Chat

Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková
Téma: psychické zdraví dětí
Záznam chatu z pátku 25. září 2015
Lucie: „Dobrý den,doufám že má otázka souvisí s daným tématem.Mám téměř 6ti-letého syna příští rok půjde do školy.Velmi nerad chodí do mš trvá to od začátku co nastoupil ve 3,5 letech.Ve školce je velmi vzorný a bezproblémový a doma denně zuří. A taky bývá velmi často nemocný ,mývá teploty a nyní se dostávám k otázce .Když je doma nemocný je klidný spokojený a bývá doma tak 2 až 3 týdny a pak se mu do školky samozřejmně po tak dlouhé době nechce. Nemyslím si že si nemoc vymýšlí ale můžou česté nemoci a teploty psychicky souviset s tím že nechce chodit do školky a je raděli doma?Jinak do školz se velmi těší.Děkuji za Vaši odpověd.Lucie.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „To je složitější problematika, samozřejmě, může to souviset s psychickým stavem a zvládání určitých situací, Nejlepší je poradit se s dětským klinickým psychologem.“
jana: „dobrý den, ráda bych se zeptala, čím může být způsobena školní úzkost-problém s chození do školy? Soudě dle rozhovorů s dcerou se nic váženého vlastně neděje, ani družinu a kroužky nechce navštěvovat. děkuji Jana“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Problém může nejspíše souviset s úzkostnou poruchou u dítěte s projevy sociálně fobickými. Čím dříve se problematika řeší, tím lépe se naučí dítě prosperovat. Nelze vyloučit ani nutnost přechodné medikace závisí na hloubce problémů.“
ANTI: „Kolik procent českých dětí v současnosti je psychiatricky nemocných?“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Předpokádá se, že zhruba 10-20 % dětí v průběhu života může trpět psychickou poruchou, v průměru se udává 13 %. Jedná se zhruba o 100-150 tisíc dětí u nás.“
Hana: „Dobrý den, syn 9 let, od malička menší problémy s chováním, ve školce agresivita a nervozita, nyní ve škole se stav zhoršuje, tiky v obličeji, nespavost, podrážděnost, nervozita. Nyní vyšetřen psychologem a doporučen k dětskému psychiatrovi, zřejmě se jedná o ADHD s emoční labilitou. Problém je v tom, že čekáme na termín k psychiatrovi 4 měsíce, jak do té doby můžeme synovi pomoci a ulevit. Je možná prozatímní léčba na přírodní bázi? Předem moc děkuji.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Bohužel, je to tak, běžná čekací doba k dětskému psychiatrovi je 3-6 měsíců. Ulevit nebo pomoc lze stabilní režimem,který je velmi důležitý. Léky na přírodní bázi jsou možné, ale psychický stav a poruchu tak úplně neléčí. Doporučuje se nyní přípravky s omega mastnými kyselinami.“
Daniela: „Dobrý den, moje osmiletá dcera začala nosit že školy trojky a zhoršilo se ji písmo, souvisí to s její Adhd? Mužů to nějak ovlivnit?“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Může ,ale dobré by bylo, aby dítě bylo vyšetřeno v pedagogicko psycholog.poradně a del toho se rozhodlo stran školy dále.- ADHD je neurovývojová porucha, která je léčitelná.“
Kristýna Perničková: „Dobrý den, ,mám doma předškoláka, špatně jsme si zvykali na školku, doteď nechodíme s nadšení, do kolektivu se už celkem zapojil, ale nechce se zůčastňovat tvořivých prací, mám pocit, že ho to nebaví nebo má strach, že něco nezvládne,když něco potrřebuje, radši učiteli neřekne, minulý rok se radši na hřišti počůral atd., na hřišti sám děti neosloví, je hodně plačtivý i kvůli banalitám, nerad prohrává, hry končí plačem, pokud prohraje. Jsme už objednaní i k psychologovi, ale chtěla jsem znát váš názor , děkuji za opověď“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „To je to nejlepší co můžete udělat, klinický psycholog si s dítětem popovídá vyšetří ho a může zjistit příčiny problémů.“
Jiřina Bielová: „Dobrý den, co přesně máme chápat pod pojmem "poruchy chování?" Děkuji“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Poruchy chování chápeme dlouhodobě se vyskytující a ve všech prostředích závadové chování, patří tam rvačky, nadměrná agresivita, útěky z domu, předčasná sexuaLITA, agresivní jednání k zvířatům i lidem, zakládání požárů. Výrazné opozičnictví a nerespektování autorit“
Lenka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda prodělání bakteriální infekce u dítěte po porodu může být významným rizikovým faktorem pro vývoj duševních a neurologických onemocnění? Pokud ano, jakých? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Otázkou je o jako bakteriální infekci se jedná, pokud je to zánět mozku nebo celková sepse, tak určitě fungování dítěte ovlivňuje“
Šárka: „Dobrý den, myslíte, že má velký vliv na psychiku 2-letého dítěte, pokud mu při neuposlechnutí a opakovaném nabádání musím "vyhrožovat", že mu dám na zadek nebo že ho ospruchuju vodou? Děkuji.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Myslím, že 2 letému dítěti nemá moc cenu vyhrožovat, je důležité umět s dítětem pracovat. To znamená umět ho převést od tematu na jiné. případně pozitivně motivovat slíbit odměnu pokud situaci zvládne.“
LHP: „Jaké nejčastější psychiatrické choroby mají české děti v dnešní době?“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Nejčastější poruchou je hyperkinetická porucha, vidíme narůstající trend v diagnostice autismu, významné jsou dětské neurotické a psychosomatické potíže. Ale vyskytují se i závažné poruchy psychotické, depresivní, sebevražedné pokusy a sebepoškozování.“
SF: „Je dostatek dětských psychiatrů v ČR v současnosti a dostatek možností hospitalizace dětí na psychiatriích v ČR v současnosti?“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Dětských psychiatrů je nedostatek celorepublikově, možnosti hospitalizace jsou omezené, většinou je to jedno zařízení v kraji, může se na hospitalizaci i čekat, pokud se nejedná o akutní problém.“
Vanda Janíková: „Dobré odpoledne! Chtěla bych se poradit, zda by se mohlo jednat o nějakou poruchu chování v případě mé 5-leté dcery. Od dvou let je problém se s ní dohodnout, velmi těžko respektuje pokyny někoho z rodiny, všechno je okomentováno a v případě, že nesouhlasí, odmítá buď tu požadovanou činnost vykonat, anebo začne nekontrolovatelně křičet, brečet, až se to podobá hysterickému výlevu. Jsme v tomto bezradní, protože i když se snažíme nekřičet a vše trpělivě vysvětlovat, mnohdy to nebere konce. Z maličkostí udělá obrovský problém. Ve školce si učitelky nestěžují. Naopak když ji někdo cizí řekně, že nemá něco dělat, tak má slzy v očích a přiběhne se jakoby schovat. Ještě pozn. při diskusi s dopělými, které zná - jako např. z rodiny, tak se baví mnohdy bez respektu ke staršímu - jako se sobě rovným vrstevníkem, kolikrát velmi drze. Připadá mi, že to nedokáže odhadnout. Přirozené autority, kterými by třeba měly být rodiče nebo prarodiče velmi těžko respektuje. Jinak je velmi bystrá a chytrá.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Doporučila bych kontakt s dětským klinickým psychologem, který Vám poradí ohledně režimu a výchovného vedení ev, doporučí odbornou pomoc dětského psychiatra pokud bude potřeba“
M.: „Dobrý den, máme 3 malé děti, v krátkém časovém sledu. Nejstarší dcera začala kolem 9 měsíce věku "pidalkovat" - lehla si na bříško a ruce pod sebe. Nejdříve nám to přišlo vtipné, často se takto uspala. Bohužel v tom ale pokračuje i nadále, bude jí 5 let. Nevíme, zda se tím uklidňuje, dělá to před spaním, při sledování televize. Snažíme se jí vysvětlit, že by to dělat neměla, slibuje, že už přestane a další den večer je to znovu téma. Začali jsme s ní v době usínání zůstávat, povídáme si s ní, aby mohla reflektovat den a vše, co prožila, ale zatím to nepomáhá. Zároveň má od dvou let výrazné projevy vzdoru a s věkem to bohužel moc neodezniva. Měli bychom to řešit s odborníkem, nebo ji nechat být? Jinak je hodná, hodně šikovná, vnimava, má úžasnou jemnou motoriku. Zároveň ale dokáže být totálně nesamostatna, funguje jen když chce (např. oblékání), jakoby měla svůj svět. Ta určitá prchlivost v okamžiku její momentální nepohody a pidalkovani nás trápí. Děkuji.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „POkud Vás to znepokojuje a máte problémy je dobré obrátit se na odborníka, v této chvíli bych doporučila, intervenci dětského klinického psychologa, který Vás vyslechne, popovídá si s dětmi a bude schopen Vám poradit“
Strnadová: „Dobrý den, máme syna 18 let (za měsíc a půl 19) a chci se optat. Kupuje si syrové mleté maso , sní polovinu a zbytek nám schová někde v domě, takže to po určité době smrdí. Má i problémy chování ve škole a doma. Doma se nám ztrácí peníze a nyní jsem zjistila, že i zlato. Chtěla jsem to řešit u psychologa či psychiatra, ale nikam s námi nepůjde, protože on prý žádný problém nemá. Vše trvá asi 3-4 roky. Jak máme postupovat? Je nějaké řešení? Děkuji“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „To je již složitý problém. Syn je právně dospělý, k lékaři psychiatrovi by měl jít samostatně, duševní poruchy jsou ale zrádné v tom, že někdy nemocný nemá pocit nemoci. Náš právní řád ale umožňuje léčbu jenom pokud ohrožuje bezprostředně sebe nebo okolí. Doporučila bych se synem si promluvit probrat věci a nastavit mu pravidla fungování doma, pokud je nebude respektovat tak jsou u dospělého ke zvážení další možnosti - vystěhování a podobně. Možné je o radu požádat i sociálního pracovníka na Magistrátu“
lucie: „Dobrý den, Mluvila jste o úspěšné léčbě ADHD, je to pouze za pomoci léků Ritalin, Stattera a nebo jsou ještě jiné léky? Děkuji za informaci.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „RItalin, Concerta a Strattera jsou zákaldní léky v léčbě ADHD, dále ale často kombinujeme i s léky ze skupiny antidepresív nebo antipsychotik. To dle možných dalších příznaků a problémů.“
Eliška Fančovičová: „Dobrý den paní primářko, chtěla bych Vás poprosit o informaci jak nejlépe léčit, resp. jaké léky nenávykové, bez vedlejších účinků existují na ADHD s poruchou chování“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Léky , které užíváme jsou nenávykové, ale vysazovat doporučujeme postupně a ve spolupráci s lékařem. žádné z léků nejsou bez nežádoucích účinků, je na erudici a zkušenosti každého lékaře jakou léčbu zvolí.“
Jitka Šustrová: „Dobrý den, mám devítiletého syna,který chvíli neposedí, opakovaně nereaguje na to,co mu s manželem říkáme,neposlouchá.Někdy musíme zvýšit hlas,ale poté na nás začne křičet a nadávat nám.Ve škole má dobré známky,dle učitelky je velmi chytrý,ale nechce se sám doma připravovat do školy,dělat úkoly.Někdy vůči mě používá i hanlivá slova.Chtěla bych se poradit,zda bychom měli navštívit dětského psychologa,či psychiatra.Moc děkuji.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Doporučila bych kontaktovat dětského psychiatra problémy o kterých mluvíte patří k okruhu ADHD a adekvátní léčba může výrazně zlepšit jeho fungování.“
Jana: „Chtěla bych poradit jak pomoct mladému dospělému člověku, u kterého stále přetrvávají obtíže spojené s ADHD a kterému komplikují život. Děkuji“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Je možnost objednat se do ambulance dospělého psychiatra, ale je dobře zjistit, zda má o tuto problematiku zájem a věnuje se mu, protože léčba je již dostupná i pro naše dospělé“
Miluška: „Dobrý den máme syna v ADHD a vývojovou dysfázii jak řešit toto přímo ? musí být nasazeny vždy léky ? nastoupil do spec MŠ máme klin. logopeda. doma cvičíme jak můžeme jak člověk vyčte a dozví se“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „ADHD je neurovývojová porucha, která je způsobená nezralostí a výkyvy v chemických látkách v mozku, proto je léčba psychofarmaky adekvátní, některé lehčí formy, možno zkusit ovlivnit režimovým opatřením a ev, podpůrnou léčbou.“
Pokorná: „Dobrý den, mám vnuka s ADHD (hraničně), vždy byl nesoustředěný a divoký. Nyní je mu 10 let, ve škole sice vyrušuje, ale celkem v normě, i když byl pasován na třídního šaška a žáka s problémy s kázní. Velmi rád čte - můj dotaz : je to známkou, že se zklidní i jinak, když se na čtení dokáže dobře soustředit ? Děkuji, Pokorná“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „I když chlapec nemá problémy v chování a hyperktivitu, porucha pozornosti může výrazně omezovaT jeho intelektový potenciál a zhoršovat možnost studia“
Tereza Pavlaskova: „Dobry den:-) Moje 4 leta dcerka ve skolce nechce poslouchat, odmita autoritu, v podstate dela pry to, co chce ona. Doma s ni mam obcas nejaky problem, ale dokazu s ni "vyjednavat" Myslim si, ze je to o pristupu. Kdyz se s nami pani ucitelka louci, dcerka se na ni ani nepodiva, kouka do zeme. Pani ucitelka naznacuje, ze jsem malo dusledna, proto me dcerka i zkousi, ze nekdy nechce do skolky, nekdy nechce ze skolky. Mam to nechat na skolce, nebo opravdu vyhledat psychologa? Pripadne koho v Praze byste mi doporucila? Dekuji.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Většinou opravdu tento problém často souvisí s pohledem rodiče na autority učitelů ve školce následně školy. Doporučila bych spolupracovat s učitelkama v MŠ motivovat dítě pro vhodné chování ve školce i doma, v případě, že budou problémy přetrvávat tak je vhodný konatk s klinickým dětským psychologem.“
PAvla: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Moje dcera má rok, od pěti měsíců cvičíme vojtovu metodu, začali jsme z důvodu že při pasení koníků držela hlavu stranou. Vše dělala o něco později protože se dle mě bála, je oparnější a když se bouchla tak určitou věc přestala na čas dělat. Teď ve cvičení pokračujeme a na poslední kontrole mě překvapila paní fyzioterapeutka s informací že děti jako je naše dcerka( je opatrnější a v pohybu je trošku pozadu, nicméně jen nechodí, sama stojí a je čiperná) mají větší předpoklad pro ADHD. Je možné to takhle říct?“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Je těžké to takhle říci, spíše bych ale myslela na problematiku dětských úzkostí, které se můžou projevovat již v předškolním období. Je dobré zajistit dítěte bezpečné prostředí, kde může aktivity zkoušet , být při něm, pomoct a další vývoj ukáže“
Tereza: „Dobrý den, mluvíte o depresích u deti. Pokládám za důležite apelovat na rodiče, že pokud je dite v psychicke nepohode, je to dáno především přístupem a působení rodiče tj. dite zrcadlí problémy rodičů.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Může to tak být, ale deprese může přijít i u dítěte, které vyrůstá v bezproblémovém prostředí. Takže ne všechny deprese jsou odrazem špatného rodinného prostředí“
Aneta: „Dobrý den, od kolika měsíců je možné nejdříve diagnostikovat ADHD? Je to možné u 18-ti měsíčního batolete? Děkuji.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Možno na to již myslet, ale většinou diagnostikujeme a začínáme léčit až po 3.roce ty nejtěžší případya BĚŽNE AŽ V PŘEDŠKOLNÍM OBDOBÍ“
Martina: „Dobrý deň pani doktorka, mám 2 ročnú dcérku a už asi 6 mesiacov dosť často prejavuje svoju nevoľu hadzaním sa na zem, ak sa jej niečo napáči (napr. nechce oddísť z ihriska, chce ísť iným smerom a pod). prejavuje sa to tým, že si ľahne na zem a nič s ňou nepohne, ani keď sa vzdialím,prekročím ju a pod. je schopná ležať na zemi dlhú dobu, nič nezaberá a už fakt neviem ako ďalej. Viete mi poradiť ako to ďalej riešiť? resp. ak existuje nejaká "dobrá" literatúra, odporúčiť? Ďakujem za každú radu. Martina“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Popisujete chování dítěte v batolecím věku, v období vzdoru, které je zřejmě vystupňováno. Je dobré odpozorovat v jakých situacích chování nastává, pokud lze nevšímat si ho a pozitivně odměňovat žádoucí chování. Pokud se situace nezlepší je vhodné vyhledat dětského klinického psychologa k radě.“
Věra: „Dobrý den! Mám 5,5 letého syna. Má spoustu energie,až neví, co s ní. Nevylítá a neunaví se ani na kole. Je divočejší, ale zvladatelný, ale pokud přijde návštěva, i třeba člověk z rodiny, předvádí se a nedá si nic vysvětlit, takže lítá, někdy zvolává nějaké průpovídky, klidně i skáče po gauči. Poslední dobou mi i ve školce při vyzvednutí začal říkat hlášky jako "prsíčko" (kojím ještě jeho 2,5 letou sestru, syna jsem kojila do 2let7m). Jinak je to mazel. Ve školce si ho chválí, že je šikovný.Dokonce min.týden jako jediný namaloval svého kamaráda se správnou barvou vlasů a 5 prsty na ručkách. U malování je v klidu i doma,to lepíme papíry a kreslí velké obrázky,hlavní téma traktory a náklaďáky. Jen to chování a spousta energie je někdy k neudržení. Nevím, jak s ním správně pracovat, aby se trošku sklidnil, a hlavně se nepředváděl. Velmi Vám děkuji!Přeji hezký den!“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Je vhodné pokud možno dítě unavit, problémovým chováním může upoutávat pozornost na sebe v rámci adaptace na mladšího sourozence. Pokud se nezklidní a bude mít problémy ve škole určitě bych volila možnost návštěvy psychiatra k ev. léčbě ADHD.“
Tereza: „Nemluvila jsem o špatném rodinném prostředí. Mluvila jsem o přístupu a působení rodičů.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Působení rodičů je vždycky důležité a může dítě ovlivňovat oběma směry a to jak, tím, že zvyšuje jeho odolnost a schopnost zvládat zátěž, a nevhodné působení či výchovné zásahy, pokus se opakují a trvají můžou vést až k uzkostně depresivní poruše.“
Monika: „Dobrý den, paní doktorko, mám 13letou dceru a je na mě velmi citově fixována, pořád má strach, že se mi něco stane a všude chce chodit jen se mnou. Ani ven nechodí beze mě, jsem rozvedená, žila jsem kdysi s jedním člověkem, který mi ubližoval, může to být důslwdek toho? Popřipadě, máte seznam psychologů, kteří by nám pomohli? Končím mateřskou a vracím ae do práce od ledna a dcera už je zase na nervy, že budbeze mně. Trápí mě to, je velmi úzkostlivá. Děkuji Vám, Monika“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Jednoznačně co nejrychleji bych vyhledala pomoc odborníka, nejlépe kontakty najdete na seznamu asociace klin, psychologů a stránky ADDP zase kontakty na pedopsychiatry v celé republice“
Andrea: „Přeji dobrý den, prosím dcerka 2,5 let začne chodit do školky. Nedaří se nám odbourat kakání do plínky. Vždy se blokne a začne plakat,když jí nabídneme nočník. Mám se zneklidňovat a dál ji svým způsobem nutit nočník? děkuji pěkně“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Vhodné je kontaktovat klinického psychologa k radě na zvládnutí problémy, Udržování tělesné čistoty patří k dovednostem, které by mělo mít dítě zvládnuto před nástupem do pžedškolního zařízení“
Hanka: „Mám syna 28 let velmi problematické dítě , ADHD, dilektik, disgrafik . Doma jsme přežili, bylo to velmi obtížné, ale o odstupem mohu říci, že se podařilo. Vyučil se a dnes úspěšně podniká, má rodinu, daří se mu. Pro mě osobně nesmírná odměna za mé osobní úsilí ve výchově a vzdělávání.“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Tak to Vám blahopřeji.“
Linda Pochopová: „Dobrý den, 4-letá dcera má denně i několikrát záchvaty vzteku, když není po jejím. Nechce poslouchat, při vzteku strašně křičí a nenechá si nic vysvětlit, je celá bez sebe. Nevím, jak to řešit, nechci jí ustoupit a slevit ze svých požadavků, ale je mi to trapné vůči okolí (na hřišti, v šatně školky či kroužku). Situace se hodně zhoršila tím, že se nám narodila druhá 3-měsíční dcera. Velkou roli hraje jistě žárlivost, ale nemohu přece oblékat svoji dceru jednou rukou, když to již umí, a já uklidňuji či kojím plačící miminko..? Je toto případ k návštěvě dětského psychologa?“
Mgr. Olga Rosenbergerová a MUDr. Dana Trávníčková: „Určitě to spolu souvisí, je dobré určit si čas, kdy se budete věnovat jen své 4 leté dceři, pozitivně motivovat, když situace zvládne něčím jí odměnit, to nemyslím materiálně, ale že spolu něco budete dělat, hrát, výlet a tak podobně, pokud se Vám to nepodaří přelomit, kontak s klinickým psychologem je vhodný.“