Novinky

Česká republika opět míří na Eurovizi. Hledá se píseň pro Lisabon 2018

26. 9. 2017

Letos přislíbili účast mimo jiné i Dasha, Thom Artway, Mikolas Josef, Markéta Konvičková, Pavel Callta, Elis Mráz, Yanna, Mariana Prachařová, Annabelle a kapely Doctor Victor, Eddie Stoilow a další. Interpret či kapela, která nakonec ve výběru zvítězí, dostane maximální péči, v rámci které se chceme nejvíce soustředit na podobu pódiového vystoupení, kterou chceme celou připravit v Čechách a přivést do Portugalska,“ prozrazuje pověřený kreativní producent Jan Potměšil a pokračuje: „Stejně tak počítáme opět s promo kampaní, která zahrne minimálně šest zahraničních států, kde píseň zazní v klubech a halách. Těší nás rostoucí zájem ze strany českých muzikantů a skladatelů, což ukazuje na pozitivní přijímání této nejvýznamnější hudební soutěže na světě.“

Do soutěže může být přihlášena skladba, která nebyla na jakékoli platformě zveřejněna před 1. zářím 2017 a není delší než tři minuty. Hlásit se mohou skladatelé i interpreti nejen z České republiky, ale i ze zahraničí – jedinou podmínkou je, že alespoň jeden z hlavních vokalistů musí být Čech. „Věřím, že Česko má co nabídnout a co ukázat. Eurovision Song Contest je především hra a já věřím, že účastnit se her mezi národy je mnohem zdravější, než být součástí mezinárodních konfliktů,“ říká k soutěži finalistka předminulého ročníku Gabriela Gunčíková.

Eurovize je tradičně velkou příležitostí jak pro nováčky hudební scény, tak i pro protřelé profesionály. „Musím říct, že mně i Vaškovi přibyla spousta fanoušků ze všech zemí světa, kteří sledují naše sociální sítě. Už proto je účast na Eurovizi super. Když tam vystupuje někdo, koho lidé úplně neznají, jako v posledním ročníku byla Martina Bárta, tak to je pro něj, jako pro začátečníka – ale i pro nás, i když jsme začátečníci nebyli – úplná bomba,“ láká nové adepty zpěvačka Marta Jandová, která Českou republiku reprezentovala před dvěma roky ve Vídni společně s Václavem Noidem Bártou. „Kdyby byla možnost, abych se na Eurovizi vrátil, tak bych byl strašně rád. Minimálně bych ale účast doporučil kvůli tomu, že jako Čech jsem se alespoň na okamžik mohl cítit jako světová hvězda. Poznávali nás lidé z celé Evropy,“ dodává Václav Noid Bárta.

„Byly to pro mě nejkrásnější tři měsíce života, obrovská životní zkušenost. Díky Eurovizi mám nové přátele a s některými interprety jsem stále v kontaktu,“ říká o své zkušenosti Martina Bárta a dodává: „Je důležité si před vystoupením najít svůj vnitřní klid a nestresovat se zbytečně dopředu. Ti lidé před vámi tam nejsou proto, aby vám ublížili, ale naopak vás povzbuzují.“

Česká delegace připravila k oficiálnímu ohlášení účasti na Eurovision Song Contestu 2018 remix písně, která Českou republiku letos reprezentovala v Kyjevě. Skladbu My Turn zremixoval norský producent JOWST, který na Eurovision Song Contest 2016 získal 10. místo.

Emailová adresa pro zaslání soutěžní skladby: esc2018music@ceskatelevize.cz

Marta Jandová

Marta Jandová

Reprezentantka ČR na Eurovision Song Contest 2015 vzpomíná na svou účast

Martina Bárta

Martina Bárta

Martina Bárta – My Turn (JOWST Remix)

Martina Bárta – My Turn (JOWST Remix)