Chat

host

Eva Filipová

Etiketa – podávání ruky

Záznam chatu z úterý 13. února 2018

ANTI: „Jak podávat ruku, pokud ji mám zafačovanou, zraněnou?“

Eva Filipová : „Dobrý den, pokud máte zraněnou ruku, tak se nic neděje, podle pravidel podávejte ruku levou.Jinak se vždy podává pravá ruka.“

SK: „Co podávání ruky v rukavici?“

Eva Filipová : „dobrý den, ženy si na ulici mohou podávat ruce v rukavici. Pokud si však starší žena rukavici sundá, pak je slušné, aby i druhá žena si rukavici sundala. Ve společnosti, když jsou rukavice součástí oděvu, tak může žena podávat ruku v rukavici.“

Jitka: „Dobrý den. Etiketu podávání ruky znám, ale doslova nesnáším, když mi někdo podá ruku, " jako leklou rybu ". Cítím v tom neupřímnost, falešnost a v podstatě nevychovanost. Jitka“

Eva Filipová : „Ano, souhlasím, že leklá ryba je špatně. Měla by být střední síla stisku a při tom koukat do očí.“

brainkb: „Skauti si podávají levou ruku, je to v pořádku z hlediska etikety?“

Eva Filipová : „Pokud je to skautský pozdrav nebo nějaká specifika určité skupiny, tak to je v pořádku, je to jejich zvyk. Jinak se vždy podává pravá ruka, i leváci podávají pravou.“

Ivana S.: „Dobrý den, s podáváním ruky se v posledních letech začalo často spojovat políbení na obě tváře. Je mi to často nepříjemné, hlavně od cizích mužů, lze se tomu nějak taktně vyhnout? Děkuji za radu..“

Eva Filipová : „Dobrý den, lze naznačit už při podávání ruky, že necháte trochu ruku více nataženou a tím dáte najevo určitý distanc, a trochu naznačíte, že nemáte zájem , aby se k vám někdo víc přibližoval do vaší osobní zóny. Ale někdy se tomu těžko lze vyhnout, je lepší než uhýbat hlavou to mít rychle za sebou. Ale jako žena podáváte ruku první, tak lze se vyhnout, že nebudete podávat příliš vstřícně.“

Lenka: „Kdo podava ruku prvni kdyz prijdu na pohovor ? Dekuji“

Eva Filipová : „Dobrý den, vždy hostitel, to je ten, ke kterému jdete na pohovor“

Marie: „Co opravdu nesnáším, když mi někdo podá ruku a nedívá se mi do očí. Jde z toho vyčíst o charakteru člověka. Co si o tom myslíte?“

Eva Filipová : „Ano, součástí pozdravu je dívat se druhému do očí.Je velmi nslušné se do očí nepodívat. Značí to o tom, že bud nemá druhý zájem, nepřipadá mu to důležité, ale může se i ostýchat. Každopádně je to neslušné“

Lenka: „Kdo podava ruku kdyz se seznamuji s prateli meho muze? Diky“

Eva Filipová : „Představuje vás váš manžel. Pokud je to větší skupinka, tak Vás představuje všem najednou a vy se pak , až se budete bavit se pozdravíte jednotlivě.Pokud budete v roli hostitelky, Tak podáváte ruku všem Vy první.“

p.b.: „Dobrý den, chci poděkovat za toto téma, sama jsem se narodila s vadou - srostlé prsty, ve Vysokém n. J. proběhla plastika /MuDr. Fialová/ v roce 1994, tehdy mi bylo 14 let. Děkuji.“

Eva Filipová : „Ano, je to velmi důležité téma, pokud má někdo podobné potíže. A hlavně je důležité, aby z toho neměl nikdo žádný problémy“

Majka: „Dobrý den, dá se z podání ruky usoudit o povaze člověka? Myslím, že když pěkný stisk že je upřimný a leklá ryba falešný,“

Eva Filipová : „Dobrý den, někdy to ani nemusí být neupřímnost, spíše ostych. Důležité je, aby doma rodiče učili děti, že když podávají ruku, že ji mají stisknou pevně. Nemá to být ani drtivý stisk ruky.“

Marcela Hrachovcova: „Dobry den,jak naucit dospělého muže podávat ruku ,když se setkáváme s rodinou a chceme se přivítat?Manžel vždy řekne"zdravim"a to prý stačí,mně to prijde neslušné.Děkuji a prosim nejmenujte mně v poradu“

Eva Filipová : „Máte pravdu. Je to běžná součást pozdravu podat ruku. S rodinou se můžeme i políbit, je to zcela běžné. Věří, že Vás to mrzí vůči rodině, je to trochu ignorance rodiny, ale nevím jak dospělého muže donutíte. Samozřejmně, pokud se nevídají s rodinou každý den, tak je to opravdu neslušné se nepřivítat podáním ruky“

Ivana: „Dobrý den, prosím, jak je to s podáním ruky v pracovním prostředí - nadřízený muž a podřízená žena? Má žena vždy “přednost” a podává ruku ona? Platí to samé i v případě tykání? Děkuji a přeji krásný zbytek dne.“

Eva Filipová : „Na pracovišti podává ruku vždy nadřízený, což může být i muž. Když se však potkáte ve společnosti, tak podává ruku žena i svému nadřízenému. Tykání taky nabízí vždy nadřízený, i když je muž. Záleží na něm, zda si chce s podřízenými tykat. Pokud jednou nabídne tykání, tak je to nevratné a už to nelze vzít zpět.“

Jana: „bojuji pořád s jedním předsudkem, situace , žena sedí a přijde k ní muž a podá jí ruku, ona to akceptuje, ale zůstává sedět většinou je za nezdvořáka ona, a ne ten muž, který by měl asi na podání správně vyčkat. mám pravdu ??“

Eva Filipová : „Dobrý den, žena opravdu může sedět, když podává ruku muži a mladší ženě. Pokud je muž výrazně starší nebo žena je stejně stará, tak se hodí, aby žena vstala. Pokud jste ve společnosti, tak podává ruku vždy žena“

drahomira svobodova: „dobry den, nemam ani tak dotaz, spis chci napsat jaky mam celozivotni problem s podavanim ruky, nebot nejenze mam jednu ruku, ale bohuzel jen levou a tudiz si dovedete predstavit mou situaci pri podavani ruky. Nejhorsi zazitky mam ze situaci, kdy me nekdo peskuje, jestli nevim, ze se podsava prava ruka. Vysvetlovat neustale, ze nemam pravou ruku je mi dost neprijemne. Vyhybam se tudiz podavani ruky, jak jen muzu. Ale radost ze zivota mi to rozhodne nebere. Mejte hezky den. Svobodova“

Eva Filipová : „Dobrý den, úplně vás chápu jak je Vám to nepříjemné. Ale je dobře , že jste se s tím vyrovnala. Je to spíše problém těch druhých, kteří jsou nevychovaní ,ti vám nestojí za to, abyste se nad nimi i zamýšlela. Ale bohužel se s nevychovanými lidmi setkáváme. Přeji Vám hodně zdraví a hlavně dobrou náladu.“

Pavlina: „Při odchodu z návštěvy starší ženy od mladší hostitelky. ..Kdo podává první ruku? ?“

Eva Filipová : „Vždy hostitelka. i když je mladší. často i ve společnosti podává ruku velmi mladá žena, pokud je hostitelkou.“

Ivana: „Dobrý den, vaše vystoupení se nám moc líbilo. Nechystáte nějakou knihu na toto téma nebo praktické kurzy?“

Eva Filipová : „Dobrý den, moc děkuji za pochvalu. Moje nová kniha se jmenuje Etiketa se šarmem, ta vyšla před Vánocemi, je tam hodně praktických rad. O podání ruky píši v knize Moderní etiketa boduje. Etiketu přednáším, většinou na požádání , firmy...“

Gabriela: „Dobrý den, píšu dotaz podruhé, nevidím ho v příspěvcích níže. Jak je to s podáním ruky v ordinaci lékaře, pokud je lékařem starší muž a vchází mladší žena coby pacientka? Děkuji.“

Eva Filipová : „vždy lékař.“

Natálka Burešová: „Mílé povídání p.Filipová zdravím Vás z Dlouhé Třebové PS: mám vaši knihu“

Eva Filipová : „mooc děkuji a zdravím“

Ilona Jus: „Dobrý den, často sleduji pořad show Jana Krause. Někdy jsou tam situace, kdy příchozí host neví komu dříve podat ruku, pokud tam již hosté na gauči sedí. Jednou se jeden náš politik přivítal pouze s panem Krausem a na gauči sedící paní M.Albrightovou zaignoroval, bylo mi trapně za něj. Jaký postup podání ruky by tu byl na místě ?“

Eva Filipová : „Nejdříve podáme panu Krausovi, pak ostatním hostům. U paní Ahbrigtové je to trochu složitější, ona by měla podat ruku jemu. Možná stačil úklon hlavy.“

Helena: „Netýká se podání ruky, ale restaurace. Nikde nemohu zjistit jestli mohu v restauraci podat talíř číšníkovi. Když je situace taková, že on z důvodu prostoru se těžko dostává kolem stolu.5“

Eva Filipová : „ne, nikdy číšníkovi nepodávejte talíř. číšník by si měl poradit, ale nic mu ve společnosti nepodáváme“

Radka: „Dobrý den,chci se zeptat kdo podává ruku a kdo zdraví první při seznámení na slavnosti když sedí cizí muž vedle cizí ženy. Děkuji za odpověď.“

Eva Filipová : „Vždy podává ruku společensky významější. Když se neznají, tak starší žena mladší ženě, pak společensky méně významnému muži. pak mladší žena společenasky významnějšímu muži a nakonec významější muž méně významnému muži.“