2. 2. 2011
Film režiséra Jiřího Svobody z roku 2005 přichází se stále aktuálním sdělením.
Sametoví vrazi opět na obrazovkách
V roce 2005 byl tento film, který vznikl v produkci Televizního studia Ostrava, uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. Jestliže jej dnes nasazuje ČT1 v rámci nedělního cyklu V hlavní roli zločin na neděli 6. února ve 22:00 hodin, můžeme si být jisti, že nás čekají dvě hodiny napínavého příběhu, kterému v kontextu dalších let čas na aktuálnosti vůbec nic neubral.
V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj.
Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990-1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit.“
Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů.
Sametoví vrazi od doby svého vzniku až do dneška urazili velkou cestu za uznáním diváků. V roce 2004 byli uvedeni na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, o rok později na festivalu Finále Plzeň. Kameraman Martin Šácha byl nominován na Českého lva 2005 v kategorii Nejlepší kamera. V televizi byl tento film uveden ve dvoudílné verzi. Tentokrát si Sametoví vrazi rezervovali nedělní pozdní večer na ČT 1 ve své distribuční podobě.
www.ceskatelevize.cz/sametovivrazi
Jolanda Pilařová, koordinace vysílání a komunikace TS Ostrava
29. 6. 2011
Česká televize je i letos hlavním mediálním partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, jehož 46. ročník proběhne od 1. do 9. července 2011.
28. 6. 2011
Ojedinělý snímek Heleny Třeštíkové Katka je nejsledovanějším dokumentem českých kin a získal mnoho domácích a zahraničních ocenění. Přináší šokující i dojemnou výpověď o třinácti letech narkomanky Katky, jejích vzestupech, zápasech s drogou, se životem, se sebou. Sleduje boj mladé ženy o znovuzískání sebeúcty a uplatnění v každodenním životě. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT uvede Dvojka ve čtvrtek 30. června od 20:05 hodin.
20. 6. 2011
Zlatý prim (hlavní cena festivalu), Mladý prim (hlavní cena sekce Studentský smích), Cena FITES za nejlepší scénář, Cena za nejlepší ženský herecký výkon a Cena za nejlepší režii pro původní televizní povídkový film Setkání s hvězdou: Vilma Cibulková, Zlatý prim pro koprodukční film ČT Fimfárum do třetice všeho dobrého, Mladý prim a Cena Zdeňka Podskalského pro koprodukční film ČT Občanský průkaz na 33. ročníku Festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují (11. – 18. června 2011).
15. 6. 2011
Zoufalci, komedie o soudobých třicátnících, kteří hledají únik z bilance svých životů. V neděli 19. 6. na ČT1 a ČT HD od 20:00 televizní premiéra koprodukčního filmu České televize. Scénář a režie Jitka Rudolfová.
14. 6. 2011
Ve čtvrtek 16. června na Dvojce od 20:05 dokumentární komedie Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy o plánované výstavbě amerického radaru v Brdech, k jejíž realizaci nakonec nedošlo. Koprodukční film České televize a Hypermarket filmu odhaluje s humornou nadsázkou zákulisí diplomatických manévrů a protestů veřejnosti, které vydávají ojedinělé svědectví o složitosti české národní povahy.
14. 6. 2011
Návštěvnost a odezva diváků snímku Lidice předčila všechna očekávání. Film navíc míří i za našimi vojáky do Afghánistánu.
7. 6. 2011
Film Lidice za první čtyři dny vidělo neuvěřitelných 46 812 diváků, do obchodů se vrací i soundtrack k filmu. Připravuje se promítání v Lidickém památníku a snímek se představí i v zahraničí.
7. 6. 2011
Od 9. června vstupuje do českých kin koprodukční dokumentární film České televize Po dlouhé noci den. Režisér a kameraman Tomáš Kudrna v něm zachycuje životní osudy tří žen – Polky, Češky a Ukrajinky, za druhé světové války nasazených v Německu na nucené práce.
1. 6. 2011
Příběh obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. K. Roden, Z. Fialová, Z. Bydžovská, J. Budař a další v koprodučním snímku P. Nikoleava Lidice, na jehož vzniku se významně podílela také Česká televize. Filmové zpracování téměř 70 let starého nacistického masakru obyvatel středočeských Lidic a jejich následného srovnání se zemí je právem považované za filmovou událost roku. V kinech od 2. června.
25. 5. 2011
Česká televize je hlavním mediálním partnerem 51. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně (29. 5. – 5. 6.) a při této příležitosti pořádá 1. 6. Den dětí s Českou televizí na zlínském nám. Míru. V průběhu festivalu uvede ČT1 Zlínské festivalové vteřiny a 4. 6. od 20:00 přímý přenos závěrečného galavečera Zlín Film Festivalu 2011 Malí velcí hrdinové.