Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Dívčí varianta Linklaterova Chlapectví a další dva projekty prošly Filmovým akcelerátorem ČT

8. 4. 2015

Nejlepší filmové projekty studentů pražské FAMU, písecké FAMO a zlínské Univerzity Tomáše Bati se podruhé ucházely o podporu České televize. Její Filmový akcelerátor po loňském úspěšném ročníku pořádalo Filmové centrum ČT s cílem přivést mladé talenty české kinematografie ke spolupráci s veřejnoprávní televizí a podpořit ty nejzajímavější a nejodvážnější studentské projekty, které momentálně v České republice vznikají.

Každá škola nominovala do Filmového akcelerátoru České televize po třech projektech, z nich porota složená z filmových profesionálů vybírala ten nejlepší. „Jde o další formu podpory České televize tuzemské audiovizi. Spolupráci s odbornými školami se snažíme rozvíjet co nejintenzivněji. Nejen touto cestou, ale například i programem dlouhodobých stáží, dáváme studentské tvorbě prostor ve vlastním magazínu Průvan na ČT art, každý rok pořádáme Maraton studentských filmů. Hledáme ty typy podpory, která je oboustranně přínosná,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Jednoznačným vítězem letošního Filmového akcelerátoru se stal snímek Šest dní scenáristky a režisérky Michaely Polákové, studentky 3. ročníku Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Režisérka v něm zachycuje šest dní v rozmezí dvaceti lety, které charakterizují dětství a dospívání jedné dívky i život celé rodiny. „Režisérce se daří velmi šikovně na malé ploše vyprávět o podstatných věcech,“ říká člen poroty a hlavní dramaturg Filmového centra ČT Jaroslav Sedláček a dodává: „Je to příběh, který funguje hned v několika rovinách a který navíc komunikuje s divákem, protože si vybírá klíčové okamžiky, k nimž máme všichni silný osobní vztah, tedy nejen Vánoce či Velikonoce, ale třeba i den, kdy zemřela princezna Diana, nebo den, kdy došlo k útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku.“ Kreativní producent Tomáš Baldýnský k tomu jako další z porotců dodává: „S určitou nadsázkou by se dalo říct, že jde o ryze českou, velmi originální a hlavně dívčí variantu celosvětově proslulého Chlapectví režiséra Richarda Linklatera. Jak sama režisérka během prezentace přiznala, mnohem silnějším inspiračním zdrojem pro ni byl ale docela jiný snímek, mimochodem neméně skvělý, francouzský film První den zbytku tvýho života.“ Rolí rodičů, kteří během dvacetiminutového filmu zestárnou o dvacet let, by se měli v optimálním případě zhostit Hana Vagnerová a Jiří Vyorálek. „Volejte ,Sláva´ a tři dny se radujte,“ taková byla bezprostřední reakce Michaely Polákové na vítězství ve Filmovém akcelerátoru. Dnes už je poněkud střízlivější: „Byla to obrovská euforie, kterou, přiznávám, vystřídala ještě větší zodpovědnost, ale také odhodlání projekt, který nebude vůbec lehké natočit, zvládnout se ctí tak, abychom nezklamali ani diváky, ani Českou televizi, ale hlavně abychom nezklamali sami sebe.“

Další studentské projekty, které porota doporučila k podpoře, byla romantická komedie studenta písecké FAMO Marka Ciccottiho o pravdě, sebepoznání i odpuštění Snovej s Jiřím Havelkou a Kamilou Janovičovou v hlavních rolích a mikrodrama jednoho vztahu, které s úsměvným nadhledem reflektuje nešikovnost mužů 21. století, Rytířský lexikon studenta pražské FAMU Tomáše Janáčka.

Programová rada České televize schválila koprodukční vstup do všech zmíněných projektů jak finančním, tak věcným plněním. „Rádi bychom z Filmového akcelerátoru udělali tradici,“ říká vedoucího Filmového centra Helena Uldrichová a dodává: „Jsme rádi, jaký ohlas má tato akce mezi studenty už nyní, a věřím, že čím lepší filmy studenti budou točit, tím atraktivnější prostor ve vysílání České televize budou dostávat.“

Vedle Heleny Uldrichové, Tomáše Baldýnského a Jaroslava Sedláčka v porotě zasedl i scenárista Štěpán Hulík. Začínající tvůrci tak na Filmovém akcelerátoru měli možnost nejen se ucházet o koprodukci České televize, ale získat také okamžitou reakci filmových profesionálů na své projekty.

Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize

Přílohy:

Další zprávy:

 • Alena Mihulová - Nejlepší herečku v Palm Springs!

  11. 1. 2016

  I když by se to možná někomu mohlo zdát málo pravděpodobné, film, který se odehrává na Jižní Moravě, sbírá na zahraničních filmových festivalech jednu cenu za druhou. V sobotu 9. ledna, jen pár dní po vyhlášení ocenění 10 Directors to Watch, které získal režisér filmu Domácí péče Slávek Horák, dostala na filmovém festivalu v Palm Springs herečka Alena Mihulová za roli Vlasty v tomto snímku cenu Nejlepší herečka.

 • Slávek Horák s cenou pro vycházející režisérské hvězdy

  8. 1. 2016

  Kromě pěti nominací na Ceny české filmové kritiky si režisér filmu Domácí péče Slávek Horák v posledních dnech připsal další úspěch v podobě ocenění 10 Directors to Watch, které získal v Americe. Tento žebříček vycházejících režisérských hvězd na mezinárodní scéně sestavuje už dvacet let uznávaný filmový magazín Variety. V minulosti se do něj z českých jmen probojovali zatím jen Bohdan Sláma a David Ondříček.

 • Kolik Cen české filmové kritiky získá ČT?

  6. 1. 2016

  Málokteré novinové články jsou mezi filmovými tvůrci tak detailně probírány jako filmové recenze. Filmoví recenzenti ve svých příspěvcích nešetří filmaře a ti v následných komentářích zase tepou autory recenzí. Někdy by se až mohlo zdát, že si občas vzájemně ani nemohou přijít na jméno. Naštěstí se každoročně pořádají Ceny české filmové kritiky, kdy nastane klid zbraní. Recenzenti totiž (navzdory všem svým předchozím kritickým výtkám) každý rok nakonec najdou filmy, kterým chtějí udělit své ceny. A filmaři si pro ceny od českých filmových kritiků zase moc rádi chodí.

 • Film Ani ve snu! vybrán na Berlinale 2016

  5. 1. 2016

  Mezi 13 hranými filmy, které byly v prvním kole vybrány do oficiálního programu 66. Berlinale je i koprodukční snímek ČT Ani ve snu! Film producenta a režiséra Petra Oukropce se spolu s 12 dalšími tituly ze 14 zemí dostal do berlínské soutěžní sekce Generation 14+, kam jsou zařazovány nejlepší snímky ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

 • Česká televize přiveze do Ji.hlavy desítky nových dokumentů, některé již ověnčené cenami

  22. 10. 2015

  Česká televize, největší podporovatel tuzemské dokumentární tvorby, se na letošním ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představí s celkem šestatřiceti původními a koprodukčními snímky. Do soutěžních sekcí festivalu je zařazeno osm z nich. Žánrovou pestrost současné dokumentární tvorby včetně nových televizních cyklů a formátů mohou diváci zhodnotit také v rámci dvoudenní přehlídky Dokument ČT v Horáckém divadle.

 • Slovinský režisér soutěží s českým filmem na nejprestižnějším španělském festivalu

  28. 7. 2015

  Deset let po úspěchu hořké komedie Štěstí Bohdana Slámy ve španělském San Sebastian byl na tento prestižní mezinárodní festival přijat do soutěžní sekce další český snímek, Rodinný film, jehož autorem je režisér slovinského původu Olmo Omerzu. Absolvent pražské FAMU natočil snímek o složitosti rodinných vztahů v češtině a s českými herci. Koproducentem filmu je Česká televize.

 • Třeštíková, Mihulová, Hádek. Koprodukční projekty České televize uspěly v mezinárodní festivalové konkurenci.

  13. 7. 2015

  Nejlepší mužský a ženský herecký výkon i nejlepší dokument. V mezinárodní konkurenci padesátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech uspěly hned tři koprodukční projekty České televize.

 • Koprodukční filmy České televize v Karlových Varech

  24. 6. 2015

  I letos se na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech představí řada filmů z koprodukce ČT.

 • Domácí péče a Kobry a užovky v hlavní soutěži 50. MFF Karlovy Vary

  3. 6. 2015

  Mezi sedmi světovými a šesti mezinárodními premiérami festival představí nové filmy Dietricha Brüggemanna, rumunských tvůrců Anci Damianové a Florina Serbana či debut talentovaného italského tvůrce Ferdinanda Cita Filomarina

 • Dívčí varianta Linklaterova Chlapectví a další dva projekty prošly Filmovým akcelerátorem ČT

  8. 4. 2015

  Nejlepší filmové projekty studentů pražské FAMU, písecké FAMO a zlínské Univerzity Tomáše Bati se podruhé ucházely o podporu České televize. Její Filmový akcelerátor po loňském úspěšném ročníku pořádalo Filmové centrum ČT s cílem přivést mladé talenty české kinematografie ke spolupráci s veřejnoprávní televizí a podpořit ty nejzajímavější a nejodvážnější studentské projekty, které momentálně v České republice vznikají.

 [ 101 - 110 ]  [ 111 - 120 ]  [ 121 - 130 ]  [ 131 - 140 ]  [ 141 - 150 ]