Publikace ke stažení

Tiskové zprávy — Televizní studio Brno — Česká televize

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

  • vysílá od října 2016 z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

7. 12. 2022

Adolf Loos – revolucionář mezi architekty

Česká televize přináší nový dokumentární portrét světově uznávaného architekta, představitele funkcionalismu, Adolfa Loose. ČT art ho uvede 14. prosince 2022 ve 20:15. Režie Aleš Kisil.

Obchodní dům Goldman & Salatsch, Salón Kníže, Americký bar ve Vídni, Semlerova rezidence, Brummerův dům a několik unikátních bytů v Plzni, brněnský Bauerův zámeček nebo Winternitzova a Müllerova vila v Praze – to je jen zlomek architektonických skvostů, které dodnes připomínají odkaz jejich autora, architekta Adolfa Loose. Ve většině z nich, ale i na dalších místech, natáčel štáb České televize. Loosova tvorba posledních let jeho života se z 90 procent soustředila na klientelu tehdejšího meziválečného Československa, což je také východiskem filmu.

„Adolf Loos je fascinující postavou nejen svým architektonickým dílem, ale i názory na celou škálu kulturních témat,“ zamýšlí se režisér Aleš Kisil a dodává: „Je pro mě nejen jedním z největších a nejvýznamnějších architektů 20. století, ale především jednou z nejzásadnějších postav moderního umění. Zároveň jde o tvůrce, který vychází ze středoevropského kulturního prostředí, což jeho uvažování dává jinou, zajímavou dimenzi.“

„V našem snímku představujeme odkaz architekta Adolfa Loose skrze dosud nepublikované archivní materiály a osobní příběhy jeho rodiny i spolupracovníků, které se vážou jak k České republice, tak i k zahraničí. Natáčelo se v Praze, Plzni, Brně a ve Vídni,“ říká dramaturg brněnského studia ČT Martin Polák. Připomíná, že právě v Brně, Plzni a Praze se na našem území nachází zřejmě největší dokumentace zachovaných prací dnes proslulého, dříve však opomíjeného architekta, brněnského rodáka, vídeňského dandyho, československého občana a kosmopolity. „Zásadní pro náš film bylo setkání s americkým odborníkem na Loosovo dílo, Christopherem Longem, “ doplňuje režisér Aleš Kisil. Tvůrci oceňují, že ve snímku dále vystupuje například historik architektury Vladimír Šlapeta.

Adolf Loos je dnes uznávaným zástupcem moderny a purismu. Podle odborníků přestavěl uvažování o tom, co je architektura. Nekompromisní kritik a provokatér zemřel v roce 1933. Jeho názor, že architektura není umění, převzala celá generace funkcionalistů. „Velmi odlišné vnímání Loosova prožívání architektury, interiéru, jsme se divákům snažili zprostředkovat na několika ikonických stavbách kontinuálním sledováním rozvíjejících se a proměňujících prostorů, což pro nás samotné bylo zážitkem,“ zdůrazňuje režisér Aleš Kisil.

Dokument Adolf Loos – revolucionář mezi architekty, je dalším ze série pořadů o významných českých, respektive československých architektech, které mapuje Tvůrčí producentská skupina Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize. Čt art už odvysílal například snímky o Ernstu Wiesnerovi nebo Bohuslavu Fuchsovi.

Bezmála hodinový snímek vznikl ve spolupráci s Plzeňským krajem a Statutárním městem Plzeň.

Přílohy

Režisér Aleš Kisil a kameraman David Cysař (1504 kB)

Müllerova vila v Praze (1533 kB)

24. 2. 2023Slavné začátky, krize i velkolepý návrat. Dokument Vinyl nahlédne do bohaté historie gramofonových desek
13. 2. 2023Nový projekt tvůrců Ultimáta zaujal evropské spisovatele
27. 1. 2023Monika s Alešem, Soňa s Ondrou
28. 12. 2022V pohybu! Jízda na divoké žehličce začíná!
20. 12. 2022Půlnoční bohoslužba České televize živě z Brna
16. 12. 2022Cesta světla, Česká mše půlnoční a další vánoční premiéry z Brna
7. 12. 2022Adolf Loos – revolucionář mezi architekty
17. 11. 2022Speciál AZ-kvízu pro fotbalové fanoušky
12. 10. 2022Válka, která se nestala. Dokument mapuje dějiny třetí světové
10. 10. 2022Lucie Výborná se v nových dílech Magických hlubin vrací do českého podvodního světa

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (39)