13. 10. 2020
Česká filmová a televizní akademie, udílející každoročně České lvy, vybrala kandidáta na Oscara za Českou republiku. O nejprestižnější filmovou cenu bude v mezinárodní konkurenci usilovat koprodukční film ČT Šarlatán.
Film, inspirovaný skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, natočila režisérka Agnieszka Holland. Do titulní role obsadila Ivana Trojana a jeho syna Josefa Trojana. Film byl uveden v premiéře na letošním 70. ročníku Berlínského mezinárodního filmového festivalu – Berlinale, v českých kinech byl od 20. srpna. Akademici v letošním roce vybírali z 10 českých hraných a dokumentárních filmů.
Film Šarlatán vznikl v česko-irsko-polsko-slovenské koprodukci. Scénář napsal dlouholetý spolupracovník Filmového centra ČT Marek Epstein. Dramaturgem a kreativním producentem ČT byl Jaroslav Sedláček. „Bylo mi potěšením a ctí po Hořícím keři točit opět v Česku, které je mému srdci nejbližší," říká režisérka Agnieszka Holland, absolventka pražské FAMU.
Výsledky Oscarů budou zveřejněny na slavnostním ceremoniálu 93. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd 25. dubna 2021 v Los Angeles.
6. 1. 2016
Málokteré novinové články jsou mezi filmovými tvůrci tak detailně probírány jako filmové recenze. Filmoví recenzenti ve svých příspěvcích nešetří filmaře a ti v následných komentářích zase tepou autory recenzí. Někdy by se až mohlo zdát, že si občas vzájemně ani nemohou přijít na jméno. Naštěstí se každoročně pořádají Ceny české filmové kritiky, kdy nastane klid zbraní. Recenzenti totiž (navzdory všem svým předchozím kritickým výtkám) každý rok nakonec najdou filmy, kterým chtějí udělit své ceny. A filmaři si pro ceny od českých filmových kritiků zase moc rádi chodí.
5. 1. 2016
Mezi 13 hranými filmy, které byly v prvním kole vybrány do oficiálního programu 66. Berlinale je i koprodukční snímek ČT Ani ve snu! Film producenta a režiséra Petra Oukropce se spolu s 12 dalšími tituly ze 14 zemí dostal do berlínské soutěžní sekce Generation 14+, kam jsou zařazovány nejlepší snímky ze současné světové tvorby pro děti a mládež.
22. 10. 2015
Česká televize, největší podporovatel tuzemské dokumentární tvorby, se na letošním ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představí s celkem šestatřiceti původními a koprodukčními snímky. Do soutěžních sekcí festivalu je zařazeno osm z nich. Žánrovou pestrost současné dokumentární tvorby včetně nových televizních cyklů a formátů mohou diváci zhodnotit také v rámci dvoudenní přehlídky Dokument ČT v Horáckém divadle.
28. 7. 2015
Deset let po úspěchu hořké komedie Štěstí Bohdana Slámy ve španělském San Sebastian byl na tento prestižní mezinárodní festival přijat do soutěžní sekce další český snímek, Rodinný film, jehož autorem je režisér slovinského původu Olmo Omerzu. Absolvent pražské FAMU natočil snímek o složitosti rodinných vztahů v češtině a s českými herci. Koproducentem filmu je Česká televize.
13. 7. 2015
Nejlepší mužský a ženský herecký výkon i nejlepší dokument. V mezinárodní konkurenci padesátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech uspěly hned tři koprodukční projekty České televize.
24. 6. 2015
I letos se na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech představí řada filmů z koprodukce ČT.
3. 6. 2015
Mezi sedmi světovými a šesti mezinárodními premiérami festival představí nové filmy Dietricha Brüggemanna, rumunských tvůrců Anci Damianové a Florina Serbana či debut talentovaného italského tvůrce Ferdinanda Cita Filomarina
8. 4. 2015
Nejlepší filmové projekty studentů pražské FAMU, písecké FAMO a zlínské Univerzity Tomáše Bati se podruhé ucházely o podporu České televize. Její Filmový akcelerátor po loňském úspěšném ročníku pořádalo Filmové centrum ČT s cílem přivést mladé talenty české kinematografie ke spolupráci s veřejnoprávní televizí a podpořit ty nejzajímavější a nejodvážnější studentské projekty, které momentálně v České republice vznikají.
25. 3. 2015
Česká televize ve spolupráci s FAMU, FAMO a UTB vyhlašuje pitching dosud nerealizovaných studentských hraných filmů v min. délce 15 min za účasti zástupců ČT, pedagogů a studentů filmových škol. Nejlepšímu projektu bude nabídnuta koprodukce s ČT.
23. 3. 2015
Dvanáct umělců si zaměnilo své identifikační průkazy. Pod cizími jmény se žení, volí do Poslanecké sněmovny, učí se pilotovat letadlo a cestují po celém světě. Svými činy vzdorují systému, jenž se snaží mít jejich životy pod kontrolou. Jak jednoduché je zneužít osobní informace o každém z nás prozradí dokumentární film Občan K., který zítra večer v televizní premiéře odvysílá program ČT art.