28. 7. 2022
Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.
Napínavé slovensko-česko-německé drama Oběť zachycuje život ukrajinské menšiny v Česku. Celovečerní debut režiséra Michala Blaška už první záběrem z autobusu čekajícího na hranicích pohltí publikum dramatickou situací, v níž se mísí ukrajinština s češtinou. Hlavní hrdinka Irina se potřebuje dostat k synovi Igorovi, kterého zrovna kdesi v Česku operují. Ukrajinského mladíka a nadějného gymnastu prý někdo napadl. Jenže situace je zřejmě mnohem komplikovanější, než se zprvu zdálo.
79. ročník MFF v Benátkách uvede film Oběť v prestižní soutěžní sekci Orizzonti. Vedle benátské hlavní soutěže, kde snímky soupeří o sošku Zlatého lva, jsou Orizzonti druhou nejsledovanější sekcí nejstaršího filmového festivalu na světě. Podobně jako druhá soutěž festivalu v Cannes nazvaná Un Certain Regard se Orizzonti od roku 2004 zaměřují na nadějné nové filmaře a na nejnovější trendy světové kinematografie.
Film natočila slovenská a česká nutprodukce, koproducentem je Česká televize. Premiéra v českých kinech se předpokládá 10. listopadu 2022.
Druhá filmová koprodukce - snímek Běžná selhání – bude mít v Benátkách světovou premiéru v nezávislé sekci Giornate degli Autori. Český film se v této sekci představí poprvé od roku 2008, kdy sem byl vybrán Venkovský učitel Bohdana Slámy.
Film Běžná selhání sleduje příběh tří žen různých generací v průběhu jednoho dne. Každá z nich čelí osobní krizi právě ve chvíli, kdy je město, v němž žijí, zasaženo podivným přírodním úkazem způsobujícím náhodné výbuchy. Rumunsko-maďarská režisérka Cristina Groșan natočila film podle scénáře spisovatelky a scenáristky Kláry Vlasákové. Hlavní role ztvárňují Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková, teenagerka Nora Klimešová, dále hrají Vica Kerekes, Jana Stryková či Rostislav Novák ml.
Producentem Běžných selhání je Xova Film, koproducentem je Česká televize. Premiéra v českých kinech bude 13. října 2022.
23. 7. 2021
Česká televize má na letošním MFF KV v hlavních kategoriích 10 snímků.
V hlavní soutěži jsou 2 hrané filmy: Atlas ptáků a Zpráva o záchraně mrtvého a dva dokumenty: Každá minuta života a Láska pod kapotou, v soutěži Na východ od západu má ČT 2 snímky a v kategorii Zvláštní uvedení budou 4 koprodukce ČT.
21. 6. 2021
Po 28 letech získaly na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy dva české filmy ceny v hlavní soutěži a třetí film byl zařazen do speciálního festivalového výběru.
21. 5. 2021
Koprodukční filmy ČT zaujaly na zahraničních festivalech
8. 3. 2021
17 z 19 Českých lvů za rok 2020 si odnesla Česká televize, 14 lvů za filmové koprodukce, 3 za televizní projekty. Českým lvem za mimořádný přínos české kinematografii akademici ocenili režiséra Hynka Bočana.
10. 2. 2021
Americká filmová akademie zveřejnila , nominace na Oscary za rok 2020. Mezi 15 vybranými filmy v kategorii Nejlepší cizojazyčný film je i koprodukční film ČT - Šarlatán.
9. 2. 2021
Krátce předtím, než se v Praze se rozdaly Ceny české filmové kritiky, na MIFF - Montrealském independent film festivalu získal Cenu za nejlepší režii Slávek Horák za film Havel.
18. 1. 2021
Česká filmová a televizní akademie oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, z toho 21 celovečerních hraných filmů, 31 dokumentů a 7 animovaných snímků, 10 televizních děl, dále krátkých a studentských filmů.
6. 1. 2021
Nominace českých filmových kritiků a kritiček si v 10 kategoriích vysloužilo celkem 18 snímků z loňského roku, z toho 8 distribučních filmů natočených v koprodukci s ČT. Televizní tvorba České televize je mezi nominacemi zastoupena 2 tituly.
10. 11. 2020
Dva koprodukční filmy ČT byly nominovány na Evropské filmové ceny 2020
2. 11. 2020
Debutový snímek režiséra Jindřicha Andrše NOVÁ ŠICHTA byl v sobotu 31.10. vyhlášen nejlepším českým dokumentárním filmem roku na 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Film získal také cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver, udělovanou Institutem dokumentárního filmu.
V neděli 1. 11. film získal dvě ceny na prestižním festivalu DOK Leipzig: Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty v nové soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film, a Cenu MDR pro mimořádný východoevropský dokument.