Chat

host

MUDr. Martin Pretl

Nespavost a senioři

Záznam chatu ze čtvrtka 5. dubna 2018

Míla: „Dobrý den pane doktore, mám velké problémy se spánkem, bojím se brát léky které prý jsou návykové. Tak si kupuji od firmy Teekane čaj na nespavost, který nejvíce obsahuje kozlík. Chtěla jsem se zeptat zda čaj z kozlíku můžu pít denně? Na internetu jsem četla někdo píše dlouhodobě, v druhých radách že je kozlík návykový, že se pak musí vysazovat postupně. Prosím co je pravda, můžu ten čaj na noc pít denně? Je mi 70 let a pomáhá mi že spím aspoň 4-5 hodin. Nebo je nějaký doplněk stravy na nespavost vhodný? V reklamě je jich tolik a člověk neví co si vybrat. Beru léky na vysoký tlak Walsacombi a Nebilet. Moc děkuji za odpověď.“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, před zahájením léčby jakékoliv choroby je nejdůležitější zjistit, co ji způsobuje. Tedy nechat se vyšetřit. Pokud se nezjistí jiná příčina nespavosti (například spánková apnoe, sy neklidných končetin, ...), je doporučována buď psychoterapie nebo léčba pomocí léků na spaní, eventuálně kombinace. To musí řídit lékař. Pokud vám pomáhají volně dostupné přípravky na usnutí, nelze proti tomu nic namítat. U nich je vždy naspána dávka a tu je třeba respektovat. Tzn. šálek na spaní by neměl vadit. Zdraví Martin Pretl“

Kristýna Uxová (Líkařová): „Ahoj Martine, moc tě zdravím a sleduji ;) Co říkáš na vstávání mého muže, který má nařízený budík cca o hodinu dříve než potřebuje vstát a dle jeho slov ještě "dospává"..bohužel já vstávám s prvním zazvoněním budíku. A z druhé strany...koukání do telefonu v momentě, kdy nemohu usnout.. Měj se Kristýna“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den Kristýno, měli bychom dodržovat spánkovou hygienu. Jednou ze základních zásad je, že v posteli bychom měli pouze spát a věnovat se pohlavnímu životu a nedělat nic dalšího - tzn. nečíst si, nekoukat do mobilu na televizi, nepřevalovat se, když nemůžeme usnout... A z toho vyplývá i odpověď na první část otázky - se spánkovou hygienou to dohromady moc nejde. Nicméně nejdůležitější je, zda ráno vstává manžel vyspalý, odpočatý a tento pocit má i přes den. Pokud ne, měl by se nechat vyšetřit, může trpět jednou z poruch spánku. Zdraví Martin Pretl“

STOP: „Pomůže seniorům při nespavosti Stilnox?“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, Stilnox může pomoci, léčba však musí být indikována a řízena lékařem. Zdraví Martin Pretl“

GFF: „Kolik procent seniorské populace trpí nespavostí?“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, nespavostí trpí stále více lidí, v senorském věku je častější. Obecně se udává výskyt mezi 10 a 20%, některé studie udávají i vyšší číslo. Zdraví Martin Pretl“

Anna: „Příčiny nespavosti u seniorů?“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, nejčastější příčinou je stres, nesprávná spánková hygiena. Nespavost se vyskytuje i u dalších chorob spánku (např. spánková apnoe), nespovaost doprovází i bolestivé stavy ... S pozdravem Martin Pretl“

marie: „Dobrý den pane doktore, zdravím z Plzně. Je mi 68 let a po léta mám problémy s usínáním. Dodržuji veškeré rady - usínat ve stejnou dobu, vyvětrat místnost, nemít televizi v ložnici atd., přesto usínám špatně. Neuroložka mi předepsala Asentru, příp. Stilnox, ale ani po 3/4 roce necítím zlepšení. Co je špatně ? Děkuji“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, takto od počítače je obtížné určit příčinu vaší nespavosti. Měla byste být vyšetřena ve spánkové laboratoři. S pozdravem Martin Pretl“

Veronika: „Dobrý den 29.4. 2016 jsem usnula na hodině a nemohli mě probudit cim to mohlo bejt“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, pokud jste neporušila spánkovou hygienu, tzn. byla dostatečně vyspalá, nic se ve vašem životě nezměnilo, normální to není. Tzn. sdělte to svému ošetřujícímu lékaři a ten a rozhodne, zda je nutné vyšetření ve spánkové laboratoři. S pozdravem Martin Pretl“

Volfová: „Dobrý den. Pane doktore, chtěla jsem se zeptat jak se spánkovou hygienou souvisí pořekadlo našich babiček - "Co nedospíš do půlnoci, po půlnoci nedospíš. Je skutečně spánek před půnocí přínosnější pro zdraví a v kolik hodin před půlnocí by bylo nejvhodnější uléhat. Děkuji.“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, nejkvalitnější a nejhlbuší spánek je v první polovině noci - spánku. Pokud jste typem skřivan, je to před půlnocí (a vstáváte dříve). Pokud jste typem sova, chodíte spát později (a vstáváte později) a první polovinu noci máte třeba až po půlnoci. Zdraví Martin Pretl“

Marcela: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych znát váš názor. Je mi 42 let a mám problém se spánkem a to právě opačný než nespavost. Spím až 12 hodin v noci a přes den kdykoliv usínám, i přes to se cítím velmi unavená. Můžete mi poradit?“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, jediné řešení je vyšetření ve spánkové laboratoři. Tam by se měla odhalit příčina vaší nadměrné denní spavosti (spánková apnoe, narkolepsie ...) S pozdravem Martin Pretl“

Blanka: „Dobrý den. chtěla bych se zeptat, jestli ranní únava souvisí se spánkem. Spím většinou 7 hodin a budím se unavená s bolestí hlavy a únava přetrvává dlouho. Mám pocit jakoby mozek byl nedokrvený. Jaké vyšetření by bylo vhodné? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, únava, nevyspalost a neodpočatost jsou hlavní příznaky neosvěživého spánku. Dop. proto vyšetření ve spánkové laboratoři. S pozdravem Martin Pretl“

milan: „dobry den,pracuji 20let na tri smeny a mam problem spat hlavne usnout jeden tyden pracuji pres noc a dalsi tyden na rano takze po nocni pak dalsi tyden usnout je temer nadlicky ukol pak sem unaven a nervozni.poprosil bych o doporuceni leku na spani na delsi uzivani caje a volne dostupne me nepomahaji dekuji.“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, otázek na směnný provoz je mnoho a rady jsou velmi obtížné neboť směnný provoz "nejde dohromady" se spánkovou hygienou. Na druhou stranu je třeba respektovat, že dnešní doba směnný provoz vyžaduje a není možné se mu ve velké části profesí vyhnout. Obecně platí, že období, kdy by se měly směny střídat je po 2-3 dnech, nejlépe v rytmu ranní-odpolední-noční. Po této delší době si začíná tělo zvykat na nový rytmus a doba na odnaučení se prodlužuje a tělo na vše reaguje napříkald poruchami spánku. Pokud tělo směnný režim netoleruje, měla by v první řadě následovat konsultace s praktickým lékařem, even. s odborníkem na poruchy spánku. Obecně doporučovat lék na spaní nelze, vše je nutno zvážit s celkovou situací. Pokud tělo směnný režim netoleruje a přináší to více negativ než pozitiv, nelze jinak, než směnný režim nedoporučit. Bohužel, jinou radu medicína zatím nemá. S pozdravem Martin Pretl“

jana: „Dobrý den, mám dotaz. Někdy se mi v spánku zdá, že se neumím nadechnout, následně na to se probudím a zkutečně "lapám" po dechu...co to může znamenat? Děkuji“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, popisované příznaky značí nejspíše spánkovou apnoi. Nutné je vyšetření spánku ve spánkové laboratoři. S pozdravem Martin Pretl“

Honza: „Dobrý den p.doktore,je mi 70 let a jsemsi pri spanku se hodne potim Lečim se s refluxsem jicnu a mam bolesti zad byl jsem na neurologii ale nic jsem se nedovedel.Nemate prosim nejakou radu,kam se obratit.Dekuji Honza“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, obraťe se na spánkovou laboratoř, mohlo by se jednat o spánkovou apnoi. Zdraví Martin Pretl“

Talianová: „Myslím, že má velmi špatný vliv na děti změna času. Špatně chodí za světla spát a ráno musí velmi brzo vstávat. Jaký je Váš názor na změny času ? Hezký den. Talianová“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, zdarvý člověk by se měl po týdnu až dvou se změnou času vyrovnat bez obtíží. Citlivým jedincům to může samozřejmě trvat o něco déle. Diskuze o letním času je složitá - lidé, kteří chodí spát později, delší den a prodloužený večer uvítají. Jedincům, kteří vstávají rádi dříve, může samozřejme kratší ráno vadit ... S pozdravem Martin Pretl“

Bláhová m: „Dobrý den, jsme manželé 71 a 72 let, manžel má asi rok dobré zkušenosti s užíváním Melatoninu, zhruba hodinu před spaním, problémy se spaním nemá, spí 8 hodin i víc. Já jsem už s.melatoninem také začala, moje spaní je už 2 roky přerušované už po dvou, třech hodinách spánku. Usnu znovu až nad ránem opět na dvě až tři hodiny.Moje otázky: jaký je váš názor na užíván i Melatoninu, může mít vedlejší účinky? Působí na každého?. Děkuji. m. Bláhová“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, každý lék by měl být předepsán lékařem, neboť porucha vašeho spánku může mít jinou příčinu než u vašeho manžela, tzn. na vaše problémy může být neúčinný. Zdraví Martin Pretl“

FanyP: „Dobrý den, jsem cca 25 let v ID s roztroušenou sklerózou a přidruženými zdr. problémy. Vždycky jsem byla sova a stačilo mě cca 6hod spánku, i když jsem vždy špatně a dlouho usínala, v noci se budila, stačilo to. Posledních pár let (2-3roky) neusnu dřív než kolem 4 ráno a to s velkými problémy, opakovaně se budím a od 7 hod už spíš jen tak relaxuji a vyhřívám se v teplé posteli, abych nerušila případně ostatní, kolem 8hod se procvičím a srovnám kosti i svaly, vstanu a i když nemám kvůli RS běžně fyzicky náročný den, unavená jsem a přesto znovu dřív než nad ránem neusnu. Podotýkám, že přes den usnu pouze vyjímečně, a to např. při vysokých teplotách, po operacích a jiných nečekaných extrémních zátěžích. Na podzim mě bude 50let a na léky na spaní si nechci zvykat, už jen třeba proto, že za celý život mám k lékům odpor a beru vážně jen ty opravdu nutné. Poradíte mi, co dělat? V ložnici máme tmu, ticho, větráme, je vzdušná, postel s kvalitní matrací+elekt.roštem,.... Děkuji a přeji hezký den a "vždy klidné spaní" ;-)“

MUDr. Martin Pretl: „Dobrý den, pokud selhává spánková hygiena, nastupuje místo pro psychoterapii a léky. Ve vašem případě hraje jistě významnou roli i základní onemocnění. Poraďte se proto s vaším lékařem, měl by vám doporučit správné řešení, kterým mohou být např. i léky na spaní. S pozdravem Martin Pretl“