Chat

host

Iva Bílková

Babyrady - důležitost lezení pro děti

Záznam chatu z úterý 4. února 2020

Veronika: „DObrý den, náš malý se plazil a potom si stoupl a zrovna chodil, lezení začalo až po chození. Mám do budoucna očekávat nějaké komplikace? Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Veroniko, přeskočení jakékoli fáze může mít vliv na budoucí správné držení těla a centraci nosných kloubů (ramena, kyčle). V případě Vašeho syna proběhne lezení alespoň zpětně. Důležité je lezení / ale i plazení pro vývoj souhry svalů ve zkřížených svalových řetězcích. Správná koordinace řetězců je důležitá pro správné napřímení páteře, sklopení pánve...“

DIS: „V čem spočívá důležitost lezení pro děti?“

Iva Bílková: „Děti, které přeskočí lezení, nebo neproběhne lezení tzv. "kvalitně" tedy dítě nestřídá nákrok dolními a horními končetinami křížem, ale má jakoukoli modifikaci (hopkání, lezení jednostranně - nákrok je levou rukou a levou nohou současné, lezení pozadu ...) je velmi pravděpodobné, že jakmile se postaví, bude mít zafixovaný pohybový vzor i v chůzi. Není tedy souhra mezi svaly na páteři, pánvi, bříšku,... ve stoji jsou pak patrné odstáté lopatky, vyboulené bříško, ramínka blízko uší,... v mladším školním věku se pak může vyvinout vadné držení těla ve skoliotické držení nebo ve skoliozu.“

Lucie: „Dobrý den, Moc vás poprosím o vás názor. Dcera bude mít 24.2 deset mesicu. Zatím couvá a spis se točí kolem. Zatím se ji nechce ani platit. Snažíme se ji pomáhat. P. Doktorka nás chce poslat na rehab. Prosím o radu jak pomoci dceri a jestli je postup správný. Dekuji vám“

Iva Bílková: „Dobrý den, pan Lucie, plazení odpovídá 6 měsíci. Tedy Vaše dcera není "kvalitativně" stará ani těch 6 měsíců. Rehabilitaci tedy též doporučuji. Mám ráda Vojtovu metodu, která mi přijde po děti velmi stimulující, případně metodu Bobath. Jako rodič, můžete s dcerkou chodit plavat nebo na dětské cvičení (maminky s dětmi v rodinných centrech). Důležité je pro dcerku "posilování" svalů, které drží nebo nadnáší tělo proti gravitaci.“

Tereza: „Dobrý den, syn dělá vše lehce "za hranicí" tabulek-otáčení na břicho až po 6m, plazení až po 8m, otáčení zpět na záda sám nezvládá. Již jsem byla u specialisty a syn je prý v pořadku, jen zřejmě trochu lenoch. Trenuji s ním šikmý den, cvičím s over a gymballem. Je to takto v pořádku? jak víc motivovat? ( za hračkou se nerozleze, raději zůstane na místě a uděla letadlo). Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Terezo, nevadí, že syn provádí daný úkon až dle svého rytmu. Důležité pro fyzioterapeutické hodnocení je, zda pohyby provádí "kvalitně" tedy zapojuje konkrétní svaly/svalové skupiny, které mají být optimálně zapojeny a neprovádí pohyb jiným náhradním stereotypem. Doporučuji vyhledat fyzioterapeuta, který se miminky zabývá a ten Vám dokáže přesně říci, zda syn potřebuje lehké cvičení navíc, nebo zda je vše v pořádku a nemusíte se bát vadného držení těla, nebo jiných ortopedických vad v průběhu dalšího jeho vývoje.“

Martina Pavlicová: „Dobrý den, jak dlouho by tak měla trvat fáze lezení? Dcerka začala lézt až v den svých 1. narozenin a moc toho nenalezla - o měsíc později už si začala stoupat bez opory a do dvou měsíců chodila. Čekáme druhý přírůstek, tak by mě zajímalo, jak podpořit lezení a kdy s ním začít? Děkuji.“

Iva Bílková: „Dobrý den, pokud chcete mít jistotu, že u druhého miminka proběhne psychomotorický vývoj, doporučuji cvičit Vojtovu metodu i preventivně. Maminkám to někdy vysvětluji tak, že tatínek chodí do fitka, a miminko má Vojtovu metodu jako alternativu :-)“

Pavla Kotnová: „Dobrý den, naše dvojčata (korigovaný věk 9 měsíců, narozeni 32. týden gravidity) se plazí pouze do kruhu, umí to oběma směry, ale rovně dopředu nechtějí, ani za hračkou, začnou se vztekat. Sedí už rovně. Na kolena moc nechtějí, rovnou se staví na nohy. Co můžeme udělat pro podporu lezení?“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Pavlo, plazení do kruhu "kvalitou" odpovídá cca 5,5- 6 měsíci. Do sedu bych chlapce ještě nedávala. Krmení provádějte ještě v pololeže. Do stoje je též nijak nestimulujte. Hračky nechte všechny na zemi. Doporučila bych jednoznačně Vojtovu nebo Bobath metodu, případně plavání kojenců.“

Ludmila Mikešová: „Dobrý den, mám syna téměř 7měsíců. Již nejméně měsíc, peruje na kolínkách, plazí se dozadu a stoupá si na špičky jako by dělal "prkno" není to špatně? Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Ludmilo, špatně to není, syn teď hledá způsob, který mu umožní posunout se vpřed.Je přesně v tom správném věku, kdy se tyto "slepé uličky" objevují. Můžete mu zkusti přidržet pokrčenou levou paži a pravé koleno - ukážete mu postavení kloubů, které mu umožní plazení v před. A samožejmě cvičte křížem obě poloviny těla symetricky.“

Eva: „Dobrý den, Můj syn se narodil o 6 týdnů dříve, ve 34 tt. 17.2. mu bude 7 měsíců a ještě se ani sám nepřetočí. Jak ho můžu motivovat? Cvičím s ním pretočení, že ho chytnu za nožičku a překulím, to mu jde lehce už asi 2 měsíce, ale žádný další posun. Moc děkuji za radu a přeji hezký den, Eva“

Iva Bílková: „Dobrý den paní Evo, nastavujete klouby správně, ale Vy nepřekulujte, zastavte nastavení v ose, kdy cítíte, že syn zabírá svaly a chce se překulit sám. V tomto momentě syn posiluje svaly, které jsou potřeba k přetočení + mozek si fixuje pohybový program, který k přetočení je potřeba. Pokud aktivitu svalů nevidíte nebo necítíte, pak zkuste kontaktovat fyzioterapeuta se zaměřením na miminka a přesně Vám to detailní nastavení ukáže.“

Kristýna: „Dobrý den, paní Bílková. Synovi bude 21.4. deset měsíců. Už na začátku 4. měsíce se otáčel na bříško a na konci 5. měsíce se už plazil. Na všechny čtyři jde krásně už od 7. měsíce a i si nějaký ten kousek po čtyřech doleze, ale po chvíli se vždy zase rozplácne a kam potřebuje, tam se doplazí. Nyní se už i bez problémů postaví k nábytku a zpátky jde pak hezky do sedu. Nicméně mi vadí, že to lezení docela “fláká” :-) Vše, co jste zmiňovala - koberec, pěnové puzzle, protiskluzové punčocháče - máme. Je možné mu ještě nějak jinak pomoci? Moc děkuji a přeji krásné odpoledne. Kristýna se synem Matějem“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Kristýno, když si se synem hrajete, tak ho zadržte v kleče. Zastavíte pohyb - on má nastavené osy kloubů, kostí, oporu o ruku a koleno křížem a tento pohyb zastavíte. Ve Vojtově metodě tomu říkáme "časová sumace". Mozek tak dostane víc informací o aktivních svalech, šlachách, kloubních tělísek... a dá pokyn ke zvýšení svalové síly (bude se snažit Vás přeprat :-) a pohyb dokončit. Jde lajcky řečeno o "posilování". Preferuje plazení, protože držet tělo proti gravitaci je fyzicky náročnější. Proto je dobré zvýšit svalové napětí, aby se v kleku snáze udržel proti gravitaci. Toto zvýšení /naposilování bude potřebovat pak ještě ve vyšší pozici - stoj, chůze, běh.“

Marcela Zachová: „Dobrý den. Prosím Vás o názor. Dcera 13m žádnou fázi nevynechala, ale vše šlo poměrně rychle. Vlastní chůze přišla v 11m. V prvních měsících měla Frejkovu peřinku. Dnes chodí jistě, jen trochu vtáčí špičky nožiček k sobě. Mám situaci řešit? Předem Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Marcelo, vtáčení špiček je jasná známka o nerovnováze svalů v oblasti pánve, kyčle, páteře. Časem uvidíte vbočená kolínka, plochá klenba, odstáté lopatky.. problém se bude řetězit dále. Doporučuji cvičení maminek s dětmi, plavání,..lezení do výšek (žebřiny, prolézačky, ...)tam musí nastavit kolínko ven, tedy vtáčení špiček není možné při lezení do výšek. POkud budete chtít kontaktovat fyzioterapeta, může doporučit kinesiotaping, cviení na labilních plochách... na Vojtovu metodu je u možná velká, bývá to fyzicky náročné cvičení pro Vás.“

Nikola: „Dobrý den, starší syn, nyní 3,5 roku prakticky nelozil dlouho se pouze plazil, pak ve 12-13 měsíci asi 2 týdny lozil a pak hned začal chodit (pozn. velmi hezky hned chodil), mohu očekávat, že by se u něj mohli projevit nějaké vady těla, popřípadě jaké a kdy? Je případně možné to později nějak napravit? V tuto chvíli mám právě druhé dítě, 7 měsíců, tak si to chci víc pohlídat. Zatím se neplazí (ten se zatím otočí na jednu stranu pak se pomalu poposouvá po ručičkách dokola).“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Nikolo, u staršího syna pokud nevidíte odstáté lopatky, vypoulené bříško, ramínka vpřed... tak asi už vadné držení nenastene (i když rizikové období je nástup do školy - velké omezení v pohybových aktivitách a velká náročnost na strnulé sezení). U mladšího syna bych určitě Vojtovu metodu začala cvičit. Pro mě je varovným signálem, že se nepřetáčí symetricky a ještě nevykazuje známky plazení. Kvalitou tedy nedosáhl ještě 5 měsíců (4,5 je počátek přetáčení a na jednu stranu vlastně tento pohyb ještě není dokončený.“

Magdaléna: „Dobrý den, trochu odbočím od lezení, to nás teprve čeká:) chtěla bych se zeptat, dcera necelé 3 měsíce..zdá se mi, že začala preferovat jendu stranu, hlavně při "pasení koníčků"je jakoby do oblouku na jednu stranu. Když jsem si toho všimla, začala jsem stimulovat ji na druhou stranu, chodit k ní z druhé strany, koupat na druhé ruce atd. Mylsíte, že lze zvládnout situaci doma nebo už vyhledat fyzioterapeuta? děkuji pěkně za vaši odpověď Magdaléna“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Magdaléno, dcerku máte maličkou a pokud opravdu chcete mít 100% čisté svědomí, že jste pro její vývoj udělala vše správně, tak kontaktujte fyzioterapeuta se zaměřením na miminka. Pozici do luku, jednostranně si mohou dovolit děti nejpozději kolem 8 týdnů. 3 měsíční miminko musí být schopno opory o obě předloktí, páteř rovně, osy ramen a pánve jsou rovnoběžky. Opora je o pánev a celé předloktí. Lokty před rameny.“

Vladimíra Martiňákova: „Dobrý den,dcera má 8,5mesice neplazí se,teď na břichu už zvedne ručičky a odlepí břicho od podložky se skrčenou nohou jak žába a neví co dál a položí se zpět na zem.jak ji můžu pomoci se rozlozit prosím.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Vladimíro, jakmile malá nakročí, uchopte kolínko, zatlačte jím do podložky. Případně tlak můžete vyvíjet přes pánev v ose stehenní kosti. Tím dáte impulz,kdy mozek dostane iformaci o zatížení kloubu a začne aktivovat ty svaly, které jsou důležité pro napřímení páteře proti gravitaci a pohyb vpřed. Jako pomůcku můžete využít overball /25cm míček), kterým podložíte bříško, aby dcera měla nesení proti gravitaci v počátku jednodušší.“

Petra: „Dobrý den,synovi bude 15.2. 14 měsíců a stále jeste nechodi,pouze obchazi nabytek.Kdy by melo dite prosim nejpozdeji zacit chodit?Predem vam dekuji za odpoved“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Petro, u chlapců bývá vývoj většinou pomalejší. Důležité pro mě jako fyzioterapeuta není to, jestli chodí (kvantita), ale jak provádí obcházení (kvalita). Pokud má napřímenou páteř, chodí po celém chodidle, má pánev lehce vzad (není prohnutý v bedrech a vypoulené bříško)... tak je otázka času, kdy se pustí. Může být opatrnější. Zkuste mu dát prostor, mezi kterým musí přejít blíže k sobě - křeslo blíže ke gauči, k tomu blíže židli, ... Nepoužívejte chodítka, odrážedla..“

Eva: „Dobrý den, syn je na začátku 5. měsíce a pořídili jsme polohovací jídelní židličku, kde je moc rád, dohromady třeba půl hodinky denně, když večeříme nebo vařím. Je rád, že na nás vidí a je spokojený. Chci se zeptat, zda je to problém pro vývoj nebo jak dlouho může v polosedu v židličce být. Děkuji moc“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo, pololeh mi vůbec nevadí. Tam nedochází k zatížení obratlů, meziobratlových plotének, interních orgánů. ... Též jsem vyžívala polohovatelná lehátka a autosedačku pro případ, aby na mě dítě vidělo. Rizikem může být jen to, že je poloha pro něj zadarmo a nemá potřebu se za maminkou, hračkou ... dostat /získat.“

Ivana: „Dobrý den, chlapeček , kterému je 9. měsíců teprve po stimulaci (Vojtova metoda) začíná se plazit - využívá hlavně ruce spíš se jimi přitahuje. Nohy jenom trochu odraz špičkami, ale celkově se snaží spíš to dohnat rukama. Toto se děje tak týden, před tím se ani neplazil. Na dětské fyzioterpii ( pouze jeden dětský fizioterapeut )v nemocnici s ním cvičí metodu ( nevzpomínám si na název), která je podle konzultační fyzioterapeutky( důchodkyně) vhodná až tak 3 let. Fyzioterapeutka ( konzultace)jnám ukázala jeden cvik z Vojtovy metody, ale nechce s ním pracovat z důvodu odchodu do důchodu. Na základě tohoto cviku se začíná v 9. měsících snažit o plazení. Co říkáte na tento postup. Máme se snažit o konzultace jinde?“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Ivano, ano, přejděte jinam. Investice do zdraví dítěte je investice do Vaší budoucnosti. Pokud by v nemocnici /poliklinice nebyl jiný fyzioterapeut s Vojtovou metodou, jako matka bych si zajistila i fyziterapii placenou (není jediná možnosti chodit na fyzioterapii jen na FT poukaz).“

Bára: „Dobrý den, dcerka začala lézt pár dní poté, co si začala stoupat u stolu tak, ze se přitáhla obouma rukama a chodidla tak šla přes špičky. Teď chodí kolem nábytku nebo leze ale při chůzi ťape stále jen po špičkách. Srovná se to samo nebo mohu ji nějak pomoci pochopit, že má používat celou plochu chodidel?“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Báro, chůze po špičkách je chyba. Může být v počátku, když se dítě postaví (cca 14 dní) ale postupem času by mělo být schopno chodit přes patu a celé chodidlo. Samo se nic nesrovná. Chůze po špičkách je spojená s nesprávným sklopením pánve, vtáčením kyčlí a špiček k sobě. V běhu pak o nožky zakopávají. Doporučuji plavání kojenců /batolat nebo cvičení maminek s dětmi. Na fyziterapii Vám mohou doporučit kinesiotaping, cvičení s nožičkami, ale i Vojtovu metodu (u dcery bych doporučila polohu v kleče).“

Marika: „Dobry den,trochu z jine oblasti. Jak pomoci dítěti ,které stáčí hlavičku na jednu stranu?...nyni 1.5 letá . I usínání preferuje na bříšku s hlavou stočenou směrem k oknu.Předem velice děkuji za odpověď“

Iva Bílková: „Dobrý den, na fyziotearpii Vám ukáží manuální techniky, jak svaly na jedné straně povolit, případně tu slabší stranu tapovat. Může jít i ortopedickou vadu "tortikolis", obzvlášť, pokud má hlavičku stočenou i běžně přes den.“

Kristýna: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na dceru, které je 14,5M a stále upřednostňuje lezení před chozením. Obchází nábytek, skříně atd, ale nechce se pustit. Tak bych se ráda zeptala na radu, zda je to v pořádku nebo by jsme měli vyhledat odbornou pomoc? Děkuji za odpověď.“

Iva Bílková: „Dobrá den, paní Kristýno, důvodů, proč se dcera bojí jít do prostoru. Může mít špatnou zkušenost (měla pád z výšky - snažila se jit do prostoru a upadla - může to být i z doby, kdy jí babička chtěla stimulovat,ale ochrana před pádem selhala). Je otázkou,jak probíhalo těhotenství, porod, jestli měla horečky v kojeckém věku... Jak vypadá lezení - kvalita versus kvantita... Doporučuji, aby jste jí vzala k fyziotereapeutovi a stav zhodnotil. POkud je dcera pohybově zdravá, jen má špatnou zkušenost, tak stačí,když si s ní budete jen hrát a lákat jí podél nábytku a k blízkým pevným věcem, kde prostor snadno může přejít. Pokud pohybové programy dobré nejsou, pak je potřeba zasánout fyziotearpií.“

Barbora: „Dobry den, dceri je 7,5mes a jiz chce porad stat. Snazi se jiz take kolem nabytku ppsouvat. Plazila se, leze bez problemu po ctyrech. do sedu se ji ale moc nechce, kdyz ji ale posadim nebo se tam nejak dostane, krasne drzi celou pater. Je vse v poradku?“

Iva Bílková: „Dobrý den, v pořádku vývoj není. Měla by jste jí držet na zemi (neposazovat, nestimulovat jít do stoje...) kosti má chrupvačité a snadno dojde k tvarovému poškození jak kostí, kloubů, ale i interních orgánů v hrudníku a pánvi.“

Jitka 737388354: „Dobrý den ,mám dotaz v kterém měsíci dítěte je vhodná ohrádka a jaký názor máte na ohrádky pro děti“

Iva Bílková: „Dobrý den paní Jitko, ohrádku bych dávala jen v době, kdy chci mít jistotu, že je dítě v bezpeční a přitom se potřebuji koncentrovat na něco jiného, pro dítě nebezpečného (např. vytažení horkého plechu z trouby). Kdyby se Vám pletlo pod nohama v kuchyni, může snadno dojít k úrazu všech přítomných. V jiných případech ohrádku nemám ráda. Izoluje dítě od vnějšího okolí a tedy může blokovat jeho psychický/ psychomotorický vývoj.“

Eva: „Dobrý den, moje dcera má 9 měsíců, ale pohybuje se vpřed pouze plazením. Zabírá pravou rukou a levou se odráží, kolínka zapojuje obě, při pohybu je podsouvá, zvedá u toho zadeček. Zvedá se na čtyři jen přes překážky nebo do výšky, resp. klekne si do vysokého kleku, aby si něco podala. ale na podložce při hraní se na 4 nezvedá. Dle pediatra má na lezení čas do 10 měsíců. Já ale zvažuji řešit lezení s fyzioterapeutem. Nechci, aby tuto fázi přeskočila. Děkuji.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo, Váš názor podoporuji. Pro mě je varovné, že dcera se neplazí / neleze symetricky. Znamená to, že jedna část svalů pracuje více než ta druhá a to vede vždy ke svalové dysbalanci a časem ke vzniku bolestivých stavů (např. hlava ve školním věku nebo dospělosti.“