Cestujte s Českou televizí

Publikace ke stažení

Tiskové zprávy — Televizní studio Brno — Česká televize

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

  • vysílá od října 2016 z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

31. 8. 2021

Svět podle Muchy

Fascinující příběh světově proslulého českého výtvarníka, představitele secese, geniálního kreslíře, autora plakátů a tvůrce slavné Slovanské epopeje, Alfonse Muchy, zpracoval režisér Roman Vávra. Dokumentární film Svět podle Muchy uvede v televizní premiéře ČT art ve středu 1. září 2021 ve 20:15.

Snímek je nejkomplexnějším filmem, jaký za posledních 20 let o jednom z nejznámějších českých malířů vznikl. „Jde o stylizovaný film s hranými prvky, kombinovaný s čistým dokumentem a animacemi, podpořený současným užitím filmových výrazových prostředků,“ upřesňuje režisér Roman Vávra. Zároveň připomíná 160. výročí Muchova narození, které připadlo na loňský rok. „Náš film představí život Alfonse Muchy, odhalí vývoj tvůrčího rozporu slávy a vlastní touhy,“ doplňuje producent Ondřej Beránek.

Příběh Alfonse Muchy vypráví syn Jiří, který zpracovává jeho paměti a psaním se vyrovnává s jeho odkazem. Svěží snímek přináší nový pohled na Alfonse Muchu, je založený na exkluzivní a doposud nepublikované korespondenci, denících a autobiografii. Jiří Mucha se mimo jiné pohybuje v prostoru otcova starobylého bytu na Hradčanském náměstí v Praze. Režisér se však s kamerou vypravil také do Paříže, Japonska a USA.

„Náboj filmu o Muchovi je dán rozpory jeho života a tvorby. Mucha coby selfmademan se stal jednou z prvních uměleckých celebrit rodící se mass culture. Jeho svébytný styl ovlivnil mnoho výtvarníků a v uměleckém světě je jeho vliv patrný dodnes. Odráží se zejména ve streetartu, plakátech pro hudební styl psychedelic rock a japonském manga komiksu. V tomto ohledu je Muchův odkaz opravdu fenomenální, přesto širší veřejnosti prakticky neznámý,“ upozorňuje na aktuální kontext dokumentu jeho scenáristka Markéta Sára Valnohová. Ve filmu se tak objeví Stanley Mouse, přední tvůrce plakátů pro skupiny a hudebníky jako Janis Joplin či Jimi Hendrix, americký graffiti umělec Mear One nebo japonský ilustrátor Yoshitaka Amano.

Film vznikl v koprodukci Punk Filmu, České televize, ARTE a německé společnosti Maxim Film ve spolupráci s Mucha Foundation, za podpory Státního fondu kinematografie, WOW Prague Film Fund, Plzeňského kraje, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna. Česká televize do koprodukce vstoupila prostřednictvím svého brněnského studia.

Přílohy

Z natáčení filmu Svět podle Muchy (1214 kB)

11. 1. 2022Skutečné příběhy záchranářů v cyklu Za minutu 12
4. 1. 2022Tradiční odrůdy i regiony. Václav Žmolík už po druhé provází Krajinou vína
30. 12. 2021Postřeh, znalosti, napětí, zábava. Už pětadvacet let. AZ-kvíz slaví jubileum
27. 10. 2021Koncert na střeše a další jazzové lahůdky na ČT art
5. 10. 2021Pohádka natočená za tři odpoledne i soutěž s miliónovým rozpočtem. Nový cyklus Na programu televize odhalí zákulisí televizní výroby
16. 9. 2021Díky za každé Dobré ráno, říká nový moderátor pořadu Aleš Zbořil
6. 9. 2021Režisér Ivo Bystřičan představuje české dějiny na osudech manufaktur a továren
6. 9. 2021Krotí dluhy a radí, jak vyzrát nad finančními problémy
31. 8. 2021Svět podle Muchy
19. 7. 2021Pavel Kříž jako Tajemný pan M.

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (36)