Chat

Markéta Novotná
Jak se žije v Chorvatsku
Záznam chatu ze čtvrtka 24. října 2019
ANTI: „Jsou patrné v Chorvatsku dozvuky války z 90. let min. století?“
Markéta Novotná: „Dobrý den, již velmi málo. Občas jsou ve městech i mimo ně vidět zhrouceniny opuštěných domů. Většinou jsou to domy, které nemají majitele, nebo se o vlastnictví někdo soudí. Některé staré domy zničené válkou dodnes neopraveny jsou ve vnitrozemí. Ostatní domy jsou již dávno opraveny nebo znovu postaveny. Jiné dozvuky války už k vidění nejsou, i vztahy mezi národy se uklidnily.“
ANTI: „Jak těžké je se naučit chorvatsky?“
Markéta Novotná: „Dobrý den, to je velmi individuální, každý se jazyky učí jinak a každý má na jazyky jiný talent. Jazyky jsou si ale dost podobné, což pro někoho může být při učení výhoda, pro jiného naopak problém, že si neuvědomí tak rychle rozdíly. Obecně je pro nás těžké naučit se chorvatskou gramatiku (skloňování), které je od našeho velmi odlišné a většinou ho "počešťujeme". Gramatika ale není tak důleřitá jako znalost slovíček.“
Luboš Řehák: „Dobrý den, proč je v Chorvatsku tak draho? Děkuji Luboš Řehák Přerov nad Labem“
Markéta Novotná: „Dobrý den Luboši, v Chorvatsku oproti nám není tak draho. V sezoně jsou samozřejmě ceny potravin i ubytování trochu vyšší, ale všude, kde je vysoká poptávka ceny rostou. Není to tedy nic neobvyklého, jde to napříč všemi letními destinacemi.“
SK: „Jak se Češkám a Čechům žije v Chorvatsku?“
Markéta Novotná: „Dobrý den, toto je velmi individuální a nemůžeme to pojmout takto obecně. Záleží co máte za práci, kolik máte dětí, zda chtějí vzdělání nebo pracovat a tak dále. Celkově je ale problém v Chorvatsku sehnat práci. Práce je totiž většinou sezonní, v cestovním ruchu máte nesezonní práci pouze pokud děláte v kanceláři nebo na vyšších pozicích v hoteliérství. Té nesezonní práce, například v supermarmarketech, je málo a je těžké se na ně dostat. To tedy pro naše krajany v Chorvatsku může být problém. Naopak pokud ta mtřeba mají apartmány k pronájmu, budou se snažit přes léto co nejvíce na tom vydělat, aby měli v zimě z čeho žít. Velkou výhodou je naopak počasí, nemají tam tak vysoké změny klimatu a většinou je tam i v zimě kolem 10-12 stupňů a nesněží :-)“
SK: „Jak se obecně nyní žije v Chorvatsku?“
Markéta Novotná: „Dobrý den, toto je velmi individuální a nemůžeme to pojmout takto obecně. Záleží co máte za práci, kolik máte dětí, zda chtějí vzdělání nebo pracovat a tak dále. Celkově je ale problém v Chorvatsku sehnat práci. Práce je totiž většinou sezonní, v cestovním ruchu máte nesezonní práci pouze pokud děláte v kanceláři nebo na vyšších pozicích v hoteliérství. Té nesezonní práce, například v supermarmarketech, je málo a je těžké se k ní dostat. To tedy pro naše krajany v Chorvatsku může být problém. Naopak pokud tam třeba mají apartmány k pronájmu, budou se snažit přes léto co nejvíce na tom vydělat, aby měli v zimě z čeho žít. Velkou výhodou je naopak počasí, nemají tam tak vysoké změny klimatu a většinou je tam i v zimě kolem 10-12 stupňů a nesněží :-)“
Zuzana Pavelková Čevelová: „Dobrý den, Markéto, jaká jsou Vaše nejoblíbenější místa v Chorvatsku?“
Markéta Novotná: „Dobrý den, Zuzano, mezi má nejoblíběnjší místa samozřejmě patří národní parky - Paklenica, vodopády řeky Krka, Kornati a Plitvická jezera a historická (kulturní) města - Zadar, Split, perla Chorvatska Dubrovík, Pula, Rovinj. Velmi se mi líbí město Zadar a Biograd na Moru a jakákoliv malá pláž v malé zátoce, kde máte úplné soukromí, těch je spoustu třeba mezi Biogradem na Moru a Sv. Filipem i Jakovem.“
Tereza Albrechtová: „Dobrý den, kde Vám se v Chorvatsku líbí nejvíce? Nám nejvíce utkvěl v paměti Gradac.“
Markéta Novotná: „Dobrý den, Gradac je velmi pěkné město a především má krásné pláže s průzračně čistým mořem. Mě se nejvíce líbí ve městech - Dubrovník, Split, Zadar, Pula, Rovinj a národní parky - Plitvická jezera, Paklenica, vodopády řeky Krka a Kornati. Mým nejoblíbenějším městem je momentálně ale Zadar.“
Josef Bezchleba: „Dobrý den, v v Chorvatsku v zimě zima? Děkuji“
Markéta Novotná: „Dobrý den, ano, je tam zima, ale je tam určitě tepleji než u nás a většinou tam ani nesněží. Letos tam sice sněžilo, ale pouze vyjímečně na některých místech. A i v zimě tam hodně svítí sluníčko.“
ANTI: „Jak je vnímán - jugosl. komunistický politik J.B. Tito, který byl Chorvat? A ví se v Chorvatsku, že pobýval v Čechách?“
Markéta Novotná: „Dobrý den, k tomuto tématu doporučuji přečíst si následující dva články: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/chorvatsko-zahreb-namesti-tito-komunismus-fasismus_1706290600_mls https://plus.rozhlas.cz/marsal-tito-stale-rozdeluje-jugoslavii-pro-srby-nepritel-v-chorvatsku-nikdy-6510491 Tento politik je vnímán odlišně, pro někoho je to důležitá postava, díky které vlastně vzniklo Chorvatsko, pro jiné je to tyran a zločinec. Nicméně jak je uvedeno i v jednom článku uvedeno, pro Chorvaty je toto stále "živé" téma a v politice poměrně často zmiňovaný člověk. Proto je jeho vnímaní také komplikované.“
Petra Kršková: „Pěkný den, chtěla bych se zeptat, jak často jezdíte do Chorvatska? Jak je to tam například s lékařskou péčí, kde všude najdeme nemocnice? Pro případ, že by se nám na dovolené něco stalo.“
Markéta Novotná: „Dobrý den, do Chorvatska jezdím alespoň 3x nebo 4x ročně, letos jsem tam byla v únoru, červnu, koncem srpna a koncem září. Musím to zaklepat, ale naštěstí se mi za všechy mé cesty nestalo nic, s čím bych tam musela do nemocnice. Nicméně jsem tam v nemocnici byla několkrát, v době kdy jsem tam pracovala jako delegátka a něco se stalo mým klientům. Chorvatské zdravotnictví je na dobré úrovni, minimálně stejný standard jako u nás. Díky vstupu Chorvatska do EU máme při přechodném pobytu v Chorvatsku nárok na nezbytnou zdravotní péči, nicméně i přes to opravdu doporučiji sjednat si i cestovní pojištění s léčebnými výlohami. V tomto případě Vám i pojišťovna dokáže poradit, do jaké nemocnice dojet. Jinak nemocnice (bolnice) nebo zdravotní střediska (Dom zdravlja) jsou spíše ve větších městech, v menších městech jsou pak smluvní lékaři, tito lékaři ve svých ordinacích mívají označení "Ugovorna zdravstvena ustanova“, "Ugovorni lječnik privatne praxe“ nebo "Ugovorni zdravstveni djelatnik“. Nejdůležitější je slovo “Ugovorni“. Než tedy na dovolenou pojedete určitě je dobré zjistit si, kde je nejbližší zdravotní středisko, popřípadě až tam dojedete, zjistt, zda je tam smluvní doktor.“
Petr Glas: „Dobrý den Markéto, jaké jídlo je pro vás v Chorvatsku vůbec to nejlepší? Děkuji a přeji hezký den!“
Markéta Novotná: „Dobrý den Petře, jakákoliv grilovaná čerstvá ryba nebo lignje s olivovým olejem a blitvou nebo čerstvé vařené mušle. A domácí olivový olej mají výborný, ten musím mít ke každému jídlu. Také děkuji a přeji pěkný den!“
Eva Hnátková: „Letošní dovolená v Chorvatsku ns ostrově Hvar v hotelu Fontána se pro mě a moji švagrovou stala noční můrou. Nejhorší dovolená - vybydlený plísní prolezlý hotel. Neochotný personál i delegátka CK České Kormidlo, která argumentovala větou" Co chcete, hotel je padesát let starý." Již nikdy více do chorvatského hotelu. Nyní jsem byla na Djerbě a zde mi to ve srovnání připadalo jak v ráji.“
Markéta Novotná: „Dobrý den, samozřejmě velmi záleží, jaké ubytování si vyberete. Cokoliv v Chorvatsku se 2* je už horší a vybydlené ubytování. Doporučila bych navštívit spíše privátní apartmány, kde jsou většinou i velmi ochotní domácí. Pokud do hotelu, tak alespoň 3* a přečíst si recenze. Vaše špatná zkušenost mne velmi mrzí a budu doufat, že jednou změníte názor a objevíte krásu Chorvatska.“
Iva: „Jsou Chorvati v jídle spíš"masaři", nebo mají radši zeleninu, ovoce, pečivo...?“
Markéta Novotná: „Dobrý den, ano, jsou to masaři a rybaři, ale pečivo jí také ve velkém množství. Jejich chléb jedí opravdu ke všemu, i třeba k těstovinám, což mi češi nedokážeme pochopit :-) Ovoce tam mají čerstvé - například fíky a hrozny, tak to jedí, nebo blitvu jako přílohu k jídlům či řajčatový salát s cibulí, ale vyloženě ovoce a zeleninu ve velkém množství nekupují, kromě brambor.“
Iva: „Jsou Chorvati "horké hlavy"?Je v nich těžko zvladatelný temperament?Máte i takové negativní zkušenosti?“
Markéta Novotná: „Dobrý den, tak samozřejmě mám i takové zkušenosti. Oproti nám jsou to opravdu horké hlavy, ale samozřejmě záleží na povaze každého z nich, nemůžeme je házet všechny do jednoho pytle. Jsou tam i velmi mírumilovní jedinci.“
Anonim: „Sluší Vam to slečno ❤️“
Markéta Novotná: „Dobrý den, to já nedokážu posoudit.“
Pegas: „Dobrý den, vím o vás, že umíte výborně chorvatsky! Jak těžká je to řeč a za jak dlouho jste se jí naučila? Děkuji a přeji slunce v duši.“
Markéta Novotná: „Dobrý den, ano, snažím se mluvit Chorvatsky. Pro každého je jinak těžké se jazyk naučit. Někomu dělají problém všechny jazyky, nemá na to talent, jiným to jde samo. Pro někoho může být výhoda, že jazyk je češtině hodně podobný a pomoci mu to. Pro jiného to naopak může být problém, že je to tak podobné, než si uvědomí rozdíly nebo zapamatuje podobná slova. Těžká je ale gramatika / skloňování. Ta je těžká a oproti češtině velmi odlišná. Také děkuji a přeji pěkný den“