Detektiv Kurzor

Publikace ke stažení

Tiskové zprávy — Televizní studio Brno — Česká televize

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

  • vysílá od října 2016 z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

23. 11. 2015

Česká televize se vypravila po stopách Leoše Janáčka

Nový úhel pohledu na osobnost i dílo světoznámého skladatele Leoše Janáčka přináší pořad režiséra Karla Fuksy, jehož premiéru vysílá ČT art 25. 11. 2015 v 20:20. Dokument Místa, kudy chodil Janáček, připravilo brněnské televizní studio.

Z Mendlova náměstí na Zelný trh, do Besedního domu, do parku v Lužánkách či lesů kolem Brna. Nejen těmito místy a lokalitami Janáček často chodíval.  Průvodce pořadem Arnošt Goldflam se na mnoha z nich setkává s muzikology Milošem Štědroněm, Jiřím Zahrádkou, Evou Drlíkovou a dalšími odborníky.

„Jako kluk jsem často v neděli dopoledne pozoroval skupinu distingovaných prvorepublikových pánů, kteří se pravidelně scházeli před tehdejší hudební fakultou Janáčkovy akademie múzických umění na Komenského náměstí v Brně,“ vzpomíná režisér Karel Fuksa a upřesňuje, jak tato vzpomínka souvisí s vznikem dokumentu: „Brzy jsem se od otce dozvěděl, že to jsou žáci a spolupracovníci Mistra Leoše Janáčka, hudební skladatelé Chlubna, Kundera, Petrželka, Kunc, Blatný, malíř Milén, režisér Waltr. S některými z nich jsem po čase stačil něco natočit, s několika jejich potomky jsem spolupracoval později. Na všech byl Janáčkův vliv patrný. A když mi později Miloš Štědroň o Janáčkovi a jeho životě v Brně velmi poutavě vyprávěl, řekl jsem si, že to je na samostatný pořad. Bydliště, žáci, procházky, jídlo, peníze, inspirace, premiéry, vztah k Němcům, děti, ženy… Velmi mně s tím pomohli Arnošt Goldflam, Jiří Zahrádka a potažmo i Milan Kundera, který souhlasil s použitím jeho rozhlasové nahrávky Můj Janáček…“

Zadní projekci Goldflamova akčního a zhuštěného vyprávění tvoří herecké úryvky z inscenace Vladimíra Morávka Leoš aneb tvá nejvěrnější autorů Milana Uhdeho a Miloše Štědroně.

Životopisné a muzikologické poznatky o Janáčkovi, které přineslo brněnské vědecké prostředí, jsou v dokumentu obohaceny o originální Janáčkův výklad Milana Kundery, který se v eseji Můj Janáček zasloužil o pochopení některých mýtů kolem slavného skladatele.

Jen tři dny po odvysílání dokumentu uvede Česká televize premiéru operní inscenace Davida Radoka Janáčkovy Věci Makropulos. Záznam pořídila ČT na Mezinárodním hudebním festivalu Janáček 2014 v Brně a na letošní Zlaté Praze za ni získala hlavní cenu Český křišťál v kategorii Performing Arts. Věc Makropulos vysílá ČT art 28. 11. 2015 v 20:50.

Hana Orošová, tisková mluvčí TS Brno

Přílohy

Z natáčení pořadu (22 kB)

Místa, kudy chodil Janáček (1055 kB)

29. 8. 2016Avishai Cohen s Filharmonií Brno na ČT art
29. 8. 2016Chcete se hýbat a naučit kouzelný jazyk? Pusťte si Hopsasa na Déčku!
5. 8. 2016Nový seriál České televize z prostředí prvorepublikového četnictva byl dotočen
27. 7. 2016Česká televize připomene životní jubileum Milana Uhdeho
30. 6. 2016Nový cyklus ČT představí hradní a zámecké kaple
6. 5. 2016Inspirace hudbou. Dokument ČT představuje současnost moravského Slovácka
28. 3. 2016Třináct scén, třináct unikátních inscenací – Česká televize nahlédne za oponu regionálních divadel
21. 3. 2016Natáčení Četníků z Luhačovic jde do finále
3. 2. 2016Nový cyklus ČT představuje partnery s odlišnou vírou
6. 1. 2016Přímý přenos Tříkrálového koncertu na ČT1

« | | 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 | | » (37)