22. 3. 2011
Dagmar Havlová Veškrnová a Josef Abrhám v hlavních rolích Odcházení, režijním debutu Václava Havla. Komorní drama o ztrátě moci od čtvrtka 24. března v kinech. Jedním z koproducentů filmu je i Česká televize.
Konec člověka. Konec epochy. Konec lásky. Příběh filmu Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Dr. Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží nedat to najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Musí se vystěhovat z vládní vily, která se už za ta léta stala jeho domovem, a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Především ale musí prožít rozklad svého okolí, svého "dvora", a uvědomit si, jak málo ho vlastně znal: z patolízalského tajemníka se vyklube zrádný had, z protivného byrokrata jediný věrný, starší dcera zvolna ustupuje od svého úmyslu otce ubytovat u sebe, mladší dcera, která se zdála být jen jakousi ozdobou rodiny, je naopak jediná, kdo hledá reálné východisko. Z vyšších míst přichází Riegerovi nabídka, že by ve vile mohl zůstat, kdyby veřejně podpořil svého cynického protivníka. Zároveň je vydírán – jeho nepřátelé získali jakési kompromitující dopisy, které jsou připraveni nabídnout bulvárním novinám. Zlomený Rieger nakonec zcela kapituluje: přijme potupné místo poradce svého někdejšího tajemníka-zrádce a ještě tento svůj krok racionálně zdůvodní.
Ve filmu, o němž se zaujatě diskutuje již před premiérou, nejde jen o odcházení jednoho politika z funkce, ale obecněji o sám fenomén změny: každou vteřinu něco přichází a něco nenávratně odchází, nevíme, odkud se všechno vynořuje a ještě méně, kam se to zanořuje.
Někdejší prezident republiky, spisovatel a filozof Václav Havel debutuje jako režisér filmovou verzí své úspěšné hry Odcházení. Plní si tak dávný sen a na vrcholu své složité umělecké i politické životní pouti se stává filmovým režisérem. „Divadelní hra je jakýsi polotovar, který autor nabídne divadlům a ta si s ním naloží po svém,“ říká a dodává: „Myslím, že autor to má pokorně snášet. Nesnese-li interpretaci někým jiným, má psát romány a ne divadelní hry. Poté, co mnohá desetiletí se mé hry takto hrají, pocítil jsem chuť konečně interpretovat sám sebe. A navíc filmem, což pro mne znamená určitou vnitřní satisfakci. Původně a vlastně celý život jsem chtěl být hlavně filmařem.“ Námět, scénář a režie Václav Havel, kamera Jan Malíř, hudba Michal Pavlíček, střih Jiří Brožek, kostýmní výtvarnice Zuzana Ježková, architekt Ondřej Nekvasil, zvuk Viktor Ekrt, Pavel Rejholec, pohybová spolupráce Jiří Kylián. Hvězdné obsazení Dagmar Havlová Veškrnová, Josef Abrhám, Vlasta Chramostová, Jaroslav Dušek, Barbora Seidlová, Tatiana Vilhelmová, Ivana Uhlířová, Eva Holubová, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Stanislav Zindulka, Jan Budař a další. Producentem filmu je společnost BUC-FILM Jaroslava Boučka, dalšími koproducenty Česká televize, Michaela a Zdeněk Bakala, BONTONFILM, Centrum rozvoje Česká Skalice o.s. a RWE.
Tiskový útvar ČT
31. 10. 2011
Cenu týdeníku Respekt pro nejlepší televizní a video získala reportáž Filipa Černého Záhada tunelů na novém obchvatu Prahy z publicistického cyklu Reportéři ČT a ocenění Film New Europe Visegrad Prix 2011 obdržel režisér Karel Vachek za koprodukční dokument ČT Tmář a jeho rod na 15. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě (25. – 30. 10. 2011).
25. 10. 2011
Cenu za nejlepší kameru získal film Hlava – ruce – srdce na Mezinárodním filmovém festivalu "2-in-1" v Moskvě (21. – 24. října 2011). Kamera: Marek Jícha. Scénář a režie David Jařab.
24. 10. 2011
Česká televize je hlavním mediálním partnerem jubilejního 15. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, který proběhne od 25. do 30. října 2011.
19. 10. 2011
Režisér Vít Klusák, známý především jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, prokázal, že umí veřejnost svými dokumenty zdravě provokovat. Koprodukční dokument České televize Vše pro dobro světa a Nošovic, který uvede ČT2 a ČT HD ve čtvrtek 20. října od 20:00 hodin, je nejen groteskou o „poli, na kterém rostou auta“, ale i zprávou o stavu dnešního světa a jeho vztahu k zděděným hodnotám a tradicím.
14. 10. 2011
Koprodukční dokument ČT Nickyho rodina, film ČT Anděl, původní rodinný seriál 4teens a pohádka Vodník a Karolínka byly oceněny na 43. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (11.–14. října 2011).
11. 10. 2011
Česká televize potvrzuje svou dominantní roli koproducenta českých filmů. V těchto dnech míří do kin tři filmy, které ukazují, jak širokému žánrovému spektru se ČT věnuje: Rodina je základ státu (režie Robert Sedláček), Dům (Zuzana Liová) a dokument Můj otec Voskovec (Libuše Rudinská).
11. 10. 2011
Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v němž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří zbyli „na ocet“. Koprodukční dokument Endorfilmu a České televize Nesvatbov v obvyklém čase Českého dokumentu na Dvojce a ČT HD ve čtvrtek 13. října ve 20:00 hodin.
27. 9. 2011
Filmový komiks o životě, který se občas ztrácí v mlze, a my nevíme, kudy jít. V hlavní roli Miroslav Krobot. Režie Tomáš Luňák. Snímek společnosti Negativ v koprodukci České televize v kinech od 29. září 2011.
14. 9. 2011
Mistr českých pohádek a komedií, režisér Václav Vorlíček, přichází s pokračováním proslulé Dívky na koštěti. Pohádková komedie pro celou rodinu Saxána a Lexikon kouzel je doslova nabitá jedinečnými hereckými osobnostmi zvučných jmen. Koprodukční film České televize má v kinech premiéru 15. září 2011.
7. 9. 2011
Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý po letech znovu společně před kamerou! Režisér Jiří Strach prolomil letitou šeptandu a nabídl spolupráci někdejším životním partnerům. K překvapení mnoha pesimistů oba souhlasili. Začínají společně natáčet vtipný, poetický a místy až nekompromisně upřímný film o starších lidech, kteří se ocitli v prazvláštním bezčasí.