Chat

Záchranná stanice hl.m. Prahy

Dr. Zuzana Pokorná

Co dělat, pokud v přírodě najdeme ježka

Záznam chatu ze čtvrtka 2. listopadu 2017

Bobík: „Co dělat když ježka nenajdeme v přírodě ale jinde?“

Dr. Zuzana Pokorná: „Ježci žijí i ve městech, takže to nemusí být problém.“

ANTI: „Co nedělat když v přírodě najdeme ježka?“

Dr. Zuzana Pokorná: „Záleží, za jakých okolností ježka najdeme. Pokud je to ve dne, ježek má obvykle nějaký problém. Ježek je noční živočich a přes den bývá ukrytý v hnízdě. Pokud ho najdeme tedy někde ukrytého a v bezpečí, neměli bychom ho rušit a měli bychom ho nechat být. Pokud ale někde běhá ve dne, potřebuje pomoc a je vhodné zavolat do záchranné stanice a poradit se, co s ním. Kontakty na záchranné stanice najdete na www.zvirevnouzi.cz.“

ANTI: „Co dělat když v přírodě najdeme ježka?“

Dr. Zuzana Pokorná: „Pokud ho najdeme někde ukrytého a nic mu není - není zraněný, není to malé mládě, nevypadá nemocně - tak bychom ho měli nechat být. Pokud má ale nějaký očividný problém nebo pokud ho najdeme mimo úkryt ve dne, potřebuje obvykle pomoc. Ježek je noční živočich a přes den bývá ukrytý. Pokud se pohybuje někde během dne, většinou to znamená, že má nějaký problém - je zraněný, nemocný nebo se může jednat o osiřelé mládě. V takovém případě je vhodné zavolat do záchranné stanice. Pokud najdeme ježka na nějakém nevhodném místě (např. v blízkosti rušných silnic), neměli bychom ho nikam daleko přenášet. Můžeme ho poponést pár metrů dál od silnice, ale není vhodné ho odvézt "někam do přírody". Může se totiž jednat o samici kojící mláďata a ta pak bez ní uhynou, pokud se k nim nebude moci vrátit.“

Ivo Marvan: „Zdravím Mauru, Zuzku i ježky.“

Dr. Zuzana Pokorná: „:-) Ty jsi všude :-). Děkujeme :-).“

Blanka Baslarová: „Má každý ježek blechy?“

Dr. Zuzana Pokorná: „Téměř každý. Ti, co jsou oslabení, jich obvykle mívají více. Ale blechy nemají jen ježci, mají je skoro všichni volně žijící savci.“

Blanka Baslarová: „Ještě k těm bleškám,chodí k nám na dvůr v noci ježci z vedlejšího parčíku,rádi je pozorujeme,občas jim připravím nějaké dobrůtky.Určitě vysbírají i slimáky,kterým večer domluvím.Přeji hodně zdaru při vaší práci.“

Dr. Zuzana Pokorná: „Děkujeme :-). Pokud chcete ježkům přilepšit, ideální jsou granule pro kočky nebo malá plemena psů (aby byly granule malé a ježci je mohli rozkousat) nebo konzervy pro psy a kočky. Existuje i speciální potrava pro ježky, která je úplně nejvhodnější. Co se blech týče, je snadné jich ježků zbavit. My v záchranné stanici používáme sprej Frontline nebo Fipronil, kterým ježka jednou až dvakrát stříkneme. Nesmí se postříkat moc, pak to může být pro něj jedovaté, ale 1-2 postřiky jsou akorát.“

Eva: „Dobry den,zacatke rijna jsem nasla na zahrade 3 male jezky. Meli deset a patnact deka. Protoze mam doma kocicky. Tak jsem je krmila konzervou pro kocky. Je to mesic,a nechelo se mi verit,ze pribrali na sedesattri deka. Je mozne je ted v listopadu,pustit na zahradu. Nez bude mraz,muzu je jeste prikrmovat. Dekuju Pokorna“

Dr. Zuzana Pokorná: „Dobrý den, je to možné. My budeme ještě poslední vlnu ježků také vypouštět. Vyberte nějaké teplejší dny, kdy alespoň 2 - 3 dny neprší a pusťte je. Je vhodné je vypustit navečer, při soumraku. Budou určitě rádi za přikrmování, většinou jim to nějakou dobu trvá, než usnou. Je možné že budou chodit na jídlo ještě několik týdnů.“

Eva: „Dekuji za odpoved.Jeste mi prosim reknete,kolik by mel jezek vazit,aby preckal zimu? Opakuje se to u nas uz nekolik let. Proc se jezkum rodi mladata,tak pozde. Pred zimou.Zustanou nam jezci ma zahrade,nebo na jare odejdou. ?dekuji Pokorna Klasterec nad Ohri“

Dr. Zuzana Pokorná: „Mladý ježek by měl vážit zhruba 500 g, aby zimu přežil. Pokud ale teď váží méně a Vy ho přikrmujete, má šanci také. Šanci nemají mláďata, která teď váží méně než 300 g. Ježci se bohužel rodí dost pozdě, ježci západní až koncem léta, tak mají málo času na vykrmení. Pokud je teplý podzim, mají velkou šanci, pokud je ale např. září chladné a deštivé, mají šance nižší. Pozdní rození mláďat oproti jiným savcům souvisí pravděpodobně s tím, že ježci přes zimu spí a když se probudí, musí nejdříve nabrat ztracenou hmotnost. Podobně jsou na tom např. i plši, ti také hibernují a také mají mláďata až v létě. Pokud budete ježky přikrmovat i na jaře, máte velkou šanci, že Vám tam alespoň některý zůstane ;-). Především samice jsou stálé a váží si dobrého bydla s pravidelným přísunem krmiva :-).“