Vratislav

16. 7. 2017

Za našimi hranicemi je velmi málo míst, která by byla tak silně propojena s naší historií, jako slezská metropole Vratislav. Kdysi to dokonce bývalo druhé největší a nejvýznamnější město našeho království. A z tohoto historického období se dodnes dochoval bezpočet českých stop. Pátrali po nich Roman Šulc
a Jan Kubka.

videoPolsko: Vratislav
...
video video

Polsko: Vratislav

Mapa

Přejít na obsah dílu


Doly v Katowicích

7. 5. 2017

Kleofáš, Večírek, Strýček, nebo Luizino štěstí. Moc nám toho tato jména neřeknou, ale v sousedním Polsku znamenaly obživu pro rodiny mnoha generací. Jsou to totiž názvy dolů v průmyslové slezské oblasti, konkrétně ve městě Katowice. Dnes jsou z původních třinácti dolů v provozu jen tři. A jak to v Katowicích dnes vypadá? To uvidíte v naší reportáži.

videoPolsko: Doly v Katowicích
...
video video

Polsko: Doly v Katowicích

Mapa

Přejít na obsah dílu


Gdyně

4. 9. 2016

Po prázdninách opět začínáme s rubrikou Objektiv osobně. Dnes nás Josef Pazderka zavede na místa, odkud lidé nejen z Polska vyráží za lepším životem. Nebo v to aspoň doufali. První polské muzeum emigrace právě v naší reportáži.

videoPolsko: Gdyně
...
video video

Polsko: Gdyně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vratislav

3. 7. 2016

Míříme do Polska. Konkrétně do Vratislavi. Je to čtvrté největší polské město. Svými dějinami je úzce spojeno s Českým královstvím, třeba Karel IV. Vratislav navštěvoval s velkou oblibou. Letos je to také Evropské město kultury. Možná vám to bude připadat trochu zvláštní, ale momentálně je to také město plné trpaslíků. Ano, slyšíte dobře. A v následující reportáži uvidíte, že je to skutečně tak.

videoVratislav
...
video video

Vratislav

Mapa

Přejít na obsah dílu


Objektiv osobně: Solidarita

15. 11. 2015

Josef Pazderka nás dnes v rubrice Objektiv osobně zavede do pobaltského města Gdaňsk. Před rokem tam otevřeli interaktivní muzeum polského odborového hnutí Solidarita – jednoho z nejvýznamnějších fenoménů novodobého Polska. Josef nás muzeem provede. Bývalý předák opoziční Solidarity a nositel Nobelové ceny míru Lech Walesa Objektivu prozradil, jak se mu tam líbí.

videoObjektiv osobně: Solidarita
...
video video

Objektiv osobně: Solidarita

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lázně Dušníky

25. 10. 2015

V první reportáži se nevydáme do žádné exotické dálky. Míříme jen pár kilometrů za naše hranice. Do Polska, do lázní Dušníky. Najdete je v místě, kterému se také říká Polská vrata, nebo Dušnícký průsmyk. Lázně navštívil i skladatel Fryderyk Chopin. Je tu spoustu památek, které připomínají jeho pobyt. Dokonce i jeden z léčebných pramenů nese jeho jméno. Dalším lákadlem je tu místní papírna, kde si můžete sami ručně vyrobit papír.

videoLázně Dušníky
...
video video

Lázně Dušníky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Objektiv osobně

30. 8. 2015

Během prázdnin vám v Objektivu stálí zpravodajové České televize postupně představují svá oblíbená místa, která rádi navštěvují během svého volna. Zkrátka místa, kde relaxují, když mají po práci, anebo třeba pár dnů volna. Ve Varšavě už několik let žije se svou rodinou Josef Pazderka a ukáže vám toto město v tak trochu jiném světle.

videoObjektiv osobně
...
video video

Objektiv osobně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Svidnice

12. 4. 2015

Po reportáži o nelehkém životě v africké Ugandě a mrazivém podzemí Budapešti vás vezmeme do míst, kde se stačí pohodlně usadit a oddychovat. Čeká nás cesta do polského města Svidnice. Města, kde se narodila česká královna a třetí manželka Karla IV., ale také matka budoucího krále Václava IV.

videoSvidnice
...
video video

Svidnice

Mapa

Přejít na obsah dílu


Muzeum

18. 1. 2015

Ve Varšavě se proti předsudkům bojuje v muzeu. Polští Židi patřili před druhou světovou válkou k nejpočetnější skupině v Evropě. Vojna všechno změnila. Moderní Muzeum polských Židů začalo ve Varšavě vznikat před 5 lety a stálo v přepočtu skoro 2 miliardy korun. Má to být nejen architektonický skvost. Ale hlavně příležitost, jak splatit dluh, který společnost vůči svým Židům má. Natáčel kolega Josef Pazderka.

videoMuzeum
...
video video

Muzeum

Mapa

Přejít na obsah dílu


Karpaty

30. 11. 2014

Teď nás čeká cesta, kterou si před 100 lety prošli naši předci. Vrátíme se do doby, kdy začínaly hořet ohně první světové války. V listopadu 1914 vůbec poprvé vyrazili příslušníci České družiny do boje. Úspěšně prozkoumali rakouské pozice v okolí Tarnova a položili základy Československé legie. Víc už Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoKarpaty
...
video video

Karpaty

Mapa

Přejít na obsah dílu