Chat

Ferdinand Leffler
Zelené bydlení
Záznam chatu ze čtvrtka 14. listopadu 2019
ANTI: „Výhody zeleného bydlení?“
Ferdinand Leffler: „Jednoznačně vyjímečné motivace. Obloha a její proměnlivost. Proměnlivost v průběhu dne i roku. To vše je něco, co nám náš příbytek rozhodně nedá.“
SK: „Nevýhody zeleného bydlení?“
Ferdinand Leffler: „Žádné nejsou:)“
SK: „Co pro Vás pojem zelené bydlení znamená?“
Ferdinand Leffler: „Velmi pěkná otázka. Důležité je zejména slovo bydlení. Tedy, bavíme se o zahradě, která není jen na kochání, ale je k životu, k bydlení, baví nás v ní trávit čas. V zahradě, která je svědomitě naprojektována, nabídneme takové aktivity a "lákadla", která právě konkrétnímu majiteli zahrady skvěle "sednou". Díky tomu bude ve své zahradě opravdu žít.“
Marie K: „Dobrý den, Chci se zeptat kolik stojí projekt na realizaci zahrady? Plánujeme stavět a chtěli bychom i krásnou a funkční zahradu, na její založení zahradním studiem ale nezbydou peníze a tudíž bychom chtěli postupně zahradu vytvářet vlastním úsilím, ale tak aby nebyl jen trávník a plot.Děkuji za odpověď“
Ferdinand Leffler: „Dobrý den, díky za otázku. Vřele vám doporučuji do projektu, který bude koncepci a základní rozvržení vaší řešit čas i nezbytné finance investovat i v případě, že samotnou realizaci chcete provádět postupně, nebo svépomocí. Koncept je základ, nabídne vám "kuchařku", které se můžete náseldně v průběhu let držet. I kdybyste v primární spolupráci se zahradním / krajinným architektem nešli do dalších projekčních stupňů (prováděcí dokumentace), tenhle bazál si dopřejte. Ceny se asmozřejmě liší podle věhlasnosti daného atelieru a i podle lokalit v rámci území ČR. První fáze studie, hovoříme li o zahradě do 1000 m2 se bude pohybovat někde mezi 20 a 120 tis CZK. Prováděcí dokumentace pak bude oscilovat podle komplikovanosti navrženého řešení někde mezi 30 a 120 tis CZK. Hodně štěstí a Žijte ve své zahradě. Ferdinand“
Marie Vachulová: „Dobrý den, Jak zrevitalizovat původní rybník? Stále nacházím články o budování nových. Chtěli bychom samočistící biotop, optimálně bez fólie. Rybník má vodu zrejmě pouze z přepadu ze studny, ale podle původních majitelů by ale měl mít i vlastní pramen. Děkuji. Marie“
Ferdinand Leffler: „Zdravím vás, Marie, jsou to dvě nečekaně odlišná témata. Místa, kde býval rybník jsou často pro budování nového biotopu díky vysoké hladiny podzemní vody nevhodná...potřebujete najít specialistu, který primárně zreviduje stávající situaci a řekne, zda je schopen rekonstruovat rybník, tak jak byl s pramenem...to bych doporučil, je to nejpřirozenější řešení. Pokud řekne, že to možné není, přijde čas na specialistu na budování biotopu. Pak se neupínejte na to, že musí být na přesně stejném místě, kde býval ten původní. Ať se práce daří. Ferdinand“
Markéta: „Dobrý den, zakládáme si nyní takové naše zelené bydlení a dost využíváme Vaši knihu, ale chtěla bych se Vás zeptat, jaké kvetoucí trvalky zvolit do míst, kde chceme mít květiny, po co nejdelší dobu v roce. Děkuji“
Ferdinand Leffler: „Díky za otázku. Jsem rád, že vám při konceptu kniha pomohla. Jako odpověď na vaši otázku vám doporučuji například svou novou knihu, která vyšla před týdnem a přesně konkrétní řešení skladby záhonů v různých podmínkách v sobě přináší. Hodně štěstí. Ferdinand“
Alena: „Zdravím Ferdinande a děkuji za zajímavé, inspirující a poučné - pořady v televizi i články v časopisech a i knihy. Pěkné i návraty do zahrad a velmi oceňuji osvětu v odplachetkovávání zahrádek i zahrad. Moc pozdravuji a ať se daří :)“
Ferdinand Leffler: „Děkuji! To potěšilo! F“
Michaela: „Dobry den, Moc se mi libi Vaše prace. Prave stavíme dům a mame hodně svazity spíše podlouhly pozemek přičemž dům stojí nahoře a vjezd je zespodu. Nemáte nějaké tipy z vlastních realizaci jak si pri zařizování zahrady pri tomto typu pozemku poradit?:) Dekuji Michaela“
Ferdinand Leffler: „Zdravím vás, to neni jednoduché zadání, ale určitě se vám podaří nakonec vyřešit, už proto, že se situací evidentně zabýváte. Určitě doporučím odclonit parkovaná auta ve spodní části pozemku a "podlouhlost" narušit hmotou zeleně, která vstoupí do liniovitost nepravidelně z obou stran a vytvoří zelené pokojíčky. Tématem bude jistě také materiál pěší komunikace, který by neměl být moc opticky "tvrdý", aby vám pohídku a lehkost zahrady nevzal. Stačí? Ferdinand“
Michaela Tichá: „Dobrý den, Ferdinande, jsem velký fanda Vás a komplexní práce, kterou jako ateliér Flera odvádíte. Také oceňuji osvětu, kterou šíříte nejen mezi odbornou veřejnost, ale hlavně mezi všechny, kteří mají soukromé zahrady. Velice ráda bych se zúčastnila některé z Vašich přednášek, pokud by se konala v Ostravě. Plánujete prosím nějakou v blízké době? Děkuji za odpověď a držím palce při další práci. Michaela Tichá“
Ferdinand Leffler: „Dobrý den, Michaelo! Díky. Dnes v noci jsem se vrátil z přednášek v Brně i Bratislavě a příští týden se chystám právě do Ostravy na autogramiádu své nové knihy. Moc rád vás tam uvidím. Nepamatuji si přesné termíny, ale pokud se s námi spojíte na některých z našich sociálních sítí, rozhodně se dozvíte vše včas. Těším se na viděnou. Ferdinand“
Ludmila: „Dobrý den pane architekte! Jaké rostliny - traviny byste mi poradil k výsadbě k zahradnímu jezírku s ohledem na "zastínění" zvědavých pohledů z ulice? Místo je orientované od jihovýchodnu k jihozápadu. Moc děkuji za odpověď. Lída“
Ferdinand Leffler: „Zdravím vás, Lído, určitě volte rostliny, které jsou svu texturou a vzrůstem blízké typické přípobřežní skladbě. Inspirujte se v přírodě. Traviny, vertikály, Miscanthus, Pennisetum, Deschampsia, spoustu krásných i nižších typů vrbiček a vrbin, pokud máte prostor tak rod Cornus, skupina bříz...hlavně žádné jehličnany, bonsaje a podobně:) Ferdinand“
Michaela: „Dobrý den, na kolik přibližně vyjde vybudování biotopu o velikosti 2x2 metry, pokud si ho budeme dělat sami? Máme jílovitou půdu. Do jaké hloubky doporučujete takový biotop?“
Ferdinand Leffler: „Cena? Je to dost malinký biotop, můžou to být deítky tisíc korun až cca 150 tis, podle toho, jakou zvolíte technologii čištění. F“
Zuzana: „Dobrý den pane Lefflere, jsme právě ve fázi, že máme postavenou dřevostavbu v CHKO. Viděli jsme celou sérii pořadu Ferdinandovy zahrady, ze které jsme byli s mým mužem nadšeni. Představu, jak bychom si zahradu představovali máme, teď to vše jen realizovat. Pěkný den Zuzana“
Ferdinand Leffler: „Zuzano! Držím palce, základ máte podle všeho skvělý! Ferdinand“
Šárka: „Dobrý den, pane Leffler, po sledování Vašich inspirativních dílů bych se chtěla zeptat , máme zahradu o rozloze 2500m,mírný snah, 2x jsme již zahradu přetvářeli, ale terasy vzhledem k náročnosti o péči zahrady nevyužíváme, , osobně to vnímám, že je na ni stále co dělat. Otázka:je možné zřídit takto velké zahrady tak, aby jsme si ji mohli i užívat? 2 ot.s ohledem na velikost již nestačí množství vody k zavlažování ze studní,přála bych si, aby si zahrada s vodou uměla hospodařit sama,lze to?3ot.splněný sen - velké vřesoviště, ale pokud ho zacloním stromy, již sice nebude vyžadovat tolik vody, ale bude i tak nádherně kvést?Děkuji za připadnou odpověď. Šárka“
Ferdinand Leffler: „Dobrý den, Šárko! 1) jasně, chce to koncept, jasně si stanovit, kolik jsem ochoten do zahrady investovat svého času, tak, aby mě to neotrávilo a měl jsem čas si zahrady užívat! Intenzivně udržovat zahradu 2500 m2 je práce náročná a na pohodu moc času nezbyde. Vyjměte si část, o kterou jste připraveni se starat a zbývající plochu pojměte více extenzivně: sad, louka, remízek, stromy, extenzivní výsadby trvalek... 2)to chce správně namíchat skladbu rostlin, které v dané okalitě běžně prosperují. Koukejte se okolo: do krajiny i k sousedům přes plot:) Využívejte rostlin, které nejsou náročné. Zalévejte nárazově, ale vždy pořádně. Docela dobrý trik je i lehce nakropit před tím, než přijde přírodní déšť, zahrada si pak ochotně vezme ze zálivky mnohem víc. 3)Vřesoviště zvládne přelétavý polostín, nebojte se stromů, než vyrostou a jejich koruny zmohutní budete si vřesoviště užívat pěknou řadu let.“
Věra Součková: „Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na nutnost hrabání listí. Dříve se říkalo, že hrabání je nutné pro zabránění šíření chorob apod., nyní se mluví o tom, že není špatné listí nechat na zahradě (snad kromě ořechového), že poskytne útočiště drobnému hmyzu. Jaký je prosím Váš názor? Děkuji, Věra Součková“
Ferdinand Leffler: „Napiště nám na naše sociální sítě, odpovíme vám konkrétně na vaše zadání. F“
Tereza: „Dobrý den Ferdinande, prosím o Vaše vyjádření, kolik by mělo být v zahradě stromů (na 1000m2). Po stavbě jsme vyřezali celý ovocný sad a nyní, ať sázíme co chceme, vypadá to, jako by zde padla bomba. Děkuji“
Ferdinand Leffler: „:) chápu. Kolik? To je těžké. Vytvořte si koncept, primárně využijte stromy, tam, kde se chcete clonit slunci a nebo třeba nechtěným pohledům. Obecně se toho nebojte a stromů sázejte vždy raději více i za tu cenu, že za deset/ dvacet let, některé skončí ve vašem krbu. Sázejte skupiny a držte se raději střídmosti při výběru počtu druhů, nechcete li arboretum:)“
Věra Součková: „Omlouvám se, ale nemám žádný účet na sociálních sítích... V. S.“
Ferdinand Leffler: „chápu. Jedná se o velké ostravské knihcentrum, 17:00 a tuším, že je to středa, možná čtvrtek. F“
Zuzana Pavelková Čevelová: „Dobrý den, vážený pane Lefflere, jsme s dcerou (7 let) velké fanynky Vaší práce, Vaše pořady nás velmi inspirovaly a pouštíme si je opakovaně. Je to velký kus na poli osvěty pro všechny, co se potýkáme s vlastními pozemky. Máme vlastní zahradu s domkem v původní zástavbě (po předchozích majitelích i se vzrostlými stromy)na malém městě, kterou postupně zabydlujeme. Zajímalo by mě, které prvky v zahradě považuje za klíčové právě v souvislosti se zeleným bydlením? A dále - plánují se ještě nějaké další pořady s Vámi v ČT? Případně nějaké přednášky pro veřejnost v Pardubicích? Moc zdravím! Zuzana“
Ferdinand Leffler: „Zdravím vás i dcerku do Pardubic. Zelené bydlení ve smyslu zodpovědného přístupu k planetě Zemi? Hodně stromů, zadržování dešťové vody na vlastním pozemku, péče o půdu, dodržování technologie při zakládání, minimum chemie, minimum přešlechtěných trávníků.. Pro přednášky sledujte naše soc sítě: instagram a facebook. Ferdinand“
Věra Součková: „Možná došlo ke nedorozumění, já se ptala na to hrabání listí... :o) Děkuji, Věra Součková Zajímal by mě Váš názor na nutnost hrabání listí. Dříve se říkalo, že hrabání je nutné pro zabránění šíření chorob apod., nyní se mluví o tom, že není špatné listí nechat na zahradě (snad kromě ořechového), že poskytne útočiště drobnému hmyzu. Jaký je prosím Váš názor? Děkuji, Věra Součková“
Ferdinand Leffler: „Já tedy listí ze své zahradě neodvážím a naopak ho nastýlám do trvalkových záhonů, organický materiál z mé zahrady nesmí!:) Chápu obavy z chorb a brouků, jsou relevantní, nicméně jsem se s úměrnou závislostí ve své praxi nesetkal.“
Sandra: „Poradil byste mi nejakeho architekta ci studio se stejnym pristupem jaky mate vy na ostravsku? Dekuji:)“
Ferdinand Leffler: „Rád bych....ale popravdě, neodvážím se.“
Alexandra Hajkova: „Dobrý den, mám dotaz ohledně keřů podél plotu souseda. Jde o tuhé 30 Cm za jeho plotem a jsou 5 -ti metrové. Jakým způsobem mohu situaci řešit když soused nekomunikuje a vztahy nejsou dobre. Vysoká stěna z typu mi dává velký stín na mě sousední zahradě. Dekuji“
Ferdinand Leffler: „Obávám se, že domluva se sousedem je jediná smysluplná cesta.“
Kamila: „Dobrý den pane Ferdinande, dnes jsem prostředníkem pokládající otázku malého přírodovědce. Jeho přáním je mít zcela přírodní zahradu s vybudováním vícesoustav přírodních túní. Zkusili jsme 2 s jílem,ale voda zmizela, položili jsme plachty, ale jeho přáním je mít zcela přírodní s očekáváním příchodu a ubytováním žab a hmyzu. Mohou být i v blízkosti zasázené motýlí louky?Děkuji Vám moc“
Ferdinand Leffler: „Do tůní s kaučukovou izolací se vám žabky nastěhují! Louka je v pořádku, čím blíž bude pořádná divočina, tím častěji dostanete život i do vody.“
Jarka: „Zdravím Vás, já ani dotaz nemám, ale jen chci napsat, jaká je Vaše práce paráda a jsem ráda, že někdo má podobný náhled na přírodu jako já a umí si všímat maličkostí! Díky a pohodový den ☺ přeje Jarka H.“
Ferdinand Leffler: „Děkuju, Jarko! Potěšila jste. F“
Karolína: „Dobrý den, jaký je váš pohled na dřevěné verandy u domů ve městě, jsme poslední co tuto verandu zastřešenou zachovávají, ostatní si z nich udělaly terasy a posezení. I když je v ní zima v zimě a v létě teplo tak má své kouzlo. Problémem je prostor pod verandou, co s ním?!“
Ferdinand Leffler: „Karolíno, to bych musel vidět. Dělá li vám radost, nezbavujte se jí! F“
Eva: „Dobrý den, moc ráda bych měla v zahradě u terasy nějaký vodní prvek, ale kvůli malým vnoučatům si ho nemohu dovolit. Co bych si měla pořídit, aby jejich rodiče nemuseli mít strach o děti? Řeším to už několik let, poradíte mi prosím? Děkuji!“
Ferdinand Leffler: „Zdravím vás, Evo, podle mě je jediná správná cesta nekompromisní oplocení minimálně plochy bezprostřední blízkosti bazénu, klidně levné, ale funkční! pletivo 120-140 cm cm vysoké, které prostě odstraníte, až se děti bezpečně naučí plavat. Branka na zámek a na kouli. Voda je pro děti reálné nebezpečí a vy chcete mít v zahradě klid a ne trnout, kde zrovna jsou.“
Marcela: „Dobrý den, s přítelem jsme koupily baráček se zahradou uprostřed zahrady je napůl zapuštěný bazén a já si nevím rady jak zamaskovat tu šílenou modrou barvu která kazí dojem z celé zahrady. Stačilo by kdybych zasadila okolo nějaké vysoké traviny?“
Ferdinand Leffler: „Zkuste to, rozhodně tím nic nezkazíte!“
Renata Baťková: „Dobrý den, u novostavby mame zatim jen zatravnenou zahradu, cca 900m ctverecnich. Můžete nám poradit, jaky strom by byl vhodny na takovou zahradu, aby rychle rostl, ale nebyl zase moc vysoký? Sousedské domy máme hned za plotem. Strom(y) bych chtěla jako střed, dominantu, pozemku. Děkuji za odpověď.“
Ferdinand Leffler: „Nevím, kde zahradu máte...ale: do menších zahrad jsou krásné jeřáby: rod Sorbus, nebo třeba okrasné jabloně: Malus, javor babyka: acer campestre, habry.... sázejte skupiny a méně druhů. S počtem kusů nešetřete.“
Lucie T.: „Dobry den, pane architekte, rada bych se zeptala, jake traviny, kere, rostliny byste doporucil vysazet podel pletiva namisto tuji, ke kterym mam odpor. Rada bych, aby vydrzely zelene i pres zimu.Dekuji, Lucie“
Ferdinand Leffler: „Stálezelené keřové stěny jsou v našich podmínkách velmi riskantní..vymrzají, jsou náchylné k vysychání. Osobně rád sázím ptačí zob: Ligustrum vulgare: jednoduchou zelenou variantu, žádné zlaté listy:), říká se, že je poloopadavý, což je diskutabilní, ale hlavně má dobře zapěstován dost hustě větvoví, které samo o sobě docela kryje.....“
Eva: „Děkuji, nemyslela jsem bazén, ale třeba jen nějakou malou nádobu na vodu, kam bych mohla třeba dát nějakou vodní rostlinku a kam by se chodili ptáčci napít.“
Ferdinand Leffler: „Chápu: zkuste nechat udělat/ vyříznout: jednoduchou kovou síť (stavební karisíť), kterou vložíte cca 5 cm pod hladinu a následně, až nebezpečí pomine, síť odstraníte.“
Dagmar Zemková: „Dobrý den, sledovala jsem Váš pořad Ferdinandovy zahrady a líbí se mi Váš styl. Jsem z Ostravy, vlastním RD a chtěla bych konzultovat svou zahradu. Máte nějakou "pobočku" i v Ostravě? Nebo mohl byste mi doporučit někoho se stylem, který by byl blízký tomu Vašemu?“
Ferdinand Leffler: „Dagmar, doporučit si neodvážím. Hodně štěstí. F“
Zdeněk: „Dobrý den . Přemnožili se mi v koupacím jezírku vodní šneci. Nevím jak se jich zbavit . Prosím o radu. Děkuji.“
Ferdinand Leffler: „Dobrý den, tedy tak to neporadím...ptejte se přímo jezerářských firem.“
Petra Eliášová: „Dobrý den pane Ferdinande. Jsem Váš velký fanda, doslova hltám všechna Vaše doporučení a názory. Vaše kniha je moc inspirativní a každou chvíli si ji pročítám a nebo prohlížím. Mám pocit, že už ji znám nazpaměť, ale vždy mne tam něco nového zaujme. Bude to ode mne asi moc troufalé, ale nejvíc ze všeho bych si přála, kdyby jste mohl osobně nakouknout do mé zahrady, kterou miluji, ale .. Tápu. Vím, že Jste velmi zaneprázdněný a že každý by Vás rád přivítal doma na zahradě. Věřte, že pro by to byl splněný sen prohodit S Vámi pár slov. Děkuji Vám a nezlobte se, že jsem troufalá - Jste opravdu baječný člověk a odborník Mějte se krásně Petra“
Ferdinand Leffler: „Petro, děkuji, zkuste mi napsat na mail adresu mého atelieru. F“
Renata: „Dobrý den, sleduji váš pořad a jsem nadšená z vaší osvěty k přírodě. Jste velkou inspirací.Díky za to a ať se vám daří! Zdravíme z Jindřich. Hradce“
Ferdinand Leffler: „Děkuji! Udělala jste mi radost. Ferdinand“
Helena Krejčíková: „Dobrý den, prosím muzete mi poradit, jak zamaskovat :-) právě ten nehezký plastový nadzemní bazén, kterými rostlinami nebo dřevem nebo něčím jiným? Děkuji vam moc za radu H“
Ferdinand Leffler: „Zkuste se zamyslet nad tím, jestli dokážetě k zakrytí dostat do pohledových os trvalkovo travinový záhon, případně i nějaký pěkně rozvětvený keř, dřevěný paravan je také dobrá a rychlá možnost. Jinak, mrkněte do mých knih, mj tomuto tématu se tam dost věnuji. Hodně štěstí. Ferdinand“
Lukáš Pupava: „Dobrý den , s manželkou máme rádi břízu. Doporučil by jste nám nějakou odrůdou na naši zahradu . Vím ze bříza bělokorá muže dosáhnout výšky až 20 m a to se nám zda dost . Máme zahradu o velikosti 800m2 a v té dům o velikosti 90m2 , bydlíme v zástavbě domů. Mám představu více bříz u sebe s krásnou dřevěnou lavičkou. Děkuji Lukáš Pupava“
Ferdinand Leffler: „Betula jacquemontii, utilis, doorenbroos.....“
Iva: „Dobrý den, na zahradě neusilujeme o anglický trávník, rostou nám v něm pampelišky, řebříček, ale v poslední době se hodně roztahuje mochna plazivá, dále mech a velké plochy zabírá jetel plazivý. Máme to tak nechat? Co poradíte na mech, případně další dvě jmenované rostliny? Děkuji!“
Ferdinand Leffler: „Těžká rada, mně mech nevadí, ale chápu, že vás může trápit, že vám ničí trávník...pak je to na nové založení, jetel je dost agresivní a zadusí vše okolo...opět, pokud je ho moc, je to spíš na znovuzaložení. Do chemie vás navádět nebudu, není to můj styl:)“
volfová: „Dobrý den pane Lefflere. Moc Vám fandím. Prosím o radu - strašně toužím alespoň po malém jezírku na mojí malé zahrádce. V nějakém časopisu jsem viděla, že doporučujete mít jakási malá "jezírka" i třeba na balkoně. Na fotografii byla nádoba a v ní několik vodních rostlin. To bych mohla použít i na tu moji malou zahrádku. Jak se ale starat o čistotu vody. Prostě až by nebyla pěkná prostě to všechno vyndal, vylít a dát novou vodu nebo jak? Děkuji za radu. Jarmila.“
Ferdinand Leffler: „Přesně tak, jak píšete, takhle jednoduché to je, je to i ten typ nádoby, který jsme dnes ukázal v Sama Doma. F“
Marta: „S novým domem na vesnici jsme vybudovali biotop, každý rok jsme sledovali jeho nový život. S každého nového živočicha jsme se radovali až do letošního roku. Žáby, které se k nám nastěhovaly velmi tak rozrušily naše sousedy, že jsme je museli se smutkem odvést. Nakonec to skončilo vychrstnutím "kýble" exkrementů ze žumpy do našeho rybníčku.“
Ferdinand Leffler: „Ojojoj, to je smutný příběh.....jak reagujete?“
Jarka: „Dobrý den, plánujeme koupací jezírko, ale můžeme pro něj vymezit prostor 9x4m a navíc je plocha lehce do svahu... Je to prosím reálné do takového prostoru? A v takovém rozměru nejspíš samočistící jezírko nepřichází v úvahu, že? Děkuji za informaci“
Ferdinand Leffler: „samočistící nebude, bude to biotop vybavený sofistikovanou mikrobiologickou technologií, plocha je v pořaádku, na pár temp je 8,5 m minimum, svah s sebou přinese fakt, že jedna z hran bude levitovat nad terénem. F“