Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Nový dokument V. Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic v kinech od 17. 2.

15. 2. 2011

Režisér Vít Klusák, známý jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, nazval svůj časosběrný dokument Vše pro dobro světa a Nošovic groteskou „o poli, na kterém rostou auta“. Koprodukční dokument České televize má v kinech premiéru ve čtvrtek 17. února 2011.

Nový celovečerní dokumentární film režiséra Víta Klusáka je prvním dílem tohoto typu, které se kriticky zamýšlí nad působením nadnárodních korporací v České republice. Zobrazuje malou moravskou vesnici, která zažívá konflikt mezi duší venkovana a podnikatelským intelektem, mezi tradičním venkovským pohledem na půdu jako jistým zdrojem obživy mnoha generací a novým pragmatickým „myšlením“, které ji naopak vidí jen jako prostředek výhodných kapitálových investic. Ty se často prosazují bez ohledu na mínění i prospěch místních obyvatel. Novému reklamně pojatému světu, který výstižně charakterizuje slogan firmy Hyundai hlásající Vše pro dobro světa, musí vše tradiční ustoupit. Pole přestává být srdcem vesnice a jeho místo nyní zaujímá kilometr dlouhá stříbrná továrna, která se stává novým středobodem Nošovic.

Pro místní je to „nějaké UFO“, které přistálo na zelené louce. Někteří si od něho slibují nové pracovní příležitosti. Jiní se obávají, že zatímco půda živila lidí po staletí, továrna bude jen krátkodobou záležitostí a právě jako UFO za čas stejně „odletí“. „Kéž by to vydrželo alespoň 15 let,“ přeje si jeden z prodejců pozemků. Továrna totálně proměňuje ráz ještě nedávno důvěrně známé krajiny. Před očima diváků pozvolna vyvstává hravý i mrazivý kaleidoskop složený z pestrých situací: vyprávění o nátlaku při výkupu pozemků, instalace protestní sochy „strašák-do-parkoviště“, rezavá Zelárna Nošovice, která stále ještě produkuje ve stínu svého mocného souseda slavné kysané zelí, rituály korejských manažerů při začátku stavby a sborový zpěv korejské lidovky, sedm lip jako němý pozůstatek původní scenérie vesnice s připomínkou božích muk a kdysi hluboce prožívané křesťanské víry předků, masožravé květiny mluvčího společnosti nebo vyhazov montéra, který kritizoval poměry v továrně…

Staří sedláci cítí novou křivdu. Podobně jako v padesátých letech, kdy jim pozemky vyvlastnili komunisté. Nyní sice dostali peníze, ale půdu by za ně stejně nevyměnili. Viděli v ní totiž skrytý smysl vlastního života i odkaz předků, který chtěli sami naplnit a předat dál. Nestalo se. Nátlak sousedů a anonymní dopis, který sedlákům vyhrožoval smrtí, vykonal své. Novodobý gigantický stroj na peníze zvítězil a továrna začala chrlit do světa levná auta. Někteří získali práci, jiní peníze a další to obrečeli. „Velké firmy a jejich představitelé často sami nevidí, co je na jejich fungování strašidelného. Dokonce zdobí své areály obřími nápisy typu ´Společně vytváříme budoucnost´, aniž jim dochází, že tenhle výkřik nic neříká o povaze a kvalitě té budoucnosti. Na celém příběhu mě zaujala bída samozřejmosti (jak to nazval Ivan Hoffman), se kterou se celý ten příběh odehrál. Samozřejmost, se kterou naši politici vítají nadnárodní koncern a za nesmírných ústupků ho zvou na zelenou louku. Samozřejmost, se kterou se násilí na společenství jedné vesnice ospravedlňuje tzv. veřejným zájmem. A konečně samozřejmost, že chrlit auta je dobrá věc,“ uzavírá Vít Klusák.

Scénář a režie Vít Klusák, producenti Vít Klusák a Filip Remunda, koproducenti Česká televize, Avion Film, kamera Jakub Halousek, střih Janka Vlčková, výtvarník Radim Peško, zvuk Václav Flegl, Michal Jílek, Michal Gábor a David Nagy, hudba DVA.

www.ceskatelevize.cz/filmy

Ladislav Šticha

Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

 • Česká televize na festivalu Cinema Mundi 2011

  1. 3. 2011

  Projekcemi pro děti a mládež a Dnem České televize ve čtvrtek 3. března 2011 přispívá brněnské studio ČT do letošní programové skladby filmového festivalu Cinema Mundi, který se koná v Brně od 2. do 9. března 2011.

 • Je třeba zabít Sekala ve 20 filmových sezónách v České televizi – na ČT1 a v HD

  28. 2. 2011

  Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Scénář filmu oceněného deseti Českými lvy (1998) napsal Jiří Křižan, režie Vladimír Michálek. Hrají: O. Lubaszenko, B. Linda, J. Bartoška, A. Siteková, V. Chramostová a další. Filmový večer zahájí 1. března ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1998.

 • ČT1 – Pro pamětníky… 4x s Vladimírem Menšíkem – od 27. 2.

  24. 2. 2011

  Vladimír Menšík (1929–1988), legendární komik, vynikající herec velkých dramatických rolí, mistr televizní zábavy, nepřekonatelný vypravěč. Salvy smíchu i slzy dojetí s plným nasazením rozdával mnoha generacím vděčných diváků. Česká televize připravila na předjarní nedělní odpoledne od 27. února na ČT1 čtyři filmové komedie z šedesátých let. Vladimír Menšík v nich září nejen jako vynikající komik, ale i jako citlivý představitel psychologicky složitějších postav.

 • Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Nesvatbov

  21. 2. 2011

  Tagesspiegel Readers’ Prize, nestatutární cenu získal dokument režisérky Eriky Hníkové Nesvatbov v rámci MFF Berlinale (10. – 20. 2. 2011).

 • Česká televize ke 100. narozeninám Otakara Vávry

  21. 2. 2011

  100. narozeninám nestora českého filmu a legendárního režiséra se Česká televize věnuje průběžně po celý únor.

 • Báječná léta pod psa ve 20 filmových sezónách v České televizi – na ČT1 a v HD

  21. 2. 2011

  Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala Viewegha (1997). Režie Petr Nikolaev. Filmový večer zahájí 22. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1997.

 • Česká televize hraje klíčovou roli v tuzemské dokumentární tvorbě

  18. 2. 2011

  Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo, premiér neubývá – Česká televize na tom má výrazný podíl.

 • Nový dokument V. Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic v kinech od 17. 2.

  15. 2. 2011

  Režisér Vít Klusák, známý jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, nazval svůj časosběrný dokument Vše pro dobro světa a Nošovic groteskou „o poli, na kterém rostou auta“. Koprodukční dokument České televize má v kinech premiéru ve čtvrtek 17. února 2011.

 • Kolja ve 20 filmových sezónách v České televizi – na ČT1 a v HD

  14. 2. 2011

  Zdeněk Svěrák v příběhu muže, který myslel, že nemůže být hůř, a prožíval přitom nejhezčí léta svého života. Slavný český oscarový film, který získal šest Českých lvů a řadu dalších ocenění. Filmový večer zahájí 15. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1996.

 • Fimfárum, do třetice všeho dobrého - nový koprodukční film ČT

  9. 2. 2011

  V kinech od čtvrtka 10. února 2011. První český loutkový animovaný film promítaný ve 3D. Výpravná filmová podívaná, kombinující tradiční loutkovou animaci s počítačovou animací. Poslední část adaptací pohádek Jana Wericha.

 [ 301 - 310 ]  [ 311 - 320 ]  [ 321 - 330 ]  [ 331 - 340 ]  [ 341 - 350 ]