Chat

host

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.

Chování viru Covid

Záznam chatu z pondělí 27. dubna 2020

Pavel Krajtl: „Dobrý den, nedávno jsem viděl na Radiožurnálu rozhovor s molekulární bioložkou Soňou Pekovou na téma SARS-CoV-2, která uvedla, že si nedovade představit že by tak divně se chovající vir mohl vzniknout přirozeným způsobem. Jaká jsou Vaše představy o možnostech přirozené mutace versus metoda CRISPR?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Možná mám lepší představivost. Myslím, že na chování tohoto viru, ani na mutacích, které ve svém genomu nese, není zase tak moc divného. Jsem přesvědčen, že i tento virus vznikl přirozenou cestou. To ovšem neznamená, že nemohl utéct z nějaké laborky, ve které se s viry pracovalo.“

ANTI: „Jak by podle Vás bylo vnímáno chování viru Covid, kdybychom žili v předlistopadové společnosti?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Bylo by vnímáno veskrze příznivě. Vždyť přeci redukuje počty důchodců a osob vyžadující lékařskou péči a nepostihuje ekonomicy aktivní část populace. Komunisti by rychle zavedli účinná a nápadná opatření a ještě rychleji by od nich přes protesty odborníků upustili. Ještě štěstí, že je dnes úplně jiná doba. Hmm. Tak moment.“

SK: „Jsou informace o chování viru Covid, které jsou na veřejnosti v současnosti v ČR kvalitní?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Nejsou. Už proto, že kvalitní informoce ještě nejsou k dispozici.“

SK: „Je v ČR dostatek odborníků v oblasti chování viru Covid?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Netuším. Zatím to tak nevypadá. Ale možná je jen politici nechtějí pustit ke slovu.“

Hana: „Dobry den, Může se Covid 19 projevit třeba jen dušností? S dcerou máme už pár dní pocit dušnosti, jiné příznaky nemáme. Pouze se nemůžeme jakoby donadechnout. Děkuji moc za odpověď“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Bohužel, nejsem lékař a v klinických otázkách se nevyznám. Ale dušnost může mít mnoho příčin, většina z nich je podstatně pravděpodobnější než Covid 19.“

SK: „Dá se říct, že vy jste odborníkem na chování viru Covid?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Říci se dá všechno, někteří zvládnou i "strč prst zkrz krk". Ale já jsem profesí evoluční biolog a evoluční parazitolog. Zabývám se zákonitostmi, kterými se evoluce chování parazitů, včetně virů, řídí. O chování jednoho konkrétního viru zase tak moc nevím.“

KP: „Myslíte si, že je pandemie na ústupu?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Epidemie si vzala odpočinkový čas. Po uvolnění opatření se opět rozjede. Platí to nejen pro Česko.“

Mirda: „Dobrý den, Pane profesore jak to vidite s novými vlnami nakažených do budoucna.? Díky hezký den.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Přijdou. Ale zatím tu máme stále tu první. Jen jsme jí na chvíli "zmrazili". Jakmile se rozvolní opatření, zase se rozjede.“

Lída: „Pane profesore,dotaz nemám, ale máte svátek, tak všechno nejlepší k Jaroslavům.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Děkuji.“

VH z UHA: „Dobrý den a všechno nejlepší k svátku. Dotaz -jsem laik, ale někde se objevila informace, že se ten koronavirus vylučuje a tedy i rozšiřuje močí. Je to možné?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Děkuji. Ano je to možné. V případě koronaviru mi to nepřipadá moc pravděpodobné. Ale nic konkrétního o tom nevím.“

Jan D.: „Dobrý den, je tedy lépe prodělat koronavir a pak mít protilátky? Ničí vir naše vnitřní orgány? Děkuji?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Není. Čím později se nakazíte, tím bude virus na vás hodnější a tím budou lékaři šikovnější a na boj s nemocí lépe vybavení. Ano, ničí. Někomu málo, někomu více.“

Anežka W.: „Dobrý den, může se stát, že promoření bude jen nízké procento a koronavir zmizí? Děkuji.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Obávám se, že to není příliš pravděpodobné. Navíc si vzpomeňte, jak rychle nám sem přeskočil virus z Itálie. A dnes nejsou lidé nakažení jen v Itálii ale na celém světě. Musíme se imunizovat, ať již tím, že nemoc proděláme, nebo prostřednictvím vakcíny.“

Kateřina: „Dobrý den, Vážený pane doktore. Vždy, když Vás někde vidím nebo čtu Váš článek, velmi mne to potěší. Vše dokážete hezky, laskavě a zajímavě vysvětlit. I když se jedná a o ne příliš hezká témata. Za to Vám moc děkuji:-) Chtěla jsem se zeptat na Váš názor jak je to s návštěvami starších rodičů. V současné době jim pouze podám ve dveřích nákup a jdu. A kladu si otázku, kdy zase budeme fungovat jako rodina. Myslíte, že zase nastane doba, kdy to bude bezpečné, sundáme roušky, obejmeme se a pod? Je to podle Vás ještě dlouhý horizont? Mám partnera, který je v jedné z prvních linií a nechci rodiče ničím ohrozit. Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den. Kateřina“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Dobrý den, na objímání to ještě pár měsíců nebude. Ale společná procházka v přírodě, to snad půjde dříve. Držme si palce.“

Jana Bednářová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli byl virus v ČR již po Vánocích. U 11 letého syna se 7.1. objevila chřipka, která trvala celkem 6 týdnů. Byl bez teploty, jen neskutečný po celou dobu suchý, štěkavý kašel - hlavně v noci, na který běžné léky nezabíraly ( ani Codein, Pleumolysin,... v kombinaci s antihystaminiky). Vyzkoušeli jsme postupně i různé bylinky. Na RTG se 1x objevila pneumonie cca 1,5x1,5 cm. Serologicky byla chřipka potvrzena, ale hladina protilátek nebyla moc vysoká. Po 6 týdnech kašel úplně zmizel. Syn je jinak úplně zdravý sportující. Nikdo jiný v rodině příznaky neměl. Je možné že se jednalo o koronavir a neměla bych nechat u syna udělat testy. Děkuji za odpověď J.Bednářová“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Tohle je u nás zkušenost mnoha lidí. Ale výsledky epidemiologických průzkumů ukazují, že koronozu prodělalo zanedbatelné procento populace.Co to u nás řádilo koncem roku nevím, ale koronavirus to téměř jistě nebyl.“

Gabriela: „Dobrý den. Pokud jde někdo na test z krve, jestli má protilátky, ale bude třeba první den nakažený, tak vlastně ještě protilátky nebude mít. Může tím neúmyslně nakazit okolí a tvrdit že není pozitivní? Nebo se pletu? Děkuji Gabriela“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Nepletete.“

Anna Nováková z Frýdku-Místku 71 let: „Především vás moc zdravím a přeji vám k dnešnímu svátku vše nejhezčí: zdraví, štěstí a spokojenost v soukromí i v práci ať se vám daří. No, dotaz: udivuje mne proč tak si chráníme občany v důchodovém věku? Máme chránit hlavně: mládí vpřed! Vždyť kojenci, děti, těhotné maminky, rodiče, mládež, jsou naše budoucnost! Nás důchodců je přespočet a vláda a ČSSZ by si oddychli, kdyby nás co nejvíc pomřelo?! Tak se ptám proč co nejmíň vycházet, vozí nám obědy a jiné? Zdravím z Moravy.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Odpověď je jednoduchá - protože jsme lidi.“

Lucie: „Dobrý den pane profesore, mám dvě děti školkové 5let a 7let první třídy chtěla bych znát Váš názor zda děti poslat na měsíc do školy nebo raději ne... Mohu se rozhodnout pro obě varianty... Moc děkuji za Vaši odpověď.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Pokud to zvládnete, tak je do školy neposílejte.“

Eva: „Dobrý den, Existuje něco jako silná nebo nízká dávka víru při nakažení? Nebo je to na reakci organismu? Děkuji.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Výsledek infekce záleží jak na vnímavosti pacienta, tak na infekční dávce.“

Andrea vaňurová: „Dobrý den pane profesore, krásně jste tu situaci popsal na tom hlavním uzávěru vody. Přála bych si, aby to slyšeli všichni ti, co se snaží tuto situaci podceňovat, třeba nenošením roušek atd. Kdyby to tak šlo říci celému národu, aby to pochopil. Děkuji a přeji Vám vše nejlepší k svátku :-)“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Děkuji.“

Olga: „Zajímá mě dotaz ohledně znovu otevření zakladnich škol. Informace zde řečené nám neukazaly zlepšení situace po uvolnění katanteny. Jsem maminka dítěte a mám o něj strach v případě, že by se situace podcenila a nechraneni školáci by znovu nastoupili školní docházku. Děkuji za Váš názor“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Čím déle se podaří otevření škol oddálit, tím lépe. Před prázdninami by to byla hloupost.“

Martin: „Dobrý den, pane doktore, dotaz nemám. Jen co jsem teď sledoval v TV, musím napsat, že mluvíte moc rozumně. Kéž by si to, co říkáte vzali k srdci všichni lidé. :) Hezký den a vše nejlepší k svátku.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Děkuji.“

Jana K.: „Mám odebranou slezinu, takže nemám žádnou imunitu a proti spoustě nákaz jsem musela být očkovaná. Mám mít strach z koronaviru? Co mně radíte? Proti chřipce jsem taky očkovaná.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Extrémní opatrnost. Ale to jistě víte.“

Dagmara: „Dobrý den, pane profesore, od února jsem v důchodu, ale stále pracuji. Je pro mě lepší, vzhledem k momentálnímu uvolňování, abych raději už zůstala doma? Děkuji za odpověď“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Doporučuji zůstat doma.“

Betka J.: „Dobrý den, jak dlouho byste doporučil nosit roušky? Jsou nutné i rukavice? Děkuji“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Roušky bzch doporučoval odložit až úplně nakonec. Jednorázové rukavice bych také nezavrhoval.“

KP: „Pane profesore, jak se prosím mají chránit rizikové skupiny, např. astmatici, když se nyní vše zase rozvolní a bude spousta lidí v MHD, venku. Děkuji“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Vycházet jen v případě nutnosti. Ale oni ty šrouby zase utáhnou, jen co začnou lidé na JIPkách umírat.“

Lada V.: „Dobrý den, tatínek nemá slezinu po úraze a má cukrovku i nemocné srdce. Mohu k němu dat děti na prázdniny nebo raději ne?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Je mi líto, ale tohle si musíte rozhodnout sama.“

Danka: „Dobrý den, Vadí koronaviru horko, tedy léto? Zničí ho vyšší teploty vzduchu? Děkuji.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Zatím moc nevíme. Každopádně, když se podíváte na mapu výskytu onemocnění, tak se zdá, že se šíří všude, i v Austrálii a Jižní Americe.“

Nepilová: „Dobrý den, je prokázáno, že lidé, kteří prodělali Covid-19 nemají žádné protilátky. Je možné, aby si po prodělání nějaké infekce tělo nevytvořilo vůbec žádné protilátky? A jak to tedy bude s vakcínou, když si nedokážeme protilátky vytvořit? Děkuji za odpověď.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Je to možné, ale asi to není časté. U některých lidí zkrátka nebude vakcína fungovat. To ovšem platí obecně, nejen pro koronavirus.“

Marcela: „Dobrý den, pane profesore, přeji vše nejlepší k svátku a děkuji za hezký, srozumitelný a hlavně fundovaný rozhovor. Co říkáte na grilovačky ve dvorech bytových domů, když si širší rodina udělá oslavy. Může orozit ostatní lidi v domě? Děkuji a přeji hodně zdraví.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Záleží na tom, o jak širokou rodinu se jedná. Mimochodem, grilovačka nebo večírek se dá udělat i po Skype. Vyzkoušel jsem a není to špatné.“

Eva M.: „Dobrý den, kolik ročně umírá pacientů na chřipku? Někde čtu dva tisíce a někde že kolem stovky? Je tedy koronavir co se týče úmrtí před chřipkou? Děkuji.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Čísla neznám. Ale kdyby se koronavirem nakazilo tolik lidí jako chřipkou, tak by mrtvých bylo podstatně víc.“

Dana: „Dobrý den pane profesore, doporučil byste v létě cestování do vzdálených destinací, jako je např. Gruzie? Není již samotné riziko nákazy v letadle dost vysoké? Děkuji.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „V žádném případě nedoporučoval!“

Nový D.: „Dobrý den, je koronavir spíše náhoda přírody nebo mu pomohli lidé?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Obojí. Pomohli mu tím, že se namnožili na 7 miliard.“

Jan: „Dobrý den, je možné, že vakcíny proti koronaviru budou již na podzim? Jsou takové zprávy...“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Ano, je to možné. Z transgenních rostlin.“

Petr S.: „Dobrý den, Pokud člověk nemá slezinu a má tedy sníženou imunitu je více ohrožen koronavirem?“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Určitě. A víc než ostatní.“

NP: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak si vysvětlujete, že děti nejsou tak ovlivněny koronavirem, nebo že mají jen mírné příznaky. Děkuji.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Je mi líto, ale netuším.Jsem biolog, nikoli lékař. Ale děti mají nastavenou imunitu tak, aby byly přednostně odolné proti virům.“

Roman: „Dobrý den pane profesore, ja je nebezečný návrat učitele do školy, když má chronickou plicní nemoc? Děkuji“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „To by mi připadalo skoro jako asistovaná sebevražda.“

Tamara: „Dobrý den, pane profesore, mám dotaz zda je pro mě nebezpečná práce s dětmi v uzavřené místnosti když mám diagnostikvanou chronickou bronchitidu a CHOPN, zavažuji, zda se vrátit do školy, pracuji jako učitelka. Může být pro mě virus nebezpečný? Děkuji za odpověď. Tamara K.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „To určitě neriskujte!“

Daniel B.: „Je možné, že koronavir unikl z nějaké laboratoře? Že se nejprve objevil pouze na jednom místě, odkud jej roznesli lidé.....“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Všechno je možné, ale moc pravděpodobné mi to nepřipadá.“

Anička: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké riziko přináší navštěvovat školu, když mám doma onkologického pacienta? Děkuji“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Velké. Nedoporučuji!!!“

Milena Hoskova: „Jak je mozne,ze zrovna covid 19 tak zasahl Evropu a treba sars ne a jeste me zajima,jestli tyto viry nevznikaji v Asii proto,ze Asiate maji intoleranci na mleko a nemaji tedy ve strevech laktobacily a ty prispivaji k lepsi imunite.Dekuji pane profesore.“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Hlavním důvodem je, v Asii žije nejvíc lidí a jsou tam nejvíc nahuštění.“

Hanka: „nechápu testování, protilátky. Když mám pozitivní test tak jsem nemocná a mám koronavirus a nemám protilátky. Když mám negativní test nemám koronavirus a mám protilátky? Je to tak? Která položka krev.testu určí, že mám koronavirus nebo jsem ho prodělala. Která položka krev.testu určí, že jsem již byla nemocná koronavirem? Děkuji“

prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.: „Virus znamená, že jste právě nemocná. Protilátky znamenají, že jste nemoc prodělala. Vyájemně se to ovšem nevylučuje.“