Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Děti noci, film o křehkém přátelství, lásce a naději, na ČT1 28. března

25. 3. 2010

Martha Issová a Jiří Mádl v hlavních rolích dramatického příběhu z městské periférie. Režie Michaela Pavlátová a scénář Irena Hejdová. Televizní premiéra neděle 28. března na ČT1 od 20:00 hodin. Hrdinkou příběhu ze současné Prahy je mladá dívka Ofka (Martha Issová), která po nečekaném rozchodu s přítelem (Jan Dolanský) a zradě své nejlepší kamarádky (Kristýna Nováková) marně hledá smysl života v dnešní době. Zaujatá sama sebou nevnímá lásku věrného kamaráda Ubra (Jiří Mádl). Ofka pracuje jako prodavačka v nonstop otevřené prodejně u svého švagra (David Novotný) a žije ve zvláštním spojení s lidmi, kteří jsou stejně jako ona vzhůru, když ostatní spí. Až loupežné přepadení, jehož obětí se v nonstopu stane, probudí Ofku z její letargie. Animované filmy režisérky Michaely Pavlátové získaly řadu prestižních mezinárodních ocenění, v roce 1993 byla za film Řeči, řeči, řeči dokonce nominována na Oscara. V tomto svém druhém celovečerním projektu Děti noci vsadila na autentičnost a na zajímavé prostředí pražského Karlína. Ve filmu dále hrají Lenka Termerová, Igor Chmela, Václav Helšus, Simona Babčáková…   Obsazení Marthy Issové do role Ofky bylo jasné hned od počátku: „Při práci na scénáři jsem ji už měla před očima, takže jsme několik posledních měsíců byly jakoby stále spolu," říká Michaela Pavlátová. „Některé Ofčiny pocity poznávám, ale nejsem to já. I když fyzicky jsme si trochu podobné. Věřím však, že se s ní diváci ztotožní, že jí budou držet palce," říká Martha Issová, která si s potěšením zahrála se svou matkou, Lenkou Termerovou. „Doufám, že něco z našeho vztahu zafunguje i ve filmu,“ dodala. Producenti s režisérkou měli ovšem velký problém s obsazením vhodného představitele pro roli Ubra. Jiřího Mádla pozvali až na čtvrté kolo kamerových zkoušek. „A byl prostě nejlepší. Doufám, že tato role byla pro něj i pro diváky něčím trochu jiným, novým," dodává Pavlátová. S tím souhlasí i Mádl: „Myslím, že je to určitě odlišná role, role outsidera, jehož hlavní motivací je neztratit jedinou osobu, kterou v životě má rád.“ Scénář filmu Děti noci byl oceněn v rámci Českého lva 2005 Cenou SAZKY za nejlepší nerealizovaný scénář. Martha Issová a Jiří Mádl byli oceněni za nejlepší ženský a mužský herecký výkon na Karlovarském festivalu v roce 2008; Lenka Termerová získala za svou vedlejší roli Českého lva 2008. Producenty filmu jsou Kateřina Černá a Petr Oukropec ze společnosti Negativ, koproducentem je Česká televize. Do českých kin uvedla film Děti noci distribuční společnost Bontonfilm v září 2008. Film vznikl s podporou Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Přílohy:

Další zprávy:

  • Česká televize o Vánocích bodovala pohádkami nejen u dětských diváků

    27. 12. 2010

    Premiéra pohádky Peklo s princeznou se stala v dětské cílové skupině nejsledovanějším celovečerním pořadem roku 2010 a na Štědrý den ji vidělo 1 milion 805 tisíc diváků včetně dětí.

  • 20 filmových sezón v České televizi

    8. 12. 2010

    Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi, připravovaný do programu ČT1 od ledna 2011, nabídne televizním divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

  • Nesvatbov, dokumentární tragikomedie z koprodukce ČT přichází do kin

    7. 12. 2010

    Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v níž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří „jsou na ocet“. Koprodukční dokumentární film Endorfilmu, s. r. o. a České televize přichází do kin 9. 12. 2010.

  • Dvě ocenění z Montrealu pro koprodukční dokument ČT Katka H. Třeštíkové

    1. 12. 2010

    Cenu v sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů a cenu za nejlepší střih Jakuba Hejna získal snímek režisérky Heleny Třeštíkové na 13. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu (10. – 21. 11. 2010).

  • Největší filmový koproducent ČT, společnost Negativ, slaví 15. výročí

    26. 11. 2010

    Chcete si připomenout úspěšné koprodukční filmy Indiánské léto, Návrat idiota, Rok ďábla, René aj. ze společné dílny České televize a společnosti Negativ? Ve dnech 1. – 3. 12. vám to umožní filmová přehlídka Negativ 15 v pražském kině Oko.

  • Cena v Minsku pro Dešťovou vílu, koprodukční pohádku České televize

    15. 11. 2010

    Na XVII. ročníku Festivalu filmů pro děti a mládež Listapadzik, který se ve dnech 4.-11. listopadu konal v běloruském Minsku, v kategorii dětských filmů získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, druhou hlavní cenu festivalu - Zvláštní cenu poroty.

  • Piko – film o českém „vynálezci“ pervitinu v kinech od 11. listopadu

    10. 11. 2010

    Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.

  • Retrofilm Občanský průkaz natočený ve spolupráci s ČT - v kinech od 21. října

    19. 10. 2010

    Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.

  • Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Oko nad Prahou

    18. 10. 2010

    Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).

  • Jak se vaří dějiny – ČT odvysílá mnoha cenami ověnčený film

    18. 10. 2010

 [ 351 - 360 ]  [ 361 - 370 ]  [ 371 - 380 ]  [ 381 - 390 ]  [ 391 - 400 ]