
30. červenec 2005: CzechTek 2005
Obsah dílu
V Mlýnci na Tachovsku zasahuje policie. Těžkooděnci s vodními děly, dělobuchy a dýmovnicemi se zde snaží rozehnat probíhající technoparty CzechTek 2005. Na místě je několik zraněných.
Přehled dílů
16. červenec 1985: Kutilové na táboře
Letování, pájení, stavění modelů, sestavování programů pro počítače a výrobu vlastní elektrické energie – to vše nabízí jeden z nejvíce žádaných pionýrských táborů. V Mužíkově na Vsetínsku ho připravila Okresní stanice mladých techniků z Havířova.
9. červenec 1996: Průzkum Durexu
Průzkum společnosti Durex, největšího výrobce kondomů, přinesl pár překvapení. Ukázalo se, že Češi a Češky mají opravdu živý sexuální život, přičemž ženy jsou v posteli o krok napřed. Páry se milují průměrně každé tři dny, což je celkem slušný výkon, ale ve srovnání s Američany a Francouzi, kteří mají sex častěji, jsme trochu pozadu. Na druhou stranu, Češi si zakládají na kvalitě. Na co však průzkum upozorňuje, je nebezpečí, které často podceňujeme: riziko nákazy HIV. Expert z Durexu varuje, že v sexu nikdy nemáme 100% jistotu. Takže pokud chce někdo být opravdu v bezpečí, neměl by sex praktikovat vůbec.
5. červenec 1985: Oblečení na pionýrský tábor
Nastala doba pionýrských táborů a rodiče chodí po obchodech s dětským oblečením opatřeni seznamy, co jejich dítě musí povinně mít. Shání se plavky, bavlněné ponožky i teplákové soupravy.
28. červen 1985: Spartakiáda
Druhé programové odpoledne VI. československé spartakiády je v plném proudu a na rozlehlou plochu Strahovského stadionu právě nastupuje kolem šesti tisíc nejmladších žáků a žákyň. Hrají si, skotačí – a tentokrát, na rozdíl od zkoušky, ani jednou nezabloudí. Jejich bezprostřední vystoupení vyvolává úsměv na tvářích komunistických představitelů, sledujících dění z čestné tribuny.
A pak přichází vrchol spartakiádního odpoledne – vystoupení Československé lidové armády. Gejzír odvahy, disciplíny a přesnosti.
17. červen 1981: Dětské představy
Byl jednou jeden domeček. Měl červenou střechu, v oknech bílé záclonky a kolem něj rostly kytičky. Ale co kdyby ten domeček nebyl jen pohádka? Zeptali jsme se dětí, jaký by měl být jejich vysněný dům, ulice, vesnice – nebo rovnou celé město.
15. červen 1984: Smažené bramborové lupínky
Fronty kupujících před stánky s bramborovými lupínky patří asi již neodmyslitelně k této pochoutce. Ale co když je právě přechodný nedostatek brambor? Nevadí, jede se dál. Postačí bramborová kaše a trocha škrobu.
2. červen 1987: Nuda na Lhotě
Čistá voda, vzorné služby a nudistická pláž – lákají návštěvníky na jezero Lhota.
27. květen 1987: Spotřební elektronika
Stereofonní nahrávací šňůru? Magnetodynamickou vložku do gramofonu? Přenosný kazetový magnetofon? Reproduktory do auta? Zdánlivě běžné zboží. Ale kdo tehdy opravdu věděl, co kdy bude „na skladě“? A proč si prodavač vystřihuje anekdoty o spotřební elektronice? Hlubší sonda redaktorů Aktualit odhalila, jaký byl skutečný stav v prodejnách s elektronikou.
19. květen 1982: Skrytý mikrofon
Na první pohled obyčejná provozovna. Ve výloze několik tabulí skla, z dílny se ozývá řezání a tříštění střepů. Ale co se děje za zavřenými dveřmi? Jaká je skutečná úroveň služeb sklenářství v našich městech? Redaktor Aktualit se to rozhodl zjistit – se skrytým mikrofonem v tašce.
18. květen 1987: Adopce
Je mnoho dětí, které vyrůstají v dětských domovech. Jen některé mají naději, že se vrátí do své původní rodiny. Je však zároveň mnoho rodičů, kteří chtějí takovým dětem domov a rodinu nahradit. Co musí žadatel o osvojení či pěstounskou péči udělat? A jakou má šanci uspět?