Někdy by se až mohlo zdát, že si občas vzájemně ani nemohou přijít na jméno. Naštěstí se každoročně pořádají Ceny české filmové kritiky, kdy nastane klid zbraní. Recenzenti totiž (navzdory všem svým předchozím kritickým výtkám) každý rok nakonec najdou filmy, kterým chtějí udělit své ceny. A filmaři si pro ceny od českých filmových kritiků zase moc rádi chodí.

 • Film Ani ve snu! vybrán na Berlinale 2016

  5. 1. 2016

  Mezi 13 hranými filmy, které byly v prvním kole vybrány do oficiálního programu 66. Berlinale je i koprodukční snímek ČT Ani ve snu! Film producenta a režiséra Petra Oukropce se spolu s 12 dalšími tituly ze 14 zemí dostal do berlínské soutěžní sekce Generation 14+, kam jsou zařazovány nejlepší snímky ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

 • Česká televize přiveze do Ji.hlavy desítky nových dokumentů, některé již ověnčené cenami

  22. 10. 2015

  Česká televize, největší podporovatel tuzemské dokumentární tvorby, se na letošním ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představí s celkem šestatřiceti původními a koprodukčními snímky. Do soutěžních sekcí festivalu je zařazeno osm z nich. Žánrovou pestrost současné dokumentární tvorby včetně nových televizních cyklů a formátů mohou diváci zhodnotit také v rámci dvoudenní přehlídky Dokument ČT v Horáckém divadle.

 • Slovinský režisér soutěží s českým filmem na nejprestižnějším španělském festivalu

  28. 7. 2015

  Deset let po úspěchu hořké komedie Štěstí Bohdana Slámy ve španělském San Sebastian byl na tento prestižní mezinárodní festival přijat do soutěžní sekce další český snímek, Rodinný film, jehož autorem je režisér slovinského původu Olmo Omerzu. Absolvent pražské FAMU natočil snímek o složitosti rodinných vztahů v češtině a s českými herci. Koproducentem filmu je Česká televize.

 • Třeštíková, Mihulová, Hádek. Koprodukční projekty České televize uspěly v mezinárodní festivalové konkurenci.

  13. 7. 2015

  Nejlepší mužský a ženský herecký výkon i nejlepší dokument. V mezinárodní konkurenci padesátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech uspěly hned tři koprodukční projekty České televize.

 • Koprodukční filmy České televize v Karlových Varech

  24. 6. 2015

  I letos se na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech představí řada filmů z koprodukce ČT.

 • Domácí péče a Kobry a užovky v hlavní soutěži 50. MFF Karlovy Vary

  3. 6. 2015

  Mezi sedmi světovými a šesti mezinárodními premiérami festival představí nové filmy Dietricha Brüggemanna, rumunských tvůrců Anci Damianové a Florina Serbana či debut talentovaného italského tvůrce Ferdinanda Cita Filomarina

 • Dívčí varianta Linklaterova Chlapectví a další dva projekty prošly Filmovým akcelerátorem ČT

  8. 4. 2015

  Nejlepší filmové projekty studentů pražské FAMU, písecké FAMO a zlínské Univerzity Tomáše Bati se podruhé ucházely o podporu České televize. Její Filmový akcelerátor po loňském úspěšném ročníku pořádalo Filmové centrum ČT s cílem přivést mladé talenty české kinematografie ke spolupráci s veřejnoprávní televizí a podpořit ty nejzajímavější a nejodvážnější studentské projekty, které momentálně v České republice vznikají.

 [ 101 - 110 ]  [ 111 - 120 ]  [ 121 - 130 ]  [ 131 - 140 ]  [ 141 - 150 ]