
Animetod
Přehled dílů
Jak na to, když začínáme
Jak na to, když začínáte koketovat s animací, natočením prvního filmu či s výukou filmové výchovy?
Filmová řeč
Co je to film? Obraz, zvuk, pohyb a čas… skrze tyto prvky k nám audiovizuální dílo promlouvá. Má svou řeč, vyjadřuje se svými výrazovými prostředky.
Stavba příběhu
Film, jehož základem je příběh, nazýváme narativní. Narativ je v podstatě vyprávění, typ komunikace od autora k publiku a sestává z příběhu. Za narativ se obecně považuje vyprávění určitého sledu událostí.
Princip animace
Jak je to možné, že se obraz hýbe? V čem spočívá to báječné kouzlo filmu – umění pohybujících se obrázků?
Plošková animace
Plošková animace je založena na snímání jednotlivých filmových oken na ploše. Snímané objekty neboli postavy a pozadí jsou ploché, dvourozměrné. Každá z částí filmového obrazu, která se má pohybovat, je rozstříhána na jednotlivé samostatně se pohybující „končetiny“.
Plošková loutka
Výroba ploškové loutky patří pod výtvarnou a technickou přípravu před samotnou realizací animovaného filmu. Máte připravený námět, poradili jste si s příběhem, postavami, prostředím a je nejvyšší čas dát svým představám vizuální podobu. Je třeba vybrat způsob výtvarného vyjádření, výtvarnou techniku, materiál a druh animace.
Kreslená animace
Chcete-li zkusit techniku, ve které se může cokoliv v cokoliv proměnit a kde děj filmu není omezen žádnými fyzikálními zákony, je kreslená animace to pravé. S trochou trpělivosti, zručnosti a znalostí některých fint dokážete vytvořit věrohodnou iluzi pohybu.
Možnosti snímání
Jakou techniku potřebujeme při tvorbě animovaného filmu a jaké jsou možnosti ve školní či domácí praxi?