Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Koprodukční dokument ČT Divadlo Svoboda vstupuje do kin – 7. 4.

6. 4. 2011

Dosud nezveřejněná tajemství ze života a tvorby světoznámého divadelního scénografa Josefa Svobody soustředil v celovečerním dokumentu jeho vnuk Jakub Hejna.

Autorovi námětu, spoluautorovi scénáře, střihači a režisérovi dokumentu Jakubovi Hejnovi bylo dvacet pět let, když Josef Svoboda zemřel. Základní linii filmu Divadlo Svoboda tvoří osobní pátrání vnuka po tom, jaký jeho děda vlastně byl. Představuje ho objektivně a bez zbytečného patosu. V dokumentu použil i zatím nezveřejněné archivní materiály o Svobodově práci i soukromí.

Snímek vznikl v koprodukci endorfilm, Česká televize, Young Film. Ve filmu vystupují Josef Svoboda, Jan Kačer, Helena Albertová, Daniel Dvořák, Václav Havel, Šárka Polak Hejnová, Henning Brockhaus, Jaromír Pleskot, Jaroslav Malina, Otomar Krejča, Marie Tomášová, Sylvia Pojarová, Gabrielle Bellingeri, Giorgio Ursini Ursič, Ángel Martínez Roger, Jindřich Smetana, Radek Schovánek, Prokop Tomek a další. Více informací o filmu: www.cinemart.cz

Josef Svoboda (1920–2002) je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších světových scénografů druhé poloviny 20. století. Vytvořil více než 750 inscenací na prestižních domácích a zahraničních scénách. Spolupracoval s řadou významných osobností, mj. s A. Delcampem, P. Ustinovem, L. Bernsteinem, F. Dürennmattem, L. Olivierem, A. Everdingem, s A. Radokem, O. Krejčou a dalšími vynikajícími režiséry. Byl spoluzakladatelem proslulé Laterny magiky, spolutvůrcem polyekranu a polyvize, výrazným spolupracovníkem legendárního Divadlo za branou. Vynalezl světelnou stěnu, speciální světla, zvaná „Svoboda“, jimiž jsou vybavena divadla nejrůznějších koutů světa.

„Žil jsem vedle někoho, o kom ví tisíce lidí, koho zná značná část divadelního světa. Vyrůstal jsem v domě člověka, který byl výjimečným scénografem, ale taky mým dědou, se kterým jsem moc nemluvil. Hrál jsem si v jeho ateliéru, ale když umřel, uvědomil jsem si, že o něm téměř nic nevím. Tma a prázdný prostor, o kterých tak často mluvil jako o materiálu, s nímž pracuje, zaplnily moji hlavu. Rozhodl jsem se zkoumat onu tmu a prostor filmem, naplnit je tím, co nezemřelo společně s dědou. A pátrat tak po věcech a myšlenkách, které nás přežívají," říká Jakub Hejna.

Zajímavý rozhovor s režisérem Jakubem Hejnou v pořadu Kultura.cz:

www.ceskatelevize.cz/program, www.ceskatelevize/ivysilani

Tiskový útvar ČT

Další zprávy:

 • Ocenění koprodukčních filmů ČT na Finále Plzeň 2011

  26. 4. 2011

  Zlatý ledňáček a Cena studentů pro koprodukční film ČT Kuky se vrací, Zlatý ledňáček pro dokument ČT Nejtěžší volba, Zvláštní ocenění pro dokument ČT Andrej Krob na tahu, Cena Václava Táborského pro koprodukční dokument ČT Vše pro dobro světa a Nošovic, Cena Dagmar Táborské pro koprodukční film ČT Nesvatbov, Zvláštní ocenění studentů pro koprodukční film ČT Přežít svůj život, Divácká cena pro koprodukční film ČT Občanský průkaz, Výroční ceny AČFK pro koprodukční snímky ČT Pouta a Katka na 24. ročníku festivalu českých filmů FINÁLE 2011 (17. – 23. dubna) v Plzni.

 • Pravidla lži ve 20 filmových sezónách na ČT1

  22. 4. 2011

  J. Langmajer, J. Budař, D. Švehlík, K. Issová ve filmu R. Sedláčka o lidech, kteří se snaží překročit svou minulost. Filmový večer zahájí 26. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2006.

 • Česká televize hlavní mediální partner AniFestu 2011

  20. 4. 2011

  Česká televize je hlavním mediálním partnerem 10. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest 2011, který proběhne v Teplicích od 26. 4. do 1. 5. 2011.

 • Štěstí, oceněné 7 Českými lvy, ve 20 filmových sezónách na ČT1 a v HD

  18. 4. 2011

  T. Vilhelmová, A. Geislerová, P. Liška ve filmu B. Slámy o neobyčejných zázracích obyčejných lásek. Filmový večer zahájí 19. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2005.

 • ČT2: Oko nad Prahou, tragický příběh jednoho muže, jedné stavby, jedné lásky

  13. 4. 2011

  Oko nad Prahou, společenské a politické drama o neuskutečněné realizaci futuristické vize Národní knihovny světově proslulého architekta Jana Kaplického. Koprodukční dokument České televize, oceněný na MFF Varšava 2010 hlavní cenou v sekci dokumentárních filmů. Kamera a režie Olga Špátová. V premiéře vysílá ČT2 14. dubna od 20:05 hod.

 • Snowboarďáci v cyklu 20 filmových sezón na ČT1

  11. 4. 2011

  Vojta Kotek a Jiří Mádl v kultovní komedii Karla Janáka o teenagerech Rendym a Jáchymovi, kteří hodlají pokořit zasněžené horské svahy a získat obdiv půvabných dívek. Filmový večer zahájí 12. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2004.

 • Koprodukční dokument ČT Divadlo Svoboda vstupuje do kin – 7. 4.

  6. 4. 2011

  Dosud nezveřejněná tajemství ze života a tvorby světoznámého divadelního scénografa Josefa Svobody soustředil v celovečerním dokumentu jeho vnuk Jakub Hejna.

 • Jedna ruka netleská v cyklu 20 filmových sezón na ČT1 a v HD

  4. 4. 2011

  Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři režiséra Davida Ondříčka. Filmový večer zahájí 5. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2003.

 • Výlet ve 20 filmových sezónách na ČT1 a v HD

  28. 3. 2011

  Iva Janžurová a její dcery Theodora a Sabina Remundovy v české filmové tragikomedii, která je deníkem jedné zvláštní rodinné výpravy. Scénář a režie Alice Nellis. Filmový večer zahájí 29. 3. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2002.

 • Koprodukční film ČT Odcházení v režii Václava Havla přichází do kin

  22. 3. 2011

  Dagmar Havlová Veškrnová a Josef Abrhám v hlavních rolích Odcházení, režijním debutu Václava Havla. Komorní drama o ztrátě moci od čtvrtka 24. března v kinech. Jedním z koproducentů filmu je i Česká televize.

 [ 251 - 260 ]  [ 261 - 270 ]  [ 271 - 280 ]  [ 281 - 290 ]  [ 291 - 300 ]