Chat

host

Tomáš Lerch

Jak naložit se společnými účty, majetkem a hypotékami po smrti partnera

Záznam chatu ze čtvrtka 11. listopadu 2021

DAYD: „Jak se připravit na problémy s nakládáním se společnými účty, majetkem a hypotékami po smrti partnera?“

Tomáš Lerch: „Nejlépe tak, že budeme mít přehled o majetku a závazcích rodiny a tom, jaký majetek a závazky jsou ve výlučném jmění jednoho z partnerů a co je naopak ve společném jmění partnerů. Dále je vědět, jaké jsou vlastnosti jednotlivých produktů, které využívám, a co se s nimi děje v případě úmrtí. Nakonec je vhodné zvážit pořízení závěti. To už je nicméně krok, který je vhodné dopředu konzultovat s finančním poradcem a notářem.“

GF: „Jak obecně radši nenakládat se společnými účty, majetkem a hypotékami po smrti partnera?“

Tomáš Lerch: „Hlavně se vyvarujte jednání, které by mohlo vést k trestní odpovědnosti. Je důležité si uvědomit, že majetek, který vlastnil zemřelý, se okamžikem úmrtí stává součástí dědictví a pokud svévolně tento majetek vyvedu bez vědomí notáře, který dědictví řeší, tak se mohu dopustit trestného činu krádeže.“

STOP1: „Je podle Vás dobré nakládání se společnými účty, majetkem a hypotékami po smrti partnera řešit s právníkem a finančním poradcem?“

Tomáš Lerch: „Určitě ano. Finanční poradce má většinou dobrý přehled o majetku a závazcích klienta a navíc zná parametry jednotlivých produktů, takže ví, co se s nimi děje v případě úmrtí. Právníci, anebo ještě lépe notáři, naopak velmi podrobně znají ustanovení občanského zákoníku v oblasti dědění, takže ví, jaký je proces řešení dědictví, kdo na co má nárok a jak to dopředu ošetřit.“

Miroslava: „dobrý den chci se zeptat s přítelem žijí 3 roky a chci se zeptat kdyby se sním něco stalo tak na co budu mít nárok přítel vlastní RD má hypotéku na dům ale má 3 děti měla bych já na něco nárok pokud by jsme se nevzali a nebo pokud by na mne nic nenapsal děkuji za odpověď“

Tomáš Lerch: „Dobrý den, v tomto případě je vaše postavení velmi slabé, protože děti dědí podle zákona v první dědické třídě a Vy jako tzv. blízký spolubydlící až ve druhé. Takže v tomto případě byste se dědičkou vůbec nestala a vše by dědili děti Vašeho přítele. Řešení je několik: 1) část majetku Vám přítel daruje za života 2) stanou se z Vás manželé a vy se posunete z druhé dědické třídy do první dědické třídy a budete dědit zároveň s jeho dětmi 3) Přítel sepíše závěť, ve které Vám část majetku odkáže. V tomto případě je potřeba si dát pozor na limity toho, na co mají nárok jeho děti, jakožto nepominutelní dědicové.“

Ludmila: „Dobrý den. Po úmrtí manžela zůstala kamarádka bez prostředků, protože jí byl zablokován společný účet. Notář ani banka nechtěly ani slyšet o uvolnění účtu, aby mohla zaplatit nájemné, jídlo a další. Musela si půjčit od lichváře, protože jí žádná banka nechtěla půjčit. Byla zrovna na pracáku. Je nějaký způsob, kromě oddělených účtů, zabránit tomu, aby čerstvě ovdovělí zůstal bez prostředků?“

Tomáš Lerch: „Dobrý den, toto je bohužel poměrně častá situace. Banka sama od sebe účet uvolnit nemůže, protože by tím porušila svoje zákonné povinnosti. Notář by to udělat mohl, nicméně by si tím zkomplikoval práci a proto nemá důvod to udělat a není to jeho povinností. Nejlepší řešení jsou oddělené účty partnerů, kdy každý má vlastní účet a zároveň mají vzájemně dispoziční práva k účtu toho druhého. Je potřeba pohlídat to, že dispoziční práva úmrtím nezanikají. Toto již dnes většina bank na trhu umí zařídit. Další dobrou zásadou je to, aby rodinné rezervy byly v držení toho, kdo bude mít větší problém v případě úmrtí partnera. V případě Vaší kamarádky by bylo správné to, aby rerezvy rodiny byly uloženy na jejím spořícím účtu. DAším stupněm ochrany proti úmrtí je samozřejmě životní pojištění, protože dobrým standardem českých pojišťoven je to, že po doložení úmrtí pojištěného posílají peníze běžně do týdne.“

Gabriela: „Dobrý den, je možné se zříci celého dědictví, konkrétně nemovitosti, ve prospěch úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových? Dědictví zahrnuje část podílu na dané nemovitosti. Děkuji“

Tomáš Lerch: „Ano, to je možné. Pokud všichni dědici odmítnou dědictví, tak dochází k tzv. odúmrti a majetek zemřelého připadne státu.“

Kamila: „Dobrý den bydlím s dětmi u přítele už 4 roky máme tady trvale bydliště,nejsem s pritelem vziti,on nemá děti chci se zeptat když by se s ním něco stalo tak pokud nemá závěť napsanou případne celý dům jeho sestře? Nebo jak to bude? děkuji za odpověď“

Tomáš Lerch: „Dobrý den, pokud přítel nemá děti, tak není dědic v prví dědické třídě a dědictví se tak dědí v druhé dědické třídě, kde dědí právě i tzv. blízký spolubydlící, což je někdo s kým ten pozůstalý žil ve společné domácnosti alespoň po dobu jednoho roku. Takže v tomto případě budete dědičkou Vy (za předpokladu, že se neobjevý nějaký potomek Vašeho přítele o kterém nevíte).“

Dana: „Prosím, můj syn má vlastního otce, který se s ním nestýká a má další rodinu. Je možné, že by se v případě mrtí otce můj syn vůbec o úmrtí otce nedozvěděl a tím pádem byl i vyloučen ze závěti ? Jak se notář dozví, že někdo má ještě děti z dřívejších manželství ?“

Tomáš Lerch: „Dobrý den, notář má povinnost všechny dědice vyhledat. Využívá se k tomu evidence obyvatel, ve které je u každého člověka uvedeno, kdo byli jeho rodiče a jaké má děti. Díky evidenci obyvatel tak téměř není možné, aby se notář o Vašem společném synovi nedozvěděl. Jediný případ, kdy by se na Vašeho syna mohlo "zapomenout" by nastal v případě, že by Váš syn neměl otce uvedeného v rodném listě, což nepředpokládám. Vyloučení z dědictví (vydědění) je trochu jiná problematika. Tady by mohlo být diskutabilní, jestli to, že spolu neudržují kontakt je dostatečným důvodem pro vydědění. Podle mého názoru spíše ne. To, co by ale mohlo Vašeho syna ohrozit je případné krácení jeho nároku na dědictví v případě, kdy by jeho otec měl sepsanou závěť. U nezletilého dědice je možné jeho nárok krátit o 1/4, u zletilého je to až 3/4. Vzhledem k tomu, že závět nemusí mít formu veřejné listiny, tak se o tomto krácení bohužel nemáte jak dozvědět.“

Veronika: „Dobrý den, zemřel mě manžel jde do dědického řízení i mé penzijní spoření, které mám já. Děkuji“

Tomáš Lerch: „Ne.“

Kamila: „Dobrý den chci se zeptat teta prodává dům po babicce,babička říkala že jako dědicové po zemrelem otci dostaneme peníze,dům je prodaný ale teta se neozyva za 3miliony, chci se zeptat dům připsány na tetu kolik asi tak by jsem mohla dostat peněz z domu když se částka bude dělit na 3dily a jak dlouho trvá převod peněz po koupi domu na ucet děkuji za odpověď“

Tomáš Lerch: „Dobrý den, tady hodně záleží na tom, jak dědictví proběhlo. V případě, že máte pochybnosti o tom, že vše proběhlo tak, jak má, tak musíte kontaktovat notáře, který dědické řízení vedl. Bohužel bez znalosti podrobností nemám jak více poradit.“

Jana: „Dobrý den, jak se řeší dluhy pokud zemře syn, dcera, kteří již nežijí ve společné domácnosti? Děkuji za odpověď.“

Tomáš Lerch: „Jejich dluhy se stávají součástí dědictví po nich. Dále záleží, jestli mají děti, žijí sami nebo v páru a jestli je dědictví předluženo. Když to shnu v tom nejjednodušším případě, tak pokud mají zanedbatelný majetek a mají dluhy, nemají děti a žijí sami, tak budou za dědice určeni rodiče. Ti se potom rozhodují, zda dědictví přijmou nebo ne. Pokud je dědictví předluženo, tak doporučuji odmítnout a dědictví pak přejde na stát. V případě, že žijí v páru, tak bude dědicem partner a má stejnou možnost se o přijetí dědictví rozhodnout.“

Hanka: „prosím, jaký je rozdíl mezi závětí a dědic.smlouvou? Jakým způsobem mám dítě, které mi dluží a nevrací peníze, vydědit nebo co mám dělat jiného? Mám 2 děti. děkuji“

Tomáš Lerch: „Závěť je jednostranný akt, kdy zůstavitel (ten, kdo zemřel) určuje, co a kdo zdědí. Dědická smlouva je dvoustranný akt, kdy kromě zůstavitele je již jasně určený nějaký dědic, který výslovně dědictví přijímá. Vetšinou je využití dědické smlouvy vhodné v případě, kdy potřebuji, aby ten dědic potom plnil nějaké podmínky. Například pokud jsem matka, mám dítě, jehož otec je neznámý a mám stárnoucí rodiče, které by výchovu díděte nezvládly, tak mohu dědickou smlouvou povolat za dědice například bratra, který se zároveň s dědictvím zaváže k tomu, že moje díte v případě mého úmrtí vychová. Dědická smlouva má navíc vždy formu veřejné listiny. U dítěte, které Vám dluží a nevrací, je možné již o vydědění uvažovat, nicméně jen tato podmínka asi není pro vydědění dostatečná. Podmínky vydědění jsou: a) mu neposkytl potřebnou pomoc v nouzi, b) o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl, c) byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo d) vede trvale nezřízený život. Z tohoto je možné o vydědění uvažovat podle bodu a) a b). Pokud je dítě dospělé, tak ho můžete i bez vydědění závěti zkrátit na dědictví až na 1/4 toho, na co by mělo nárok a tyto peníze můžete závětí odkázat například druhému potomkovi. K tomuto kroku stačí sepsat závěť.“

Gabriela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné odříct resp. se vzdát dědictví ještě před smrtí partnera, v mém případě rodiče. Moje matka má mnoho dluhů vc. exekucí, nejsem s ní v kontaktu, ani nevím, kde žije, ale obávám se, že až zemře, zdědim i její dluhy, jak se mohu tomuto dopředu vyhnout nebo musím počkat až zemře a notář mě kontaktujte. Děkuji“

Tomáš Lerch: „Ano, to je možné. Nejedná se o odmítnutí dědictví, ale o zřeknutí se dědictví. Taková listina se pořizuje již za života zůstavitele a má formu veřejné listiy, takže je nutné ji sepsat u notáře.“

Ingrid: „Dobrý den, manžel nabyl byt, ve kterém společně i s dětmi bydlíme, před uzavřením manželství. Jakým způsobem by probíhalo dědické řízení? Jaká by byla situace, pokud by děti byly v době řízení nezletilé? Děkuji za odpověď.“

Tomáš Lerch: „Pokud byt nabyl před manželstvím, tak je v jeho výlučném vlastnictví. V případě jeho úmrtí a dědění ze zákona by pak došlo k tomu, že Vy i děti máte právo na stejný podíl. Takže pokud máte například dvě děti, tak každý potom budete vlastnit jednu třetinu. Dědické řízení by probíhalo tak, že určený notář by Vás kontaktoval, zjistil by, kolik a jak starých dědiců je. V případě nezletilých dědiců do hry vstupuje OSPOD, který určuje kolizního opatrovníka (typicky někdo z rodiny zemřelého, který nebude dědit - babička, teta,...), který dále zastupuje v dědickém řízení děti. Role kolizního opatrovníka je v tom, aby jej u dědictví nezastupoval někdo, kdo je s dítětem ve střetu zájmu.“

jaroslava: „Dobrý den, říkal jste, že když je více dědiců a jeden chce dědictví odmítnout, tak to nejde, ale mohl by se tedy VZDÁT ve prospěch ostatních dědiců? Případně poraďte způsob, jak se dědiství "vzdát" a nedostat ho, když se dětí ve vícero dědicích v 1. linii. Děkuji, Jaroslava“

Tomáš Lerch: „Dobrý den, použila jste přesně formulaci ze zákona - pokud nechci dědit, tak se mohu vzdát dědictví ve prospěch jiné osoby. A to jak některého z ostatních dědiců, tak kohokoliv jiného. Pokud fungují dobře vztahy v rodině, tak je to častý jev v situacích kdy jeden ze sourozenců "dochová" své stárnoucí rodiče a po jejich smrti se ostatní sourozenci vzdají dědictví v jeho prospěch jako uznání za to, že se o rodiče dobře postaral.“

Tereza: „Dobrý den pane Lerchu,žiju s partnerem ( nejsme manželé)V případě smrti jednoho z nás kdo bude dědit,když děti nemáme? Partner má rodiče a bratra,já pouze sestru.Děkuji Vám za odpověď.“

Tomáš Lerch: „Pokud spolu žijete více než rok ve společné domácnosti, taky Vy. Pokud jste spolu kratší dobu, tak by dědili rodiče partnera.“

Alča: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli když člověk dědí ze závěti jestli dědí také dluhy nebo jestli dědí jen majetek?“

Tomáš Lerch: „D2dí se vždy všechno - dluhy i majetek“

Jana Toncarová: „Dědí také děti bratranců, pokud není jiný dědic? Děkuji“

Tomáš Lerch: „Pokud není jiný dědic, tak ano. Jedná se v tomto případě o šestou třídu dědiců.“

Jana Nováková: „Dobrý den, prosím jestli mi můžete říct jak to bude s dědictvím: Paní byla vdaná s pánem, který měl dceru z prvního manželství. Po smrti pána dědila dcera i manželka. Po smrti paní bude dědit i ta nevlastní dcera, když paní má udělanou závěť u notáře? Paní už nikoho nemá. Děkuji za odpověď Jana“

Tomáš Lerch: „Ze zákona by nevlastní dcera nedědila, pokud je uvedena jako dědic v závěti, tak samozřejmě dědit může.“

Zdenka: „Dobrý den omlouvám se nevim zda jste dotaz tohoto druhu odpovídal přišla jsem k televizi pozdeji.Ziju ve společné domácnosti s přítelem téměř 30 let máme společnou dceru, spoleny účet i nějaký majetek .V případě nějaké události bude dědit jen dcera( 26 let) nebo zbyde něco i pro mě. Děkuji zd“

Tomáš Lerch: „V tomto případě bude dědit pouze dcera.“

Dagmar: „Dobrý den, po rozvodu se bývalý manžel znovu oženil a má další dvě děti. Chtěla jsem se zeptat, kdo má nárok jednou na dědictví...mají nárok i dva potomci z prvního manželství?“

Tomáš Lerch: „Ano, děti dědí vždy a to rovným dílem a to zároveň se současnou manželkou vašeho exmanžela. Takže pokud zemře, tak bude jeho manželka dědit 1/5 a každé z dětí také 1/5 a to jak dvě ze součansého, tak dvě z minulého manželství.“

Jana: „Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak je to s vyrovnáním v případě úmrtí manžela. Jaký poměr majetku zdědí manželka a v jakém dvě děti ? A jak je to v případě, že v manželství manželka přepíše na sebe veškerý majetek a na manžela není nic napsáno ? Zdědí něco děti ? Děkuji“

Tomáš Lerch: „Dobrý den, manželka a děti dědí rovným dílem, takže v tomto případě by to bylo pro každého 1/3. V případě, že bude z manžela přepsán za života veškerý majetek na manželku, tak děti nedědí nic a budou dědit až po úmrtí manželky.“

Petra: „Dobrý den ,můj otec si vzal jinou ženu .ta mě chce odkázat po její smrti majetek -byt .který je psaný pouze na ní.nejsem její dcera.ona děti nemá. je nutná závět předem? nebo jsem dědicem po smrti otce i nevlastní matky automaticky já ? sourozence nemám. Mají obavy, aby její majetek bez závěti nepropadl státu.děkuji Petra“

Tomáš Lerch: „Z tomto případě je nutné to vyřešit závětí. Mezi Vámi bohužel není pokrevní příbuzenský vztah.“

Alena Luks: „Dobrý den. Je pravda, že když máme peníze v penzijnim spořením že se toto nevztahuje do dědictví? Děkuji za odpověď a přeji krásný den. Alena“

Tomáš Lerch: „V tomto případě záleži na tom, zda je již splněna podmínka pro pozůstalostní penzi a zda je určena obmyšlená osoba. Pokud ano, tak se prostředky z penzijního spoření skutečně nestávají součástí dědictví.“

Eva: „Dobrý den,ráda bych se zeptala - s partnerem jsme spolu 13 let a máme spolu 2 nezletilé malé děti. Společně jsme si koupili domeček na hypotéku + partner vlastní byt. S rodiči partnera se nestýkáme z důvodu rozporů,které kdysi nastaly. Zajímalo by mě tedy pokud by se s partnerem něco stalo,kdo by se stal opatrovníkem majetku dětí? S jeho rodiči v kontaktu nejsme a tak vím,že bychom se například nebyli schopni dohodnout ani na prodeji bytu např.aby se zaplatila hypotéka na domu. Je dobré raději tuto skutečnost ošetřit závětí,kde by vlastně byt přecházel na mne? A nebo se bere v potaz to,že s rodiči partnera jsme v rozepři a tak by nemohlo dojit k dohledu nad majetkem nezletilého dítěte? Děkuji Vám za odpověď Eva“

Tomáš Lerch: „Po ukončení dědictví budete správcem majetku dětí určitě vy, protože jste jejich zákonný zástupce. V průběhu dědického řízení bude děti zastupovat kolizní opatrovník s tím, že při volbě kolizního opatrovníha postupuje OSPOD velmi citlivě a pokud jsou vztahy dětí s jejich prarodiči narušeny, tak bdue určitě hledat jiného vhodného kolizního opatrovníka. Ve vašem případě bych určitě závěť doporučil hlavně proto, aby se děti nestaly dlužníky na hypotéce.“

Zdeňka: „Dobrý den, potřebovala bych vědět, zda budu dědit po nevlastní mámě, která má napsanou závěť na jinou cizí osobu na všechen majetek? Otec , který si ji vzal i se mnou již zemřel. Děkuji Zdeňka“

Tomáš Lerch: „Bohužel ne, nejste v pokrevním příbuzenském vztahu a pokud sepsala závěť ve prospěch jiné osoby, tak bohužel není důvod k tomu, abyste dědila.“

Romana: „Dobrý den, jak jste ve vysílání mluvil o disponování s účtem po smrti manžela, platí to i s rodiči? Jsem spoluvlastníkem účtu s tatínkem a kdyby zemřel, přeje si, abych s tímto účtem disponovala pouze já, a ne i moji sourozenci.“

Tomáš Lerch: „Ano, pokud Vás váš otec určí v bance za disponenta, tak se toto oprávnění vztahuje výhradně na Vás a nikoli na Vaše sourozence.“

Jiřina: „Dobrý den, prosím o radu, jak řešit situaci, kdy s manželem máme z prvního manželství každý děti. Spolu děti nemáme, ale postavili jsme si v manželství dům, který je ve společnému jmění manželů. Hypotéku budeme platit ještě 10let. Je možné do závěti napsat dědicem druhého z manželů který zústane s tím, že rozdělení dědictví by proběhlo až po smrti obou? Děkuji za odpověď. Jiřina Voleníková“

Tomáš Lerch: „Ano, toto je možné,je nutné to řešit závětí.“