Chat

host

Petra Harazímová

Téma: jak najít práci, která nás bude bavit

Záznam chatu z pátku 27. února 2015

DM: „Vy máte práci, kt. vás baví?“

Petra Harazímová: „Ano, já mám práci, která mě moc baví. A sama vidím, jak moc to ovlivňuje můj výkon v práci a také můj život. Je úžasné, když člověka jeho práce baví.“

DM: „Je to obtížné dnes v ČR, nají práci, která nás bude bavit?“

Petra Harazímová: „Já jsem přesvědčena (z praxe se svými klienty), že je mnohem těžší najít práci, která nás nebaví, než tu, co by nás bavila. Protože každý člověk má silné stránky a talenty, něco, co jej baví. Pokud přijdeme na to, co to je, poznáme své silné stránky, talenty, co nás baví, tak jsme pro zaměstnavatele výrazně zajímavější a také výkonnější. A také v našem životě jsme šťastnější a méně stresovaní. Hezký den“

DM: „Existují lidé, kterým je jedno, zda je jejich práce bude bavit?“

Petra Harazímová: „Ano, myslím, že každý z nás zná ty, kterým je v jejich životě jedno téměř vše. Takže ne každý věří v to, že vůbec existuje něco, v čem by vynikal, v čem by byl dobrý, co by mohl dělat a bavilo by ho to. Tací lidé potom ani nehledají práci, co by je bavila. Myslí si, že to snad ani není možné. Ale naštěstí je čím dál více těch, kteří si uvědomují, jak moc nás naše práce ovlivňuje a kolik času v ní trávíme. A proto hledají práci, která by je bavila a rozvíjela jejich silné stránky.“

Míla: „Dobrý den! Není spíše takřka nemožné najít práci a zvláště tu, která by nás bavila a naplňovala? Obzvlášť nebydlí-li člověk ve velkém městě a obzvláště má-li malé děti, o které se musí ráno i po školce a škole postarat, a nemůže si dovolit pracovat např.na směny či do večera. Přijde mi to spíše jako malý zázrak,než jako možná a pravděpodobná záležitost.“

Petra Harazímová: „Když si uvědomíte, co umíte, znáte, dovedete, dokážete. Tady jaké máte silné stránky, tak pro Vás bude mnohem snazší najít právě takovou práci, ve které to vše uplatníte. Je to mnohem snazší, než když hledáte práci, na které Vám tolik nezáleží. Jde to určitě i s dětmi, v malém městě atd. Já (ale zdaleka nejen já) jsem toho příkladem. Přeji Vám krásný den.“

Michaela: „Dobrý den, po několika neúspěších na pohovorech jsem bývala vždy velmi nervózní a často jsem se přistihla, že jdu na pohovor již s pocitem, že místo nemohu získat. Jsem si vědoma, že je tento přístup špatný a chtěla bych na zlepšení zapracovat dříve, než půjdu na pohovor po skončení rodičovské dovolené. Máte-li nějaký typ pro snížení nervozity, budu velmi ráda. Velmi děkuji.“

Petra Harazímová: „Hezký den Michaelo, ano, určitě Vám poradím. Pokud chceme uspět na pohovoru (ale i jinde), tak je třeba si věřit. Jít tam s tím, že to dobře dopadne. Pozitivní myšlení je v tomto případě velmi důležité. Samozřejmě je důležité se také hodně dobře připravit, věnovat přípravě opravdu několik hodin a zjistit si o firmě, jejich výrobcích či službách maximum, porovnat konkurenci, zajít do prodejny či výroby apod. Určitě i navštívit sociální sítě, web atd. Připravit si otázky, na které se budete ptát Vy, napsat si je předem a klidně si je vzít s sebou napsané přímo na pohovor. Také si večer před pohovorem vizualizujte úspěšný pohovor, ráno si udělejte své oblíbené rituály - káva, běh, sprcha, to co děláte, normálně a je Vám u toho dobře a nastartuje to Váš den. Doporučuji i relaxaci, meditaci před tím, než půjdete na pohovor. Také si jej vyzkoušet např. u zrcadla, natrénovat to doma. To také pomáhá. Přímo před vstupem např. se několikrát hluboce nadechnout a vydechnout, opravdu zhluboka a dlouze, aby se tělo i mysl uklidnili. Toho, co můžeme udělat, je opravdu hodně :) Držím moc palce.“

iva: „Dobrý den, brzo budu toto řešit. Po mateřský si musím najít práci. Mám vystudovanou vysokou školu, obor cestovní ruch, ale já opravdu nevím co chci příštích 40 let dělat. Nemám ráda velké kolektivy ale podle toho se přeci práce hledat nemůže ? prosím poradíte mi,?“

Petra Harazímová: „Poradím, udělejte si čas sama na sebe. Vezměte si tužku a papír a zeptejte se sama sebe. Co Vás baví? Jaké činnosti děláte ráda? U čeho zapomínáte na čas? Na jakou činnost se těšíte? Na co se Vás ptají přátelé, kolegové? Co jste se naučila za posledních 5 let? Co jste dělala ráda už jako malá? A můžete spoustu dalších otázek. Nebo se zeptejte ostatních, co na Vás obdivují? Můžete se podívat i na mé web stránky. Tam těch typů najdete spoustu. Vše je v projektu www.pracenasbavi.cz. Děkuji“

petra: „kdysi na základní škole jsme šli jako třída na úřad práce si udělat takový test toho, na o se v budoucnosti budeme hodit, jaká práce by nám sedla, podle toho testu. Existuje i nyní neco pro dospělé? děkuji“

Petra Harazímová: „Ano, existuje mnoho možností. I testů, ale je hodně dobré se zeptat i sám sebe, pozorovat se, u čeho je Vám dobře. Atd. Už jsem tu něco odpovídala a ještě na toto téma budeme povídat. Také na mých webech toho najdete hodně, konkrétní rady, jak na to. Začněte jednoduše tím, že si na sebe uděláte čas a budete se sebe ptát. Případně potom existují i další možnosti. Hezký den“

OLga Henzelová: „Dobrý den, je mi 55 let, jsem již skoro jeden rok a úřadu práce, nemohu práci najít . Myslím si, že jsem pro všechny zaměstnance stará, sice všichni slibují, že se ozvou, ale zatím se nikdo neozval. Tak prosím o radu, jak najít práci. Děkuji Vám“

Petra Harazímová: „O lidech 50+ panuje hodně mýtů, že neumí pracovat s počítačem, neumí cizí jazyky, neradi dělají změny, neradi se učí novým věcem, jsou častěji nemocní atd. Je velmi dobré, pokud ukážete, že je to jinak. Např. do životopisu uvedete, že pracujete s počítačem, že se vzděláváte, umíte třeba i jazyk. Je třeba ukázat, že jste aktivní, že pracovat chcete. Doporučuji také odstranit věk či datum narození z životopisu, alespoň na první pohled nemusí být hned jasné, kolik je Vám let. Můžete také ubrat část své praxe, zaměstnavatelé nejvíce zajímají poslední roky Vašeho pracovního života, takže i toto je možné udělat. Na toto téma píšu e-knihu, bude hotová během týdne, max 2 týdnů. Doporučuji se podívat na web www.pracenasbavi.cz, i tam najdete spoustu nápadů, jak uspět. A já Vám dám vědět, jakmile bude e-kniha hotová, bude zcela jistě stát za přečtení a pomůže Vám. Olgo, můžete mi poslat i e-amil: petra@pracenasbavi.cz, děkuji a držím moc palce.“

Michael: „Dobrý den, vždy mě bavily činnosti jako kreslení, čtení, drátkování, výroba šperků. Je podle Vás možné se těmto činnostem věnovat i pracovně a uživit se jimi?“

Petra Harazímová: „Ano, určitě. Vždyť se jimi už dnes živí spousta lidí, především tedy žen. Můžete navázat s někým spolupráci, kdo Vám bude výrobky prodávat. Nebo je prodávat sama např. přes ženysro nebo fleer apod. Lidé si dnes cení českých výrobků, i já je mám moc ráda. Ale start je v tomto případě pomalejší. Takže doporučuji začít např. při mateřské, klidně i při práci apod. Ale začít, pokud nic neuděláte, jednou toho možná budete litovat.“

Šárka: „Jak se díváte na práci, která by Vás sice bavila, ale není perspektivní?“

Petra Harazímová: „Šárko, popravdě neznám práci, která by byla neperspektivní. Klidně mi napište, o co jde konkrétně. Můžete i na e-mail: petra@pracenasbavi.cz,děkuji“

Jindra: „Kdybyste někdy byla na pracáku, věděla byste, že to, co hlásáte jsou neskutečné bludy.“

Petra Harazímová: „Jindro, ale já pomáhám skutečným lidem, kteří jsou na ÚP. A ono to funguje. Ale základem je to, že člověk musí být pozitivní. Negativního člověka nikdo do svého týmu nechce. Vím, jak je těžké najít si práci a právě proto jsem se rozhodla v této oblasti lidem pomáhat.“

Zuzka: „Dobrý den, jsem na MD a ráda bych si nějak přivydělala, ale absolutně nevím kde hledat. Bydlím na vesnici, kde nejsou žádné možnosti. Máte nějaké tipy, kde hledat a co hledat? Děkuji“

Petra Harazímová: „Zuzko, možná můžete začít s něčím sama. Začít třeba něco vyrábět apod. Nebo pracovat třeba jako online asistentka, účetní pro jednu malou firmu apod. Je otázkou, co by Vás bavilo, co by pro Vás bylo přínosem?“

Petra: „Dobrý den, myslíte, že lépe shánějí práci muži nebo ženy?“

Petra Harazímová: „Petro, na to se nedá takto jednoduše odpovědět. Ale je jistě pravda, že ženy kolem 30 to nemají lehké, protože si každý myslí, že budou chtít mít děti. Potom zase mají malé děti atd. Takže možná ženy, ale je to opravdu hodně konkrétní.“

Radim: „Dobrý den, provádí úřad práce rekvalifikaci k ridicskemu průkazu strojní? A za jakých podmínek?“

Petra Harazímová: „Záleží na konkrétním ÚP, zeptejte se přímo na konkrétním ÚP.“

Olina: „Vy jste hodně pozitivní ale realita na trhu práce je jiná, je to těžké, nikde vás nechtějí...“

Petra Harazímová: „Olino, já vím, že to není lehké. Právě proto jsem se rozhodla, že budu pomáhat právě těm, kdo tuto moji pomoc potřebují. Podívejte se na web, najdete tam toho mnoho.“

Anonym: „Dobrý de, jak ovlivňuje škola budování zdravého sebevědomí ? Děkuju za odpověď“

Petra Harazímová: „Ano, ovlivňuje a hodně. Bohužel velmi často hodně negativně. Je to problém v tom, že známkujeme, klademe důraz na to, co nám nejde a navíc ještě se někdy učitelé neumí chovat individuálně k jednotlivcům, kteří každý dle své typologie osobnosti potřebují jiné zacházení.“

Marcela: „Krásný den,prosím!!!Můžete mi sdělit, jak mám ÚP přesvědčit,aby mi pomohl se sháněním práce.Oni lidem moc nepomáhají.“

Petra Harazímová: „Marcelo, najděte si můj web, tak Vám pomůžu. Petra“

Iveta: „Dobrý den paní Petro, moje tchýně je již cca 4 roky na ÚP. Je jí 50 let. Odešla z práce, ve které byla 12let a od té doby vybírá práce sezónní, jako brigádnice. Je z vesnice a dojíždět 30 km za prací je prý moc. Vymlouvá se, že kvůli práci by si neužila vnoučata, naše děti. Jak jí namotivovat? Děkuji za odpověď.“

Petra Harazímová: „Iveto, pokud paní tchýně sama nechce, asi jí moc nepomůžete. Důležité je, aby chtěla ona sama. Možná by bylo dobré si s ní o tom více popovídat. Zjistit, proč má tyto názory? Pokud hledá práci tak dlouho, tak zcela jistě hraje velkou roli to, že je už demotivovaná, má pocit, že ji opravdu už nikdo nechce atd. Je to velmi složité. Bylo by vhodné to spíše řešit přes terapeuta, může pomoci i program přes ÚP pro 50+ apod. Nebo, pokud bude chtít, ať mi napíše e-mail.“

Marcela: „Mohu se s vámi někde zkontaktovat a máte zastoupení i v Praze? Web si najdu, pročtu, ale jsem plná beznaděje!“

Petra Harazímová: „Marcelo, klidně mi napište: petra@pracenasbavi.cz“

Marcela: „Dobrý den, když pracujete např jako knihkupec - máte plat ani ne 10tis., přitom milujete knihy a máte tu práci ráda - jak asi myslíte, že se žije samoživitelce?? Děkuji za odpověď a hezký den.“

Petra Harazímová: „Marcelo, tohle ale ovlivnit opravdu neumím.“

Jana V - 50+: „Ahoj Petro, jsem doma, protože mám chřipku, a proto sleduji pořad "Sama doma". Sluší Ti to v televizi a držím Ti palce. Díky Tobě, protože si na Tvoje koučování vzpomenu, jsem změnila přístup k životu a začínám budovat svůj sen.“

Petra Harazímová: „Jano, děkuji moc a zdravím a přeji brzké uzdravení.“

Jana: „dobrý den, když půjdu po mateřské na úřad práce jak dlouho mi bude úřad platit?půjdu tam z důvodu , jelikož syn se narodil v květnu a do školky půjde až v září.“

Petra Harazímová: „Záleží na Vašem konkrétním věku, ale předpokládám, že to bude 6 měsíců. Ale částka se bude snižovat. Klidně už teď zajdete na konkrétní UP a zeptejte se, ať víte, co Vás bude čekat.“

Lenka: „poradíte mi, co nejdříve udělat když mi v březnu končí mateřská? kde mám shánět práci? děkuji ps:životopis už mám“

Petra Harazímová: „Lenko, no určitě už práci hledejte. Je dobré začít cca 6 měsíců před ukončením mateřské dovolené. Protože jen napsání životopisu, objevení svých silných stránek atd., to trvá mnohdy i 2 týdny, někdy i déle. Hledejte aktivně už nyní. Čím dříve, tím lépe.“

Erika: „Dobrý den, svoji práci miluji učím v MŠ, vše mě baví, jezdím na semináře, ráda objevuji něco nového. Bohužel je to špatně finančně ohodnoceno, Mám vzdělání i praxi na ředitelku i inspektorku a tyto místa by byly několikrát nabídnuty. Peníze jsou dle mých představ, ale nevím jestli by mě papírování bavilo. Myslíte, že mám jít do změny a vzít lepší plecenou práci v oboru?? Děkuji mnohokrát za odpověď“

Petra Harazímová: „Eriko, záleží hodně na Vás. Jak cítíte Vy, že by pro Vás byla papírová práce? Přinášelo by Vám to naplnění nebo spíše stres? Klidně si udělejte jen + a - na papír, jednoduchá možnost, jak poznat, co pro Vás bude lepší. Ne vždy větší peníze znamenají to, že budete spokojenější.“

Vladimíra Šajtarová: „To by mě teda zajímalo. Jsem žena, těsně před padesátkou, mám nemocného manžela a teď mi ještě zjistili diabetes. Bydlím na menším městě na Ostravsku, mám práci,která mě sice děsně nebaví, ale z něčeho ty složenky zaplatit musím. A, že by mě moje práce měla i bavit, tak to je snad představa z říše snů...“

Petra Harazímová: „Vladimíro, já vím, že dříve se tento pojem v podstatě vůbec neobjevoval. Že pro lidi bylo zvláštní, že by je práce měla bavit. Ale dnes to jde a je škoda to nevyužít. Každopádně, je mi zcela jasné, že ve Vaší konkrétní situaci to nebude vůbec jednoduché. Je otázkou, jestli by pro Vás bylo vhodné teď práci měnit nebo by to bylo spíše stresují až moc. Protože člověk snese jen určitou míru stresu a přidávat si tedy teď ještě změnu práce bych spíše nedoporučovala. Ale je to samozřejmě na Vás.“

Iveta: „Milá Petro v pondělí jdu na pohovor na mojí vysněnou práci.Zůstali jsme dvě adeptky.Možná naivní otázka-jak se obléknout.Děkuji“

Petra Harazímová: „Iveto, oblečte se tak, ať se cítíte Vy dobře. Nevím, na jakou pozici jdete a podle toho se odvíjí i konkrétní rada. Každopádně je dobré neoblékat si nic úplně nového, protože člověk je potom mnohdy nervózní zbytečně z toho, že ho něco tlačí, táhne, padá ramínko apod. Oblečte se tak, jak budete chodit případně do této práce a něco malinko vylepšete. Nic výrazného. Platí, že v jednoduchosti je v tomto případě síla.“

Iva: „dobrý den, jsem od prosince na úp a celkem aktivně práci hledám, ale neúspěšně. Jsem vystudovaný učitel SŠ. Myslím, že dělám chyby o kterých jste mluvila a neumím pojmenovat své silné stránky a nabízet. Také bych měla zájem o nějaký kurz na netu o kterých jste mluvila kde hledat. děkuji“

Petra Harazímová: „Ivo, podívejte se na mé web stránky, tam najdete vše nebo napište na e-mail.“

Vendy: „Milá Petro, v jednom vstupu jste říkala, že je možné otázkami dojít k tomu, jaká by byla pro mne vhodná práce. Dá se s Vámi nějak spojit?“

Petra Harazímová: „Vendy, napište mi na e-mail: petra@pracenasbavi.cz“

Irena: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli se mohu obrátit na nějakou organizaci, která se zabývá návratem do práce po MD nebo pro studující maminky na MD. Děkuji za odpověď... PS: Vyzařuje z Vás obrovská pozitivita a jde vidět, že Vás práce opravdu baví :-)“

Petra Harazímová: „Ireno, napište mi na e-mail. Připravuji projekt, který je speciálně pro maminky po MD. Děkuji“

Michal: „dobrý den, prosím, máte zkušenosti s tím, zda mají OZP možnost pracovat? Mají naději na místo?“

Petra Harazímová: „Michale, ano. Některé firmy dokonce hledají přímo OZP, protože chtějí pobírat příspěvky od ÚP. Určitě šanci máte, zkuste se zaměřit přímo na ty firmy, které hledají OZP. Kontakty na ně většinou mají ÚP.“

Petr Pavel: „Přeji hezký den! Omlouvám se, ale nemám na Vás dotaz, jen takový menší postřeh. Zaujalo mne, že jste dala profesi učitele na úroveň povolání uklízečky servírky atd. pravda je, že ve společnosti je profese učitele vnímána všelijak, ale i přřes to učitelem se nestanete ze dne na den jako např. servírkou, přeci jen je potřeba 5 let studia na VŠ s vyhlídkou na minimální plat :) Vím, je to trošku dětinské, ale zaujalo mne to a měl jsem potřebu Vám to sdělit :)“

Petra Harazímová: „Petře, ale pro někoho může být vysněná práce servírky a pro někoho učitelky. Přeci není rozdíl ve kvalitě člověka jen podle toho, jakou práci chce dělat. Ano, rozdíl je ve vzdělání, ale ne v lidech či v pozicích.“

Marie: „Dobrý den, v lednu mi skončila RD, jsem vedená na úřadu práce, dcerka půjde do školky až v září, můžete mi poradit nějaké stránky, kde hledat pracovní mista. Pracovala jsem jako zdravotní sestra, kde jsem dostala výpověď, měla jsem smlouvu na dobu určitou, do nemocnice se vracet zatím nechci kvůli dětem. Moc děkuji“

Petra Harazímová: „Marie, určitě využijte nejznámější pracovní portály. Ale velmi vhodné je hledat práci přes doporučení. Zeptat se kolegů, doktorů, sestřiček, zda neví o něčem pro Vás. Máme často tendenci se stydět za to, že práci nemáme, ale není zač se stydět. Proto se klidně obraťte s prosbou o pomoc na ostatní. Hledat práci před doporučení je ten nejefektivnější způsob, který můžete využít. Nemyslím tím korupci, ale myslím tím, že ti, kteří Vás znají, Vám můžou pomoci a navíc ještě pozitivně o Vás referovat těm, kteří hledají.“

Dana: „chci pracovat v české televizi, protože vím,že ta nezkrachuje a dodržuje zákony. Můžu tam pracovat i když nemám vzdělání pro čt?“

Petra Harazímová: „Dano, netuším na jaké pozici. Musíte být konkrétnější.“

Lucie: „dobry den pani Petro jsem ted doma na MD a rada bych potom zacla s praci ktera me bude opravdu bavit ale mam asi problem vubec prijit na to co by me bavilo nemam nic co by me uplne zcela naplnovalo a proto asi tapu a nemuzu prijit na to co by to melo byt. Jakym zpusobem najit to co by bylo tim pravym ?“

Petra Harazímová: „Lucie, způsobů je hodně. Říkala jsem o nich ve vysílání. Zeptat se sám sebe. Zeptat se lidí, kteří Vás mají rádi. Udělat si testy, např. zkuste najít test zdarma na internetu s názvem MBTI, ten je výborný. Nebo mi rovnou napište: petra@pracenasbavi.cz“

Vzácná Petro!!!!!!!!!!!!: „Mohu Vás najít někde v Praze, moc stojím o práci!“

Petra Harazímová: „Ano, působím v celé ČR. Napište mi e-mail: petra@pracenasbavi.cz“

Marcela: „Dobrý den, paní Petro, pracuji v jedné firmě již přes dvacet let. Rozhodně nemůžu říct, že by mě práce nebavila, ale po těch letech je to z velké části rutina a mám pocit, že "krním". Při práci jsem vystudovala vysokou školu v oboru, absolvovala všemožná školení, ale to mě "probudí" na poměrně krátké období. Co si myslíte o dlouhodobém pobytu v jedné firmě? Nemá v dnešní době takový člověk zhoršenou pozici na trhu práce při hledání nové? Děkuji, Marcela“

Petra Harazímová: „Marcelo, pro většinu lidí platí, že je dobré práci jednou za pár let změnit. Je to hodně individuální, ale cca 5-7 let. Vy jste zcela jistě už dlouho na jedné pozici, změnu by to asi chtělo. Určitě doporučuji případně hledat práci, když ještě tuto práci máte. Ať nejste pod tlakem, finančním ani psychickém. Pro většinu firem bude známka toho, že jste v práci vydržela dlouho spíše toho, že jste spolehlivá, že s Vámi byli spokojení atd. Viděla bych to já spíše pozitivně.“

Milá Petro: „jste velice nabitá životem, elánem, ráda bych s Vámi mluvila osobně, je to možné?Děkuji moc“

Petra Harazímová: „Ano, určitě, napište mi na e-mail: petra@pracenasbavi.cz, domluvíme se.“

Ivana J.: „Dobrý den paní Petro. Byla bych moc ráda, kdyby jste mi mohla napsat,jak by měl vypadat motivační dopis. Všude píšu, že jsem komunikativní a flexibilní, ale tím si nezaujmu. Mám velmi ráda práci s lidmi. Ale určitě by mě i velmi bavila moderátorka, ale nikdy jsem to neděla, taky nevím jak zaujmout. Momentálně jsem zaměstnaná, jako obchodní zástupce, ale u špatné společnosti a proto hledám nějaké nové. Děkuji za odpověď. Ivana“

Petra Harazímová: „Ivano, natáčela jsem před pár dny video o motivačním dopise. Dám ho na web za pár dní. Sledujte web www.pracenasbavi.cz, děkuji“

M: „Má práce mne bavila ,jenže nebyla zaplacená.Přešla jsem do druhé kvůli penězům ale dostala jsem obrovský psychycký nátlak a dala výpověď.Nyní ze zotavuju z depresí!“

Petra Harazímová: „To se bohužel stává často. Přeji hodně sil, věřte, že bude jistě lépe.“

Petr: „moc prosím!!!!!!!!!!!Máte nějaký kontakt OZP firem?“

Petra Harazímová: „Nevím, kde bydlíte, musíte konkrétní ÚP.“

Petra: „prosím o pomoc, máte možnost najít práci pro OZP na pohled zdravá žena, administrativní činnost“

Petra Harazímová: „Ano, určitě může. Pokud to nijak neovlivní Vaši práci, ani neuvádějte OZP do životopisu. Je to zbytečné. Naopak to pro Vás může být vhodné. Zaměstnavatel si může odečíst určitou částku na Vás. A někteří zaměstnavatelé to velmi rádi využívají. Hledejte, šanci určitě máte. Případně mrkněte na můj web.“

Pavel Gargulák: „Ahoj Petro,zdraví Loučná.“

Petra Harazímová: „Děkuji :)“

Milan: „prosím,máte nějakou možnost se sejít a probrat vše o práci? Kolik u Vás stojí zprostředkování práce?“

Petra Harazímová: „Milane, napište mi: petra@pracenasbavi.cz, děkuji“

bára: „velmi se těším do práce. jak to prosím je, když mi skončí rodičovská, půjdu na úřad práce, budu dostávat nějaké peníze?dkuji“

Petra Harazímová: „Ano, pokud splňujete podmínky, tak ano. Zeptejte se přímo na ÚP, už teďˇ, ať víte, co Vás čeká.“

Petra N.: „Vážená paní Harazímová, nevím, zda jste obdržela můj dotaz a ráda bych věděla, jestli mi můžete odpověď a případně pomoci. Děkuji Petra N.“

Petra Harazímová: „Petro, napište mi na: petra@pracenasbavi.cz“

Marie: „Dobrý den je možno Vás kontaktovat, máte i webové stránky. Děkuji“

Petra Harazímová: „Marie, ano, napište mi na: petra@pracenasbavi.cz + web: www.pracenasbavi.cz“

Jarmila Hánová: „Dobrý den, práci jsem si našla, dle snů, ale ÚP na mě nechce dát dotace a proto vemou raději někoho, kdo sice není tak vhodný jako já, ale bude dotovaný. Jak proti tomu bojovat ? Děkuji Jarka“

Petra Harazímová: „Jarko, nevím, zda nárok na dotace máte. To je třeba posoudit individuálně. Víte, proč Vám nechtějí tu dotaci dát? Řekli Vám konkrétní důvod?“

Jakub: „Přejí hezké odpoledne, existují nějaké webové stránky, které práci rozdělují nejen podle oboru, ale také oblíbenosti? Například kterou práci si lidé vybírají nejvíce a naopak nejméně. Každý má samozřejmě nějakou představu či sen, co dělat, ale jen minimum tu práci opravdu sežene. a Jak se máte vy?:)“

Petra Harazímová: „Nevím o takových.“

Hanka: „Dobrý den,je možné se u Vás objednat na konzultaci?Děkuji a přeji hezký den.“

Petra Harazímová: „Hanko, určitě, napište na: petra@pracenasbavi.cz“

zuzka: „Dobrý den, jsem absolventem VŠ a už delší dobu hledám práci ve vystudovaném oboru (ale nebráním se i jinému oboru, zkouším vše). Problém je ten, že všichni by chtěli praxi, no jako absolvent ji nemám a tím pádem mně nikam nechtějí. Práci momentálně mám, nemužu říct že mě nebaví, ale nejsem ohodnocena finančně za to co dělám a po výměně vedení se zájem o zaměstnance snížil natolik že vedoucímu nestojíme ani za pozdrav a zeptání se jak to jde, přitom jsme byli zvyklí na zájem. Ráda bych změnila práci a už včera bylo pozdě, ale jsem v situaci že ani na pohovory nejsem zvána. Myslím si, že jsem hodně pracovitá a pečlivá, ale jak se správně prezentovat a zaujmout? Děkuji.“

Petra Harazímová: „Zuzko, pokud nedostáváte ani pozvání na pohovor, asi nebude moc dobrý Váš životopis. Napište: petra@pracenasbavi.cz a pošlete klidně i svůj životopis.“

Marcela: „moc vám přeji nadále vaši pohodu, vitalitu, krásu, zdraví!Také bych chtěla být šťastná jako jste vy!Dodala jste mi sílu,určitě vám napíši. Potřebovala bych vaši lidskou pmoc!!!Děkuji za to, že jste!“

Petra Harazímová: „Ano, vím, že lidská pomoc je v tuto chvíli snad nejvíce potřeba. Děkuji“

Marcela: „Moc děkuji za odpověď, napíšu hned, jak to bude možné, děkuji za to, že tu jste, koukala jsem,že jste i na fc, mohu se ozvat?Moc bych si přála práci. Mám ještě dotaz - pomáháte i lidem s částečným důchodem???“

Petra Harazímová: „Ano, napište“

Lucie: „Dobrý den, co říkáte v televizi, to je velmi zajímavé....jsem vysokoškolačka, promovala jsem minulý rok, mám Bakalářský titul, obor: Textilní a oděvní návrhářství, specializace na návrhářství skla a šperku. a od té doby jsem na pracovním úřadě. Přesně vím co by mě bavilo, vím svoje silné a slabé stránky. Prošla jsem už spousta pohovory a slyším jen: moc kvalifikovaná, bez praxe, neumíte pořádně jazyky...Na jazykový kurs nemám peníze, pracovní úřad mi vůbec nepomáhá.....A jsem celkem naštvaná, proč jsem studovala, když jsem dá se říct " k ničemu" Chápu, že mám dost neatraktivní obor, ale sklo je mým životem....a nikde, ani jako prodavačku skla, ani technologa nechtějí. Nechtějí mě ani v drogérii, ani jako prodavačku, ani jako dělnici.... Co mi, prosím poradíte. A můžu Vám říct, že nejsem jediná!!!! Děkuji za odpověď Lucie“

Petra Harazímová: „Lucie, já vím, že to není jednoduché. Napište mi na: petra@pracenasbavi.cz, probereme to více konkrétně, děkuji“

Lucie: „Dobrý den, mám ráda svoji práci, ale jsem obětí bossingu. Je to pro mě velmi těžké. Nechci práci opustit po těch letech, ale začínám mít psychické potíže. Nevím, jak dlouho to ještě vydržím. Poradíte mi ? děkuji“

Petra Harazímová: „Lucie, napište mi konkrétnější info na: petra@pracenasbavi.cz“

Jaroslava Vencová: „Dobrý den paní Petro. Mám ČID a hledám práci na zkrácený úvazek. Prosím Vás, bude do budoucna jednodušší takovou sehnat? Leta hledám, ale nikde mne nechtějí:-( Mám SŠ a jsem masérka a pedikérka, ale stejně nic nenalézám. Leda brigádně:-( Mám nějak změnit strategii na ptaní se na práci? Děkuji Vám J.V.“

Petra Harazímová: „Jaroslavo, v oboru pedikérka atd. jde spíše o to, že většinou je lepší pracovat na ŽL. Případně nějaké lázně, masážní salón apod. Ale rozhodně je lepší přímo ŽL, jen to není příliš jednoduché.“

Lucie: „Dobrý den, mám ráda svoji práci, ale jsem obětí bossingu. Je to pro mě velmi těžké. Nechci práci opustit po těch letech, ale začínám mít psychické potíže. Nevím, jak dlouho to ještě vydržím. Poradíte mi ? děkuji“

Petra Harazímová: „Lucie, napište mi konkrétnější info na: petra@pracenasbavi.cz“

Jindra: „Bohužel hledání práce není o tom, co chci dělat, ale o nabídce práce. Zaměstnavatele zajímá jenom to, co člověk umí a nikdo se neptá na to, co by chtěl dělat. Rad jsem zažil hodně při rekvalifikacích a to hlavně od těch, co ještě v pořádné práci nebyli. Těsně po VŠ, proto jsem na takové řeči alergický. Datum narození jsem už dávno ze životopisu vymazal, ale při pohovoru je to marné.“

Petra Harazímová: „Ale Jindro, je nám přirozené, že to, co umíme, to nás i baví. Když máme silné stránky a talenty, tak nás baví je i dělat. Takže ono se to velmi prolíná.“

Anna: „Dobrý den,co má dělat pani,která má 54 let,přišla o práce po 10 letech.Je to moje sousedka,které jsem psala životopis a rozesílala na různé práce.Ozvali se ji,ale když přišla na pohovor,tak ji nikdy nechtějí.Má totiž jednu zásadní vadu,je romka,přestože je pracovitá ,slušná,bojuje sama za sebe,bydlí mezi bílými,má jak sama říká smůlu,že je černá.Osobně jsme ji dávali doporučení a nic.Pani je mi opravdu líto,nemá nikoho kdo by ji pomohl.“

Petra Harazímová: „Anno, vím, je to složité. Důležité je neztrácet naději a zkoušet to pořád dál. On úspěch přijde, jen je třeba pořád hledat. Bylo by výborné tady vyzkoušet spíše osobní doporučení. Možná paní můžete pomoci i Vy, když ji znáte, doporučit ji třeba ve Vaší firmě, že je spolehlivá atd. Tedy pokud by se pro ni našla daná práce, nevím, co by chtěla dělat.“

Marie: „Zdravím Vás, máte v sobě hodně pozitivního na rozdání“

Petra Harazímová: „Děkuji“

Martin: „dobrý den, je toho hodně co mě baví, ale nedokážu najít cestu ven, respektive kolem mne je málo otevřených dveří - můžete prosím uvést nějak body, jak začít“

Petra Harazímová: „Martine, napište mi: petra@pracenasbavi.cz, probereme to.“

Petr: „Existuji nejake dotazniky nebo metody na identifikaci silnych stranek (pouzitelne pro bezneho cloveka)? Diky“

Petra Harazímová: „Ano, Petře, napište mi: petra@pracenasbavi.cz“

Alena: „Dobrý den, prosím, máte nějakou možnost pomoci lidem bez práce v Praze?“

Petra Harazímová: „Aleno, ano, napište mi: petra@pracenasbavi.cz“

Jaroslava Vencová: „Dobrý den, jsem žena 34, se zdravotním postižením - mam rozstroušenou sklerosu a hledám práci na zkrácený úvazek, ale hledám už kolik let a nic:-( Změní se něco do budoucna?... budou nějaké prac. příležitosti? Mám SŠ vzdělání Děkuji za odpověď“

Petra Harazímová: „Jaroslavo, napište mi: petra@pracenasbavi.cz“

Jana: „Dobrý den, ráda bych se dozvěděla jak postupovat v mém případě: odešla jsem z obchodu, prože mě tato práce nenaplňovala, abych našla jiné zaměstnání, které by bylo i lépe finančně ohodnocené. Ale! Státní správa je naprosto nedostupná (i když jsem tam 9 let už pracovala) a na trhu práce se v mém regionu objevuje vhodná práce sporadicky. Rekvalifikační kurzy jsou "bídné" a když jsem si vyhledala sama kurz na PR pracovníka tak jsem stejně potřebné razítko nezískala. Začínám mít pocit, že se hodím jen na domácí práce (mám maturitu, ekonomka) a nikdo mě vlastně nepotřebuje. Můžete mi něco poradit? Děkuji za odpověď. Jana“

Petra Harazímová: „Jano, určitě se hodíte i na něco jiného. Napište, poradíme: petra@pracenasbavi.cz“

Marcel: „Je mi 42 let, od 18 ti jsem pracoval v jednom podniku, nyní mám organizační důvody, jsem částečně OZP, neumím jazyky, jen svoji práci, kde mám hledat uplatnění, pomoc?“

Petra Harazímová: „Marceli, pokud umíte dobře svůj obor, tak hledejte právě tam. To co umíte nejlépe, tam to uplatnění s nevětší pravděpodobností najdete :)“

Katka: „Jak zjistit, která práce nás bude bavit? Pracovat jen pro peníze není motivující...“

Petra Harazímová: „Katko, napište: petra@pracenasbavi.cz“