Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Fimfárum, do třetice všeho dobrého - nový koprodukční film ČT

9. 2. 2011

V kinech od čtvrtka 10. února 2011. První český loutkový animovaný film promítaný ve 3D. Výpravná filmová podívaná, kombinující tradiční loutkovou animaci s počítačovou animací. Poslední část adaptací pohádek Jana Wericha.

Stejně jako u předchozích pohádek tvůrci pracují nejen s klasickým pohádkovým prostředím, ale plně využívají také originalitu, jedinečnost a nadčasovost Werichových pohádek.

Fimfárum, do třetice všeho dobrého vzniklo v koprodukci MAUR film (Martin Vandas), Česká televize (Magdalena Sedláková, Kateřina Krejčí), Felix International (Felix Nevřela), Krátký film Praha

Pohádky realizovali jak známí tvůrci: Vlasta Pospíšilová a Petr PošO kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl tři syny – tak mladí, začínající umělci. Nejkratší pohádku Jak obři na Šumavě vyhynuli natočily Kristina Dufková a Denisa Grimmová Abrhámová. Na nejdelší pohádce spolupracoval režisér David Súkup se španělskou výtvarnicí Patricií Ortiz Martinéz. Vedle Jana Wericha filmaři přizvali ke spolupráci např. Otu Jiráka, Jiřího Macháčka, Miroslava Krobota, Romana Říčaře nebo Miroslava Vladyku. Hudba Karel Holas, Vladimír Merta, ústřední píseň Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák.

Jak obři na Šumavě vyhynuli

scénář: Martin Vandas, K. Dufková, režie: Kristina Dufková, výtvarnice: D. Grimmová Abrhámová

Pohádka se odehrává ve světě lidí a ve světě obrů. Štáb filmového týdeníku vypraví do šumavských hvozdů odhalit pravdu o tom, zda tam opravdu žijí nebo nežijí obři, hrající pradávnou hru „na většího“. Celý film je ve výtvarné i kostýmové stylizaci 50 – 60. let, vesničtí obyvatelé i obři jsou spíše typy z let dřívějších, cca třicátých i možná starších. „Svět lidí je natáčen klasickou loutkovou technologií a svět obrů, aby byla zachována jejich velikost, je vytvořen animací hlíny v kombinaci s 3D animací. To umožňuje snadné odlišení lidského a nadlidského rozměru, ale také mnohem pozoruhodnější proměny a deformace obrů,“ říká K. Dufková.

O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl syny

scénář: Jiří Kubíček, režie: Vlasta Pospíšilová, výtvarník: Petr Poš.

Král si vysoko v horách zapomněl klobouček se sojčím pérkem a teď se mu po něm ve stáří zastesklo. Cesty do hor jsou však složité a je otázkou, zda dojede Rychlomilův Bugasseratti nebo Bull-Bagr Speciál královského syna Siloslava. Nebo že by přeci jen moped třetího syna Honzy? „V každém dalším našem filmu se snažíme o něco nového. V Kloboučku je to použití dobových dokumentárních záběrů z motocyklových a automobilových závodů. Postava Honzy byla vytvořena v počítači výměnou reálné hlavy závodníka za hlavu loutky Honzy. Byl to nápad Martina Vandase – film to osvěžilo a pamětníky to určitě potěší,“ říká V. Pospíšilová.

Rozum a Štěstí

scénář: Jiří Kubíček, režie: David Súkup, výtvarnice: Patricie Ortiz Martínez (Španělsko)

Dá se žít bez rozumu, nebo bez štěstí? Když spolu páni Rozum a Štěstí uzavřou sázku, rozhodnutí o jejich nepostradatelnosti má potvrdit hloupý pasák vepřů Ludvík. „Pro mě jako výtvarnici byl namluvený komentář pana Wericha obrovským zdrojem inspirace. Pomáhal mi pochopit psychologii postav, což mi velmi pomohlo při navrhování a modelování loutek,“ říká Patricie Ortiz Martínez.

www.ceskatelevize.cz/specialy/fimfarum/

Ladislav Šticha

Tiskový mluvčí ČT

Přílohy:

Další zprávy:

 • Česká televize na festivalu Cinema Mundi 2011

  1. 3. 2011

  Projekcemi pro děti a mládež a Dnem České televize ve čtvrtek 3. března 2011 přispívá brněnské studio ČT do letošní programové skladby filmového festivalu Cinema Mundi, který se koná v Brně od 2. do 9. března 2011.

 • Je třeba zabít Sekala ve 20 filmových sezónách v České televizi – na ČT1 a v HD

  28. 2. 2011

  Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Scénář filmu oceněného deseti Českými lvy (1998) napsal Jiří Křižan, režie Vladimír Michálek. Hrají: O. Lubaszenko, B. Linda, J. Bartoška, A. Siteková, V. Chramostová a další. Filmový večer zahájí 1. března ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1998.

 • ČT1 – Pro pamětníky… 4x s Vladimírem Menšíkem – od 27. 2.

  24. 2. 2011

  Vladimír Menšík (1929–1988), legendární komik, vynikající herec velkých dramatických rolí, mistr televizní zábavy, nepřekonatelný vypravěč. Salvy smíchu i slzy dojetí s plným nasazením rozdával mnoha generacím vděčných diváků. Česká televize připravila na předjarní nedělní odpoledne od 27. února na ČT1 čtyři filmové komedie z šedesátých let. Vladimír Menšík v nich září nejen jako vynikající komik, ale i jako citlivý představitel psychologicky složitějších postav.

 • Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Nesvatbov

  21. 2. 2011

  Tagesspiegel Readers’ Prize, nestatutární cenu získal dokument režisérky Eriky Hníkové Nesvatbov v rámci MFF Berlinale (10. – 20. 2. 2011).

 • Česká televize ke 100. narozeninám Otakara Vávry

  21. 2. 2011

  100. narozeninám nestora českého filmu a legendárního režiséra se Česká televize věnuje průběžně po celý únor.

 • Báječná léta pod psa ve 20 filmových sezónách v České televizi – na ČT1 a v HD

  21. 2. 2011

  Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala Viewegha (1997). Režie Petr Nikolaev. Filmový večer zahájí 22. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1997.

 • Česká televize hraje klíčovou roli v tuzemské dokumentární tvorbě

  18. 2. 2011

  Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo, premiér neubývá – Česká televize na tom má výrazný podíl.

 • Nový dokument V. Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic v kinech od 17. 2.

  15. 2. 2011

  Režisér Vít Klusák, známý jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, nazval svůj časosběrný dokument Vše pro dobro světa a Nošovic groteskou „o poli, na kterém rostou auta“. Koprodukční dokument České televize má v kinech premiéru ve čtvrtek 17. února 2011.

 • Kolja ve 20 filmových sezónách v České televizi – na ČT1 a v HD

  14. 2. 2011

  Zdeněk Svěrák v příběhu muže, který myslel, že nemůže být hůř, a prožíval přitom nejhezčí léta svého života. Slavný český oscarový film, který získal šest Českých lvů a řadu dalších ocenění. Filmový večer zahájí 15. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1996.

 • Fimfárum, do třetice všeho dobrého - nový koprodukční film ČT

  9. 2. 2011

  V kinech od čtvrtka 10. února 2011. První český loutkový animovaný film promítaný ve 3D. Výpravná filmová podívaná, kombinující tradiční loutkovou animaci s počítačovou animací. Poslední část adaptací pohádek Jana Wericha.

 [ 301 - 310 ]  [ 311 - 320 ]  [ 321 - 330 ]  [ 331 - 340 ]  [ 341 - 350 ]