Chat

Dobrá rodina

Vratislav Hlásek

Záznam chatu z úterý 7. ledna 2014

Gina: „Kolik je pěstounských rodin v ČR?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, v říjnu 2013 bylo v ČR evidováno 9 800 pěstounských rodin a v nich 12 700 dětí.“

Gina: „Kolik kurzů a jaké konkrétně jste realizovali v Dobré rodině?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, v Dobré rodině realizujeme kurzy pro dlouhodobé pěstouny, pěstouny na přechodnou dobu, zájemce o pěstounskou péči, ale i akreditované kurzy pro sociální pracovníky a pracovníky v sociálních službách. Kurzů jsme po celé ČR realizovali již několik desítek a další naleznete na www.dobrarodina.cz“

GWR: „Zajistí organizace Dobrá rodina opravdu dobrou rodinu?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, Dobrá rodina se zaměřuje na podporu rodin tak, aby jim pomohla naplnit legitimní potřeby dříve, než přerostou v problémy. Prevence je ve všech směrech efektivnější než sanace již vyhrocených problémů.“

Gina: „Co je špatně v české legislativě ohledně pěstoun. péče?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, v legislativě není nikdy nouze o to najít něco, co by mohlo být lepší, ale její i sebelepší znění není samo o sobě schopné změnit myšlení ve společnosti. To co nyní pěstounská péče nejvíce potřebuje je zvýšení povědomí o její důležitosti a zájem veřejnosti o pěstounství jako o velmi důležitou součást náhradní rodinné péče.“

Líza: „Proč nejdou některé děti rovnou do dlouhodobé pěstounské péče, ale jdou do pěstounské péče na přechodnou dobu?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, najít pro konkrétní dítě dlouhodobé řešení jeho situace není úplně jednoduché. Jsou v ní nejen otázky ochrany zájmu dítěte, ale i ochrany právních nároků dalších osob. Mnoho dětí musí někdy úplně okamžitě překlenout tuto dobu mimo svou rodinu. V té době ještě není jasné, zdali tato doba bude počítána ve dnech, týdnech či měsících a jak nakonec dopadne.“

Eva: „Dobrý den,jaká jsou kritérie pro to stát se dočasným pěstounem? Vzdělání,věk,atd. Děkuji Eva“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, podstatu toho, co se očekává od zájemců o pěstounskou péči na přechodnou dobu můžete nalézt např. na http://www.rpp.cz/inpage/chteli-byste-byt-pestouny-rpp-zkuste-si-zodpovedet-par-otazek/“

Dita: „Dobrý den, nepředstavuje při dočasné pěstounské péči pro dítě problém odchod od dočasné rodiny, na kterou si zvyklo, k novým rodičům?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, každý přechod dítěte je náročný a je tedy třeba činit je jen v nezbytných případech a velmi profesionálně. Přesto je pro dítě důležité především to, v jakém prostředí se vyvíjí a toto prostředí mu nejlépe nabídne rodina, byť dočasná.“

Zdenka: „Co udělat jako první, když se o pěstounskou péči chci ucházet? Stačí láska k dětem a odhodlání se o ně dobře postarat? Nebo jsou potřeba nějaké znalosti či vzdělání?“

Vratislav Hlásek: „viz jedna z předchozích odpovědí s odkazem např. na stránky rpp.cz http://www.rpp.cz/inpage/chteli-byste-byt-pestouny-rpp-zkuste-si-zodpovedet-par-otazek/“

marie: „chci se zeprar na podmínky pěstounské péče, a jestli už na to nejsem stará, když je mi 50“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, věk 50 let rozhodně neznamená "stará". Pro pěstounskou péči jsou důležité další parametry viz. předchozí odpovědi.“

Silvie S.: „Dobrý den,s manželem jsem nemohla otěhotnět a uvažovali jsme roky i o adopci.Nakonec máme 2 vlastní děti,po vyzvednutí formulářů jse m otěhotněla..Myšlenka vzít si dítě nás ale neopustila.Zvlášt,když ač mám vš pedag.směru,nemohu pracovat,synové mají PAS.Ráda bych své znalosti a naši rodinou pomohla dětem.Máme zájem o pěstounství na přechodnou dobu.Mám tedy dotaz,zda i když vlastní děti mají své pokoje,bydlíme v rod. domě.zda diagnoza mých synů nemůže být překážkou pro mé přání,stát se pěstounkou.Roky se o děti starám,jsem v domácnosti.Děkuji S.“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, v každém případě se rozhoduje zcela individuálně. Podmínkou bezpečného poskytování pěstounské péče na přechodnou dobu je, aby bylo zachováno bezpečí všech členů rodiny, která péči poskytuje. Je tedy možné, že žádné překážky být nemusí, ale záleží vždy na kvalitním posouzení každého jednotlivého případu.“

Veronika: „Je obdivuhodné.když si rodina vezme dítě do pěstounské péče,aby mu vynahradil rodinu a dává mu vše co potřebuje,včetně lásky.Ale jsou i takové hyeny,kteří si berou děti,aby si vylepšily finanční situaci a na dětech jim vůbec nezáleží.“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, ani pěstounská péče není izolována od normálního chování společnosti. Neznám ale oblast, kde by byli zájemci tak zevrubně prověřováni, jak se prověřují zájemci o pěstounskou péči. Projde-li takovýmto prověřením zájemce s charakteristikou, kterou uvádíte, následné doprovázení může pomoci toto pochybení dodatečně odhalit.“

Isajská Ludmila: „Dobrý den, jsem samoživitelka s 2 dospělými studujícími dětmi, je mi 44 let. Mám děti velmi ráda, jaká je možnost být v mém případě pěstounem a popř. kam se obrátit. Žiji v okresu Břeclav. děkui za odpověď.“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, stát pěstounkou se může i samoživitelka. Obraťte se na příslušné oddělení sociálně-právní ochrany dětí ve vaší obci.“

Eva Kabylová: „Dobrý den, v listopadu 2012! jsem podala s manželem žádost na zařazení doPPPD. Váš seminář v Praze v lednu 2013 nás ujistil, že raná péče je to, čemu se chceme věnovat. Absolvovali jsme všechny předepsané kroky včetně přípravy s kladným hodnocením. Zajímal by mě Váš názor na dobu celého procesu. Mne se 14 měsíců(zatím) zdá zbytečně dlouho a myslím si, že spoustu lidí to od pěstounky odradí. Je nějaká šance, že se tento proces zkrátí?Děkujiu za odpověď Eva“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, 14 měsíců je opravdu poměrně dlouhý proces, ale svým způsobem i délka přípravy prověřuje opravdovost zájmu uchazečů o to péči poskytovat. Zkrácení procesu je tedy otázkou, která nemá úplně jednoznačnou odpověď. Moc děkuji, že jste vydrželi!“

zuzana.rysova@seznam.cz: „Hezký den, jsem pěstounem-babičkou 3letého vnuka a tudíž na mat.dovolené.Rodiče jsou drogově závislí. Prosím o radu nebo jestli mi někdo pomůže, když budu chtít nastoupit do práce! Je mi 52let . Takže nemůžu na směny a víkendy. Kdo mě tak s malím dětskem v dnešní době zaměstná? Je možné se na něko obrátit o pomoc?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, v tomto ohledu by Vám mohla pomoci Vaše doprovázející organizace. Dobrá rodina o.p.s. při doprovázení svých pěstounů s nimi řeší i tuto oblast. Pokud nemáte doprovázející organizaci, obraťte se na nás prostřednictvím www.dobrarodina.cz a pokusíme se Vám pomoci nebo pomoc zprostředkovat.“

Martina: „Musím říci, že nemám odvahu stát se pěstounkou, ale přesto by mě zajímalo nedá-li se těmto lidem, kteří jsou podle mě opravdu obdivuhodní, nějak pomoci?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, moc děkuji za Váš zájem pomoci podobných dotazů je více a tak odpovím jednorázově obšírněji: V současné době není pomoc otázkou jen finanční podpory i když samozřejmě peníze jsou potřeba vždy. Největší pomocí pro nás je, pokud se rodina rozhodne a vezme si do pěstounské péče dítě. Nebo pokud se alespoň ve společnosti o problematice začne hovořit. Pokud lidé budou nahlas mluvit o tom, že pěstounská péče je cesta, jak pomoci 10 tisícům dětí z ústavů. Že to může být cesta, jak dokonce zachránit dětské životy. Pěstounská péče nesmí být tabu, musí se o ní hovořit a ti, kdo se k ní rozhodnou by neměli být na okraji společnosti, ale naopak by měli být její vysoce uznávanou součástí. Protože vzít si do pěstounské péče dítě – to je důkaz nejen dobrého srdce, ale také jisté dávky statečnosti, pokory a odpovědnosti. Jsme rádi, že se této problematice snaží pomoci také další organizace. Například nadace Táta a Máma v současné době inciovala petici, která má pěstouny podpořit. Těmto aktivitám velmi fandíme a budeme moc rádi, pokud například i vy, ať už jste pěstouny nebo prostě jen chcete udělat dobrou věc, petici podpoříte. Nalézt ji můžete na našich webových stránkách www.nadacetm.cz/petice“

Angelika Gruntová: „Můžete prosím říci kolik dětí by v současnosti aktuálně potřebovalo pěstounskou péčí a kolik je registrovaných pěstounů v ČR také na přechodnou dobu? dekuji“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, pěstounskou péči potřebují všechny děti, které nemohou být ve své rodině či osvojeny. V ústavech jich je v současné době zhruba 10 tisíc. Pěstounských rodin poskytujících PP na přechodnou dobu bylo: v lednu roku 2012 - 7 v prosinci roku 2013 - 110 (v přípravě jich je v současné době více jak další stovka) Zde je vidět, jak když se začne o potřebě pěstounské péče otevřeně mluvit a vytvoří se pro ni přiměřené podmínky, jde i nemožné :-)“

Eva Kabylová: „Jste nám s Alžbětou dobrým příkladem , že je třeba vydržať a vydržať!! My se jen tak nedáme. Mějte se krásně. Eva“

Vratislav Hlásek: „Děkujeme a fandíme :-)“

Michaela: „Jaká kritéria jsou pro to abysme se s manželem mohly stát pěstouny.Děkuji“

Vratislav Hlásek: „viz odpověď výše“

Líza: „Je lepší, když si pěstouni pro doprovázení vyberou OSPOD nebo jinou organizaci?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, vyberete-li si doprovázející organizaci získáte vy a tedy i dítě, které máte v pěstounské péči, další lidi a energii k tomu, vše to co nejlépe zvládnout. Jde o to, zda tu možnost ve svém regionu máte. Můžete se obrátit i na naši organizaci www.dobrarodina.cz o více informací.“

Veronika: „Dobrý den, rodiče dostali soudně dvouletého kluka(vietnamce) do péče třetí osobě. Jeho maminka byla trestně stíhaná a pak se už nehlásila o dítě. Na podzim žádali o pěstounskou péči, protože jsou oba rodiče v důchodu a finančně to nezvládají, ale nechtějí chlapečka dát do ústavu. Soud se zatím odročuje, kvuli finanční situaci mých rodičů. Je prosím nějaký pracovník, který by byl mým rodičům nápomocen ohledně rady, jak postupovat, když peníze na chlapečka nedostávají (pouze mateřskou cca 3000,-) a dát pryč ho nechtějí? Děkuji“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, obraťte se přímo na naši pracovnici katerina.forstova@dobrarodina.cz, která Vám poradí jak postupovat.“

Lenas: „Dobrý den, možná sem tato otázka až tolik nepatří, ale chtěla bych se zeptat na následující: můj nadcházející švagr žije s přítelkyní, která s ním má 3 děti, z přechozího vztahu má ještě 14letého syna. Jeho přítelkyně se dle mého názoru o děti špatně stará, mám podezření i z toho, že začla užívat drogy, prostě to není vůbec ideální, ale rozepisovat dále se o tom tady nebudu. A nejstarší syn to špatně nese, i se mi s tím svěřil. Chtěla jsem se zeptat, kam se v takovém případě obrátit, jestli to vůbec má cenu a spíš těm dětem takovým krokem neublížím. A jak by se v takovém případě postupovalo. Děkuji“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, zde není odpověď jednoduchá bez znalosti konkrétního případu. Pokud máte zájem, můžete se obrátit přímo na mě vratislav@hlasek.eu“

Katka: „Je možné se někde setkat s pěstouny na přechodnou dobu, abychom s nimi probrali naše pochybnosti a otázky?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, jistě, seminář pro zájemce o PPPD vedou pěstouni na přechodnou dobu a tam je s nimi možno probrat vše, co Vás zajímá. http://www.dobrarodina.cz/vzdelavani/“

Markéta: „Koukala jsem, že na www.rpp.cz nabízíte cyklus seminářů Průvodce přechodnou pěstounskou péčí. Pro koho to je určeno - pro pěstouny, pro sociální pracovnice nebo se můžou přihlásit i lidi, kteří se teprve rozhodují, zda to zvládnou?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, všechny naše kurzy a semináře jsou přístupné i nejširší veřejnosti.“

Verča: „V některých článcích se píše, že pěstouny motivují peníze. Opravdu se setkáváte s tím, že by to někdo dělal pro peníze?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, stát se může vše, ale přímo jsme se s takovými pěstouny nesetkali.“

Tomáš Jedlička: „Dobry den, z toho co jsem slyšel, je podpora státu pěstounské péči relativní novinkou. Ví se uz kolik taková podpora stojí nas, daňové poplatníky?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, je vždy velmi těžké v případě, že se bavíme o dětech a jejich výchově cokoli přepočítávat na peníze. Pokud bychom se ale na pěstounskou péči podívat pohledem ministra financí, pak i po změně zákona a výraznější podpoře pěstounských rodin je tento způsob výchovy dětí ekonomicky výrazně úspornější, než je výchova dětí v ústavech. A to bereme v potaz jen přímé náklady – nikoli například náklady na prevenci a represi v případě dětí z ústavů, které se dopouštějí trestné činnosti po ukončení ústavní péče. Náklady na jedno dítě v ústavní péči se pohybují v rozmezí od 33 do 46 tisíc korun. V případě pěstounské péče stojí stát jedno dítě v průměru jen 17 tisíc korun. Tedy méně než polovinu v přímých nákladech, a ušetřené další finanční prostředky v budoucnu díky nižší kriminalitě a sociopatologickým jevům.“

Jaroslava: „Jak mi můžete pomoci s výchovou vnuka, kterého mám v péči, protože dcera selhala a nestará se o ně. Vnuk začíná s pubertou. Přece jen už nejsem nejmladší a bojím se, abych to zvládla, když dcera selhala...“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, přesně toto je problematika se kterou pomáhá doprovázející organizace svým pěstounským rodinám. Obraťte se na nás prostřednictvím www.dobrarodina.cz“

Jana: „Zdravím, těch pár minut, které Vám byly v pořadu dány je fakt málo.Toto je téma na hodiny a u každého je to individuální.Co člověk, to jiný problém nebo dotaz k pěstounské péči.Přeji hodně sil.Moc bych si přála nějaký kontakt na jinou maminku či babičku (je mi 66 let a mám v pěst. péči 6ti letou princeznu) s níž bych si mohla vyměňovat své zkušenosti a nebo se i občas navštívit. Děkuji Jana Z.Vyhlas@seznam.cz“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, rozdávat kontakty na pěstouny nedovoluje zákon na ochranu osobních informací, doprovázející organizace ale organizuje právě setkávání lidí, kteří se ocitli v obdobných situacích. Obraťte se přímo na nás a mi Vás rádi na setkání přizveme. www.dobrarodina.cz“

romana: „Jak se dá ochránit pěstounská rodina od nepříjemných nebo dokonce agresivních projevů původní biologickou rodinou?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, asistovaným kontaktem, který zajišťuje profesionálně prováděné doprovázení. Pokud nemáte doprovázející organizaci, obraťte se na nás a my se Vám pokusíme pomoci či pomoc zprostředkovat. www.dobrarodina.cz“

Jana: „Mám v péči vnučku. Občas jsem s výchovu bezradná, vnučka si dělá co chce. Koflikty jsou někdy opravdu velké. Byli jsme už u různých psychologů, ale nepomohlo to. Co s tím?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, zde se, prosím obraťte přímo na mou adresu vratislav@hlasek.eu“

Zdenka: „Je určena věková hranice pěstounů?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, je jí zletilost, někdy se pěstouny stávají i starší sourozenci vůči svým mladším, občas i praprarodiče vůči svým pravnoučatům. Z obecného principu by mezi pěstounem a dítětem měl být věkový rozdíl jako mezi rodičem a dítětem.“

Blanka: „Dobrý den, všimla jsem si v magazínu MFDnes že byly opět fotografie dětí z KÚ v náruči slavných osobností, pořízené za účelem vydražení a peníze pak předání k využití KÚ - tam mě popravdě překvapilo, že to byly hlavně 2měsíční kojenci... Znáte důvody, proč děti - novorozenci jsou stále umísťovány do kojeneckého ústavu a ne přednostně do dočasné pěstounské péče? Děkuji za odpověď a přeji vše nejlepší v novém roce Vám i Vaší rodině.“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, pevně doufám, že důvodem je nyní pouze to, že prozatím ještě není dostatek pěstounů na přechodnou dobu. Jiný důvod by byl totiž nezákonný.“

Petra: „Kde působíte? V Praze a Teplicích nebo i jinde?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, působíme i v jiných regionech. kontaktujte nás přes www.dobrarodina.cz“

Angelika Gruntová: „Máme chlapečka v předadopční péči, a jeho zdr. pojištovna mu nechce povolit přechod k jiné a nyní jsme měli soud, a bude nám vystaven uplně jiný rodný list, můžeme změnit tuto pojišťovnu z důvodu že náš syn bude jiný? dekuji“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, toto je dotaz, který je těžké odpovědět bez znalosti souvislostí. Obraťte se na nás na www.dobrarodina.cz“

Dana: „Jsme pěstouny a máme značné partnerské potíže. Potřebovali bychom to řešit, jenže se bojíme někam jít, aby nám pak nakonec neodebrali děti, o které se staráme. Je nějaká poradna nebo pomoc, která nám pomůže?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, obrátit se můžete přímo na mě a najdeme vhodné a bezpečné řešení vratislav@hlasek.eu“

Martina: „Když s lidmi, kteří pěstouny dělají pracujete, cítíte, že pěstounství je opravdu přínos pro děti, které v pěstounské péči skončí?“

Vratislav Hlásek: „Hezký den, určitě, pěstounství ať trvalé nebo přechodné je pro děti vyžadující NRP, které nelze osvojit jednou z mála šancí jak v budoucím životě uspět. 56% dětí, které prošli ústavy v letech 1998-2004 dle výzkumu uveřejněného na stránkách ministerstva vnitra spáchalo po odchodu z ústavní výchovy trestný čin. U dětí z pěstounské péče je trestná činnost dětí podobná jako u dětí z vlastních rodin.“

Denisa Orinicova: „Ahoj Vrato! Zdravim z materske dovolene a blahopreji k Tvemu vystupu v CT :o) Jirikovi je uz rok a 7 mesicu a zda se byt stastne miminko a to i diky Tobe. Jeste jednou dekujeme a prejeme vse nej do roku 2014! Denisa a Jirici :o)“

Vratislav Hlásek: „Díky a také vše nejlepší Vám všem :-)“