Detektiv Kurzor

Publikace ke stažení

Tiskové zprávy — Televizní studio Brno — Česká televize

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

  • vysílá od října 2016 z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

10. 1. 2011

Tchyně a uzený – ČT1, 16. ledna 2011, 20:00

Co všechno dokáže matka, která chorobně miluje svého dospělého syna. Televizní adaptace úspěšné literární předlohy Simony Monyové. Scénář Eva Papoušková, režie Lenka Wimmerová. Hrají Libuše Švormová, Martin Trnavský, Sandra Nováková, Jitka Čvančarová a další. Vyrobilo Centrum dramatické tvorby Televizního studia Brno České televize. Vysílá ČT1 v neděli 16. ledna 2011 od 20 hodin.

Hlavní hrdinka televizního filmu ze současnosti Sylvie (Sandra Nováková) si bere za muže mladého lékaře Hynka (Martin Trnavský), pětatřicetiletého jedináčka, který je silně citově svázán se svou matkou. Jeho matka Alžběta (Jiřina Švormová) ho k sobě připoutala chorobnou mateřskou láskou a nedokáže si představit, že by měla svého syna ztratit a dělit se o něj s jeho manželkou. Současně si Alžběta začíná uvědomovat, že po synově svatbě zůstane sama. A toho se obává. Až majetnický vztah Alžběty k Hynkovi a její strach ze samoty ji vede k tomu, že se synovu sňatku se Sylvií snaží zabránit všemi možnými způsoby. Alžběta je svobodná matka. Předpokládá, že ji syn, kterému věnovala prakticky celý svůj život, na stáří neopustí a budou dál společně žít jen oni dva.  Nenaplněné očekávání Alžběty je příčinnou nepřátelského postoje vůči Sylvii. Vidí ji jako nežádoucího vetřelce, který ji připravil o syna.  Nedokáže Sylvii přijmout a s neskrývaným vzdorem ji odmítá. Hynek konflikt mezi matkou a Sylvií nechápe, protože postrádá sociální cítění. 

  Když se Alžbětě nepodaří zabránit synovu sňatku se Sylvií, usiluje o rozbití jeho manželství. Hledá stále nové záminky k verbálním atakům Sylvie a k vytváření konfliktů, které jí mají znepříjemňovat život. I přesto Sylvie trpělivě s tchyní bojuje o jejího syna a svého manžela. Zákonitě si klade otázku, zda si muž, který se v pětatřiceti letech nedokáže vzepřít své matce, zaslouží manželku, nebo jen soucit. 

  Hynkově zatvrzelé matce Alžbětě se po několika neúspěšných pokusech přece jen podaří rozbít manželství svého milovaného syna pomocí nastrčené hospodyně Valerie (Jitka Čvančarová). Nová pomocnice v domácnosti se v domě rychle zabydlí a začne sledovat své vlastní zájmy. Slabošský Hynek se díky své pasivitě a sociální tuposti ve vztahu k manželce, matce i Valerii brzy ocitá v roli  pingpongového míčku. Hynkova matka ovšem rozehrála rafinovanou hru, která se jí postupně vymyká z rukou. Nakonec totiž vše paradoxně dopadne jinak, než si představovala. Ironií osudu na svoji neústupnost a intriky sama doplácí.

  Valerie si slabošského Hynka rychle omotá kolem prstu a Alžběta končí v ústavu sociální péče. Opuštěnou starou paní tam na její přání navštíví bývalá snacha Sylvie. Dvě věčné rivalky na život a na smrt se zde vzájemně usmíří a odpustí si staré křivdy.

Režisérka Lenka Wimmerová k filmu říká: "I když  filmový přepis zůstává dějové lince literární předlohy dosti věrný, celková atmosféra a zejména závěr filmu se od původního příběhu značně liší. Film neutíká do nadsázky, ale trestá tchyni Alžbětu za její pletichaření krutým způsobem. Prozření, naznačené závěrečným smířením hlavních rivalek přichází pozdě, Alžběta ztratila vše, na čem tolik lpěla. Syna, jeho lásku i střechu nad hlavou."

Režie:  Lenka Wimmerová

Scénář:   Eva Papoušková

Hrají:  Libuše Švormová, Martin Trnavský, Sandra Nováková, Jitka Čvančarová    a další

Kamera:  Petr Bednář

Střih: Goran Balov

Stopáž:  83´55 min.

Hana Orošová

tisková mluvčí ČT TS Brno

Přílohy

Sandra Nováková, Martin Trnavský (71 kB)

Martin Trnavský, Libuše Švormová (75 kB)

Jitka Čvančarová (53 kB)

25. 1. 2011Uchem jehly – nedělní podvečerní talk show na ČT2 od 30. 1.
24. 1. 2011Televizní premiéra Mužů v říji - neděle 30. 1. 2011, ČT1
12. 1. 2011Česká televize představila seriál Znamení koně
10. 1. 2011Tchyně a uzený – ČT1, 16. ledna 2011, 20:00
30. 12. 2010Filip Renč natáčí v Brně film Krutá nevěra

« | | 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 | | » (37)