Vratislav

16. 7. 2017

Za našimi hranicemi je velmi málo míst, která by byla tak silně propojena s naší historií, jako slezská metropole Vratislav. Kdysi to dokonce bývalo druhé největší a nejvýznamnější město našeho království. A z tohoto historického období se dodnes dochoval bezpočet českých stop. Pátrali po nich Roman Šulc
a Jan Kubka.

videoPolsko: Vratislav
...
video video

Polsko: Vratislav

Mapa

Přejít na obsah dílu


Doly v Katowicích

7. 5. 2017

Kleofáš, Večírek, Strýček, nebo Luizino štěstí. Moc nám toho tato jména neřeknou, ale v sousedním Polsku znamenaly obživu pro rodiny mnoha generací. Jsou to totiž názvy dolů v průmyslové slezské oblasti, konkrétně ve městě Katowice. Dnes jsou z původních třinácti dolů v provozu jen tři. A jak to v Katowicích dnes vypadá? To uvidíte v naší reportáži.

videoPolsko: Doly v Katowicích
...
video video

Polsko: Doly v Katowicích

Mapa

Přejít na obsah dílu


Gdyně

4. 9. 2016

Po prázdninách opět začínáme s rubrikou Objektiv osobně. Dnes nás Josef Pazderka zavede na místa, odkud lidé nejen z Polska vyráží za lepším životem. Nebo v to aspoň doufali. První polské muzeum emigrace právě v naší reportáži.

videoPolsko: Gdyně
...
video video

Polsko: Gdyně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vratislav

3. 7. 2016

Míříme do Polska. Konkrétně do Vratislavi. Je to čtvrté největší polské město. Svými dějinami je úzce spojeno s Českým královstvím, třeba Karel IV. Vratislav navštěvoval s velkou oblibou. Letos je to také Evropské město kultury. Možná vám to bude připadat trochu zvláštní, ale momentálně je to také město plné trpaslíků. Ano, slyšíte dobře. A v následující reportáži uvidíte, že je to skutečně tak.

videoVratislav
...
video video

Vratislav

Mapa

Přejít na obsah dílu


Objektiv osobně: Solidarita

15. 11. 2015

Josef Pazderka nás dnes v rubrice Objektiv osobně zavede do pobaltského města Gdaňsk. Před rokem tam otevřeli interaktivní muzeum polského odborového hnutí Solidarita – jednoho z nejvýznamnějších fenoménů novodobého Polska. Josef nás muzeem provede. Bývalý předák opoziční Solidarity a nositel Nobelové ceny míru Lech Walesa Objektivu prozradil, jak se mu tam líbí.

videoObjektiv osobně: Solidarita
...
video video

Objektiv osobně: Solidarita

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lázně Dušníky

25. 10. 2015

V první reportáži se nevydáme do žádné exotické dálky. Míříme jen pár kilometrů za naše hranice. Do Polska, do lázní Dušníky. Najdete je v místě, kterému se také říká Polská vrata, nebo Dušnícký průsmyk. Lázně navštívil i skladatel Fryderyk Chopin. Je tu spoustu památek, které připomínají jeho pobyt. Dokonce i jeden z léčebných pramenů nese jeho jméno. Dalším lákadlem je tu místní papírna, kde si můžete sami ručně vyrobit papír.

videoLázně Dušníky
...
video video

Lázně Dušníky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Objektiv osobně

30. 8. 2015

Během prázdnin vám v Objektivu stálí zpravodajové České televize postupně představují svá oblíbená místa, která rádi navštěvují během svého volna. Zkrátka místa, kde relaxují, když mají po práci, anebo třeba pár dnů volna. Ve Varšavě už několik let žije se svou rodinou Josef Pazderka a ukáže vám toto město v tak trochu jiném světle.

videoObjektiv osobně
...
video video

Objektiv osobně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Svidnice

12. 4. 2015

Po reportáži o nelehkém životě v africké Ugandě a mrazivém podzemí Budapešti vás vezmeme do míst, kde se stačí pohodlně usadit a oddychovat. Čeká nás cesta do polského města Svidnice. Města, kde se narodila česká královna a třetí manželka Karla IV., ale také matka budoucího krále Václava IV.

videoSvidnice
...
video video

Svidnice

Mapa

Přejít na obsah dílu


Muzeum

18. 1. 2015

Ve Varšavě se proti předsudkům bojuje v muzeu. Polští Židi patřili před druhou světovou válkou k nejpočetnější skupině v Evropě. Vojna všechno změnila. Moderní Muzeum polských Židů začalo ve Varšavě vznikat před 5 lety a stálo v přepočtu skoro 2 miliardy korun. Má to být nejen architektonický skvost. Ale hlavně příležitost, jak splatit dluh, který společnost vůči svým Židům má. Natáčel kolega Josef Pazderka.

videoMuzeum
...
video video

Muzeum

Mapa

Přejít na obsah dílu


Karpaty

30. 11. 2014

Teď nás čeká cesta, kterou si před 100 lety prošli naši předci. Vrátíme se do doby, kdy začínaly hořet ohně první světové války. V listopadu 1914 vůbec poprvé vyrazili příslušníci České družiny do boje. Úspěšně prozkoumali rakouské pozice v okolí Tarnova a položili základy Československé legie. Víc už Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoKarpaty
...
video video

Karpaty

Mapa

Přejít na obsah dílu


Slezská Středa

28. 9. 2014

Šroda Šlionska – neboli Slezská Středa. Jak jste jistě uhodli, míříme do Polska. Tohle město leží nedaleko hranic, na území, které ve středověku patřilo k Českému království. Proto není divu, že hodně událostí, příběhů a uměleckých děl souvisí i s našimi dějinami. Například zlatý poklad českých králů, který se před čtvrt stoletím našel právě ve Slezské Středě.

videoSlezská Středa
...
video video

Slezská Středa

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zámek Ksiaž

22. 6. 2014

Teď se vrátíme z exotických dálek zpět do Evropy. Za severními českými hranicemi se v polských lesích ukrývá jeden z největších zámků našich sousedů. Zámek Ksiaž kromě množství krásných naleštěných komnat skrývá i ponurá tajemství podzemních chodeb. Během druhé světové války je nechali vykopat nacističtí pohlaváři. Zámek se měl dokonce přeměnit v Hitlerův hlavní stan. Bylo to nejtemnější období tohoto místa. Dodnes zahalené tajemstvím.

videoZámek Ksiaž
...
video video

Zámek Ksiaž

Mapa

Přejít na obsah dílu


Velký útěk

15. 6. 2014

Nedávno se v polském městečku Žagaň v Horním Slezsku uskutečnily oslavy 70. výročí nepříliš známé historické události – Velkého útěku. Odehrál se za dramatických okolností v táboře Sagan v noci z 24. na 25. března 1944. Většina letců, kteří se tehdy pokusili o útěk byla posléze opět zajata. Jejich vzpomínce je věnována následující reportáž.

videoVelký útěk
...
video video

Velký útěk

Mapa

Přejít na obsah dílu


Parní vlaky

16. 9. 2012

Míříme do Polska na projížďku vlakem. Podstatně déle než u nás tam jezdily parní lokomotivy. A dost se jich zachovalo až dodnes. Dvě unikátní sbírky se navíc nacházejí nedaleko od našich hranic. Jednu najdete ve Slezské Javořině a druhou ve Volštýně. Tam je dokonce jedna parní lokomotiva stále v běžném provozu. Více už v reportáži Šárky Kuchtové a Tomáše Vlacha.

videoParní vlaky
...
video video

Parní vlaky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mazurská jezera

24. 10. 2010

Kdybychom chtěli tuto reportáž prodat za každou cenu, zvolíme titulek: Senzační odhalení! To, že má zpravodaj Miroslav Karas důvěrnou známost, ale ví – přesněji řečeno „vidí“ snad každý. Jeho nezřízená láska k Polsku je takříkajíc veřejným statkem. Pokud se rozhodně o své zážitky podělit i s námi v Objektivu, je to potěšující. Zejména v okamžiku, kdy si vybral tak malebný kout Polska, jakým jsou Mazurská jezera.

videoPolsko: Mazurská jezera
...
video video

Polsko: Mazurská jezera

Mapa

Přejít na obsah dílu