Chat

MUDr. Martin Gregora
Děti a hormony
Záznam chatu z úterý 24. listopadu 2020
Hana: „Dobrý den, jak souvisí kvalita pleti - akné s hormonální změnou u 14ti lete dcery? Jak moc se dá kvalita pleti zlepšit přírodními produkty ? Dcera je z toho nešťastná a je mi ji lito, já sama problémy nikdy neměla, děkuji“
MUDr. Martin Gregora: „dobrý den, přírodní produkty bych zvolil spiše jako doplněk základní léčby a tou v dnešní době jsou léky s obsahem antibiotika. Efekt je většinou výborny. Hormonální změny v dospívání samzřejmě jsou důvodem proč se akne objevilo“
ANTI: „Je v současnosti v ČR dostatečná osvěta ohledně tématu "děti a hormony"?“
MUDr. Martin Gregora: „upřímně řečeno nejsem si jist. V ordinaci pro děti a dorost se toho rodiče moc o hormonech nedozví.“
ANTIMONY: „Je téma "děti a hormony" dostatečně probádané?“
MUDr. Martin Gregora: „pokud bychom se zaměřili na růstový hormon, tak problematika tohoto hormonu, jeho učinek a indikace podání ,stejně jako geneticky vázané nemoci, u kterých podání hormonu pomáhá se rozvíjí v posledních 20 letech velmi rychle nové objevy a možosti v molekulární genetice tomu nahrávají“
SK: „Co by vše měli vědět rodiče o problematice hormonů u dětí?“
MUDr. Martin Gregora: „především si myslím, že by měli věnovat pozornost růstu dítěte. Ve většině případů poruchy růstu u dětí s nedostatken růstového hormun nesouvisí, ale tím spíš je třeba včas dítě vyšetřit a hledat příčinu poruchy růstu“
SK: „Co je nejpodstatnějšího na tématu "děti a hormony"?“
MUDr. Martin Gregora: „asi nejpodstatnější je, nebát se slova hormon.Pro některé rodiče je to takový stršák, že když lékař řekne že dítě bude dostávat kortikosteroidy, jsou vyděšení. Přítom zrovna tento hormon se podává velmi často k příznivému ovlivnění zánětu jak v kožním lékažství tak např při astmatických potížích“
Jana Novotná: „Dobrý den, jak lékař u dítěte zjistí nedostatek růstového hormonu a jak a v kterém věku ho dítěti podává? Je omezení účinnosti věkem? Děkuji za odpověď“
MUDr. Martin Gregora: „Případnému podávání růstového hormonu předchází vyšetření dětským endokrinologem, který musí vyloučit všechny jiné diagnozy, což není jednoduché a vzhledem k tomu že z jednoho náběru krve se objektivní vylučování růstového hormonu poznat nedá, musí se provést speciální testpři kterém se v orgnismu vytvoří stresová situace, která vede k vyloučení hormonu a jeho hladiny se zaznamenají. podávání růstového hormonu příchází v uvahu prakticky po celý dětský věk až do dospívání, dokud má dítě ještě potenciáln růstu. Většinou se začíná nejdříve kolem 4 roku věku.“
DAYD: „Jak moc je důležitá téma "děti a hormony"?“
MUDr. Martin Gregora: „určitě důležité téma. Hlaně ve vztahu k růstu a jeho poruchám .“
Lenka: „Dobrý den, snažím se 2 roky neúspěšně otěhotnět. Imunologicky jsme oba v pořádku, spermiogram ok, lpsk byla v pořádku, vejcovody průchodné, PCO prokázáno nebylo. Jedine mám hodnotu prolaktinu 704. Je možné že kvůli této hodnotě nemohu otěhotnět a neovuluji? Začaly mi i více padat vlasy a zvýšené akné v posledních 2 měsících. Je mi 30let. Jak se dá případně přirozeněji tento problém řešit? Děkuji za odpověď“
MUDr. Martin Gregora: „to je otázka na kolegyni . Sadí za mnou. Tak napište prosím jí. Díky. hodnota prolaktinu je vyšší ale sama o sobě není na vině že se nedaří otěhotnět.“
Monika: „Dobrý den, dcera bude mít v lednu 8 let. Má problémy s váhou, již několik let. Měří 140 cm a váží cca 44 kg. Pohybu má dost, jí srovnatelně jako její vrstevníci. Sladkosti minimálně. Dětská lékařka při preventivní prohlídce již asi od tří let upozorňuje, že je co se týče váhy mimo "tabulky". ALe vždy jen řekne, že se má upravit jídelníček a zavést "dietnější" strava. Přitom se nikdy nezeptala, kolik má pohybu nebo jaký je její jídelníček. Mohlo by se v tomto případě např. jednat i o nějaký problém se štítnou žlázou. Mám např. trvat na podrobnějším vyšetření? Nebo se může jednat i o genetiku. Oba s manželem jsme v dětství měli "problém" s váhou. Děkuji a přeji pěkný den.“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, genetika hraje roli, i větší než se dříve myslelo, ale problém je že v dnešní době mají dětí větší nabídku energeticky bohatých potravin a zároven ubylo přirozeného pohybu / pravidelná chůze, pravidelná fyzická práce/ věřím vám, že má z vašeho pohledu pohybu dost ale chtělo by to alespon 2x týdně 1-2 hodiny opravdu větší fyzickou zátěž a idelání by bylo pravidelné plavání nebo cyklistika. V jídelníčku bych mimo knedle a tučné omezil také těstoviny a brambory a vysadil zcela jakékoli sladké pití. Štítnou žlázu bych určitě nechal vyšetřit, i když asi bude v pořádku, ale at máte jistotu.“
Anna: „Dobrý den, pane doktore, mé vnučce byla ve 13 letech zjištěna Addisonova choroba a doživotně musí užívat hydrokortizon a fludrokortizon. Je nějaké jiné řešení, nebo toto již bude opravdu muset užívat stále?“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, tato lečba je základem . Bude muset užívat stále.“
Jitka: „Pane doktore,moje vnučka ve svých dvanácti letech nadměrně ochlupatila.I na obličeji.Je možná hormonální léčba aby se tohoto aspoň z části zbavila?Dnes je jí 14 let.Mensruaci má jeden rok.Dekuji Jitka“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, pokud má chloupky na očekávaných místech, ale více než je v kaji zdrávo, většinou to souvisí s tzv. fenotypem, takže je tmavovlasá a má krásné husté vlasy a netrpí alergiemi ani ekzémem. Tyto dívky mívají s chloupky problém, ale hormonální léčba( až na naprosté vyjímky - syndrom PCOS) nebývá tím co by pomohlo. Spíš se to ve spojení s kožním lékařem řeší následně kosmeticky“
Jan Chlanda: „Dobrý den pane doktore, Máme doma holčičku 5,5 roku (zdravá, živá) a měří 102 cm. Jezdíme na endokrinologii do Písku. Dělali nám spoustu vyšetření krve, stolice, moc, Rtg, ultrazvuk ve srdce a ledvin, vše v pořádku. Roste. Ještě nám schází vyšetření tomografie hlavy. Zjištěn byl opožděný růst o 24 měsíců podle Rtg ruky. Má dva sourozence kluky a ti jsou v pořádku. Co vy na to? Rádi bychom znali další názor. Děkuji moc“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, tak to jsme skoro sousedi. Opoždění kostního zrání o 2 roky již není málo, ale může být i u dítěte, které postupně deficit vyrovná,díky tomu že je biologicky mladší. Myslím že MR hypofýzy, které vás čeká do oho také nic nevnese. Asi největší výpovědní hodnotu má růstová křivka , kterou ale neznám. když by jste stáli o konzultaci, zavolejte ke mě do endokrino ambulance / pondělky, utery 8-15 hod - tel 383 314196/“
I.Polejová: „Dobrý den, moje vnučka měla před týdnem třinácté narozeniny. Měří 158 cm, mences má tři měsíce. Ona již několik let špatně spí, rodiče jí nechávají mobil. Je ještě šance, že pár cm vyroste? Její otec měří 175 cm, matka 172 cm. Děkuji“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, podle rodičů má predikci výšky někde kolem 168 cm, čili jí schází k její ideální výšce ještě 10 cm. Dokud budou měsíčky nepravidelné , ještě poroste, tak by těch 7-10 cm mohla získat.“
Monika: „Dobrý den, pane doktore, dceři bude v únoru 14let, výška 152cm, drží se na spodní hranici grafu. Křivka jde pořád nahoru, ale pomalu.Je potřeba to řešit?Je zdravá, moje výška 164cm, otec 172cm. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, její predikce výšky podle výšky rodičů je maličko pod výškou vaší, někde kolem 162cm . zbývá jí tedy 10 cm. Jestli zatím nemenstruuje , uršitě to doroste, Důlezité je, zda se drží grafu a růstová křivka se neoploštuje“
Zdena: „Dobrý den, dcera se narodila ve 37+1 t.g. s váhou 2170g, 44 cm. V těhotenství suspekní IUGR. Přibývání na váze většinou hraniční. T.č. 2,5 má roku cca 11 kg, a 85 cm. Podle růstového grafu pod 3. percentilem. (ve dvou letech 83 cm, 10,6 kg). Je již vhodné endokrinologické vyšetření nebo ještě vyčkat? V rodinné anamnéze Celiakie. Děkuji“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, vyčkal bych s vyšetřením u endokrinologa až po 3 roce. Případné podávání růstového hormonu by připadalo v uvahu ža v této době , či trochu déle. Záleží jak velký propad pod 3 perc bude. jestli je i chudokrevná stálo by za to protilátky proti lepku nabrat hned cestou praktického lékaře“
Lucie: „Dobrý den, rada bych se zeptala jak ulevit nejlepe dětem od růstových bolestí? Syn má čtyři roky , měří 117,5cm . Zéjména podzim a jaro jsou noci nejhorší, pláče i ze spaní. mě osobně trápily růstové bolesti dlouho v dospělosti. děkuji za odpověď. S pozdravem Lucie“
MUDr. Martin Gregora: „růstové bolesti by neměly být každonočním problémeme. Pak se nejspíše o růstové bolesti nejedná a na vině může být například nezhoubný nádor stehenní kost. Ale růstovým bolestem nejlépe ulevíme paracetamolem nebo ibuprofenem“
Dana: „Vážený p.Gregoro mám 10 letého vnuka se kterým máme problém s usínáním boji se sám v pokoji nemůže usnout a chodí do ložnice rodičů a brečí Bylo by možné, že je souvislost se štítnou žlázou Moc Vám děkuji za odpověď“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, štítnou žlázou to nebude. Je to záležitost psychiky .“
Anna: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je příčinou nadměrného růstu, do výšky 200 cm a více. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Martin Gregora: „Příčinou nadměrného růstu mimo genetický potenciál mohou být nádory hypofýzy. Stojí určitě za vyšetření.“
Hana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy nechat u 5 leté dcery sledovat fci štítné žlázy. Sama trpím thyreopatií (Graves-Basedowovou ch.) s indikací na totální thyreoidektomii. Velice děkuji za odpověď.“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, určitě by stálo za to vyšetřit štítnou žlázu nejdéle před začátkem dospívání“
Věra: „Dobrý den, od 1 roku dceru obcas pobolívá a píchá ucho na ušním jsme byli a vše v pořádku. Doktorka nám rekla že to muže byt zpusovene rustem? děkuji za odpověd“
MUDr. Martin Gregora: „Nevím, ještě jsem se s tím nesetkal.“
Tina: „Dobrý den, syn 21 let menšího vzrůstu okolo 160 cm, drobnější postavy. Lze jeho nízký vzrůst ještě nějak řešit i v tomto věku? Pokud ano, jak? Co máme podniknout, případně, kde se obrátit? Jsme z Ostravy. Děkuji“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, pokud nemá jiné potíže / onemocnění štítné žlázy, porucha fertility, depresivní stavy atp/ tak spíš ne.Již nevyroste ale deficit růstového hormonu bývá sdružen s dalšími potížemi a deficity, proto ty zminované jiné problémy“
Tereza Vašatová: „Dobrý den, pane doktore, měla bych možná zvláštní otázku. Zajímalo by mě, zda děti, kojence, "bolí" růst, či je to jen "výmluva " nás maminek, když jsou děti ne úplně příjemné“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, nejde to zcela objektivně říct ale myslím, že růst je nebolí, rostou v prvním roce tak rychle, že kdyby je to bolelo, tak by utrápily vás i sebe .Něco jiného jsou růstové bolesti u batolat a předškolních dětí , ale ty jsou jen občas večer při usínání.“
Anna: „Dobrý den, ma dcera je drobnějsí postavy ve 4 letech ma 93 cm když se narodila ve 42tt mela 2660g. Od narození ma problémy se spankem , každe 2-3 hodiny se pravidelně budí a nezazila jsem že by někdy spala celou noc. Chtěla bych se zeptat je tento spánek dostačujicí pro vytvoření rustového hormonu, nebo to máme začít už ted nějak řesit? děkuji“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, spíš ten přerývaný spánek jejímu růstu nevadí, ale možná by stálo za to domluvit se s dětským psychologem jak spánek zlepšit. Ale upřímně řečeno, dětských psychologů je jako šafránu a každá rada je drahá. No ale poruchy růstu bych se v tomto případě nebál“
Ladka: „Dobrý den, syn 23 měsíců, je spíše menší, sice je to asi i genetickyx, ale už asi dva měsíce nechce moc spát přes den, večer usínáaž po deváté, ráno ale spí tak to osmi, je to různé, někdy přeci jen něco naspí i přes den. POkud mu nebudou chybět doporučené hodiny spánku, je důležité usínat dříve večer, nebo nevadí, že usne pozdě v noci? Někde jsem slyšela, že nejdůležitější je spánek před půlnocí... je to tak? Děkuji moc.“
MUDr. Martin Gregora: „Pravidelnost spánku je pro dítě důležitá, ale jsou děti nespavci , kde je každá rada drahá .Růstru to v tomto případě jistě nevadí . Spánek před půlnocí je důležitý k urovnání ,,zážitků,, z celého dne, ale hloubka spánku se mění během noci a později. Asi bych nic speciálího nepodnikal“
Vankova: „Vážený pan doktore, mohou mít hormony vliv na spánek u dětí, pokud ano jak se vyšetřuje? Děkuji hezký den“
MUDr. Martin Gregora: „Dobrý den, nepravidelnosti spánku až tak zásadně s hormonálními hladinami nesouvisí,i když vyplavování hormonů je různé během dne a noci.“
LŠ: „Dobrý den,dceři je 9let a má dost chloupků na nohách i zádech,bohužel se jí někdy rýsuje malý knírek.Dcera je brunetka s tmavýma očima.Je možné že má více hormonů?Lze to nějako řešit aby s blížící se pubertou nemela problémy a nebyla nešťastná (aby nebyla terčem posměch apod.)Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“
MUDr. Martin Gregora: „Tmavé dívky mívají více chloupků ale v 9 letech bych to vůbez neřešil. Později, v pubertě se domluvte s kožním lékařem. Podle potřeby by pak připadalo v uvahu i endokrinologické vyšetření.“
Zina: „Dobrý den pane doktore, pětiletý vnuk je oproti svým vrstevníkům menšího vzrůstu, má to i geneticky dané po rodičích, je i v tomto případě možné podávat růstový hormon? Od kolika let je vhodné jej podávat? Máte zkušenost s tím, že děti, které později usínají rostou méně?Která část noci je důležitější? Děkuji za odpověď. Zina“
MUDr. Martin Gregora: „Děti které později usínají,ale celkově netrpí spánkovou deprovací, netrpí poruchou růstu. Vašeho syna by měl praktický lékař vyšetřit - zhodnotit výšku váhu, čili antropometrická data a případně vás odeslat do specializované endokrinologické ambulance a tam už rozhodnou, jak dál postupovat. Dětí, které profitují z tustového hormonu je pár, ale těch které mají poruchu růstu z jiného důvodu, který lze odstranit , je celá řada.“