3. 12. 2008
O tom, že život není pohádka, o dětském světě plném fantazie, o bezprostředním pohledu dětí na trable dospělých a také trochu o Červené Karkulce vypráví nový vizuálně originální film režisérky Marii Procházkové Kdopak by se vlka bál. Snímek Kdopak by se vlka bál natočený v koprodukci Bionaut Films a České televize – Centra tvorby pro děti a mládež (CTDM) vypráví: „O lásce, o vztazích, o rodině... O tom, že v životě potřebujeme někomu důvěřovat, dát se mu všanc a pak jen čekáme, jak s tou důvěrou naloží... O tom, že v každém věku máme své velké starosti, že záhady jsou všude kolem nás a potřebujeme spřízněnou duši na jejich řešení. O tom, že zdání často klame a málokterý vztah je takový, jak vypadá... A že když ty „své“ lidi najdeme, měli bychom se moc snažit, abychom o ně nepřišli,“ říká režisérka Maria Procházková. Maria Procházková (absolventka katedry animované tvorby FAMU, úzce spolupracuje s CTDM ČT, pro níž vytvořila např. 33 animovaných videoklipů s použitím dětských výtvarných prací, spoluautorka a režisérka nového animovaného cyklu Evropské pexeso) ve vizuálním zpracování filmu Kdopak by se vlka bál nezapřela svůj „výtvarný původ“, když do tohoto hraného snímku zapracovala kresby a animace, které už tak zajímavému příběhu dodávají i atraktivní tvář. „Příběh pětileté Terezky je úzce provázán s její oblíbenou pohádkou O Červené Karkulce, což je vlastně horor. Zajímavá je právě dětská fascinace strachem, opětovné vyžadování a opakování strašidelné pohádky, přestože se holčičce promítá do snů. Každý večer si Terezka přeje pohádku na dobrou noc, pokaždé tu samou. Pohádka by měla být „červenou nitkou“ proplétající se celým příběhem a tvořit k němu jistou paralelu, protože stejně jako on začíná romanticky, pokračuje dramaticky a přes horor vede až k happy endu,“ říká mj. režisérka v rozhovoru na webovém speciálu filmu. S autorkou námětu a scénáře a režisérkou Mariou Procházkovou na filmu spolupracovali Kateřina Krejčí (šéfdramatugyně CTDM ČT), Magdalena Sedláková (šéfproducentka CTDM ČT), Vratislav Šlajer (producent) kamera Martin Štěpánek (kamera) Jan Novotný (architekt) Jan P. Muchow (hudba) Marek Opatrný (střih) Marek Hart (zvuk), Kateřina Coufalíková (výtvarnice kostýmů) Lucie Lišková (masky). Hlavní hrdinku příběhu Terezku hraje Dorotka Dědková, maminku Jitka Čvančarová, tatínka Pavel Řezníček, Patrika Martin Hofmann, babičku Jana Krausová, Šimona Matouš Kratina, Gábinku Marie Boková, kolegu Marek Taclík a učitelku Eva Leimbergerová. Rozhovor s režisérkou, z něhož citujeme, spolu s fotogalerií snímků z natáčení, informacemi o filmu, tvůrcích a hercích naleznete na webovém speciálu: www.kdopakbysevlkabal.cz Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT
15. 2. 2011
Režisér Vít Klusák, známý jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, nazval svůj časosběrný dokument Vše pro dobro světa a Nošovic groteskou „o poli, na kterém rostou auta“. Koprodukční dokument České televize má v kinech premiéru ve čtvrtek 17. února 2011.
14. 2. 2011
Zdeněk Svěrák v příběhu muže, který myslel, že nemůže být hůř, a prožíval přitom nejhezčí léta svého života. Slavný český oscarový film, který získal šest Českých lvů a řadu dalších ocenění. Filmový večer zahájí 15. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1996.
9. 2. 2011
V kinech od čtvrtka 10. února 2011. První český loutkový animovaný film promítaný ve 3D. Výpravná filmová podívaná, kombinující tradiční loutkovou animaci s počítačovou animací. Poslední část adaptací pohádek Jana Wericha.
7. 2. 2011
Martin Dejdar v hlavní roli filmu o lásce, tanci a neumírání (1994). Snímek režiséra J. Jireše a scenáristy J. Hubače v projektu 20 filmových sezón v České televizi. Filmový večer zahájí 8. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1995.
7. 2. 2011
Ve všech kategoriích získal celkem 13 nominací koprodukční film ČT Pouta následovaný dalším filmem s podílem televize veřejné služby Občanským průkazem, který má nominací 11. Další nominace mají filmy Kuky se vrací (7), Největší z Čechů (6) Mamas & Papas (5). V průběhu nominačního večera se Česká televize se svými tvůrci mohla radovat z prvních ocenění. Film Kuky se vrací získal cenu za nejlepší filmový plakát, Ceny filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film si odnesl Radim Špaček za film Pouta a Vít Klusák s Filipem Remundou za snímek Český mír.
4. 2. 2011
V sobotu 5. února na Dvojce od 20.00 odvysílá Česká televize přímý přenos letošního slavnostního vyhlašování nominací na výroční filmové ceny Český lev 2010, udělované Českou filmovou a televizní akademií.
2. 2. 2011
Film režiséra Jiřího Svobody z roku 2005 přichází se stále aktuálním sdělením.
31. 1. 2011
Dokument Olgy Sommerové Trilobit 2010 uvede v premiéře ČT2 v sobotu 12. 2. od 18:15 hod. Zachycuje slavnostní vyhlášení cen TRILOBIT BEROUN 2010. Za původní díla filmové a televizní tvorby je (29. 1. 2011) FITES udělil také tvůrcům původních a koprodukčních pořadů České televize: Radimu Špačkovi, Lucii Seifertové a Pavlu Koutskému, Tomáši Škrdlantovi, Aleši Kisilovi, Martinu Duškovi a Ondřeji Provazníkovi, Andree Culkové, Alexandře Berkové in memoriam a Lence Wimmerové. Odborná porota vybírala z více než sta snímků. Cenu Vladislava Vančury převzal režisér František Filip.
31. 1. 2011
J. Abrhám, P. Kříž, V. Preiss a P. Zedníček ve filmové komedii o nevinných podvodnících, podvodných láskách a láskyplných nadějích podle povídek Bohumila Hrabala (1994). Režie Dušan Klein. Filmový večer zahájí 1. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1994.
24. 1. 2011
Příběh z malé jihomoravské vesnice Mouřínov, jejíž obyvatelé dělají vše pro to, aby se stala „průjezdní“, míří na obrazovky České televize. Film, který byl do kin uvedený v srpnu 2009, má televizní premiéru 30. ledna 2010 od 20 hodin na ČT1. Snímek vznikl v Televizním studiu Brno České televize, režie Robert Sedáček.