Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

ČT2: Oko nad Prahou, tragický příběh jednoho muže, jedné stavby, jedné lásky

13. 4. 2011

Oko nad Prahou, společenské a politické drama o neuskutečněné realizaci futuristické vize Národní knihovny světově proslulého architekta Jana Kaplického. Koprodukční dokument České televize, oceněný na MFF Varšava 2010 hlavní cenou v sekci dokumentárních filmů. Kamera a režie Olga Špátová. V premiéře vysílá ČT2 14. dubna od 20:05 hod.

Dokument o projektu Národní knihovny od architekta Jana Kaplického (1937–2009), který vstoupil do povědomí veřejnosti pod nejrůznějšími – a často pejorativními názvy – „Chobotnice", „Blob“, „Chrchel“, líčí jednu z nejznámějších politicko-společenských kauz uplynulých let. Ukazuje její absurdní peripetie: od Kaplického radosti z vyhrané soutěže přes odmítavou reakci prezidenta Klause, zpochybňování místa realizace projektu až po úřednické průtahy, Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Ve sporu, který rozjitřil odbornou i laickou veřejnost, se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho dopis Kaplického dceři Johance, která se narodí v den, kdy on sám umírá, tvoří jednu z point snímku.

Další rovinou filmu, který je protkaný šoty z televizního zpravodajství, záznamy z veřejných i soukromých debat a také záběry z demonstrací na podporu projektu, je spor konzervativního pohledu na architektonické ztvárnění podoby hlavního města s pohledem moderním a spíš ještě postmoderním, spojeným zároveň s netradičním a odvážným řešením. Představu architekta vcelku výstižně charakterizuje už název jím vedené firmy „Future systems“. Kaplickému jde jednoznačně o architekturu budoucnosti. A to i v případě instituce, jakou je Národní knihovna, která je v myslích české veřejnosti chápána především jako tradiční a po výtce konzervativní strážkyně kulturních hodnot českého národa. To se neodpouští.

Spor, který je původně naprosto legitimní, postupně vplouvá do politické roviny a navrch mají nejrůznější osočení, která se míjejí s podstatou věci. Z dokumentu je patrné, jak tím Kaplický trpí. Uvědomuje si, že je to jedna z posledních šancí, jak po sobě zanechat monument, který v Praze zůstane i tehdy, až on sám už tu nebude. Všechno se mu honí hlavou: válečná zkušenost očima dítěte, studentský vzdor vůči sovětské okupaci a s tím související odchod do světa, v němž se proslavil. Nyní se jako úspěšný architekt vrací domů a tolik stojí o to, aby byl právě tady pochopen… Jeho pocity ještě umocňuje očekávané narození dítěte, jež ho jako otce naplňuje štěstím, ale zároveň i určitou nostalgií. Chce svou „chobotnicí“ oslovit především budoucí nastupující generace, protože ta jeho nezadržitelně odchází. A právě tato „jeho“ generace mu nejvíce brání v tom, aby vyhrál svůj poslední a možná nejtěžší boj. Kaplický je zmatený a nechápe: „Proč politici nezaloží svůj život na počinech, vždyť demokracie je budování.“ Podvědomý strach, že Janu Kaplickému ujíždí vlak a on se už splnění svého velkého snu nedožije, se symbolicky naplňuje. Zanechává však po sobě dceru, která má naději, že se realizace otcova projektu Národní knihovny jednou dožije.

Snímek vznikl v koprodukci Simply Cinema spol. s.r.o. a Česká televize.

Scénář: Olga Špátová, Eliška Kaplicky Fuchsová. Kamera a režie Olga Špátová. www.ceskatelevize.cz/specialy/okonadprahou/

Tiskový útvar ČT

Další zprávy:

 • Ocenění koprodukčních filmů ČT na Finále Plzeň 2011

  26. 4. 2011

  Zlatý ledňáček a Cena studentů pro koprodukční film ČT Kuky se vrací, Zlatý ledňáček pro dokument ČT Nejtěžší volba, Zvláštní ocenění pro dokument ČT Andrej Krob na tahu, Cena Václava Táborského pro koprodukční dokument ČT Vše pro dobro světa a Nošovic, Cena Dagmar Táborské pro koprodukční film ČT Nesvatbov, Zvláštní ocenění studentů pro koprodukční film ČT Přežít svůj život, Divácká cena pro koprodukční film ČT Občanský průkaz, Výroční ceny AČFK pro koprodukční snímky ČT Pouta a Katka na 24. ročníku festivalu českých filmů FINÁLE 2011 (17. – 23. dubna) v Plzni.

 • Pravidla lži ve 20 filmových sezónách na ČT1

  22. 4. 2011

  J. Langmajer, J. Budař, D. Švehlík, K. Issová ve filmu R. Sedláčka o lidech, kteří se snaží překročit svou minulost. Filmový večer zahájí 26. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2006.

 • Česká televize hlavní mediální partner AniFestu 2011

  20. 4. 2011

  Česká televize je hlavním mediálním partnerem 10. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest 2011, který proběhne v Teplicích od 26. 4. do 1. 5. 2011.

 • Štěstí, oceněné 7 Českými lvy, ve 20 filmových sezónách na ČT1 a v HD

  18. 4. 2011

  T. Vilhelmová, A. Geislerová, P. Liška ve filmu B. Slámy o neobyčejných zázracích obyčejných lásek. Filmový večer zahájí 19. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2005.

 • ČT2: Oko nad Prahou, tragický příběh jednoho muže, jedné stavby, jedné lásky

  13. 4. 2011

  Oko nad Prahou, společenské a politické drama o neuskutečněné realizaci futuristické vize Národní knihovny světově proslulého architekta Jana Kaplického. Koprodukční dokument České televize, oceněný na MFF Varšava 2010 hlavní cenou v sekci dokumentárních filmů. Kamera a režie Olga Špátová. V premiéře vysílá ČT2 14. dubna od 20:05 hod.

 • Snowboarďáci v cyklu 20 filmových sezón na ČT1

  11. 4. 2011

  Vojta Kotek a Jiří Mádl v kultovní komedii Karla Janáka o teenagerech Rendym a Jáchymovi, kteří hodlají pokořit zasněžené horské svahy a získat obdiv půvabných dívek. Filmový večer zahájí 12. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2004.

 • Koprodukční dokument ČT Divadlo Svoboda vstupuje do kin – 7. 4.

  6. 4. 2011

  Dosud nezveřejněná tajemství ze života a tvorby světoznámého divadelního scénografa Josefa Svobody soustředil v celovečerním dokumentu jeho vnuk Jakub Hejna.

 • Jedna ruka netleská v cyklu 20 filmových sezón na ČT1 a v HD

  4. 4. 2011

  Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři režiséra Davida Ondříčka. Filmový večer zahájí 5. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2003.

 • Výlet ve 20 filmových sezónách na ČT1 a v HD

  28. 3. 2011

  Iva Janžurová a její dcery Theodora a Sabina Remundovy v české filmové tragikomedii, která je deníkem jedné zvláštní rodinné výpravy. Scénář a režie Alice Nellis. Filmový večer zahájí 29. 3. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2002.

 • Koprodukční film ČT Odcházení v režii Václava Havla přichází do kin

  22. 3. 2011

  Dagmar Havlová Veškrnová a Josef Abrhám v hlavních rolích Odcházení, režijním debutu Václava Havla. Komorní drama o ztrátě moci od čtvrtka 24. března v kinech. Jedním z koproducentů filmu je i Česká televize.

 [ 251 - 260 ]  [ 261 - 270 ]  [ 271 - 280 ]  [ 281 - 290 ]  [ 291 - 300 ]