Chat

Mentální kouč

Marian Jelínek

Motivace dětí ke sportu

Záznam chatu z pátku 28. února 2020

marek: „jak se maš tešite na jaro jses trener pro deti“

Marian Jelínek: „mám se výborně, vlastně se mám vždy výborně, když jsem já a moji blízcí zdráv...děti již netrénuji....mějte se fajn m“

marek: „jak se maš tešite na jaro jses trener pro deti“

Marian Jelínek: „ano, těším se na jaro, stejně jako na každý nový den :-) děti již netrénuji....m“

DAYD: „Jak mentální kouč může pomoci motivovat děti ke sportu?“

Marian Jelínek: „v tomto případě je nejlepším koučem rodič, proto by měl podle mého něco o tom vědět....:-)“

ANTI: „Jak děti motivovat aby dělaly sport?“

Marian Jelínek: „myslím, že děti se moc motivovat nemají, děti se mají seberealizovat, což znamená, že mám hlídat podmínky v kterých dítě vyrůstá, to mám pod kontrolou a to mohu ovládat, ovlivňovat....m“

Vanda Kukrechtová: „Dobrý den, vnuk závodně plave za Ostravský klub a zároveň studuje sportovní gymnázium. V plavání je úspěšný ve škole to drhne. Je to běžný jev u sportovců s dvoufazovým náročným tréninkem?“

Marian Jelínek: „ano, je to častý jev, na druhé straně nevím, co znamená drhne - propadá? má trojky? to znamená, že je velmi důležité si stanovit určité hranice, které obě dvě strany respektují....rodiče i děti.“

Sport: „A co když je dítě nemocné - spondylitida - cvičit pravidelně a správně je nutnost, ale je to těžké, motivace, to slovo mě už vadí... Já vím, že do budoucna je v sázce udržet co nejdéle zdraví, pohyblivost .... Děkuji Martina Toušová“

Marian Jelínek: „pokud je dítě nemocné a cvičení je nutností, je důležité pracovat s návyky...podobně jako čištění zubů atd....v kombinaci s emoční investicí do cvičení a racionálními důvody...logicky vysvětlit vůči věku a emočně zatraktivnit pro dítě...m“

Radka: „dobry den, syn 3,5 roku nechce zkusit lyzovat ani bruslit. Pritom ja i starsi dcera lyzujeme i bruslime. zkouseli jsme uz vsechno mozne ale bez uspechu. mame ho nechat? Ale obavam se kdyz ho nechame ze nebude chtit zacit nikdy.“

Marian Jelínek: „možná potřebuje víc času....ale určitě bych neměnil podmínky v kterých vyrůstá...stále ho berte sebou ale nenuťte ho jen se ptejte jestli to nechce zkusit...a jednou to vyjde...:-) m“

Lenka: „Dobrý den pane Jelínek, mám syna 3,5 roku. Zdá se, že je fyzicky schopný, má rád pohyb. Jakou Vaši knihu by jste mi doporučil si pořídit, kde bych našla ucelené rady či doporučení, jak dítě správně vtahnout do sportu a vydržet. Děkuji, přeji Vám vše dobré. Lenka“

Marian Jelínek: „dobrý den....myslím, že v tomto případě bych doporučil online kurz sportmentro.cz....ten je o emoční vazbě dětí ke sportu...díky m“

Lenka Vislousová: „Dobrý den pane Jelínku, s velkým zájmem jsem si přečetla Vaši knihu. Myslím, že největším problémem současných lidí je výstoupení z komfortní zóny, většina mých známých sportuje jen do "prvního potu" a stejně vedou i své děti... Nemám žádný dotaz, jen Vám chci poděkovat za to, co děláte :-)“

Marian Jelínek: „já děkuji Vám...s úctou MJ“

Pavlína: „Když se ze sportu stává výkonnostní sport, motivace začíná být těžší. Syn má 14 let, trénuje 8x týdně plavání, 3x ráno... Někdy mám pocit, že kdybychom řekli, tak dobrá, můžeš toho nechat. že by raději seděl doma před počítačem. Naštěstí jsou občas výsledky, které jsou motivací samotnou a určitě nejlepší. Jak jinak motivat děti v tomto věku a nastane věk, kdy je dítě uvědomělé a motivuje se samo?“

Marian Jelínek: „obecně se osobnost nejvíce mění do puberty...tam nastává největší možnost zlomu - negativního i pozitivního - mění se osobnost z hlediska identifikace se se životem, zvyšuje se období vzdoru a člověk se stává samostatnou entitou, už není na dálkové ovládání rodičů či trenéra a tam se teprve ukáže...proto si myslím, že je dobré toto období přečkat, zkusit udržet dítě u aktivity a potom se uvidí...pak už by měla naskočit takzvaná sebe-motivace, pokud nenaskočí, je to komplikace ale do té doby potřebuje jedinec pomoci, proto nelamte nad ním hůl :-) m“

Danuše: „Dobré odpoledne pane Jelínek, dotaz pro kluka (sportovní třída) je sport vždy priorita, ráno se probudí a těší se jen na tréninky. Ale škola - úkoly si splní a tím to končí, mám pocit, že "jede" tak, aby mu to vysvědčení nějak vyšlo a my zcela nezešedivěli, ale více nemá potřebu se snažit. Přitom vždy jsme ho vedli spíše směrem, že sport je součást život. stylu a ne případné budoucí povolání. Bojím se, že pokud mu omezíme sport, aby měl více času na školu, bude to pro něho nepřekousnutelné. Děkuji“

Marian Jelínek: „bohužel nevím detaily...těžko něco poradit..Váš strach je na jedné straně oprávněný, na druhé straně jde o to, jak se Vám podaří změnit jeho vnitřní nastavení směrem, který chcete...určitě s Vámi souhlasím, že je důležité rozvíjet obojí, vztah ke sportu i ke vzdělání....m“

Lenka K: „Mám dceru 13 let a od mládí se u ní projevuje špatná koordinace těla. Chodila na různé sportovní kroužky, ale vždy se projevil po čase problém, že kroužek byl výkonový. Trenér jí tlačil k výkonu, jí to nešlo a tak tam nechtěla chodit. Naposledy chodila na gymnastiku, naučila se tam základy, ale vedoucí jí stále dával najevo, že je horší než ostatní. Já jsem ale viděla, že tam udělala velký pokrok a pohyb jí prospívá. Dcera ale nyní nechce nikam chodit, je v pubertě, tak je těžké jí donutit. Ráda bych, aby se alespoň trochu hýbala. PS: Jinak musím říci, že my v rodině provozujeme různé sporty rekreačně (lyžování, jízda na kole, bruslení), ale ke všemu jí musíme nutit pod tlakem.“

Marian Jelínek: „chápu, asi bychom reagovali stejně...je lepší jí dát na pohybový kroužek, který není výkonový a na druhé straně i bez sportu se dá žít :-) důležitý je pohyb obecně a jestli je formou chůze po horách, nebo prací na zahradě je vlastně jedno :-) m“

Pavlína: „Dobrý den. Chtěla bych znát Váš názor na odměňování dětí po tréninku bonbóny přímo trenérkou. Dceři je 5 let, chodí od 3 let. Děkuji.“

Marian Jelínek: „je otázkou za co je ta odměna...pokud za výkon v podobě výsledku, nejsem toho zastánce, pokud za úsilí, pracovitost.... souhlasím“

Iva: „Je lepší, když si děti vyzkouší hodně sportů, nebo když rodič "vsadí" na jeden? Já jsem naše kluky zapsala postupně asi do 6 sportů, aby se naučili a poznali a teď mně to vyčítají, že jsem je nedala a nenechala ve fotbale.“

Marian Jelínek: „otázkou je, proč jste je tam nenechala, pokud o to stály? jinak začít více pohybovými aktivitami a postupně je redukovat je dobrá cesta...také je důležité co vlastně od toho všeho čekáte - vrcholového sportovce nebo celoživotní vztah k pohybovým aktivitám....m“

Marta: „Dobrý den, v současné době je trendem dávat děti na konkrétní sport např.hokej,fotbal...apod..velmi brzy. U dcery (7 let) jsme se rozhodli zaměřit se na všestrannost... chodí do Sokola. Od mala šikovná na sport-lyzuje,plave, jezdí na kole, chodíme do skal. Vím, že by ji mohl jít i konkrétní sport... třeba volejbal, který jsme s manželem oba hráli... jaký na to máte názor vy? Nabídnout vše možné, ať si pak samo dítě vybere? Děkuji a přeji hezký den“

Marian Jelínek: „vaše cesta se mi líbí...smyslem je vychovat dobrého člověka který má vztah k pohybu nebo vrcholového sportovce?! ... m“

Eva: „Dobrý den, s kamarádkou vedeme již několik let dětský folklorní kroužek. Není to zrovna sport. Ale chtěla bych se zeptat, čím děti motivovat k činnosti a k učení se novým věcem v tanečním kroužku. V poslední době stále více řešíme to, že děti se nechtějí učit novým tanečním číslům, nechtějí tancovat ani staré taneční čísla, často vyrušují a nejraději by jen hrály hry. Nebo se naučí něco nového, ale příště je to už nebaví. Nemají trpělivost a jakmile je něco nebaví, už to nechtějí dělat. Děti jsou ve věku 8-15let. Na kroužek chodí rádi. Děkuji“

Marian Jelínek: „zajímavá je poslední věta...chodí rádi...ale nebaví je určité věci...je důležité si ujasnit co chcete, smysl toho všeho...vychovat co nejlepší tanečníky a nebo aby se děti bavili pohybem...a od toho se vlastně odvíjí přístup k nim...nelze v životě dělat jenom co mě baví, musím mít i morálně volní vlastnosti dělat i to, co mě nebaví...do jaké míry je otázka velmi individuální...m“

Klára: „Zdravím vás, zmínil jste se o závislosti na sportu. Jak k němu dojde a co s tím? Sportovala jsem od malička po vzoru maminky. Chtěla se jí vždy vyrovnat.... Bavilo mne dělat spoustu sportů. Nyní jsem na mateřské a na sport mám málo času. Mám pocit nenaplneni v životě. Po sportu obvykle přichází úleva a hormon štěstí mi pomůže na nějaký čas. Máte krásné a zajímavé povolání. Fandím vám. Zdravím“

Marian Jelínek: „moc děkuji...myslím si, že člověk by neměl být závislí na ničem, ani na sportu...tím ztrácí svobodu..určitě sport není pupek světa :-), život je daleko košatější, pestřejší, .... a proto se koukněte kolem sebe a snažte se vystoupit z té sportovní bubliny...nebo jí nakombinovat s jinýma prvkama života..držím palce :-) m“

Leona: „Dobrý den, pane Jelínku. Máte velmi zajímovou práci a souhlasím s Vašimi názory. Řekněte,ale jak moc je psychicky náročná? Dokáže úplně vypnout nebo Vaše empatie převládá. Děkuji“

Marian Jelínek: „díky, práce mě moc baví ale vypnout také umím, mám rád knihy a chovám papoušky :-))) m“

Alice: „Dobry den, chtela bych se zeptat, co si myslíte o projektu sportanalytik.cz? Synovi bude brzy 7 let a od malička měl zajem o mnoho sportu, velmi brzy zacal jezdit na kole, lyžovat, plavat, momentálně hraje hokej. Syn je hodně soutezivy, ale rekla bych, ze v kolektivnich sportech to neni pro nej ono z hlediska motivace. Hokej ho tedy hodne bavi, ale nehraje "na plno". Myslite, ze nám ucast na takovém testu pomuze urcit nejvhodnejsi sport pro nej? Dekuji.“

Marian Jelínek: „jako pomocná indikace určitě ano, na druhé straně zdravý nadhled rodiče je možná stejně hodnotný....m“

Petra: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda-li děláte besedy pro školy (ZŠ a MŠ) a jestli je možnost se s Vámi na besedě domluvit? Byli bychom velmi poctěni“

Marian Jelínek: „ano dělám...vše na internetu :-) díky m“

Andrea Juhaňáková: „Dobrý den, pane Jelínek, dcera 8 let dělá dva roky atletiku, moc ji to baví, na treninky se vždy moc těší, ale když dojde na závod, je zle: bolí ji břicho, pořád chodí na záchod, je nervozní a brečí a přitom neví proč... Do závodu dá vše, pak se "zhroutí" znovu, bolí ji hlava, brečí, nechce jíst.... Jak byste nám doporučil pracovat s psychikou? Vždy jí říkáme, že o nic nejde, ať se baví jako na tréninku, ale ona se vždy sesype. Skončit nechce, pohyb jí moc baví. Máme třeba chodit jen na tréninky a závody vynechat? Děkuji za radu.“

Marian Jelínek: „častý problém...důležité je pracovat na tom, že výkon je měřitelný jednak číslem, vteřinami atd ale důležitější je pocit, že jsem pro to udělala maximum...úsilí do procesu a výsledek neřešit....“

Alice Šťastná: „Dobrý den. Syn (15 let) hraje závodně golf, který ho hrozně baví a přál by si být v něm hodně úspěšný. Když se mu na turnaji nedaří, tak to velice špatně psychicky snáší, hází holemi a nadává. Má dobrého trenéra na techniku, ale potřeboval by i mentální koučink. Je možné si s Vámi domluvit osobní konzultaci nebo znáte někoho na dětský golf? Děkuji moc“

Marian Jelínek: „bohužel neznám...respektive napište na mé stránky a moji lidé Vám dají nějaká doporučení na kolegy...m“

Pavel: „Dobrý den pane Jelínek dcera hraje 8 let fotbal je ji 16 let do.momentálně hraje za reprezentaci U16 letech a čím dál víc přemýšlí že fotbalem končí myslíme že by byla velká škoda ale nechceme jí nutit násilím doufáme ze jí to v budoucnu mrzelo protože to už dotáhla opravdu daleko co byste nám poradil .s pozdravem Pavel a Marta rodice“

Marian Jelínek: „pokud by chtěla jít studovat na univerzitu do Ameriky, potom bych jí u toho držel, protože tam je o holky fotbalistky zájem a je to nejlepší cesta - vzdělání a sport...pokud ne, tak bych asi nějak netlačil...ale berte to jako radu od člověka, který má také dceru a netoužil bych po tom aby hrála fotbal...leda že by si s ním pomohla při studiu...m“

Jana K.: „Kam mají dnes školáci chodit cvičit? Každý organizátor sportu chce výsledky, ne dopřát dětem dobrý pocit .“

Marian Jelínek: „máte pravdu, Sokol, skaut...nevím...asi to musí převzít rodiče, založit svůj oddíl, který se bude věnovat pohybu obecně...m“

Markéta: „Dobrý den, dcera (bude ji 6let) je bohužel po mně a není pohybově nadaná. Ráda bych u ní ale probudila chuť k pohybu, aby ji životem provázel a nezapomínala se trochu hýbat. Já vůbec nesportuji, manžel už taky ne. Podporuji ji ve věcech, které jdou i mně a bavi i mně (výtvarka, čtení, zpěv....) Jak to udělat, aby měla vztah i k pohybu? A mám ji dát na nějaký sport, popř na jaký?....i když vidím, že jí to moc nejde a asi ani moc nebaví.... Nechci ji zase nutit. Děkuji za odpoved.“

Marian Jelínek: „sport není pupek světa, i bez něj se dá krásně žít...na druhé straně Vás chápu, že určitá pohybová aktivita je dobrá...ale pokud k tomu moc nejste Vy, rodiče, tak je to vážně těžké....vy vytváříte podmínky, které potom vedou k emoční vazbě k tomu či onomu...a Vy to umíte u výtvarky, zpěvu či čtení...což je úžasné!!! m“

Zina: „Dobrý den, zabýváte se také vztahy mezi partnery? Jaký je váš názor na rozvod manželi po 40letech života? Děkuji“

Marian Jelínek: „nezabývám :-) m“

Iveta: „Dobrý den. V kterém věku se da vypozorovat talent dítěte na nejaky sport? Manžel ma přehnané ambice, že náš syn bude profesionální fotbalista. Ale ja nejsem úplně přesvědčená o tomto sportu pro svého syna. Děkuji a hezký den.“

Marian Jelínek: „je to kontinuální proces proces...v každém věku jsou dovednosti dítěte, které jsou nutné k tomu aby se mohlo říct že je talentované....na druhé straně vše se rozhoduje až kolem juniorského věku...m“