22. 4. 2009
Ve čtvrtek 23. dubna 2009 přichází do kin velký koprodukční dokument režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny. Film vznikl v mezinárodní koprodukci, do které se zapojilo i Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia České televize. Dokument vypráví o vojenských kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství a prohry státníků. Diváky zároveň provází událostmi, které změnily historii i mapu Evropy. Renomovaný slovenský režisér Peter Kerekes se ve filmu Jak se vaří dějiny, podobně jako ve svých předešlých dokumentech (Ladomírské morytáty a legendy, 66 sezón), se opět zaměřuje na dávnou minulost i nedávnou přítomnost. Prostřednictvím všedních i dramatických příběhů vojenských kuchařů, kteří vařili pro vojáky v průběhu mnoha krvavých válečných konfliktů, provází diváky různými zeměmi, dějinnými epochami a událostmi, jež změnily historii i mapu Evropy. Film vlastně vypráví o tom, jak kuchaři a jejich vojenské kuchyně prožívali a třeba i svým dílem ovlivňovali průběh 2. světové války, konflikt na Balkáně, boje o Alžír, sovětskou okupaci Maďarska a Československa a mnohé další válečné operace. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého a překvapivého úhlu pohledu. Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán, až po Rusko. „Hlavními hrdiny našeho filmu jsou obyčejní lidé v zástěrách navlečených na uniformě, jejichž úkolem je starat se o naplnění obrovského žaludku velkého hladového dítěte – armády,“ uvedl Petr Kerekes. „Kuchaři tak ovlivňují náladu a výkon vojáků a svými vařečkami zasahují do dějin.“ Ve filmu se objevuje například Němec Franz Wienhart, který pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, Ruska Klavdia Lobanovová, která vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović, které se netají tím, že „vařily proti Chorvatům“ a mnozí další. Scénář a režie: Peter Kerekes Kamera: Martin Kolár Střih: Marek Šulík Hudba: Marek Piaček Hana Orošová tisková mluvčí ČT TS Brno
28. 6. 2011
Ojedinělý snímek Heleny Třeštíkové Katka je nejsledovanějším dokumentem českých kin a získal mnoho domácích a zahraničních ocenění. Přináší šokující i dojemnou výpověď o třinácti letech narkomanky Katky, jejích vzestupech, zápasech s drogou, se životem, se sebou. Sleduje boj mladé ženy o znovuzískání sebeúcty a uplatnění v každodenním životě. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT uvede Dvojka ve čtvrtek 30. června od 20:05 hodin.
20. 6. 2011
Zlatý prim (hlavní cena festivalu), Mladý prim (hlavní cena sekce Studentský smích), Cena FITES za nejlepší scénář, Cena za nejlepší ženský herecký výkon a Cena za nejlepší režii pro původní televizní povídkový film Setkání s hvězdou: Vilma Cibulková, Zlatý prim pro koprodukční film ČT Fimfárum do třetice všeho dobrého, Mladý prim a Cena Zdeňka Podskalského pro koprodukční film ČT Občanský průkaz na 33. ročníku Festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují (11. – 18. června 2011).
15. 6. 2011
Zoufalci, komedie o soudobých třicátnících, kteří hledají únik z bilance svých životů. V neděli 19. 6. na ČT1 a ČT HD od 20:00 televizní premiéra koprodukčního filmu České televize. Scénář a režie Jitka Rudolfová.
14. 6. 2011
Ve čtvrtek 16. června na Dvojce od 20:05 dokumentární komedie Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy o plánované výstavbě amerického radaru v Brdech, k jejíž realizaci nakonec nedošlo. Koprodukční film České televize a Hypermarket filmu odhaluje s humornou nadsázkou zákulisí diplomatických manévrů a protestů veřejnosti, které vydávají ojedinělé svědectví o složitosti české národní povahy.
14. 6. 2011
Návštěvnost a odezva diváků snímku Lidice předčila všechna očekávání. Film navíc míří i za našimi vojáky do Afghánistánu.
7. 6. 2011
Film Lidice za první čtyři dny vidělo neuvěřitelných 46 812 diváků, do obchodů se vrací i soundtrack k filmu. Připravuje se promítání v Lidickém památníku a snímek se představí i v zahraničí.
7. 6. 2011
Od 9. června vstupuje do českých kin koprodukční dokumentární film České televize Po dlouhé noci den. Režisér a kameraman Tomáš Kudrna v něm zachycuje životní osudy tří žen – Polky, Češky a Ukrajinky, za druhé světové války nasazených v Německu na nucené práce.
1. 6. 2011
Příběh obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. K. Roden, Z. Fialová, Z. Bydžovská, J. Budař a další v koprodučním snímku P. Nikoleava Lidice, na jehož vzniku se významně podílela také Česká televize. Filmové zpracování téměř 70 let starého nacistického masakru obyvatel středočeských Lidic a jejich následného srovnání se zemí je právem považované za filmovou událost roku. V kinech od 2. června.
25. 5. 2011
Česká televize je hlavním mediálním partnerem 51. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně (29. 5. – 5. 6.) a při této příležitosti pořádá 1. 6. Den dětí s Českou televizí na zlínském nám. Míru. V průběhu festivalu uvede ČT1 Zlínské festivalové vteřiny a 4. 6. od 20:00 přímý přenos závěrečného galavečera Zlín Film Festivalu 2011 Malí velcí hrdinové.
23. 5. 2011
Zapomenuté světlo, Knoflíkáři, Návrat idiota, Pupendo, Kráska v nesnázích, Václav. Na cyklus 20 filmových sezón v České televizi navazuje od 24. května na Jedničce vždy v úterý večer série šesti koprodukčních snímků ČT, oceněných Českým lvem.