28. 7. 2022
Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.
Napínavé slovensko-česko-německé drama Oběť zachycuje život ukrajinské menšiny v Česku. Celovečerní debut režiséra Michala Blaška už první záběrem z autobusu čekajícího na hranicích pohltí publikum dramatickou situací, v níž se mísí ukrajinština s češtinou. Hlavní hrdinka Irina se potřebuje dostat k synovi Igorovi, kterého zrovna kdesi v Česku operují. Ukrajinského mladíka a nadějného gymnastu prý někdo napadl. Jenže situace je zřejmě mnohem komplikovanější, než se zprvu zdálo.
79. ročník MFF v Benátkách uvede film Oběť v prestižní soutěžní sekci Orizzonti. Vedle benátské hlavní soutěže, kde snímky soupeří o sošku Zlatého lva, jsou Orizzonti druhou nejsledovanější sekcí nejstaršího filmového festivalu na světě. Podobně jako druhá soutěž festivalu v Cannes nazvaná Un Certain Regard se Orizzonti od roku 2004 zaměřují na nadějné nové filmaře a na nejnovější trendy světové kinematografie.
Film natočila slovenská a česká nutprodukce, koproducentem je Česká televize. Premiéra v českých kinech se předpokládá 10. listopadu 2022.
Druhá filmová koprodukce - snímek Běžná selhání – bude mít v Benátkách světovou premiéru v nezávislé sekci Giornate degli Autori. Český film se v této sekci představí poprvé od roku 2008, kdy sem byl vybrán Venkovský učitel Bohdana Slámy.
Film Běžná selhání sleduje příběh tří žen různých generací v průběhu jednoho dne. Každá z nich čelí osobní krizi právě ve chvíli, kdy je město, v němž žijí, zasaženo podivným přírodním úkazem způsobujícím náhodné výbuchy. Rumunsko-maďarská režisérka Cristina Groșan natočila film podle scénáře spisovatelky a scenáristky Kláry Vlasákové. Hlavní role ztvárňují Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková, teenagerka Nora Klimešová, dále hrají Vica Kerekes, Jana Stryková či Rostislav Novák ml.
Producentem Běžných selhání je Xova Film, koproducentem je Česká televize. Premiéra v českých kinech bude 13. října 2022.
7. 2. 2022
Sdružení české filmové kritiky zveřejnilo výsledky 12. ročníku své ankety.
27. 1. 2022
Francouzská Filmová umělecká akademie (L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma) vyhlásila nominace 47. ročníku filmových cen César. Dva ze tří filmů, nominovaných v kategorii celovečerních animovaných filmů, jsou tituly, na nichž se koprodukčně podílela Česká televize.
18. 1. 2022
„Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií debutujícího režiséra Adama Kolomana Rybanského o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní čelí úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů.
17. 1. 2022
81 z 87 možných nominací získaly filmy, které vznikly v produkci České televize, nebo v koprodukci s ČT. Z toho 69 nominací obdržely koprodukční filmy a 12 televizní projekty ČT.
4. 1. 2022
Mezi nominovanými jsou hrané, animované i dokumentární filmy vloni promítané v kinech, doplněné o televizní projekty a krátké filmy. Nejvíc nominací má koprodukční snímek ČT - Okupace.
13. 12. 2021
Koprodukční film ČT Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové je vedle tří disneyovek (Encanto, Luca a Raya a drak a filmu Flee) nominován na Zlaté glóby v kategorii animovaný film.
29. 11. 2021
Festivalové úspěchy koprodukčních filmů ČT napříč světovými kontinenty
9. 11. 2021
Evropská filmová akademie (EFA) vyhlásila další nominace na 34. ročník Evropských filmových cen. V kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film je jedním z nominovaných filmů i český snímek Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka.
2. 11. 2021
Na 25. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se uskutečnil od 26.10. do 31.10. a do 14. 11. 2021 se přesouvá do online prostoru, byly oceněny tři koprodukční dokumentární filmyČT.
27. 7. 2021
Do hlavní soutěže letošního ročníku MFF v Benátkách byl vybrán koprodukční film ČT Leave No Traces (Nezanechat stopy).