Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Ocenění koprodukčních filmů ČT Poupata, Polski film a Soukromý vesmír na MFF Karlovy Vary 2012

9. 7. 2012

Cena FEDEORA Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří byla udělena sociálnímu dramatu ze současnosti Poupata v režii Zdeňka Jiráského, Zvláštním uznáním byli oceněni Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek za herecké výkony ve snímku režiséra Marka Najbrta Polski film a Zvláštní uznání získal časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír na 47. ročníku Mezinárodního filmového festivlau Karlovy Vary (29. 6. – 7. 7. 2012).

Nestatutární Cenu FEDEORA Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří za nejlepší film ze soutěžní sekce Na východ od Západu získal debut režiséra Zdeňka Jiráského Poupata za citlivý humorný a nelítostný portrét dysfunkční a strádající rodiny, která se snaží přežít v poněkud bezcitné společnosti. Film postihuje svět zoufalých sociálních vztahů a charakterů, toužících se vymanit z osudově daného prostředí a uskutečnit svůj sen o normálním životě. Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. „Filmová pravda Poupat stoji na syrové atmosféře, absenci stylizace a poetizace. Vychází ze znalosti reálného prostředí, věrohodnosti ruční kamery, která je permanentně nablízku herecké akci. Žánr sociálního dramatu předpokládá maximální přesvědčivost hereckého výkonu, autentický jazyk, dekorace i motivy,“ autor námětu, scenárista a režisér Zdeněk Jiráský. V hlavních rolích: Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká a Josef Láska, dále hrají Nguyen Thi Minh, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Vladimír Polívka, Jiří Maryško, Edgar Dutka, Dana Syslová, Luboš Veselý. Film vznikl v koprodukci společnosti Cineart TV Prague a České televize.

Více informací o filmu na http://www.ceskatelevize.cz/specialy/poupata/

Zvláštním uznáním za roli ve filmu Polski film byli v soutěži celovečerních filmů oceněni Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek. Polski film je improvizovaná komedie o dávném přátelství známých brněnských herců P. Lišky, M. Daniela, T. Matonohy, M. Poláška a J. Budaře, jejichž osobní život a tvůrčí práce se pohybuje neustále po hranici mezi fikcí a realitou, mezi fantazií a skutečností. „Polski film je opravdu podivuhodný projekt. Oproti Protektorovi je to velká žánrová změna, která znamená návrat k našim kvazidokumentárním začátkům a svobodnému filmovému uvažování. Ten měsíc a půl na cestách s touhle hereckou skvadrou byl docela jízda…", dodává režisér Marek Najbrt. Scénář: Robert Geisler, Benjamin Tuček, Marek Najbrt. Dále hrají: Jana Plodková, Katarzyna Zawadzka, Krzysztof Czeczot, Lucie Benešová, Marcin Kobierski a další. Film vznikl v mezinárodní koprodukci Negativ, OFF Production, Česká televize

Víc informací o filmu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10401702970-polski-film/

Zvláštní uznání v soutěži dokumentárních filmů získal časosběrný film Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír. Dějiny jedné rodiny zaznamenala režisérka ve svém zatím nejdelším časosběrném projektu. Film natáčela 37 let a zachytila tak v ohromující šíři život členů jedné obyčejné české rodiny od 70. let až do současnosti. Helena Třeštíková začala sledovat s filmovým štábem svou kamarádku Janu v roce 1974. Jana tehdy čekala první dítě s manželem Petrem, a právě život jejich syna Honzy je osou tohoto filmu. Před kamerou se tu narodí, vyrostou a dospějí dohromady tři děti a jejich rodiče prožijí velkou část svého života. Zatímco archivní záběry připomínají uměleckou kariéru Karla Gotta, významné okamžiky dobývání kosmu či zásadní politické proměny této země, deníky rodiny Kettnerových, které si po celou dobu pečlivě vedl otec rodiny Petr, nabízejí soukromou alternativu velkých dějin. Manželé Kettnerovi a jejich děti nevedou tak dramatický život jako hrdinové předchozích režisérčiných filmů Marcela, René a Katka. Jako statisíce dalších Čechů i Kettnerovi v éře nesvobody soustředili pozornost na svůj „soukromý vesmír“. Fascinující cesta jejich životem je i díky tomu velmi optimistickým a zároveň dojemným svědectvím o důležité roli rodiny, o jedinečnosti a pestrobarevnosti lidského života a neustálém hledání jeho smyslu. Film vznikl v koprodukci Negativ, Česká televize, Helena Třeštíková.

Více informací: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10154084344-soukromy-vesmir

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT

Přílohy:

Další zprávy:

  • Velký úspěch filmů ČT na Finále Plzeň

    29. 4. 2013

    Na 26. festivalu českých filmů Finále 2013, který se uskutečnil od 21. do 27. dubna 2013 v Plzni, bodovaly snímky České televize.

  • Můj pes Killer: Třetí festival, třetí úspěch

    16. 4. 2013

    Po významných oceněních, která si nový česko-slovenský film režisérky Miry Fornay odvezl z festivalů v Rotterdamu a Vilniusu, připsalo si toto drama ze současnosti další mezinárodní úspěch.

  • Český film nás zajímá!

    8. 3. 2013

    Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Právě proto loni v létě vzniklo Filmové centrum, které má vysoké ambice – převzít část odpovědnosti za to, jak česká kinematografie vypadá.

  • Cesta ven

    25. 2. 2013

    Režisér Petr Václav natáčí v Ostravě nový film

  • Můj pes Killer vítězem soutěže v Rotterdamu

    2. 2. 2013

    Nový film režisérky Miry Fornay Můj pes Killer získal hlavní cenu Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku MFF v Rotterdamu 2013, jehož ceny byly vyhlášeny 1. 2. 2013. Je to vůbec první slovenský film uvedený v této soutěži. Předchozí čeští vítězové TIGER AWARD - v roce to byli 1998 Knoflíkáři (Petr Zelenka) a v roce 2002 Divoké včely (Bohdan Sláma).

  • Koprodukční film ČT Alois Nebel je nejlepším animovaným evropským filmem

    2. 12. 2012

    Český snímek Alois Nebel, na jehož vzniku se podílela Česká televize, si na konto připsal další mimořádný úspěch – na slavnostním udílení Evropských filmových cen získal včera prvenství v kategorii animovaných filmů. O titul nejlepšího animovaného celovečerního filmu Evropy usiloval v konkurenci španělského snímku Vrásky z prostředí domova důchodců a britského dětského filmu Piráti!.

  • Posel vjíždí do kin

    18. 10. 2012

    Dnes poprvé mohou diváci zajít do kina na celovečerní film brněnského studia České televize Posel. Podle scénáře Marka Epsteina ho natočil režisér Vladimír Michálek s Matějem Hádkem v hlavní roli.

  • Televizní premiéra filmu El Paso

    17. 7. 2012

    Příběh inspirovaný skutečnými událostmi vypráví film El Paso, který vznikl v koprodukci České televize, Televizního studia Brno a společnosti Total HelpArt T.H.A. V televizní premiéře ho uvede ČT2 ve středu 18. července 2012 ve 22:10. Režisér Zdeněk Tyc, který je zároveň autorem námětu i scénáře, předkládá divákům strhující příběh ovdovělé romské matky sedmi dětí. Hrají Irena Horváthová, Linda Rybová, David Prachař, Vladimír Javorský, Igor Chmela a další.

  • Ocenění koprodukčních filmů ČT Poupata, Polski film a Soukromý vesmír na MFF Karlovy Vary 2012

    9. 7. 2012

    Cena FEDEORA Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří byla udělena sociálnímu dramatu ze současnosti Poupata v režii Zdeňka Jiráského, Zvláštním uznáním byli oceněni Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek za herecké výkony ve snímku režiséra Marka Najbrta Polski film a Zvláštní uznání získal časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír na 47. ročníku Mezinárodního filmového festivlau Karlovy Vary (29. 6. – 7. 7. 2012).

  • Posel se představí v Karlových Varech

    4. 7. 2012

    Matěj Hádek jako posel ve stejnojmenném filmu vjede na svém kole poprvé před filmového diváka 5. července 2012. V ten den má Posel premiéru na festivalu v Karlových Varech. Podle scénáře Marka Epsteina film natočil v brněnském studiu České televize režisér Vladimír Michálek.

 [ 251 - 260 ]  [ 261 - 270 ]  [ 271 - 280 ]  [ 281 - 290 ]  [ 291 - 300 ]