Publikace ke stažení

Tiskové zprávy — Televizní studio Brno — Česká televize

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

  • vysílá od října 2016 z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

24. 4. 2024

Veselá a hravá architektura. To jsou Archouni!

Hraný zábavně vzdělávací seriál o tom, co všechno musí mít architekt v hlavě, aby vytvořil krásnou, funkční a originální stavbu, mohou malí diváci sledovat na Déčku vždy ve středu odpoledne. Na mnoha místech Čech a Moravy a v brněnském studiu ČT natáčela režisérka Zuzana Dubová. Hrají Vojta Blahuta, Dalibor Buš, Tereza Volánková a Martin Mihál.

Škola, kostel, most nebo rodinný dům. Na co všechno musí myslet architekt při přípravě projektů na tyto i další stavby? „Architekt ve své práci spojuje kreativitu, vědomosti o umění a znalosti technologií. A o tom všem se dětští diváci hravou a nápaditou formou dozvídají v našem pořadu,“ říká kreativní producent brněnského studia ČT Dušan Mulíček a upřesňuje, že 13dílný seriál diváky zve do mozku architekta, kde jsou svědky vzniku nápadů na nové stavby.

„V jednotlivých dílech poznáme nejrůznější typy staveb, třeba rozhlednu, divadlo, továrnu nebo obchodní dům. Ukážeme, jak se stavělo dřív, jak dnes, co je důležité z hlediska funkce budovy, její konstrukce i toho, kde a pro koho je postavena," doplňuje dramaturgyně Nora Obrtelová.

Hlavní postavou je Architekt, který v úvodu každého dílu dostane zadání na určitý druh stavby. V tu chvíli přicházejí ke slovu Archouni, kteří řídí jeho další konání. Přinášejí mu informace o materiálech, funkci stavby, ukazují mu inspiraci ze zahraničí a posílají ho za poučením do terénu. Každý z nich vytvoří návrh stavby podle svého založení - pan Estét je odborník na dějiny umění, paní Praktická rozumí technickým záležitostem a pro pana Kreativce je zásadní neokoukanost a originalita.

V závěru každého dílu děti díky Archounům pochopí, že finální návrh vytvoří jen tehdy, když spojí svoje nápady dohromady. „Kromě hereckých akcí je pořad bohatý také obrazově. O ilustrace a animace se postaral Filip Šenkeřík, student Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni. Protože jsme dětem chtěli ukázat kvalitní ukázky současné architektury, prezentoval náš Architekt již existující stavby předních českých architektů, samozřejmě s jejich souhlasem. Například Saunový svět na Kraví hoře v Brně, kostel sv. Václava v Sazovicích, park v Litomyšli nebo Tyršův most v Přerově,“ dodává Nora Obrtelová.

Pořad vznikl za podpory Statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a Nadace Proměny.

Scénář: Sára Valnohová, Adéla Kabelková, Eliška Kánská / režie: Zuzana Dubová / hlavní kameraman: Jiří Strnad a Petr Vejslík / dramaturgie: Nora Obrtelová / produkce: Kateřina Zavadilová / výkonný producent: Pavel Plešák / kreativní producent: Dušan Mulíček

Přílohy

Archouni (1151 kB)

Archouni (17938 kB)

Archouni (1567 kB)

4. 6. 2024Franz Kafka – příběh člověka ve stínu fikce
13. 5. 2024Fandíte hokeji a fotbalu? Sledujte AZ-kvíz a soutěžte!
24. 4. 2024Veselá a hravá architektura. To jsou Archouni!
26. 3. 2024Pěšky do Říma
4. 3. 2024Václav Žmolík znovu objevuje vinařské regiony. Tentokrát na Slovensku
1. 3. 2024Dokument o mužích, kteří propadli vášni závodních motorek
29. 2. 2024Pohled do života pěstounských rodin podruhé – dokumentární cyklus Plné hnízdo má nové díly
8. 1. 2024Touha po věčnosti
4. 12. 2023Svoboda v podzemí
1. 12. 2023Moderátoři z Brna nabídnou kávu, která pomáhá

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (41)