Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Mír jejich duším

23. 7. 2003

Po jarních předtáčkách začíná začátkem srpna natáčet v koprodukci České televize hraný film s názvem Mír jejich duším režisér Pavel Štingl, který se doposud věnoval dokumentární tvorbě. Televizní diváci si připomenou jeho dokumenty Deník pana Pfitznera, Příběh trosečníků Patrie, Zaniklý svět Karla Pecky, Druhý život Lidic nebo Jakou řečí mluví pánbůh. Podkladem pro jeho filmový scénář z Pasek v západních Čechách se stalo několik kdysi předtočených rozhovorů, rodinné kroniky a legendy. Paseky nad Jizeru jsou jednou z mála obcí, která si v pohraničí uchovala po staletí český ráz navzdory okolí, které patřilo německy mluvícím obyvatelům. Nepostihly ji následky odsunu a příchod nových obyvatel, a proto má v této oblasti Čech nepřerušenou kontinuitu. Příběhy rodin, které tady žijí desítky let, sahají tedy až do 19. a nejednou i 18. století. O tom, jací vlastenci a písmáci v Pasekách žili, napsal i svůj nejznámější román Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais. Film, na jehož scénáři se podílel i Ivan Arseněv, se bude i vracet k žánru dokumentu - volbou autentických prostředí a obsazením místních obyvatel do jednotlivých rolí. Neherci, doplnění o místní ochotníky, ztvárňují role svých předků a sousedů a spolupodílejí se na filmovém obrazu místa svého zrození. Pavel Štingl se na svůj hraný debut připravoval mimo jiné i režií vlastní dramatizace Raisových Zapadlých vlastenců, kterou s paseckými ochotníky představil loni na slavnostech Pasecké léto.

Další zprávy:

 • Úspěch filmu Doblba! na MFF v izraelském Ašdodu

  19. 4. 2006

  Koprodukční film České televize a společnosti Vachler Art Company Doblba! zaujal mezinárodní porotu filmového festivalu v izraelském Ašdodu takovým způsobem, že ho ocenila cenou za Nejoriginálnější film festivalu.

 • Ocenění pro koprodukční film ČT Skřítek

  11. 4. 2006

  Na právě skončeném Syracuse International Film and Video Festivalu, který probíhal ve dnech 6. až 9. dubna v New Yorku, získala hlavní cenu v kategorii "Evropský film" originální komedie režiséra, scénáristy a producenta Tomáše Vorla Skřítek.

 • Další ocenění pro koprodukční filmy ČT Štěstí a Šílení a jejich tvůrce

  10. 4. 2006

  Na 19. ročníku festivalu českých filmů Finále Plzeň 2006, který proběhl ve dnech 3. - 9. dubna 2006, byly oceněny tyto koprodukční snímky ČT a jejich tvůrci:

 • Další zahraniční ocenění koprodukčního filmu ČT Kousek nebe

  28. 3. 2006

  Film Kousek nebe získal hlavní cenu v kategorii Eastern European Film Competitionna 30. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu, který proběhl ve dnech 16. 23. března 2006.

 • Česká televize a Febiofest 2006

  23. 3. 2006

  Česká televize je letos opět mediálním partnerem XIII. Mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest 2006.

 • Blahopřání České televize panu Zdeňku Svěrákovi

  23. 3. 2006

  U příležitosti významného životního jubilea scenáristy, dramatika, textaře a herce, pana Zdeňka Svěráka uvede Česká televize v neděli 26. března na ČT1 od 20.00 hod. laskavou, hořko-sladkou komedii Kolja.

 • Další ocenění dokumentu Síla lidskosti-Nicholas Winton

  20. 3. 2006

  Příběh o odvaze a zarputilosti muže, který zachránil před jistou smrtí 669 českých dětí Síla lidskosti-Nicholas Winton, natočený v koprodukci České televize a společnosti W.I.P.s.r.o., získal 17. března v USA ocenění Christopher Award, udělované stejnojmennou neziskovou organizací za umělecké počiny s výrazným humanistickým poselstvím.

 • Sluneční stát má dva České lvy

  27. 2. 2006

  Na slavnostním udílení cen Český lev 2005 získal dvě tato ocenění film Sluneční stát, na němž se podílelo i Televizní studio Ostrava.

 • Ocenění Český lev pro koprodukční filmy ČT a jejich tvůrce

  27. 2. 2006

  V přímém přenosu České televize byly v sobotu 25. února v pražském Paláci Lucerna předány výroční filmové ceny Český lev 2005, udělované Českou filmovou a televizní akademií, kterými byly oceněny tyto koprodukční snímky ČT a jejich tvůrci v kategoriích:

 • Fimfárum 2 přichází do kin

  22. 2. 2006

  Po úspěšném animovaném filmu Fimfárum Jana Wericha přichází do kin Fimfárum 2 čtyři zbrusu nové pohádky "pro chytré děti a chytré dospělé" z oblíbené knihy Jana Wericha nový celovečerní animovaný film natočený v koprodukci České televize, hlavního producenta MAUR filmu a společností Universal Production Partners, Krátký film Praha, Samuelson Lighting Prague.

 [ 501 - 510 ]  [ 511 - 520 ]  [ 521 - 530 ]  [ 531 - 540 ]  [ 541 - 541