Chat

host

MUDr. Radovan Vlk

Rizikové těhotenství, sledování a vedení porodu

Záznam chatu z úterý 28. února 2017

ANTIMONY: „Co má dělat matka v perinatálním a postnatálním období pokud má rizikové těhotenství?“

MUDr. Radovan Vlk : „Na tuto otázku se dá velmi obtížně odpovědět. Záleží na tom, proč danou konkrétní těhotnou označíme za "rizikovou". V principu lze jen napsat, že těhotné ženy se zvýšeným rizikem by měly pravidelně navštěvovat lékaře, měly by dodržovat navržený léčebný režim a postup a snažit se přizpůsobit svůj osobní život potřebám jejich plodu v děloze :-)“

Marie K: „Dobré odpoledne, pane doktore, zajímalo by mě prosím, jak vysoce rizikové byste zhodnotil těhotenství při hlídané a léčené zvýšené funkci štítné žlázy. Předem díky za odpověď.“

MUDr. Radovan Vlk : „Poruchy štítné žlázy jsou v současnosti velmi časnou diagnózou, nejen v celé populaci, ale i u těhotných. Při dobré kompenzaci a adekvátní léčbě (která je nejdůležitější začátkem těhotenství) jsou rizika pro průběh těhotenství relativně malá. Tedy s prognózou těhotenství bych byl optimistou :-)“

Marie: „Dobry den, chtela jsem se Vas zeptat.. V zari jsem porodila dceru, byl to spontanni porod ve 39tt s placentou previa. Po porodu jsem silne krvacela.. Pro ochabnuti delohy. Hemoglobin ze 140 klesl na 80. Pri sesinedeli jsem krvacela a jednoho dne az trictvrte litru krve,naledne mi byla provedena kyretaz, kde se zjistilo hojne mnozstvi placenty. Je mozne dalsi tehotenstvi rodit normale nebo je bezpecnejsi CS? Dekuji za odpoved.“

MUDr. Radovan Vlk : „Pro průběh příštího těhotenství bude zásadní zejména uložení placenty. To se dá dobře popsat při ultrazvukovém vyšetření. Pokud nebude průběh příští gravidity komplikován nějakým zásadním problémem a placenta nebude uložená v dolním děložním segmentu (tedy nebude se jednat o placentu previi) mohla by jste pravděpodobně rosit přirozeně, tedy vaginální cestou.“

Anna: „krásný den, jen krátký dotaz, chystám se do vaší porodnice se zaregistrovat. Je nějaká doba d -do kdy můžu přijít? A mohu se rovnou v ten den objednat na návštěvu/kontrolu? Děkuji Anna“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Registrace do všech porodnic v Praze se provádí od 14. týdne těhotenství. Snažte se zaregistrovat co nejdříve, neboť registrační místa se zpravidla rychle plní. Musíte se dostavit na recepci ambulance s těhotenskou průkazkou... Objednání ke kontrole s vámi probere sestřička. Hezké dny, dr.Vlk“

Monika: „Dobrý den, bude mi 39 let, 57 kg a mám téměř pětiletého syna, který přišel na svět císařským řezem o 4 dny dříve než byl termín. Byl přiškrcen pupeční šňůrou. Chtěli bychom ještě jedno dítě. V létě mi bylo mým gynekologem zjištěno, že mám zvětšenou dělohu a mám na ní myom. Při otázce zda ještě můžu mít děti mi bylo sděleno, že ano, ale co nejdřív. Ale že je možnost rizikového těhotenství. Ale taky ne. Co si o tom myslíte? První těhotenství se nám povedlo na poprvé a bylo bezproblémové. A zda je nutná Amniocentéza. Momentálně trpím na nízký tlak. Jinak by mělo být vše v pořádku. Mockrát děkuji za Vaši odpověď a přeji pěkný den“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Těhotenská rizika by měla být v dnešní době individuálně kalkulována. Ve vašem případě - vzhledem k tomu, že jste po císařském řezu, máte myom a "už vám není 25 let" budete jistě považována za rizikovou... Na druhou stranu, zvýšené riziko neznamená, že určitá komplikace v těhotenství opravdu vznikne. Osobně bych vám doporučil návštěvu "rizikové těhotenské poradny" při některé z porodnic a tam vše podrobně probrat. Držím palce, dr.Vlk“

Katka: „Dobrý den pane doktore, při prvním těhotenství jsem prodělala preeklampsii a HELLP syndrom - dítě narozeno předčasně ve 29. týdnu. Je v pořádku. Jaká je prognóza, že v druhém těhotenství tato nemoc nepropukne? Případně co byste doporučil pro takové rizikové pacientky, které by chtěly znovu otěhotnět? Děkuji za odpověď. Katka“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Preeklampsie a HELLP syndrom jsou jedny z nejzávažnějších komplikací v těhotenství. Obecně riziko opakování těchto diagnóz je v následujícím těhotenství až 50%. V dnešní době máme k dispozici laboratorní a ultrazvukové testy, které mohou riziko blíže upřesnit. Obecně bych vám doporučil konzultaci v "rizikové těhotenské poradně" a individuální přístup k těhotenství.“

Lida: „Dobry den, jsem ve 37.tt, cekame 3. dítě a porod druhého dítěte byl překotný-45min. po začátku kontrakcí. V porodnici jsem byli asi 5 minut a syn se narodil. Chci se zeptat, zda se takovy porod muze opakovat, muj dr. zvazuje vyvolani porodu po 38. tt, abych nerodila doma.dekuji“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den, tzv. překotný porod se může u vás samozřejmě opakovat. Doporučuji vyšetření ve 36.-37. týdnu včetně ultrazvukového a zhodnocení rizika. Vyvolání (neboli indukce) porodu ve 38., raději 39. týdnu je samozřejmě možné a je jednou z cest, jak předejít porodu mimo porodnici.“

Marie: „Dobrý den, při mém těhotenství jsem byla označena za rizikovou - zkrácení čípku v 32 tt - bez kontrakcí , hospitalizovaná - kapačky, každý den dva monitory, vyšetření čípku... Po týdnu mi bylo řečeno, že se čípek opět zkrátil, tedy že léčba nezabrala at jdu domů a ležím . Na mou otázku, proč tedy byla nutná hospitalizace, když mne propouští s ještě horším nálezem, byla odpověd : My to tak děláme , ale neumíme zařídit abyste opravdu neporodila . Tedy ztracený týden a stresy zbytečně. Dcera se narodila v termínu, ještě dva dny před porodem mi lékař tvrdil, že určitě budu přenášet :-D Chci se zeptat, je v pořádku tedy strašení předčasným porodem a hospitalizace , když dle vyjádření lékaře stejně neumí doktoři předčasný porod ovlivnit ? Bud porodím nebo ne :-) Děkuji a přeji krásný den“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Kalkulace rizika předčasného porodu je opravdu jedním z nejtěžších úkolů porodníků... V odborných kruzích je známo, že plno těhotných je hospitalizováno zbytečně... Na našem pracovišti se snažíme tyto případy minimalizovat - většina žen profituje z klidového režimu v domácí péči a není nutné je nechávat v nemocnici. K diagnostice nám pomáhají některá laboratorní vyšetření a ultrazvukové hodnocení děložního hrdla. Ve vašem konkrétním případě je ale určitě dobře, že vše dopadlo porodem v termínu :-) Dr.Vlk“

D: „Dobrý den pane doktore, jsem ve 27tt po IVF, mám intramurální myom o průměru cca 5,5 cm v horní pravém rohu dělohy. Placenta je uložena na zadní stěně a údajně trošku přesahuje přes uvedený myom. Při UZ ve druhém trimestru se lékařka zmínila, že takto velký myom by mohl způsobovat při vaginálním porodu problémy s kontrakcemi (snad nesouměrné?). Je to druhé těhotenství, první končilo 2012 SC (konec pánevní+onen myom+ještě jeden menší v dolní části dělohy, ale ten nyní lékaři nenašli). Domníváte se, že by vaginální porod mohl být problém? Kromě výše uvedeného mám od 12 let revmatoidní artritidu (nyní bez problémů), mutaci FII protrombin. Děkuji Vám za odpověď. Pěkný den, D.“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Z uvedeného vyplývá, že vy jste opravdu rizikově těhotná! Riziko toho, že vaginální porod nepůjde optimálně a porod skončí císařským řezem je jednoznačně zvýšené. Na druhou stranu - zdaleka ne stoprocentní! Budete-li se blížit termínu porodu je nutné se zkušeným lékařem probrat míru individuálního rizika a poté se vy musíte rozhodnout, chcete-li se pokusit rodit vaginálně nebo raději zvolíte opakovaný císařský řez.“

Sarka: „Dobrý den, jaká rizika po porodu jsou pro miminka, pokud je veden porod cisarskym řezem ? Děkuji. Hezký den.“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. U plánovaného císařského řezu je zvýšené riziko mnoha onemocnění v dětském věku, zejména alergií, astmatu, cukrovky nebo obezity. I když toto víme, bohužel často je císařský řez jedinou možností, jak porodit :-) Vždy je však nutné kalkulovat "vše pro a vše proti..." :-)“

Mirka: „Dobry den,jsem tehotna v 35 tt,miminko se stale neotocilo do spravne polohy hlavickou dolu,je v poloze koncem panevnim.Jaka je prosim sance,ze se otoci?Je mozne ze me nekdo bude nutit rodit prirozene nebo automaticky se pristupuje k cisarskemu rezu?Dekuji“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Šance na spontánní otočení miminka do polohy podélné hlavičkou je ve 35. týdnu asi tak 30%. Je možné také zvážit lékařský obrat tzv. zevními hmaty. Na druhou stranu, porod koncem pánevním (tedy zadečkem na před) je možný, třebaže je zatížen o něco větším rizikem komplikací. V severských zemích Evropy (např. Norsko, Švédsko) se děti v této poloze běžně rodí vaginální cestou.“

Kateřina Granicová: „Dobrý den , v těhotenství mi zjistily hellp syndrom , průběh byl velice těžký, jelikož mě léčili jen na vysoký tlak a nevzali krev . Je možné , že moje dcera ho může také mít . Děkuji Granicová“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Riziko HELLP syndromu u vaší dcery naštěstí není o mnoho zvýšené. Pouze bych doporučil zvýšené sledování v těhotenství. Preventivní opatření před těhotenstvím neznáme... Dr.Vlk“

DITA: „Dobrý den,po 18 letech čekám své třetí dítě.Mám syny 16 a 18 let...obě těhotenství riziková,udržovaná,předtím dva samovolné potraty.Momentálně jsem ve 12.týdnu těhotenství.Jsem na neschopence od 2.2.2016-původně jsem onemocněla se zády...záhy otěhotněla.Obvodní lékařka mě po domluvě a zprávě gynekoložky převedla diagnozu na rizikové těhotenství.Udajně přecházím teď do péče své gynekoložky.Při prvním porodu jsem měla poporodní deprese a 4 dny jsem syna nechtěla.Mám obavy aby se to již neopakovalo a chtěla bych rodit císařským řezem.Musím podotknout že při porodu jsem omdlela a synovi musely zlomit klíční kost a vytáhnout jej.Je možné si nějak domluvit císařský řez?Je mi 40let.Děkuji s pozdravem DITA“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Stejně jako ostatním, ve vašem případě doporučuji individuální posouzení situace, až budete před porodem. Císařský řez je možnou alternativou - na druhou stranu, pokud jste porodila dvakrát spontánně, máte dobrou šanci na úspěšný vaginální porod. Pro vaše dítě je vaginální porod jistě lepší variantou. Doporučuji proto pečlivou konzultaci zkušeným porodníkem.“

Katka: „Dobrý den, je mi 36 let, jsem ve 26tt a placenta je umístěna 2 cm od branky, mám za sebou 2 potraty v 1 trimestru, toto těhotenství probíhá fyziologicky, celé těhotenství užívám miniheparin (spíše preventivně) - může být označeno moje těhotenství rizikové? Porod při užívání injekcí miniheparinu je veden "klasicky"? Můžu přenášet? Děkuji moc za odpověď..“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Jediným zásadním rizikovým faktorem je u vás tedy tzv. nízko uložená placenta. Její lokalizace se může během těhotenství ale zásadně měnit. Proto je nutné odložit rozhodnutí o vedení porodu do posledních týdnů těhotenství. Dle mých zkušeností bude pravděpodobně vaginální porod možný.“

Monika: „Dobrý den pane doktore, od začátku těhotenství si aplikuji Clexane, chtěla jsem se zeptat, jak se s LMWH řeší porod - jestli vaginálně, nebo císařským řezem, a jaké je pak riziko krvácení? Berou se pak nějaké léky, aby se tolik nekrvácelo? (Clexane budu brát i během šestinedělí). Děkuji za odpověď.“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Aplikace tzv. miniheparinizace (např. Clexane) zásadně neovlivňuje způsob vedení porodu. Žádné speciální léky za porodu se nepodávají. Pouze aplikace těchto látek může ovlivnit možnost podání epidurální analgézie. Držím vám palce, dr.Vlk“

Aneta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám Leiden mutaci a PCO syndrom, jsem poprvé těhotná (34. týden). Miminko je zatím koncem pánevní. Moje otázka zní, pokud bych začala rodit předčasně ( moje Dr. me pripravuje na situaci, ze s mymi Dg. je to možné) mohla bych porodit přirozeně KP? Jaké jsou podmínky pro porod KP z mé strany i ze strany plodu? Moc děkuji. Krásný den.“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Porod koncem pánevním je možným, třebaže zatížen lehce zvýšeným procentem komplikací za porodu. Pro možnost vaginálního porodu je doporučeno splnění několika kritérií, z nichž jedním je váhový odhad plodu: je doporučena hranice pro vaginální porod s odhadem porodní hmotnosti 2500-3700g.“

Marie: „Dobrý den pane doktore, mé první těhotenství skončilo dobře probíhajícím vaginálním porodem. Následně se mi však nezačala stahovat děloha a já musela na kyretáž a následně po několika hodinách ještě jednou na kyretáž, kdy mi byl aplikován Bakriho balonek. Pak se vše již srovnalo. Ráda bych věděla Váš názor, zda podruhé budu moci také odrodit vaginálně a zda je možné nějak preventivně zajistit, že se děloha začne stahovat (v Rakousku prý dávají ženám nějaké léky na stahování dělohy apod.). Děkuji.“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Při druhém těhotenství můžete rodit jistě vaginální cestou, riziko krvácení budete mít zvýšené i za porodu císařským řezem (a proto tento přístup není řešením...). Za porodu bych vám osobně podal léky na retrakci děložní (tedy stažení dělohy) - preparáty dostupné v Rakousku jsou též na českém trhu...“

Lucie Kučerová: „Dobrý den.Je mi 39 let a jsem po třetí v jiném stavu(19tt),obě předchozí těhotenství (2000 a 2007)byla riziková kvůli hrozícímu předčasnému porodu.Druhý porod byl ukončen sekcí kvůli vpáčené placentě přes porodní cesty.Myslíte pane doktore,že je velká pravděpodobnost,že bude i teď hrozit předčasný porod a mohu teď rodit přirozeně nebo zase sekcí.Děkuji moc Kučerová“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Zásadní otázkou je, v jakém gestačním týdnu jste porodila vaše dvě předchozí děti. Tedy, jestli jste měla zvýšené riziko předčasného porodu a opravdu porodila předčasně, nebo toto riziko byla falešně zkalkulováno a porodila jste v termínu... Individuální riziko se dá vcelku dobře spočítat. Vedení porodu bude nutné přehodnotit před termínem porodu - ideálně ve 36.-37.týdnu těhotenství. Z uvedeného však nevyplývá, že by jste musela stoprocentně mít císařský řez.“

Michaela Půlpánová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda přítomnost protilátek v krvi matky anti CW a anti CW1 je důvod k rizikového těhotenství? Děkuji za odpověď. Přeji hezká den Michaela P.“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Přítomnost těchto protilátek je indikací k opakovaným ultrazvukovým vyšetřením. Budou-li UZ nálezy v pořádku, nepovažoval bych pak vaše těhotenství zá zásadně rizikové... Dr.Vlk“

Vendula: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je preeklampsie nemoc dědičná? Dokázal byste říci, jaké jsou statistiky - kolik žen tuto nemoc postihne? Děkuji za odpověď. Vendula“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. U preeklampsie je podíl dědičnosti relativně minimální. U běžné populace těhotných v ČR se preeklampsie vyskytuje u 3-5% žen. Pokud onemocnění prodělala například sestra nebo matka těhotné, je relativní riziko zvýšené asi dvojnásobně - tedy do 10%.“

Petra: „Dobrý den pane doktore, ve 20. týdnu těhotenství mi lékař sdělil, že mám nízko uloženou placentu, ale blíže to nespecifikoval. Doporučil jen klidový režim, což ale dělám od začátku těhotenství (jsem na neschopence z důvodu předchozích potratů, Leidenské mutace a rizikovému pracovnímu prostředí). Chtěla jsem se zeptat, jestli se v tomto případě doporučuje jen ležet, nebo se povolují i nějaké procházky? A jaká je šance, že se placenta "dá" do správné polohy? Děkuji vám za odpověď.“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Klidový režim na lůžku není opodstatněný. Obecně jen doporučujeme nezvedat extrémně těžké věci nebo nedělat rizikové sporty. Šance, že se placenta "vytáhne" do obvyklé lokalizace je veliká, jistě hodně přes 50%. Riziko lze zkalkulovat dle přesného ultrazvukového nálezu...“

Zuzana: „Dobrý den pane doktore, lze rodit přirozenou cestou když se jedná o předčasný porod a váha se odhaduje na 2 kg?“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Ano, pokud je miminko v poloze hlavičkou, je při váze kolem 2kg doporučováno vaginální vedení porodu.“

Blanka: „Dobrý den, mám problém s roztahováním stytké kosti v 30týdnu těhotenství. Byla jsem hospitalizována v nemocnici a byl mi předepsán stahovací pánevní pás a bylo mi řečeno, pokud se pánev roztáhne je velmi těžké ji vrátit zpět. Je zde riziko předčasného porodu nebo je to indikace pro císařský řez? děkuji“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Zásadně záleží na tom, máte-li pouze bolesti v oblasti spony stydké nebo máte-li tzv. pravou symfyzeolýzu - tedy rozestup spony, který lze popsat ultrazvukem nebo RTG vyšetřením. Pravá symfyzeolýza je velmi vzácná, ale je pak indikací k císařskému řezu. U symptomatických žen bez průkazu rozestupu preferujeme vaginální vedení porodu.“

Petra: „V prípade, že ma žena diagnostikovany subserozni myom veľkosti 2x2 cm na začiatku tehotenstva, môže spôsobovať problémy v ďalších mesiacoch tehotenstva prípadne pri pôrode? A spadá takéto tehotenstvo do rizikovej skupiny? Ďakujem.“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Myom o velikosti 2 cm zpravidla nezpůsobuje těhotenské problémy, ženy vedeme v těhotenství jako nerizikové. Bohužel, některé myomy v těhotenství výrazně zvětšuji svou velikost a potom mohou způsobovat bolesti a jsou faktorem zvýšeného rizika předčasného porodu. Tedy zásadní je sledování těhotné a jejího myomu ultrazvukem a vždy přehodnocené konkrétního rizika.“

Veronika: „Dobrý den, pane doktore, jsem doma na rizikové těhotenství, týden 15+5. Doktor mi na začátku těhotenství přišel na uterus septus. Podle 1. screeningu je miminko zdravé. Jaká jsou rizika v mém případě? Můj doktor se zmínil, že nyní s rostoucími oběma částmi dělohy se riziko zvyšuje. Setkal jste se již s tímto případem? Děkuji za Vaši odpověď. Krásný den, Veronika (24 let)“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Nález uterus septus je zvýšeným rizikem předčasného porodu. Na druhou stranu, plno těhotných s touto diagnózou prodělalo zcela nekomplikovaná těhotenství. Pravdou je, že neexistují žádná preventivní opatření - musíte jen doufat, že lokální nález na hrdle děložním se nebude zásadně měnit již před termínem porodu. Doporučuji jen pravidelná vyšetření u vašeho gynekologa.“

Blanka Kloučková: „Dobrý den, lze považovat těhotenství za rizikové, pokud byly předchozí dvě ukončeny císařským řezem. Děkuji“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Takové těhotenství je jistě možné považovat za rizikové, ale dle dnešních odborných znalostí, jsou rizika relativně velmi malá. Dokonce přibývá pracovišť, která v některých případech nechávají tyto ženy (s anamnézou dvou císařských řezů) rodit přirozeně vaginální cestou.“

Eva: „Dobrý den, jsem v 26týdnu těhotenstvá a mám diagnostikovanou vcestnou placentu- placenta praevia parcialis. Zatím se neposouvá. Na doporučení lékařky jsem už od 21tt. v pracovní neschopnosti. Myslíte si, že je to nutné? Pracuji jako učitelka a ráda bych se ještě vrátila do práce.“

MUDr. Radovan Vlk : „Dobrý den. Rizika těhotenských komplikací nejsou extrémně zvýšená, osobně bych vás klidně ponechal v pracovním procesu. Tedy, pokud se v práci moc často nerozčilujete :-) Držím place, dr. Vlk“