22. 4. 2009
Ve čtvrtek 23. dubna 2009 přichází do kin velký koprodukční dokument režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny. Film vznikl v mezinárodní koprodukci, do které se zapojilo i Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia České televize. Dokument vypráví o vojenských kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství a prohry státníků. Diváky zároveň provází událostmi, které změnily historii i mapu Evropy. Renomovaný slovenský režisér Peter Kerekes se ve filmu Jak se vaří dějiny, podobně jako ve svých předešlých dokumentech (Ladomírské morytáty a legendy, 66 sezón), se opět zaměřuje na dávnou minulost i nedávnou přítomnost. Prostřednictvím všedních i dramatických příběhů vojenských kuchařů, kteří vařili pro vojáky v průběhu mnoha krvavých válečných konfliktů, provází diváky různými zeměmi, dějinnými epochami a událostmi, jež změnily historii i mapu Evropy. Film vlastně vypráví o tom, jak kuchaři a jejich vojenské kuchyně prožívali a třeba i svým dílem ovlivňovali průběh 2. světové války, konflikt na Balkáně, boje o Alžír, sovětskou okupaci Maďarska a Československa a mnohé další válečné operace. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého a překvapivého úhlu pohledu. Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán, až po Rusko. „Hlavními hrdiny našeho filmu jsou obyčejní lidé v zástěrách navlečených na uniformě, jejichž úkolem je starat se o naplnění obrovského žaludku velkého hladového dítěte – armády,“ uvedl Petr Kerekes. „Kuchaři tak ovlivňují náladu a výkon vojáků a svými vařečkami zasahují do dějin.“ Ve filmu se objevuje například Němec Franz Wienhart, který pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, Ruska Klavdia Lobanovová, která vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović, které se netají tím, že „vařily proti Chorvatům“ a mnozí další. Scénář a režie: Peter Kerekes Kamera: Martin Kolár Střih: Marek Šulík Hudba: Marek Piaček Hana Orošová tisková mluvčí ČT TS Brno
15. 10. 2010
Koprodukční filmy ČT Kuky se vrací, Nedodržený slib, původní detektivní příběh Hřích profesora Sodomky z cyklu Ach, ty vraždy! a původní pohádky Láska rohatá, Dům U Zlatého úsvitu, Kouzelná tetička Valentýna byly oceněny na 42. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (12. – 15. 10. 2010).
15. 10. 2010
Hlavní cenu Proxima Prize získal film režiséra Marka Najbrta Protektor na 2. ročníku maďarského CinePécs International Film Festivalu (4. – 10. 2010).
13. 10. 2010
Film scenáristky a režisérky Alice Nellis Mamas & Papas získal v uplynulých dnech na newyorském Hamptons International Film Festivalu dvě prestižní ocenění. Snímek si odváží hlavní cenu pro celovečerní film Golden Starfish Award Narrative Prize a dále cenu za scénář Zicherman Family Foundation Screenplay
5. 10. 2010
Zvláštní uznání Evropské dětské poroty získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla na 15. mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež Schlingel (27. 9. – 3. 10. 2010) v německém Chemnitzu.
20. 9. 2010
Téměř jeden a čtvrt milionu diváků vidělo 19. 9. na ČT1 televizní premiéru výpravného historického filmu Bathory režiséra a scenáristy Juraje Jakubiska.
16. 9. 2010
Poodhrnout roušku tajemství se vám možná podaří v neděli 19. 9. při sledování Jakubiskova výpravného historického filmu Bathory. Tento koprodukční film České televize, oceněný Českým lvem, uvádí ČT1 v televizní premiéře od 20:00.
16. 9. 2010
První český celovečerní 3D animovaný film Jana Tománka Kozí příběh – Pověsti staré Prahy získal hlavní cenu za nejlepší celovečerní animovaný film pro mládež na mezinárodním dětském festivalu NUEVA MIRADA v Buenos Aires.
13. 9. 2010
ČT1 se Zázraky přírody dominovala sobotnímu večeru – na letošní páté vydání se díval v průměru 1 milion 7 tisíc diváků včetně dětí. Nedělní trojnásobný držitel Českého lva, distribuční film České televize Hlídač č. 47 přilákal k televizním obrazovkám téměř 900 tisíc dospělých diváků.
8. 9. 2010
Distribuční film České televize, oceněný doma a v zahraničí, režiséra Filipa Renče uvede v televizní premiéře ČT1 v neděli 12. září od 20:00 hodin.
6. 9. 2010
Na 1. díl druhé řady retro seriálu Vyprávěj se díval 1 milion 154 tisíc diváků včetně dětí a stal se tak nejsledovanějším pořadem České televize v uplynulém týdnu. Všechnopárty si nenechal ujít každý třetí dospělý v danou dobu u televizoru, což představovalo 1 milion 62 tisíc. V těžké konkurenci přilákal Gympl k obrazovkám 938 tisíc diváků včetně dětí.