13. 1. 2006
Česká televize, Televizní studio Brno, Slovenská televize, Ateliéry Bonton Zlín a Trigon Production uvádějí do kin koprodukční celovečerní film O dvě slabiky pozadu. Slavnostní premiéra se uskuteční 19. ledna 2006 v pražském kině Lucerna a o den později ve Velkém kině ve Zlíně. Filmový příběh studentky Zuzany je mozaikou reálných a snových situací, do kterých se mladá hrdinka zamotává ve snaze stihnout ze života co nejvíce a v co nejkratším možném čase. Chce studovat. Chce zažít a vychutnat si velké lásky. Chce vydělat spoustu peněz, aby si mohla zařídit byt a nahradit si chybějící rodičovské zázemí. Chce poznat atmosféru vysněné Paříže . Chce zkrátka všechno - a hned. Ale nestíhá. Nestíhá školu, ztroskotávají její vztahy s přáteli a milenci. Dokonce ztrácí kontakt s otcem, neví nic o své matce a skutečná Paříž se jí rozplývá do prchavých snů. Jediným kontaktem v reálném zázemí jejího minulého, současného i budoucího života je staromódní a velmi excentrická babička Eržébet, která jí postupně odkrývá možná východiska z bludného kruhu, ve kterém Zuzana nesmyslně utíká za svým štěstím a přitom stojí na jednom místě jako veverka v otáčivé kleci. Scénář k filmu O dvě slabiky pozadu je absolventským scénářem Kataríny Šulajové, který si i sama režírovala. Ročníkovým vedoucím a zároveň jakýmsi kmotrem scénáře i filmu je spisovatel a scénárista Dušan Dušek. Supervizorem filmu je režisér Martin Šulík (Všetko čo mám rád, Záhrada, Krajinka, Orbis Pictus). Scénář filmu v sobě nese autobiografické prvky. Ne náhodou si hlavní roli studentky Zuzy zahrála režisérčina sestra Zuzana Šulajová, která hrála ve filmu Martina Šulíka Zahrada, za který byla nominována na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon. Jednoho ze Zuzaniných milenců, za kterým jezdí do Paříže, ztvárnil pravý Francouz mladý charismatický herec PierrePhilippe Deleau. V roli Kornela, jejího českého přítele z Bratislavy, se představil Miki Křen, známý z kultovního filmu Samotáři. Nejbližší vztah má Zuza ke své babičce Eržébet (herečka Anna Ferenczy), jejíž způsob řeči a maďarská slověnština jsou zdrojem mnoha zábavných scén a nedorozumění. Babička je postavou, která o Zuzaně všechno ví (i to, co o sobě sama Zuzana zatím netuší). Komplikovanější je její vztah k otci (Ivan Romančík), se kterým se setkává v nečekaných, až bizardních situacích, a k matce, se kterou se nesetkává vůbec. Ve filmu O dvě slabiky pozadu si zahrál i jeden z nejvýznamnějších slovenských filmových režisérů Martin Hollý. Představil se v roli dabingového režiséra. Premiéry filmy, která byla na Slovensku 8. února 2005, se bohužel nedožil. Ještě během natáčení filmu podlehnul dlouhé chorobě. Film je posledním, ve kterém Martin Hollý účinkoval.
24. 10. 2005
Nový celovečerní koprodukční film České televize a společnosti Negativ s.r.o. scenáristy a režiséra Bohdana Slámy Štěstí získal další významné ocenění - hlavní cenu za nejlepší film na 34. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Montrealu.
19. 10. 2005
Film scenáristy Jiřího Stránského a režiséra Petra Nikolaeva Kousek nebe získal Hlavní cenu festivalu na letošním 7. ročníku Mezinárodního filmového festivalu ve švédském Norrkopingu.
18. 10. 2005
17. 10. 2005
14. 10. 2005
Na 37. dětském televizním a filmovém festivalu Oty Hofmana, který proběhl od 11. do 14. října v Ostrově u Karlových Varů, získaly:
4. 10. 2005
3. 10. 2005
Na 27. ročníku festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu 2005, který proběhl ve dnech 24. 9. až 1. 10. v Novém Městě nad Metují, získaly:
30. 9. 2005
Nový celovečerní koprodukční film České televize a společnosti Negativ s.r.o. scenáristy a režiséra Bohdana Slámy Štěstí získal další ocenění Zlatou Athénu za nejlepší film na 11. ročníku Athénského mezinárodního filmového festivalu Opening Nights.
26. 9. 2005
Nový celovečerní koprodukční film České televize a společnosti Negativ s.r.o. scenáristy a režiséra Bohdana Slámy Štěstí získal na Mezinárodním filmovém festivalu ve španělském San Sebastiánu hlavní cenu Zlatou mušli.
1. 8. 2005
Centrum tvorby pro děti a mládež České televize navazuje na nejlepší tradice domácí produkce pro tuto skupinu diváků.