Chat

Psychika u dětí

MUDr. Zlata Baraníková

Záznam chatu z úterý 19. ledna 2016

Vrátilová: „Dobrý den. Moje 10letá dcera je hodně fixována na jednu kamarádku ze třídy. Pokud je ona nemocná, dcerku ráno bolí břicho, zuby, noha apod. nechce se jí do školy. To jsem vypozorovala, ale co s tím? Kamarádí se i s jinými holkami, ale i třídní učitelka tvrdí, že jsou jako siamská dvojčata - chybí jedna a druhá jako by byla přítomna jen fyzicky. Za rok kamarádka odchází na víceleté gymnázium, a tak přemýšlíme, zda tam dát i naši dceru. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Zlata Baraníková: „vyhledat dětského psychologa, více s dcerou komunikovat, vymyslet nějakou akci, při které by mohly být děvčata spolu- kino, divadlo...“

Veronika: „Dobrý den, poslední dobou mám hrozný stres kvůli známkám ve škole a kvůli testům, dá se tomu zabránit nebo-li to usměrnit např. pomocí sladkého jídla? Zda je to možné, tak co na to ještě pomáhá aniž bych musela zajít k psychologovi či psychiatrovi. Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Zlata Baraníková: „zkusit relaxaci,tj. třeba poslech příjemné hudby, četba oblíbeného časopisu... snažit se si vytvořit režim,kdy se budu učit a kdy odpočívat. Pakli,že potíže budou přetrvávat, objednat se do ambulance dětského psychiatra“

Jarmila: „Dobrý den, syn navštěvuje 1. třídu, má výborný prospěch, přesto nechce chodit do školy. Prosím o radu, jak ho motivovat. Děkuji.“

MUDr. Zlata Baraníková: „Snažit se zjistit, zda má ve škole kamarády, na které se může těšit, ptát se, co se nového ve škole naučil a za nové poznatky ho pochválit. Zajímat se, co se ve třídě děje, jak probíhají přestávky, zda ve škole není nějaký problém okolo šikany nebo i nemístných poznámek spolužáků. Situaci i prodiskutovat s paní učitelkou, aby syna více zapojila do dění ve třídě“

Jana Kolaříková: „Dobrý den, dcera už si týden stěžuje na bolesti bříška, ale pouze večer, cca okolo půl šesté, šesté.Pak to vždy odezní. Napadlo mě, že má strach ze zápisu do školy, který bude v pátek. Ovšem, když se jí zeptam, tvrdí že se nebojí.Pokud to po zápisu neodezni mám žádat bližší vyšetření? Pediatricka ji prohmatavala, vše bylo v pořádku. Vylučování má také dobré. Děkuji“

MUDr. Zlata Baraníková: „Určitě by bylo vhodné komplexní pediatrické vyšetření, v ordinaci pediatra je přibližně 8-10% pacientů s psychosomatickou problematikou. Je nutné dcerce vysvětlit, co se bude ve škole dít, jak bude zápis probíhat, nutné je vysvětlit, že se jde pouze do školy podívat, že nebude zkoušená. Vhodné by bylo, kdyby tam šla s nějakou svojí kamarádkou“

Marcela: „Mám vnuka,který si kouše nehty.Ve škole má jedničky a dvojky.Jak postupovat.Děkuji“

MUDr. Zlata Baraníková: „Domnívám se, že chlapec je úzkostný, pátrala bych po příčinách úzkosti, zamyslela bych se nad výchovou, zátěží chlapce, snažila bych se dítěti dopřát dostatek volného čase na hraní. Hra je u dětí mladšího školního věku velmi důležitá. Velmi dobré je, když dítě do hry vezme i dospělé, kteří mohou zkoušet hrát si na školu, na obchod, na rodiče. Mnohdy se rodiče při této hře dovědí to, nad čím nepřemýšleli.“

Jana: „Dobrý den, mám syna, který bude mít v srpnu 6 let a teď by měl jít k zápisu a nechce mi držet správně tužku a ani se sám oblíkat. Proto bych chtěla poradit jak ho motivovat. Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Zlata Baraníková: „Dobrý den, opakovaně bych chlapci ukazovala, jak se tužka drží, nekomentovala bych špatné držení, pouze bych ho opravovala. Trochu větší problém je změněná lateralita, kdy dítě je levák. Oblékání bych nechala na něm, pouze bych mu sdělila, že třeba odcházíme ven, někam odjíždíme. Za snahu bych chlapce vždy pochválila.“

Teru: „Dobrý den, dcera chodila do školky ctvrt roku. Každou noc se počurala. Již do školky nechodí a nepočurává se vubec. Udělala jsem dobře,že není zralá na školku? I když doma se nudí. Jsou jí 3 a ctvrt roku. Co poradíte?“

MUDr. Zlata Baraníková: „Dobrý den, dle popisu se domnívám, že u dcerky se objevily úzkosti ze separace, většinou jde o děti, které jsou závislé na některém rodiči a separace je pro ně složitá. Osobně bych počkala do 4-5 let a zkoušela bych adaptaci holčičky postupně, denně třeba hodinu v MŠ, potom odchod domů. Je třeba, aby měla jistotu, že si pro ní maminka přijde. Zpočátku je možné se opakovaně chodit jenom k budově MŠ podívat, sledovat děti, co dělají na zahradě. Pakli, že se stav nezlepší ani v 5 letech, kontaktovat dětského psychologa. Pakli že by přetrvávala enuréza- počůrávání, kontaktovat ordinaci dětského psychiatra.“

Petra: „Dobrý den, mamka Vám psala jako anonym. Bohužel má pravdu, netuším, jak se na zítřek připravit, jakmile si sednu k otázkám, tak myslím na ,,hlouposti''. Hlavně bych potřebovala poradit, jak se mám zbavit smutku, protože to má potom následky na moje učení..Předem moc děkuji za odpověď“

MUDr. Zlata Baraníková: „Milá dívko, většinou porucha koncentrace pozornosti je spojená s anxiozně depresivním syndromem, který se dá velmi dobře diagnostikovat a léčit. Určitě bych se objednala k dětskému psychiatrovi, který může nasadit léky, které pomohou a dají se sním vyřešit problémy, které Tě trápí.“

katerina: „Dobrý den, dcera ( v první třídě) u úkolu velmi často brečí, říká, že to nezvládne..Jak mám reagovat? motivuju,ale nemohu ji pul hodiny přemlouvat, mám další dvě děti..tak jsem někdy už rázná a to t brečí taky..ale úkol se udělat musí...“

MUDr. Zlata Baraníková: „Dobrý den, někdy se stává, hlavně u prvňáčků, že jsou ze školy unavené. Nechala bych dcerce odpočinkovou dobu po návratu ze školy. Rozebrala bych s ní, co se bude ve škole dít, když nepřinese zadaný úkol. Zda jí nevadí poznámka nebo někdy i pětka...“

Marie: „Dobrý den, paní doktorko, 14-ti letá dcera má psychosomatické potíže se školou. Začalo to v 6.třídě, kdy nebyla kvůli nevolnostem schopná měsíc vůbec chodit do školy, absolvovala různá vyšetření až skončila u psycholožky, která ji hned přehrála psychiatričce a skončila s prášky na úzkosti. Už absolvovala i hypnozu, nicméně problém přetrvává stále, ikdyž v menší míře, ale není týden, kdy by jí něco nebylo - nevolnost, hlava, záda, průjem.. Už nevím, co víc dělat, nejde to ani po dobrém, ani po zlém.. Poradíte, prosím?“

MUDr. Zlata Baraníková: „Dobrý den, dcerka určitě trpí somatizační poruchou, je nadále nutná farmakoterapie a psychoterapie. Je nutné celý problém probírat s ošetřujícím pedopsychiatrem, který by měl upravovat medikaci a pokračovat v psychoterapii. Vyčítky, nadávky nebo výmluvy mnohdy nepomohou. Já se snaží při souhlasu rodičů komunikovat i se školou a zjistit, co se ve škole děje. Mnohdy za nechutí jít do školy stojí šikana nebo pošklebování spolužáků. Sama jsem v minulosti pracovala i jako učitel na různých školách a vím, jak děti dokážou zraňovat. Některým dětem vadil i třeba přísný formální přístup učitele...“

Růžička: „Dobrý den , vnučka pomalu obědvá, den před školou má obavy, že se nestihne naobědvat . jak jí odstranit tyto obavy? Děkuji.“

MUDr. Zlata Baraníková: „Dobrý den, úzkost často přináší nechutenství. Určitě bych holčičce nevyčítala pomalé jídlo, snažila bych se nabízet oblíbené jídlo, které bych rozdělila do několika chodů. Řešila bych úzkost dcerky.“

Eva: „Dobrý den paní Baraníková, mému synovi je 8 let a nastaly nám velké problémy při učení. Syn je hodně citlivý. Nedaří se čeština, čtení, básničky. když se s ním toto učím většinou se rozbrečí, vzteká se, brání se tomu, je neklidný a říká věty typu, že je hlupák atd. Poradila by jste ? Děkuji Eva“

MUDr. Zlata Baraníková: „Dobrý den, chlapec pravděpodobně trpí poruchou soustředění, nelze vyloučit nějakou poruchu školních dovedností. Objednala bych syna do Pedagogicko- psychologické poradny, kde by měli chlapce vyšetřit a stanovit diagnozu a pomoci upravit školní režim a výuku. Domnívám se, že s chlapcem by měl pracovat speciální pedagog.“

Lucie Čiháková: „Dobrý den, mám dotaz, který se týká mé, dnes již pětileté dcery. Již delší dobu se potýká s pokakáváním. Tuto situaci jsem začala s dcerou řešit u odborného lékaře na gastroenetrologii na jaře loňského roku. Problém však začal v době, kdy dcera začala chodit do školky v roce 2013 a před Vánocemi se tam pokakala, učitelky jí tam před všemi dětmi svlékly a omývaly. Od té doby se nám dály nehody s pokakáváním tu a tam. Od podzimu 2014 to však nabralo větší obrátky a tak jsem začala shánět odborníka. V současné době se domnívám, že je to velmi spojeno i s psychickou dcery. O jara 2015 žiju s dcerou a její novou sestřičkou sama, odešla jsem od manžela, ale situace nebyla příjemná již v roce 2014. Mám za to, že to dcera vnímala již tehdy a psychycké problémy se spojily s problémy funkčními - paní doktorka diagnostikovala dceři zácpu. Já teď řeším situace, kdy musím, dle soudu otci dítěte umožnit styk s dítětem, protože otec na má nárok a dítě též, a pravidelně řeším problém, kdy dítě přijde od otce, na všechny křičí, vše dělám špatně k tomu se právě přičtou i ty nehody s pokakáváním, za dva tři dny po tomto chování není ani památky, pokakávání přestane, dítě jde k otci a já začínám opět nanovo. Bohužel jsem zatím nikde nenašla zastání, nikoho, ani sociální pracovnici nezajímal psychický stav dítěte, neustále mi všichni opakují, že dítě má na otce nárok. Dítě, když má jít k otci, tak pláče, nechce tam, těsně před tím,než se s otcem setká se nálada změní a doufá, že když ... namaluje obrázek nebo něco udělá, že táta bude hodný a že k němu možná asi nebude muset ... Abych řekla pravdu, nevím na koho se obrátit, zatím mi nikdo v této situaci nepomohl. Pokusila jsem se kontaktovat dětského psychologa, ale zatím nemám žádnou odezvu. Vím, že je to dlouhodobá záležitost, ale ničí mě, když vidím, jak dcera trpí a cítím se bezmocná. Děkuji za odpověď“

MUDr. Zlata Baraníková: „Dobrý den, vaše situace je opravdu složitá, holčičku je potřeba vyšetřit psychologicky a eventuálně odeslat k dětskému psychiatrovi. Poradila bych se se sociální pracovnicí, do které ambulance se obrátit. Dětská psychiatrická klinika má svojí dětskou ambulanci, kterou vede MUDr. H. Pospíšilová, máme na klinice i oddělení pro rodinnou terapii, kde pracují velmi zkušení psychologové.“