Persepolis

12. 3. 2017

V další reportáži na vás dýchne perská historie. Uvidíte zbytky největšího královského paláce své doby. Persepolis na území Íránu, to byl vrchol tehdejší architektury. Dnes se tam tyčí několik sloupů a zbytky staveb, ale v době perských velekrálů to bylo jedno z nejkrásnějších a nejmonumentálnějších míst světa.

videoÍrán: Persepolis
...
video video

Írán: Persepolis

Mapa

Přejít na obsah dílu


Památky

16. 10. 2016

A na závěr nás čeká ne příliš typická destinace. V Íránu budeme objevovat místní památky.

videoÍrán: památky
...
video video

Írán: památky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Yazd

8. 9. 2013

Město uprostřed íránské pouště. To je Yazd. S Objektivem tam míříme právě teď. Budete možná až překvapeni jakým způsobem dovedli už Peršané v dávných dobách zvládnout drsné podmínky života v poušti. Ať už to byl důmyslný systém klimatizace, nebo rozvod vody. Zastřešené úzké uličky, které alespoň na chvíli lidem trochu stínu. A dokonce mysleli i na takové detaily jako bylo klepání na dveře. Podle zvuku se dalo rozpoznat, zda do domu vchází muž, anebo žena.

videoYazd
...
video video

Yazd

Mapa

Přejít na obsah dílu


Persepolis

9. 6. 2013

Persepolis člověka změní, napsal známý americký archeolog Arthur Pope. To je možžná trochu přehnané tvrzení, určitě pro toho, kdo zavítá na toto místo jako řadový turista. Na druhou stranu na vás ale při pohledu na zbytky největšího královského paláce své doby určitě dýchne pravá perská historie. Pojďte se tedy společně s reportérem Milanem Šímou a jeho sympatickou íránskou průvodkyní podívat na největší palácový komplex starověku.

videoPersepolis
...
video video

Persepolis

Mapa

Přejít na obsah dílu


Isfahán

23. 9. 2012

Na ředě je Írán - „Když uvidíte Isfahán, je to jako byste viděli půl světa,“ říká jedno staré perské přísloví. Něco na tom bude. Isfahán je prastaré město, někdejší sídlo vládců, proslulé svým bazarem, mešitami a především starobylými mosty. Navíc ve výšce 1430 m n. m. je příjemné klima i v horkém létě. Isfahánu zkrátka nic nechybí a je tedy právem nejnavštěvovanějším městem v Íránu.

videoIsfahán
...
video video

Isfahán

Mapa

Přejít na obsah dílu


Persie

27. 5. 2012

Írán je země, kterou jsme si zvykli vnímat v hodně kontroverzních souvislostech. Je to ale také země, která má nesmírně bohatou a zajímavou historii, řadu památek a silné kulturní tradice, které sahají hluboko před křesťanství a islám. Krátká procházka městy, která byla kdysi oporou rozlehlé Persie napoví určitě víc.

videoPersie
...
video video

Persie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Cesta do Indie III

11. 9. 2011

Pozemní cesta na východ je proti letadlu velmi levná. Samotná doprava z Prahy až na indické hranice vás přijde jen asi na čtyři tisíce korun. Jídlo a hotely jsou v Asii doslova za hubičku. Pokud se ale tudy vydáte na jaře a v létě, budete se na rozpálených pouštích Íránu a Pákistánu smažit stejně, jako naši poutníci. Čtvrtému horko nevadí, to jste si už asi všimli. Je totiž vyroben z vulkanizované gumy. Takže je před námi poslední část jejich dobrodružství.

videoCesta do Indie III
...
video video

Cesta do Indie III

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kuchyně

13. 9. 2009

Írán rozhodně není jednoduchá země, ke které lze najít lehkou cestu. To může platit i o místní kuchyni. Zejména o té tradiční. Abyste pronikli do některých jejích tajů, budete potřebovat odvahu a toleranci; pokud obojí máte, tak nebudete litovat. Snad vás o tom přesvědčí reportér zahraniční redakce České televize Petr Zavadil, který si od neklidné íránské politiky odskočil do tradičních podniků a ukáže vám mimo jiné i to, jak vypadá pořádná íránská snídaně. Mezi námi, slabší povahy by si po ní měly jít ještě na hodinku, dvě lehnout.

videoÍrán: kuchyně
...
video video

Írán: kuchyně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jeskyně (2)

14. 6. 2009

Jižní a jihozápadní Írán by se dal s trochou nadsázky nazvat velkou solničkou. Proč? Představte si, že v okolí Perského zálivu vyrostlo během geologické historie na 200 solných pňů. Co si pod tím představit? Několik kilometrů široké podzemní sloupy soli. Sůl se tu pomalu vytlačuje na povrch a dokonce tu tvoří solné hory, někdy i ledovce. A už 12 let tuto oblast zkoumají i čeští speleologové, kteří tu objevili nejdelší solnou jeskyni na světě.

videoÍrán: jeskyně (2)
...
video video

Írán: jeskyně (2)

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jeskyně (1)

7. 6. 2009

A v Íránu teď ještě zůstaneme, ukážeme vám teď práci českých jeskyňářů. Možná jste tu nemalou senzaci, která se jim povedla před třemi lety, zaznamenali i vy. Na ostrově Kešm v Perském zálivu tehdy objevili nejdelší solnou jeskyni na světě – jeskyni Tří naháčů, zkráceně se jí říká 3N. Část ostrova se tak stala Národním geoparkem a je registrovaná v databází UNESCO. A čestí jeskyňáři jako by neměli objevů dost – expedice, kterou nazvali Namak, což v perštině znamená sůl, pokračovala i letos. Tentokrát jeskyňáře zajímalo solné pohoří Zagros.

videoÍrán: Jeskyně (1)
...
video video

Írán: Jeskyně (1)

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lodě

7. 6. 2009

Následující minuty budou patřit lodím a vydáme se za nimi do Íránu. Dokonce se teď s Objektivem podíváme do jedné dílny, kde lodě vyrábějí úplně stejně jako před stovkami let. Řemeslo se dědí z generace na generaci. Snad jen s vyjímkou toho, že plachty nahradily motory. Kvalitu lodí prý znalec pozná na první pohled, proto není divu, že pořídit si dřevěnou loď není v Íránu zrovna levné. A jak dloho se taková loď staví? Klidně i několik let.

videoÍrán: lodě
...
video video

Írán: lodě

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kášán

8. 2. 2009

Na půl cestě mezi Teheránem a Isfahánem zůstává většinou stranou pozornosti i té hrstky turistů, co do Íránu zavítá, nevelké město Kášán. Jde přitom o malý architektonický klenot, především kvůli nádherným domům místních bohatých obchodníků. Na nich, podobně jako na náboženských stavbách ve městě, se často podepsal rukopis perského architekta Ustada Aliho Mariama, který, jak doufáme, zaujme i vás.

videoÍrán: Kášán
...
video video

Írán: Kášán

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tahy protinacistické aliance

14. 12. 2008

Před dvěma týdny jsme si připomněli 65 let od skončení významné Teheránské konference, jednoho z mezníků II. světové války a celých moderních dějin. Objektiv vás teď zve přímo na místa, kde se připravovaly hlavní tahy protinacistické aliance, do honosného sídla šáha Rézy Páhlavího a také do mešity Ajatolláha Chomejního, který svrhl jeho režim. Ale nakonec nás čeká i procházka ulicemi íránské metropole Teheránu.

videoÍrán: tahy protinacistické aliance
...
video video

Írán: tahy protinacistické aliance

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hamadán

16. 11. 2008

Ve středním Íránu, asi 400 kilometrů jihozápadně od Teheránu, leží v nadmořské výšce přes 1700 metrů prastaré město Hamadán. Pro Evropana může být zajímavé třeba i tím, že je tu pohřben Avicena – ano, ten slavný východní mudrc, který zásadně ovlivnil na celá staletí středověké evropské lékařství. Kromě toho ale okolí Hamadánu nabízí i skvělé podmínky pro pěší turistiku, anebo třeba výpravy do neočekávaného podzemního světa.

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jazd

20. 4. 2008

Uprostřed Íránu leží v nadmořské výšce 1230 metrů prastaré město Jazd, které z jedné strany obklopuje Velká solná poušť a z druhé strany Velká písečná poušť. Přes toto zdánlivě nehostinné místo prochází stará obchodní cesta z Turecka do Pákistánu, po které již na konci 13. století putoval i Marco Polo. Ten je tak prvním Evropanem, který Jazd popsal ve svých cestopisech. Jazd je dnes centrem stejnojmenné provincie a kromě neobyčejných památek je pozoruhodný především tím, že se zde dochovala významná komunita vyznavačů zoroastrismu, předislámského náboženství staré Persie.

videoÍrán
...
video video

Írán

Přejít na obsah dílu


Teherán

23. 3. 2008

Vydáme se také do jedné z nejuzavřenějších zemí, do Íránu. Izolace tento islámský stát vzdaluje od okolního světa, takže i když jistě nepatří k těm nejexotičtějším a nejvzdálenějším destinacím, víme o ní relativně málo. Proto je určitě velmi zajímavý i takový obyčejný pohled do všedního dne obyvatel íránské metropole Teheránu. My nabízíme perspektivu reportérského tandemu Roman Šulc a Jan Kubka.

videoÍrán
...
video video

Írán

Přejít na obsah dílu