7. 3. 2016
Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého dokumentu, který v květnu zamíří do českých a moravských kin. Je tomu již neskutečných 45 let, kdy se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény Divadlo Sklep.
Uskupení, oslovující generace svým svébytným humorem i poetikou, založili tehdy čtrnáctiletí David Vávra a Milan Šteindler ve sklepě domu babičky prvního z nich. Tento, ale i řadu dalších více či méně známých, vždy ale zajímavých, kreativních a vtipných momentů z dlouhé historie souboru připomene celovečerní dokumentární film režisérky Olgy Dabrowské a producentů Petra Kozy a Ivo Krátkého. Dokument, který zkoumá tajemné mysterium, jímž je celé sklepácké sdružení opředeno, bude mít slavnostní premiéru 4. května v pražském kině Lucerna. V předpremiéře bude film uveden na plzeňském festivalu Finále.
„Je to vlastně lovestory…,“ říká režisérka filmu Olga Dabrowská a dodává: „… ovšem s tím malým rozdílem, že tentokrát se nepotkali lidé dva, ale asi tak sto padesát. No a co to způsobilo za poprask, zažíváme dodnes.“ Do této družiny, která společně vytvořila nadčasovou poetiku a zasáhla četné umělecké obory, patřil původně kromě Divadla Sklep také Pantomimický soubor Mimoza, Recitační skupina Vpřed okolo Lumíra Tučka, Výtvarné divadlo Kolotoč Čestmíra Sušky i Baletní jednotka Křeč s nepřehlédnutelnou rolí bratří Michala a Šimona Cabanů.
V šedé a frustrující době normalizace se tato široká komunita s Divadlem Sklep v čele nevyhranila proti establishmentu čitelně proklamovaným politickým postojem či přechodem do čistého undergroundu, ale tvůrčí svobodou, svéráznou poetikou, hravostí, humorem (leckdy absurdním) či výtvarnou originalitou. Svoji určující roli hrály způsoby pohybu jednotlivých herců, jejich typická dikce, ustálená slovní spojení i jazykové novotvary. To vše vytvořilo nezaměnitelný nadčasový tvůrčí kánon, který zejména díky Divadlu Sklep přetrval živý do dnešních dnů a stal se jedním z pilířů české kultury posledních 40 let. Bez něj by nebylo České sody, ani Šumných měst.
Z těch, kteří se ve filmu Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa objeví, jmenujme otce zakladatele a další významné osobnosti: Davida Vávru, Milana Šteindlera, Tomáše Hanáka, Tomáše Vorla, Jiřího Fero Burdu, Ondřeje Trojana, Václava Marhoula, Evu Holubovou, Lenku Vychodilovou, Terezu Kučerovou, Janu Hanákovou a mnohé další. V dokumentu kromě herců účinkují také vědecké kapacity rozličných oborů, například divadelní teoretik Jan Dvořák, filosof Erazim Kohák nebo psycholog Radek Ptáček.
Myšlenka dokumentu o fenoménu Divadla Sklep se zrodila v hlavě producenta Ivo Krátkého ke sklonku roku 2011, který ke spolupráci přizval scenáristku a režisérku Olgu Dabrowskou. Druhý z producentů, Petr Koza, se nebál a kontaktoval o metr vyššího Davida Vávru: „Ten nás, tvůrce troufalce, přijal s tímto nápadem velmi přátelsky a jednoho zimního večera před představením legendární Besídky si na nás našel chvilku. A bylo rozhodnuto!”
Film vznikl v koprodukci Bio Art Production Ivo Krátkého a Petra Kozy a České televize. Režisérkou a scenáristkou je Olga Dabrowská, za kamerou stál Diviš Marek, střih má na kontě Jakub Voves a hudbu složil Ivan Acher, mistrem zvuku byl Jiří Klenka. Distributorem filmu je Bio Art Production. Vznik filmu podpořil Státní fond kinematografie.
25. 1. 2012
Sedmatřicet let života jedné rodiny ve filmu Heleny Třeštíkové. Časosběrný dokument Soukromý vesmír, na kterém se podílela Česká televize, vstupuje 26. ledna 2012 do kin.
17. 1. 2012
Koprodukční filmy České televize bodovaly ve většině kategorií Cen české filmové kritiky 2011, jejichž přímý přenos vysílala Česká televize v sobotu večer na svém druhém programu. Nejvíce ocenění si odnesl film Rodina je základ státu režiséra Roberta Sedláčka, včetně cen za nejlepší film, režii a scénář.
17. 1. 2012
Film režisérky Zuzany Liové Dům, natočený v koprodukci České televize, získal cenu New Voices/New Visions na mezinárodním filmovém festivalu Palm Springs.
12. 1. 2012
Ve druhém ročníku Cen české filmové kritiky mají koprodukční filmy České televize významný počet nominací. Film Poupata získal hned devět nominací, Rodina je základ státu sedm, Alois Nebel je nominován v pěti kategoriích, Dům ve dvou a dokumenty Divadlo Svoboda a Vše pro dobro světa a Nošovic mají po jedné nominaci. Přímý přenos slavnostního vyhlášení odvysílá Česká televize v sobotu 14. ledna na ČT2 od 21:00 hod.
2. 1. 2012
Česká televize uvádí nový cyklus Ženy za kamerou. Ve Filmovém klubu na ČT2 vždy v úterý od 22:05 hodin. 3. ledna 2012 nabídne premiéru českého filmu Stínu neutečeš (2009). V hlavních rolích excelují Jaroslava Adamová a Pavel Landovský. Scénář a režie Lenka Kny.
29. 12. 2011
Česká televize připravila od nového roku nový cyklus Velikáni filmu, v němž se mohou diváci každý týden, v pondělí a v pátek, setkávat na ČT2 s mistrovskými díly světové i domácí kinematografie, charismatickými filmovými tvůrci a také s proslulými hvězdami stříbrného plátna. Filmová klasika odstartuje 2. ledna 2012 ve 20:55 na Dvojce skvělým snímkem Federica Felliniho Cabiriiny noci, který získal v roce 1957 Oscara za nejlepší zahraniční film.
28. 12. 2011
Premiéru pohádky Dešťová víla, kterou uvedla ČT1 v úterý 27. prosince od 20:00 hodin, sledovalo 1 milion 516 tisíc diváků starších patnácti let (sledovanost 17,2 %, podíl na publiku 35,88 %) a také 140 tisíc dětí (sledovanost 13,6 %, podíl na publiku 40,86 %). Stala se tak nejúspěšnějším pořadem sledovaným v tomto čase na všech televizních stanicích.
13. 12. 2011
Život je někdy velká depka, změna vyloučena. Drsný silný příběh, výborní herci, vynikající kamera. Scenárista a režisér Zdeněk Jiráský debutuje „tak trochu jiným vánočním příběhem“, sociálním dramatem ze současnosti. Za scénář získal hlavní cenu v soutěži Filmové nadace RWE & Barrandov Studio v roce 2008. Do kin přichází 15. prosince 2011 nový koprodukční film České televize Poupata.
9. 12. 2011
ČT na tiskové konferenci představila programovou nabídku na letošní Vánoce, Silvestra a Nový rok.
24. 11. 2011
Shoresh Charitable Trust Audience Award za nejlepší dokumentární film získal snímek Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče na UK Jewish Film Festivalu v Londýně (1. - 20. 11. 2011). Jde již o páté zahraniční ocenění snímku.