27. 9. 2011
Filmový komiks o životě, který se občas ztrácí v mlze, a my nevíme, kudy jít. V hlavní roli Miroslav Krobot. Režie Tomáš Luňák. Snímek společnosti Negativ v koprodukci České televize v kinech od 29. září 2011.
Základ scénáře filmu tvoří trilogie Alois Nebel (2006) spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99. Autoři se nechali v tomto prvním komiksovém románu moderní české historie inspirovat americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy starých papírových vystřihovánek, typických pro Jesenicko. Příběh začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel. Tichého samotáře, padesátníka, který je svým způsobem stále dítě, čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe, oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou. Výhybkář Wachek společně se svým otcem kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý, který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci. Na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu. Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.
Tvůrci filmu zvolili technologii rotoskopie. Vybrali si ji proto, že zachovává plynulost a realističnost pohybu postav i předmětů. Film byl nejdřív natočen jako hraný film, a poté přišla na řadu rotoskopie, na které se podílelo k padesáti animátorů/rotoskoperů, výtvarníků a supervizorů. Výsledný obraz je maximálně shodný s charakteristickou mimikou a gesty herců, přitom nepůsobí sériově a má autentičtější atmosféru. Výchozí design komiksové předlohy Alois Nebel zůstal díky rotoskopii zachován a zároveň byl obohacen o jemné nuance živého herectví.
K představiteli hlavní role režisér filmu Tomáš Luňák poznamenává: „Miroslav Krobot dostal scénář k přečtení dřív. To, že souhlasil, mělo výrazný vliv na podobu jak scénáře, tak filmu. S jeho přispěním se postupně měnila postava Aloise Nebela od hrabalovského baliče papíru Haňti z Příliš hlučné samoty spíše směrem k trpělivému pozorovateli.“
Ve filmu hrají: Miroslav Krobot, Marie Ludvíková, Karel Roden, Leoš Noha, Alois Švehlík, David Švehlík, Tereza Voříšková, Ondřej Malý a další. Scénář: Jaroslav Rudiš, Jaromír 99. Výtvarník: Jaromír 99. Kamera: Jan Baset Střítežský. Hudba: Petr Kružík, Ondřej Ježek. Architekt: Henrich Boraros. Kostýmy: Katarína Hollá. Střih: Petr Říha. Zvuk: Viktor Ekrt, Ondřej Ježek. Hlavní animátorka: Pavla Dudová. Producent Negativ Pavel Strnad, koprodukce Česká televize, Pallas Film, Tobogang, UPP. www.ceskatelevize.cz/aloisnebel
Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT
27. 12. 2010
Premiéra pohádky Peklo s princeznou se stala v dětské cílové skupině nejsledovanějším celovečerním pořadem roku 2010 a na Štědrý den ji vidělo 1 milion 805 tisíc diváků včetně dětí.
8. 12. 2010
Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi, připravovaný do programu ČT1 od ledna 2011, nabídne televizním divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.
7. 12. 2010
Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v níž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří „jsou na ocet“. Koprodukční dokumentární film Endorfilmu, s. r. o. a České televize přichází do kin 9. 12. 2010.
1. 12. 2010
Cenu v sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů a cenu za nejlepší střih Jakuba Hejna získal snímek režisérky Heleny Třeštíkové na 13. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu (10. – 21. 11. 2010).
26. 11. 2010
Chcete si připomenout úspěšné koprodukční filmy Indiánské léto, Návrat idiota, Rok ďábla, René aj. ze společné dílny České televize a společnosti Negativ? Ve dnech 1. – 3. 12. vám to umožní filmová přehlídka Negativ 15 v pražském kině Oko.
15. 11. 2010
Na XVII. ročníku Festivalu filmů pro děti a mládež Listapadzik, který se ve dnech 4.-11. listopadu konal v běloruském Minsku, v kategorii dětských filmů získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, druhou hlavní cenu festivalu - Zvláštní cenu poroty.
10. 11. 2010
Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.
19. 10. 2010
Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.
18. 10. 2010
Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).
18. 10. 2010