31. 8. 2010
2. září 2010 bude do kin uveden unikátní dokument Radima Procházky Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace. Ve snímku, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, se vrátíme do poloviny devadesátých let, kdy se v éře kolosálních podvodů rodili první miliardáři a přitom kupodivu padaly i krásné góly. Italské slovo catenaccio znamená doslova bariéru nebo závoru. Catenaccio je ale také fotbalový pojem – jde o zarputilý, defenzivní styl hry, který má soupeři znemožnit skórovat. Příběh Drnovického catenaccia je příběhem fotbalového stadionu v malé jihomoravské vísce poblíž Vyškova. V polovině devadesátých let minulého století se stal z místního fotbalového svatostánku, jehož světelná rampa zhlížela dokonce na místní kostelík, výmluvný monument jedné éry, která jak rychle začala, tak i skončila. Tehdy se však kolem této tečky na mapě točil fotbalový svět. Venkovský tým v průběhu několika let postoupil do nejvyšší fotbalové soutěže, a poté pronikl i do evropských pohárů. A tak svědkem vzestupu obce, v níž kapacita stadionu převyšovala čtyřikrát počet obyvatel, se stal i bundesligový klub z Mnichova. Bohužel vzestup a později pád drnovického fotbalového klubu je typický pro český fotbal, politiku a podnikání 90. let – jsou za ním nejen krásné góly, ale i tajemní sponzoři, korupce či doping. Dnes je to vše už jen minulost a stadion připomíná pyramidu zaniklé fotbalové civilizace. Současnost vrátila nezvyklé parametry do rovnováhy. Klub nyní válčí v nižších soutěžích, a tak jména fotbalových velikánů Radka Druláka a Karla Brücknera působí jako volání z hlubin pravěku. Mimochodem inspirace filmem Karla Zemana Cesta do pravěku je na snímku patrná. A to nejen v okamžiku, kdy se autor prodírá hustým porostem do Drnovic s pravěkým ještěrem v zádech. „Humor nepoužívám samoúčelně, ale naopak se jím snažím zesílit vážné věci, o kterých film vypráví,“ vysvětluje režisér Radim Procházka. Pojďme se tedy společně vydat do dob, kdy topné oleje od nafty ještě nerozeznali ani nejvyšší ministerští úředníci a kdy čeští fotbalisté hráli o evropský titul. Scénář Radim Procházka, Petr Fischer, Pavel Klvač, režie Radim Procházka, kamera Jakub Halousek, střih Josef Krajbich, hudba Tomáš Kympl. Jakýmsi bonusem k dokumentu je devítiminutový snímek Náš první hospodář od režiséra Roberta Sedláčka, který si všímá jemných historických souvislostí jedné cesty prezidenta Václava Klause za zemědělci do Polabí. Více informací: www.ceskatelevize.cz/filmy/ Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT
3. 3. 2011
V sobotu 5. března na Jedničce od 20:00 odvysílá Česká televize přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen Český lev 2010, udělovaných Českou filmovou a televizní akademií. Slavnostní večer z pražského Paláce Lucerna moderuje Jan Budař. Režie Adam Rezek a Petr Vachler.
www.ceskatelevize.cz/program
2. 3. 2011
Více než rok po premiéře se film Pouta opět vrací do českých kin. Od 3. března 2011 bude k vidění ve více než 40 kinech po celé zemi.
1. 3. 2011
Projekcemi pro děti a mládež a Dnem České televize ve čtvrtek 3. března 2011 přispívá brněnské studio ČT do letošní programové skladby filmového festivalu Cinema Mundi, který se koná v Brně od 2. do 9. března 2011.
28. 2. 2011
Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Scénář filmu oceněného deseti Českými lvy (1998) napsal Jiří Křižan, režie Vladimír Michálek. Hrají: O. Lubaszenko, B. Linda, J. Bartoška, A. Siteková, V. Chramostová a další. Filmový večer zahájí 1. března ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1998.
24. 2. 2011
Vladimír Menšík (1929–1988), legendární komik, vynikající herec velkých dramatických rolí, mistr televizní zábavy, nepřekonatelný vypravěč. Salvy smíchu i slzy dojetí s plným nasazením rozdával mnoha generacím vděčných diváků. Česká televize připravila na předjarní nedělní odpoledne od 27. února na ČT1 čtyři filmové komedie z šedesátých let. Vladimír Menšík v nich září nejen jako vynikající komik, ale i jako citlivý představitel psychologicky složitějších postav.
21. 2. 2011
Tagesspiegel Readers’ Prize, nestatutární cenu získal dokument režisérky Eriky Hníkové Nesvatbov v rámci MFF Berlinale (10. – 20. 2. 2011).
21. 2. 2011
100. narozeninám nestora českého filmu a legendárního režiséra se Česká televize věnuje průběžně po celý únor.
21. 2. 2011
Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala Viewegha (1997). Režie Petr Nikolaev. Filmový večer zahájí 22. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1997.
18. 2. 2011
Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo, premiér neubývá – Česká televize na tom má výrazný podíl.
15. 2. 2011
Režisér Vít Klusák, známý jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, nazval svůj časosběrný dokument Vše pro dobro světa a Nošovic groteskou „o poli, na kterém rostou auta“. Koprodukční dokument České televize má v kinech premiéru ve čtvrtek 17. února 2011.