Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte Bathory na ČT1!

16. 9. 2010

Poodhrnout roušku tajemství se vám možná podaří v neděli 19. 9. při sledování Jakubiskova výpravného historického filmu Bathory. Tento koprodukční film České televize, oceněný Českým lvem, uvádí ČT1 v televizní premiéře od 20:00.

ČT HDFilm mohou diváci sledovat ve stejnou dobu (19. 9. od 20:00 hodin) také na ČT HD v nativním vysokém rozlišení. Snímek režiséra a scenáristy Juraje Jakubiska Bathory mapuje společnou historii Evropy na přelomu 15. a 16. století. Především je však příběhem o Erzsébet Báthory – Alžbětě Báthoryové (1560-1614) a její nenaplněné lásce k slavnému italskému malíři Caravaggiovi, o manželském poutu nejmocnějších uherských rodů Báthory a Nádasdy a o intrikách palatína Juraje Thurza. Guinnessova kniha rekordů označila tuto nejbohatší uherskou šlechtičnu za největší vražedkyni všech dob, která se prý koupala v krvi krásných panen. Ani historici nemají jasno, zda právem či neprávem. Poodhrnout roušku tajemství, vyvrátit krvavou legendu a ukázat, že už v době renesance šlo o politicko-mocenské intriky, právě to chce ve svém snímku Juraj Jakubisko. „O Bathory jsem četl pod lavicí ještě na základní škole, ale už ani tehdy jsem nevěřil, že by našla 650 panen. To by musela vyvraždit celé Horní Uhersko, tzn. dnešní Slovensko,“ řekl mj. v průběhu chatu ČT Juraj Jakubisko (14. 7. 2008, www.ceskatelevize.cz/chat/chat.php?id=715). Hlavní roli Alžbětu Báthoryovou ztvárňuje Anna Frielová, malíře Caravaggia Hans Matheson. Svými hereckými výkony diváky zaujmou Vincent Regan (František Nádasdy), Franco Nero (král Matyáš II. Habsburský), Karel Roden (Juraj Thurzo), Deana Jakubisková-Horváthová (Darvulie), Anthony Byrne (Ján Ponický), Tim Preece (kardinál Forgáč), Bolek Polívka (mnich Petr), Jiří Mádl (mnich Cyril), Lucie Vondráčková (Lucie), Marek Vašut (Gábor Bethlen), Míra Nosek (Miklós Zrínyi), Monika Hilmerová (Alžběta Czoborová), Andrej Hryc (rychtář), René Štúr (Thurzův kapitán), Marek Majeský (Gábor Báthory), Michaela Drotárová (Erika), Beata Greneche (Ilona). „I když práce na tomto filmu nebyla lehká, vzhledem k tomu, že jsme museli, nejen mi, ale i zahraniční hvězdy, šplhat na hrady a zdolávat stovky schodů, byl jsem s obětavostí filmových zahraničních hvězd spokojen,“ chválil herce režisér na chatu ČT. S režisérem Jurajem Jakubiskem na filmu spolupracovali Deana Jakubisková-Horváthová (producent), F. A. Brabec (kamera), Ján Ďuriš (kamera), Christopher Blunden (střih), Jaroslava Pecharová (kostýmy), Jana Radilová (masky), Jan Jirásek (hudba). Bathory, koprodukční film ČT J & J JAKUBISKO FILM, s.r.o.. byl oceněn Českým lvem 2008 za Nejlepší výtvarný počin – Juraj Jakubisko, Jarka Pecharová a jako Divácky nejúspěšnější film (nejnavštěvovanější český film za prvních 8 týdnů po premiéře). Více na: www.ceskatelevize.cz/specialy/bathory Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Přílohy:

Další zprávy:

 • Koprodukční film ČT A. Nellis Mamas & Papas získal hlavní cenu v New Yorku

  13. 10. 2010

  Film scenáristky a režisérky Alice Nellis Mamas & Papas získal v uplynulých dnech na newyorském Hamptons International Film Festivalu dvě prestižní ocenění. Snímek si odváží hlavní cenu pro celovečerní film Golden Starfish Award Narrative Prize a dále cenu za scénář Zicherman Family Foundation Screenplay

 • Ocenění Evropské dětské poroty pro koprodukční film ČT Dešťová víla

  5. 10. 2010

  Zvláštní uznání Evropské dětské poroty získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla na 15. mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež Schlingel (27. 9. – 3. 10. 2010) v německém Chemnitzu.

 • Koprodukční film ČT Bathory – vítězem nedělního večera

  20. 9. 2010

  Téměř jeden a čtvrt milionu diváků vidělo 19. 9. na ČT1 televizní premiéru výpravného historického filmu Bathory režiséra a scenáristy Juraje Jakubiska.

 • Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte Bathory na ČT1!

  16. 9. 2010

  Poodhrnout roušku tajemství se vám možná podaří v neděli 19. 9. při sledování Jakubiskova výpravného historického filmu Bathory. Tento koprodukční film České televize, oceněný Českým lvem, uvádí ČT1 v televizní premiéře od 20:00.

 • Hlavní cena z NUEVA MIRADA pro koprodukční film ČT Kozí příběh

  16. 9. 2010

  První český celovečerní 3D animovaný film Jana Tománka Kozí příběh – Pověsti staré Prahy získal hlavní cenu za nejlepší celovečerní animovaný film pro mládež na mezinárodním dětském festivalu NUEVA MIRADA v Buenos Aires.

 • Úspěšný víkend na ČT1

  13. 9. 2010

  ČT1 se Zázraky přírody dominovala sobotnímu večeru – na letošní páté vydání se díval v průměru 1 milion 7 tisíc diváků včetně dětí. Nedělní trojnásobný držitel Českého lva, distribuční film České televize Hlídač č. 47 přilákal k televizním obrazovkám téměř 900 tisíc dospělých diváků.

 • Hlídač č. 47 s K. Rodenem, L. Siposovou a V. Dlouhým na ČT1

  8. 9. 2010

  Distribuční film České televize, oceněný doma a v zahraničí, režiséra Filipa Renče uvede v televizní premiéře ČT1 v neděli 12. září od 20:00 hodin.

 • Premiéry Vyprávěj, Všechnopárty a Gympl bodovaly u diváků ČT1

  6. 9. 2010

  Na 1. díl druhé řady retro seriálu Vyprávěj se díval 1 milion 154 tisíc diváků včetně dětí a stal se tak nejsledovanějším pořadem České televize v uplynulém týdnu. Všechnopárty si nenechal ujít každý třetí dospělý v danou dobu u televizoru, což představovalo 1 milion 62 tisíc. V těžké konkurenci přilákal Gympl k obrazovkám 938 tisíc diváků včetně dětí.

 • Víte, jak žijí vaše děti? Podívejte se na Gympl

  1. 9. 2010

  Televizní premiéru filmu režiséra Tomáše Vorla o studentech, učitelích, rodičích a graffiti uvádí ČT1 v neděli 5. září od 20:00 hodin.

  Koprodukční snímek České televize a VOREL FILM je hořkou komedií o studentech gymnázia, kteří po nocích malují ilegální graffiti. Odkrývá spor svobody a konformity, konflikt mezi školou, která je často vzdálená realitě, a žáky, kteří se na podobě světa chtějí bezprostředně podílet.

 • Koprodukční dokument ČT Drnovické catenaccio míří do kin

  31. 8. 2010

 [ 301 - 310 ]  [ 311 - 320 ]  [ 321 - 330 ]  [ 331 - 340 ]  [ 341 - 350 ]