Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Filip Renč točí v České televizi celovečerní snímek Hlídač č. 47

1. 11. 2007

Česká televize začala od prvních listopadových dnů natáčet podle stejnojmenného románu Josefa Kopty Hlídač č. 47 celovečerní distribuční film. Režii svěřila Filipu Renčovi.

„Remake žádného filmu jsem ještě netočil a domnívám se, že v naší kinematografii ještě žádný nevznikl. I když je scénář trochu odlišný od původního filmu, jedná se o klasický remake. Nejsem pravidelný čtenář psychologických románů, ale Koptův Hlídač č. 47 je považován za mistrovské dílo českého psychologického románu a je výjimečný. Chci ho natočit dynamicky, a přiblížit tak jeden z nejlepších českých románů dvacátých let mladým divákům. Pro ně točím všechny své filmy,“ říká režisér Filip Renč. Hlídač č. 47 je baladický příběh člověka, na jehož tragickém osudu se podílejí nejen prožité válečné zkušenosti, ale především lidé, kteří ho obklopují. Koptův román z roku 1926 byl kritikou označen za to nejlepší, co Josef Kopta napsal. Scénář k filmu Hlídač č. 47 je poslední scenáristická práce renomovaného scenáristy Eduarda Vernera, který zemřel v roce 2003. Eduard Verner ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, který, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Silný a působivě napsaný román zaujal české filmaře už v roce 1937. Režisér Josef Rovenský natočil podle scénáře Otakara Vávry úspěšný film, v němž se v hlavních rolích objevili Jaroslav Průcha, Marie Glázrová a Ladislav Boháč. Protože Josef Rovenský během natáčení onemocněl a zemřel, film dokončil Jan Sviták. Velký lidský příběh oslovil i zkušeného a talentovaného režiséra Filipa Renče, kterému se scénář Eduarda Vernera dostal do rukou již před několika lety. Vzhledem k závažnosti a síle námětu se Česká televize rozhodla realizovat původní scénář jako celovečerní distribuční film. Tento snímek Česká televize natáčí sama bez přispění koproducentů. Režijní scénář Filipa Renče (na úpravách spolupracoval se Zdeňkem Zelenkou) podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. Do titulní postavy hlídače Douši režisér obsadil Karla Rodena, jeho ženu bude hrát Lucia Siposová, hrobníka Ferdu Václav Jiráček, kostelníka Bártíka Vladimír Dlouhý, epizodní roli válečného invalidy dostane Jan Svěrák. S režisérem Filipem Renčem na filmu spolupracuje debutující kameraman Karel Fairaisl, výtvarník kostýmů Roman Šolc, architekt Zdeněk Flemming, střihač Jan Mattlach, produkci filmu vede Ilona Jirásková, dramaturgyní je Lidmila Hustolesová. Film vzniká v pražském Centru dramatické, divadelní a hudební tvorby. Film se bude točit u Vejprt ve vesnici Kovářská, dále v severočeských obcích Zubrnice a Úštěk a nedaleko Prahy. Natáčení je naplánováno na 35 natáčecích dnů. Termín premiéry se předpokládá na podzim roku 2008. Tiskový útvar ČT

Další zprávy:

 • Další zahraniční ocenění koprodukčního filmu ČT Kousek nebe

  28. 3. 2006

  Film Kousek nebe získal hlavní cenu v kategorii Eastern European Film Competitionna 30. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu, který proběhl ve dnech 16. 23. března 2006.

 • Česká televize a Febiofest 2006

  23. 3. 2006

  Česká televize je letos opět mediálním partnerem XIII. Mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest 2006.

 • Blahopřání České televize panu Zdeňku Svěrákovi

  23. 3. 2006

  U příležitosti významného životního jubilea scenáristy, dramatika, textaře a herce, pana Zdeňka Svěráka uvede Česká televize v neděli 26. března na ČT1 od 20.00 hod. laskavou, hořko-sladkou komedii Kolja.

 • Další ocenění dokumentu Síla lidskosti-Nicholas Winton

  20. 3. 2006

  Příběh o odvaze a zarputilosti muže, který zachránil před jistou smrtí 669 českých dětí Síla lidskosti-Nicholas Winton, natočený v koprodukci České televize a společnosti W.I.P.s.r.o., získal 17. března v USA ocenění Christopher Award, udělované stejnojmennou neziskovou organizací za umělecké počiny s výrazným humanistickým poselstvím.

 • Sluneční stát má dva České lvy

  27. 2. 2006

  Na slavnostním udílení cen Český lev 2005 získal dvě tato ocenění film Sluneční stát, na němž se podílelo i Televizní studio Ostrava.

 • Ocenění Český lev pro koprodukční filmy ČT a jejich tvůrce

  27. 2. 2006

  V přímém přenosu České televize byly v sobotu 25. února v pražském Paláci Lucerna předány výroční filmové ceny Český lev 2005, udělované Českou filmovou a televizní akademií, kterými byly oceněny tyto koprodukční snímky ČT a jejich tvůrci v kategoriích:

 • Fimfárum 2 přichází do kin

  22. 2. 2006

  Po úspěšném animovaném filmu Fimfárum Jana Wericha přichází do kin Fimfárum 2 čtyři zbrusu nové pohádky "pro chytré děti a chytré dospělé" z oblíbené knihy Jana Wericha nový celovečerní animovaný film natočený v koprodukci České televize, hlavního producenta MAUR filmu a společností Universal Production Partners, Krátký film Praha, Samuelson Lighting Prague.

 • Experti přicházejí do kin

  9. 2. 2006

 • Koprodukční snímky ČT nominované na ceny Český lev 2005

  2. 2. 2006

  Česká televize odvysílala ve středu 1. února na ČT2 od 20.00 hod. přímý přenos nominačního večera výročních filmových cen Český lev 2005, udělovaných Českou filmovou a televizní akademií.

 • Ceny TRILOBIT BEROUN 2005 pro tvůrce pořadů ČT

  30. 1. 2006

  Cenami TRILOBIT BEROUN 2005, které uděluje Český filmový a televizní svaz FITES, Nadace ČLF a Město Beroun byly 28. ledna 2006 oceněni tito tvůrci pořadů České televize:

 [ 501 - 510 ]  [ 511 - 520 ]  [ 521 - 530 ]  [ 531 - 540 ]  [ 541 - 548