Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Koprodukční dokument ČT Drnovické catenaccio míří do kin

31. 8. 2010

2. září 2010 bude do kin uveden unikátní dokument Radima Procházky Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace. Ve snímku, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, se vrátíme do poloviny devadesátých let, kdy se v éře kolosálních podvodů rodili první miliardáři a přitom kupodivu padaly i krásné góly. Italské slovo catenaccio znamená doslova bariéru nebo závoru. Catenaccio je ale také fotbalový pojem – jde o zarputilý, defenzivní styl hry, který má soupeři znemožnit skórovat. Příběh Drnovického catenaccia je příběhem fotbalového stadionu v malé jihomoravské vísce poblíž Vyškova. V polovině devadesátých let minulého století se stal z místního fotbalového svatostánku, jehož světelná rampa zhlížela dokonce na místní kostelík, výmluvný monument jedné éry, která jak rychle začala, tak i skončila. Tehdy se však kolem této tečky na mapě točil fotbalový svět. Venkovský tým v průběhu několika let postoupil do nejvyšší fotbalové soutěže, a poté pronikl i do evropských pohárů. A tak svědkem vzestupu obce, v níž kapacita stadionu převyšovala čtyřikrát počet obyvatel, se stal i bundesligový klub z Mnichova. Bohužel vzestup a později pád drnovického fotbalového klubu je typický pro český fotbal, politiku a podnikání 90. let – jsou za ním nejen krásné góly, ale i tajemní sponzoři, korupce či doping. Dnes je to vše už jen minulost a stadion připomíná pyramidu zaniklé fotbalové civilizace. Současnost vrátila nezvyklé parametry do rovnováhy. Klub nyní válčí v nižších soutěžích, a tak jména fotbalových velikánů Radka Druláka a Karla Brücknera působí jako volání z hlubin pravěku. Mimochodem inspirace filmem Karla Zemana Cesta do pravěku je na snímku patrná. A to nejen v okamžiku, kdy se autor prodírá hustým porostem do Drnovic s pravěkým ještěrem v zádech. „Humor nepoužívám samoúčelně, ale naopak se jím snažím zesílit vážné věci, o kterých film vypráví,“ vysvětluje režisér Radim Procházka. Pojďme se tedy společně vydat do dob, kdy topné oleje od nafty ještě nerozeznali ani nejvyšší ministerští úředníci a kdy čeští fotbalisté hráli o evropský titul. Scénář Radim Procházka, Petr Fischer, Pavel Klvač, režie Radim Procházka, kamera Jakub Halousek, střih Josef Krajbich, hudba Tomáš Kympl. Jakýmsi bonusem k dokumentu je devítiminutový snímek Náš první hospodář od režiséra Roberta Sedláčka, který si všímá jemných historických souvislostí jedné cesty prezidenta Václava Klause za zemědělci do Polabí. Více informací: www.ceskatelevize.cz/filmy/ Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

 • Koprodukční film ČT A. Nellis Mamas & Papas získal hlavní cenu v New Yorku

  13. 10. 2010

  Film scenáristky a režisérky Alice Nellis Mamas & Papas získal v uplynulých dnech na newyorském Hamptons International Film Festivalu dvě prestižní ocenění. Snímek si odváží hlavní cenu pro celovečerní film Golden Starfish Award Narrative Prize a dále cenu za scénář Zicherman Family Foundation Screenplay

 • Ocenění Evropské dětské poroty pro koprodukční film ČT Dešťová víla

  5. 10. 2010

  Zvláštní uznání Evropské dětské poroty získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla na 15. mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež Schlingel (27. 9. – 3. 10. 2010) v německém Chemnitzu.

 • Koprodukční film ČT Bathory – vítězem nedělního večera

  20. 9. 2010

  Téměř jeden a čtvrt milionu diváků vidělo 19. 9. na ČT1 televizní premiéru výpravného historického filmu Bathory režiséra a scenáristy Juraje Jakubiska.

 • Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte Bathory na ČT1!

  16. 9. 2010

  Poodhrnout roušku tajemství se vám možná podaří v neděli 19. 9. při sledování Jakubiskova výpravného historického filmu Bathory. Tento koprodukční film České televize, oceněný Českým lvem, uvádí ČT1 v televizní premiéře od 20:00.

 • Hlavní cena z NUEVA MIRADA pro koprodukční film ČT Kozí příběh

  16. 9. 2010

  První český celovečerní 3D animovaný film Jana Tománka Kozí příběh – Pověsti staré Prahy získal hlavní cenu za nejlepší celovečerní animovaný film pro mládež na mezinárodním dětském festivalu NUEVA MIRADA v Buenos Aires.

 • Úspěšný víkend na ČT1

  13. 9. 2010

  ČT1 se Zázraky přírody dominovala sobotnímu večeru – na letošní páté vydání se díval v průměru 1 milion 7 tisíc diváků včetně dětí. Nedělní trojnásobný držitel Českého lva, distribuční film České televize Hlídač č. 47 přilákal k televizním obrazovkám téměř 900 tisíc dospělých diváků.

 • Hlídač č. 47 s K. Rodenem, L. Siposovou a V. Dlouhým na ČT1

  8. 9. 2010

  Distribuční film České televize, oceněný doma a v zahraničí, režiséra Filipa Renče uvede v televizní premiéře ČT1 v neděli 12. září od 20:00 hodin.

 • Premiéry Vyprávěj, Všechnopárty a Gympl bodovaly u diváků ČT1

  6. 9. 2010

  Na 1. díl druhé řady retro seriálu Vyprávěj se díval 1 milion 154 tisíc diváků včetně dětí a stal se tak nejsledovanějším pořadem České televize v uplynulém týdnu. Všechnopárty si nenechal ujít každý třetí dospělý v danou dobu u televizoru, což představovalo 1 milion 62 tisíc. V těžké konkurenci přilákal Gympl k obrazovkám 938 tisíc diváků včetně dětí.

 • Víte, jak žijí vaše děti? Podívejte se na Gympl

  1. 9. 2010

  Televizní premiéru filmu režiséra Tomáše Vorla o studentech, učitelích, rodičích a graffiti uvádí ČT1 v neděli 5. září od 20:00 hodin.

  Koprodukční snímek České televize a VOREL FILM je hořkou komedií o studentech gymnázia, kteří po nocích malují ilegální graffiti. Odkrývá spor svobody a konformity, konflikt mezi školou, která je často vzdálená realitě, a žáky, kteří se na podobě světa chtějí bezprostředně podílet.

 • Koprodukční dokument ČT Drnovické catenaccio míří do kin

  31. 8. 2010

 [ 301 - 310 ]  [ 311 - 320 ]  [ 321 - 330 ]  [ 331 - 340 ]  [ 341 - 350 ]