Chat

Antikoncepce – nové poznatky

MUDr. Dagmar Makalová

Záznam chatu z úterý 2. září 2014

Eva: „Dobry den. Prosim, jake je procento selhani antikoncepce? Dekuji.“

MUDr. Dagmar Makalová: „selhání se vyjadřuje tzv. Pearl indexem, jeho hodnota je u hormonální antikoncepce cca 10- 1000 x nižší než u jiných forem ochrany.“

sf: „Co si myslíte o sex. abstinenci?“

MUDr. Dagmar Makalová: „kdesi byl slogan : "Safe sex means being alone" - tedy je to nejspolehlivější ochrana před pohlavně přenosnými chorobami. je to nicméně celkem vzácný jev :-).“

sf: „Používá se ještě pesar?“

MUDr. Dagmar Makalová: „Hovoříme-li o antikoncepčním pesaru, existuje. Jeho využití a práce s ním není ale v kompetenci gynekologa, ale samotné uživatelky. Jde o bariérovou antikoncepci, proto je účinnost považována za nízkou.“

Jana: „Dobrý den paní doktorko. Chtěla bych se zeptat, zda je normální, že mi gynekolog již cca 20 let {od porodu syna) předepasuje na zeslabení menses hormonální antikoncepci? Od Diane 35, přes Triregol, Triqviller a další. Nyní je to Mirrel. Měla jsem 2x zánět žil-což lékař ví. Také mám mastopatii macrocalcifikaci (dle sona a mamografu). Dále beru Letrox 75 na stitnou zlazu a léky na vysoký tlak. Vždy jsem měla silnou menstruaci, ale po porodu je to síla. V roce 1998 jsem postoupila kyretaz, ale ta mi nepomohla. Bojím se tak dlouho brát antikoncepci, jsou to přece jen hormony. K zabránění početí je nepotřebují a nikdy jsem je nepotřebovala. Děkuji moc za případnou odpověď. Chtěla bych znát Váš názor. Je mi 49 let. Hezký den. Jana“

MUDr. Dagmar Makalová: „Dobrý den, z toho, co jste uvedla, mne vadí zánět žil. Pokud šlo jen o povrchový zánět, není to nijak závažné. Nicméně i přesto se mi pro vás jeví jako nejvhodnější a nejméně zatěžující dlouhodobá nitroděložní antikoncepce s obsahem jen jednoho hormonu - gestagenu, Mirena.“

sf: „Líbí se Vám, když se antikoncepci říká antoška?“

MUDr. Dagmar Makalová: „myslím, že je úplně jedno, jak se jí říká. Důležité je vědět, jak ji správně užívat.“

Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké názory jsou v dnešní době na to, že ženy berou antikoncepci několik měsíců v kuse. Například kamarádka má měsíčky jen dvakrát do roka. Není to rizikové pro plodnost ženy?“

MUDr. Dagmar Makalová: „dlouhým cyklem se sníží nárůst děložní sliznice a následné krvácení je mnohem nižší, což je žádoucí. Zcela bez rizika je pro mladou dívku užívání 6 spojených cyklů s následnou týdenní pauzou.“

Petra: „Dobrý den, v poslední době jsem měnila antikoncepci z Pramina, kterou jsem užívala cca 10let, jsem zkusila asi 3 a poslední je Belara. První měsíc jsem měla menstruaci jen 2dny a druhý měsíc jsem ji neměla vůbec. Teď čekám na třetí měsíc. Je to normální? Doporučila byste spíše prášky nebo antikoncepci v náplasti?Na ceně nezáleží. Moc děkuji!“

MUDr. Dagmar Makalová: „Různé složení preparátů způsobuje různou intenzitu nárůstu děložní sliznice. Tedy : Pokud díky působení hormonu nenaroste v děloze sliznice, není, co by krvácelo. Po vysazení se nárůst opět rychle obnoví a nejde o žádné riziko.“

Eva J.: „Dobrý den, po ukončení kojení se rozhoduji o druhu antikoncepce. Má lékařka mi doporučuje nitroděložní tělísko. Četla jsem ale mnoho negativních zkušeností - "putování" tělíska, nevolnosti, krvácení mimo periodu, bolesti atd. Je pro tělo vhodnější hormonální antikoncepce v podobě pilulek nebo výše zmiňované tělísko? Děkuji a přeji pěkný den.“

MUDr. Dagmar Makalová: „Nitroděložní tělísko s hormonem je v současné době nejšetrnější spolehlivá antikoncepce. Samozřejmě, že existují i popsané negativní zkušenosti, ale v porovnání s počtem uživatelek jde o miniaturní riziko.“

Zdeňka: „Dobrý den, moc prosím o radu. Bohužel jsem před 2 lety prodělala plicní embolii a hormonální antikoncepci mám zakázanou. Existuje nějaká možnost spolehlivé ochrany, která by mi neuškodila ? Mám na mysli nitroděložní tělíska - slyšela jsem, že určité typy by pro mne byly vhodné... Jaké jsou dnes možnosti antikoncepce pro ženy jako jsem já ? Děkuji velice za odpověď a přeji hezký den.“

MUDr. Dagmar Makalová: „NItroděložní tělísko bez hormonu je zcela bez rizika na mechanismus krevní srážlivosti. Co se týká systému s hormonem, je nutné znát výsledek vyšetření tzv. trombofilních mutací a důvod, jak k plicní embolii došlo. Pokud bude vyšetření alespoň částečně v normě a důvodem embolie byl např. úraz, je možné zavést nitroděložní systém s hormonem.“

Michaela: „Dobrý den.Beru antikoncepci Lindynette a chtěla bych se zeptat,zda se dá oddálit menstruace a to pokračováním v braní dalšího platíčka léku.Nedojde v době oddálení ke krvácení ? Děkuji za odpověď“

MUDr. Dagmar Makalová: „Obvykle se krvácení dostaví až po vysazení tablet, pokud na spojování plat ale tělo není zvyklé, nelze slabé špinění vyloučit.“

Monika Z.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho se může antikoncepce(hormonální) používat a jestli by se měla v průběhu života ženy střídat. Díky Monika“

MUDr. Dagmar Makalová: „Pokud preparát vyhovuje a nejsou zdravotní rizika, není důvod ke střídání. V zásadě je možné užívat antikoncepci po tu dobu, pokud je pro mne její užívání přínosem ( antikoncepce, pleť, krvácení, atd).“

Iva: „Hezký den, jaké další možnosti jsou pokud ze zdravotních důvodů nemohu užívat hormonální antikoncepci. Děkuji za odpověď“

MUDr. Dagmar Makalová: „Nepíšete, jaké jsou důvody - někdy lze jistý druh antikoncepce použít ( čistě gestagenní). Jinak je možné uvažovat nitroděložní nehormonální tělísko, případně méně spolehlivé bariérové a chemické metody.“

Věra: „Dobrý den, prosím moc by mě zajímalo, jak je to s antikoncepcí ohledně dlouhého letu letadlem do Ameriky. Jak dalece se mám obávat trombozy, případně jestli je nějaké preventivní opatření. Nebo mohu být klidná. Moc děkuji za odpověď. Hezký den.“

MUDr. Dagmar Makalová: „POkud jste kuřačka, užíváte kombinovanou HA a v rodinné anamnéze měl někdo trombózu či embolii, je vhodné požádat o předpis nízkomolekulárního heparinu, který je prevencí trombózy a aplikuje se před cestou ( hradí si pacient). Jinak postačí dostatečná hydratace, pohyb a kompresní punčochy.“

Simona: „Dobrý den, prosím Vás o radu. Před 3 lety mi byla diagnostikována endometrioza. Otěhotněla po IVF a nyní částečně kojím. Můžete mi prosím poradit jaká nejvhodnější a hlavně nejšetrnější antiko. bude pro mě po kojení nejvhodnější? Budu jí muset užívat bez přestávek?Tedy pořád v tahu?Moc Vám děkuji za odpověď.“

MUDr. Dagmar Makalová: „Už během kojení se dá zavést nitroděložní systém s hormonem ( ne 3 nebo na 5 let).působí proti opakování endometriózy a pro organismus je velmi šetrný.“

Lenka: „Dobrý den, existují nějaké nové možnosti v antikoncepci při kojení? Po roce kojení jsem začala užívat Azalii, po týdenním špinění a zatím 10 denní menstruaci velmi spokojena nejsem. Je šance, že si tělo "zvykne" a vše se upraví? Jedinou výhodou je nyní opravdu 100% účinnost :-(.“

MUDr. Dagmar Makalová: „Ano, je nutné se obrnit trpělivostí ohledně špinění. Někdy nitroděložní systém s hormonem působí špinění mnohem méně než polykací gestagenní antikoncepce.“

tomas: „Jaky je vas nazor na prirozene metody, jejich zasahy do organizmu v porovnani s chemickymi hormony a jestli je mate nastudovane a take je odporoucite parum jako ekologickou alternativu? Dekuji“

MUDr. Dagmar Makalová: „Přirozené metody jsou jistě bez zásahu do organismu, ale zároveň s velmi nízkou spolehlivostí. Nicméně, co se ekologie týká - i plodná žena a muž, žena po přechodu dokonce mnohem víc - vylučují hormony do okolí močí. není tedy úplně racionální si myslet, že antikoncepce poškozuje prostředí.“

Jana: „Dobrý den, má 25letá dcera užívá již 8 let stejnou antikoncepci Mercilon, má neustálé problémy s pletí, akné se jí nedaří vyléčit.Doporučila by jste změnu značky, popř.jaké ?Děkuji“

MUDr. Dagmar Makalová: „Sice ne každá forma akné se dá antikoncepcí vyléčit, ale za pokus to jistě stojí - začala bych alespoň na půl roku s Diane-35, poté ev. změna za Jeanine či Belaru.“

Kristýna: „pred dvema roky jsem vysadila antikoncepsi.. s pritelem se pokousime o miminko ale porad to nejde..je mozno ze zabira jeste antikoncepce ??“

MUDr. Dagmar Makalová: „Rozhodně to není antikoncepcí. Měla byste podstoupit hormonální vyšetření krve, ultrazvuk a partner by měl požádat o vyšetření spermiogramu.“

Markéta Kováčová: „Dobrý den, Ráda bych se zeptala ohledně plánovaného rodičovství. Pokud někdo užívá hormonální antikoncepci dlouhodobě o kolik se snižuje možnost otěhotnění při jejím vysazení. Děkuji za Vaši odpověď.“

MUDr. Dagmar Makalová: „jestliže žena začala užívat antikoncepci z důvodu nějaké poruchy cyklu, po jejím vysazení se problém vrátí. Není vinou antikoncepce, že žena nemůže otěhotnět - problém existuje v těle a demaskuje se po vysazení antikoncepce v momentě, kdy žena plánuje otěhotnět.“

Lucie: „Dobrý den, mám kontraindikovanou hormonální antikoncepci kvůli ulcerozní kolitidě. Nyní mám po porodu zavedené nehormonální tělísko. Barierovou antikoncepci užívat nechci. Je možné po vyjmutí stávajícího tělíska ihned zavést nové? Dají se takto tělíska pravidelně vyměňovat opakovaně? Je mi 30 let.“

MUDr. Dagmar Makalová: „Ano, možné to je a dělá se to přesně tak.“

Marcela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké nehormonální antikoncepce "ochrany před otěhotněním" je na trhu? Děkuji“

MUDr. Dagmar Makalová: „Kromě nitroděložního tělíska jsou ostatní formy nehormonální antikoncepce v kompetenci lékárníků.“

Markéta: „Dobrý den, paní doktorko, užívám různé druhy antikoncepce již téměř 20 let (od narození syna). V minulosti jsem asi na 3 měsíce antikoncepci vypustila, ale dostavilo se slabé krvácení. Lékařka mi nasadila hormonální léčbu, čímž se situace zase stabilizovala. Následně jsem se opět vrátila k antikoncepci, protože řeší jak prevenci otěhotnění tak i hormonální hladinu v mém těle. Nyní užívám Jeanine. V posledním roce se vrací před menstruací bolestivost prsou a v době menstruačního cyklu trpím dvoudenní úpornou bolestí hlavy. Absolvovala jsem vyšetření prsou a z tohoto úhlu pohledu je vše v pořádku. Je mi 44 let, snažím se žít zdravě a vyhledávám možnosti co nejvíce se přibližující přírodě. Doporučila byste mi jinou antikoncepci, eventuálně jakou nebo případně jiné řešení? Děkuji Vám za odpověď Markéta“

MUDr. Dagmar Makalová: „Vzhledem k věku a bolestem hlavy bych zvažovala čistě gestagenní antikoncepci - buď ve formě tablet nebo nitroděložní systém s hormonem.“

Martina: „Dobrý den, mám dotaz ohledně délky krvácení. Brala jsem 4 měsíce Utrogestan z důvodu zkrácení délky cyklu, která je u mě obvykle 34 dnů a také zkrácení doby krvácení (10-12 dnů). Teď 4. měsíc po vysazení Utrogestanu je délka cyklu cca 32-33 dnů a doba krvácení se snížila na 10-9 dnů. Myslíte, že takto je můj cyklus v pořádku připravený k otěhotnění? Přišlo mi zbytečné kvůli tomuto výsledku brát 4 měsíce Utrogestan, moc dobře jsem ho nesnášela. Děkuji za odpověď!“

MUDr. Dagmar Makalová: „Je nutné zjistit pomocí ovulačních testů termín vaší ovulace v rámci cyklu. Gestagenní léčba podaná po ovulaci je na místě a určitě otěhotnění spíš napomůže.“

Veronika: „Vážená paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat, zda je dobré po několika letech (např. po sedmi) změnit antikoncepci. Děkuji“

MUDr. Dagmar Makalová: „pokud vyhovuje a nemáte nějaká nově vzniklá zdravotní rizika, tak není důvod ke změně.“

jitka.vorlova@volny.cz: „Dobry den, uvazuji o zavedeni teliska. Bojim se vsak ucinku hormonu. Jaky je vas nazor? Dekuji jitka“

MUDr. Dagmar Makalová: „Hormon obsažený v nitroděložním systému se uvolňuje ve velmi malém množství a působí hlavně lokálně. Proto je zátěž na organismus v porovnání s pilulkami mnohem nižší.“

Lenka: „Dobrý den, od 16 jsem brala tablety Minisiston. Nyní je mi 35, mám dvě děti, zkusila jsem tělísko Mirenu, ale nevyhovovala mi. Po roce jsem ji dala vyjmout. Nyní uvažuji znovu o tabletách, jakou konkrétní značku byste mi doporučila? Aby byla co nejvíce šetrná, spolehlivá a měla co nejméně hormonů? Děkuji moc.“

MUDr. Dagmar Makalová: „Doporučila bych tedy kombinovanou antikoncepci s 20 mikrogramy estrogenní složky. Např. Logest, Mercilon.“

ivana: „Dobrý den, jsem v přechodu a beru Estrofem, ale nevyhovuje mi to.Mohla by mi více vyhovovat antikoncepce? Dávka je na mne vysoká mám migrény a bolí mne prsa.Měla jsem hysterektomii, ponechali mi vaječníky. Děkuji za radu.“

MUDr. Dagmar Makalová: „Po hysterektomii není potřeba podávat gestagen, který je obsažený v antikoncepci. Zkusila bych jinou aplikační formu estrogenu - např. gel.“

Veronika Hrbková: „Dobry den, muzu se zepata jaky je rozdil mezi klasickymy tabketkamy a takovou tou inekci na ty tri mesice? Moc dekuji za odpoved“

MUDr. Dagmar Makalová: „v injekci je jen jeden typ hormonu - gestagen. Je spolehlivá, ale má řadu nežádoucích účinků díky složení toho konkrétního hormonu - např. přírůstek váhy, akné, apod.“

Eliška: „Dobrý den, 3 roky jsem brala bez problémů YAZ, nyní se kvůli finanční situaci poohlížím po levnější. Mohla byste mi doporučit nějakou levnější alternativu podobnou YAZU, která by ještě měla pozitivní vliv na pleť? Děkuji“

MUDr. Dagmar Makalová: „Existují tzv. generika- tedy to samé složení, ale jiný, levnější výrobce - např. Daylette, Velmari,Rhonya.“

Věra: „Dobrý den, jak je možné, že antikoncepce selže? Známá brala antikoncepci, a otěhotněla! Když někdo bere tuto ochranu tak to znamená, že dítě nechce, a pak přijde k lékaři a ten vůbec nepřipouští, že by mohla jít na přerušení! Jenže ono mít dítě není jen jen ho porodit, ale finanční náročnost nejméně na dalších 10 let, copak jsme ve středověku? Tohoto lékaře bych nechala ať to dítě živí a stará se o něj.“

MUDr. Dagmar Makalová: „Každá forma antikoncepce ( snad kromě sterilizace) není stoprocentní. Právě fakt, že např pilulka nebyla užita nebo se nevstřebala, může způsobit její selhání. Interrupce je v naší zemi legální do 12. týdne těhotenství, pokud se tedy žena pro ni rozhodne, není na vůli lékaře, zda ji podstoupí nebo ne.“

Lenka D.: „Dobrý den, je pravda, že hormonální antikoncepce zvyšuje riziko přenosu HPV viru, případně se s ním poté tělo hůře vypořádává vlivem HA? A dokáže kondom zabráni přenosu tohoto viru? Děkuji“

MUDr. Dagmar Makalová: „Není prokázáno, že HA nějakým způsobem mění charakter děložního čípku tak, aby byl náchylnější k infekci HPV. Může jít spíš o možný vyšší počet sexuálních partnerů. pokud má jeden z partnerů např. výsev genitálních bradavic, kondom této formě infekce HPV rozhodně nezabrání.“

Eva: „Dobrý den pani doktorko, zajímalo my mě, který typ antikoncepce doporučíte, pokud se jedná o pacientku se sklonem k trombóze. Děkuji za odpověď, pěkný den.“

MUDr. Dagmar Makalová: „pokud nejde o geneticky podmíněnou trombofilní mutaci v tzv. homozygotní formě, je možná některá forma gestagenní antikoncepce ( pilulky, nitroděložní systém) nebo nehormonální nitroděložní tělísko.“

Michaela: „Dobrý den, mám více než rok zavedené nitroděložní tělísko bez hormonu. Jsem spokojená, ale menstruace je velice intenzivní a delší, než jsem měla dříve. Pokud si nechám zavést hormonální tělísko bude menstruace kratší a méně intenzivní?? Děkuji“

MUDr. Dagmar Makalová: „ano, ale postupně - nejdřív se musíte smířit s několikatýdenním špiněním, poté se intenzita krvácení během menstruace výrazně snižuje.“

ani: „Dobrý den, po jaké době užívání antikoncepce Jeanine dojde ke zlepšení pleti?“

MUDr. Dagmar Makalová: „teoreticky po 3-6- ti měsících. Pokud se nepodaří, chce to ještě změnit preparát.“

Jana: „Dobrý den, neberu žádnou antikoncepci, protože trpím na migrény. Mám 3 děti a nyní uvažuji o hormonálním tělísku. Máte nějakou zkušenost, zda se migrény zhoršují kvůli hormonům v tělísku? Můj neurolog říká, že to musím zkusit, ale díky ceně tělíska stále váhám. Děkuji za odpověď“

MUDr. Dagmar Makalová: „Obvykle nemá nitroděložní systém s hormonem nijaký vliv na bolesti hlavy a migrény. Sama bych ho doporučila.“

Martina: „Dobrý den pani doktorko, 20 let jsem užívala antikoncepci v tabletkách, před 1,5 měsícem jsem porodila, kdy v současné době již nekojím. Uvažuji o nitroděložním tělísku, chtěla bych se zeptat, zda nezarůstá a také jestli existuje antikoncepce při které nedochází k menstruaci. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Dagmar Makalová: „tělísko nezarůstá, pokud není v děloze ponecháno nadměrně dlouhou dobu ( např 10 let), když se rozhodnete pro nitroděložní systém s hormonem, intenzita krvácení se výrazně snižuje.“

Jana, Praha: „Dobrý den paní doktorko, před otěhotněním jsem brala HA v pilulkách 9 let, po porodu jsem se ale rozhodla k této formě již nevracet. Zvažuji tělísko Jaydess s nízkou dávkou hormonu. Je pravda, že působí pouze lokálně v děloze a hormony se nedostanou do krevního oběhu? Zajímalo by mě, jaká je obecně s tělískem pravděpodobnost otěhotnění a zda-li se obávat mimoděložního těhotenství? Moc děkuji za odpověď!“

MUDr. Dagmar Makalová: „Mimoděložní těhotenství je u nitroděložního systému s hormonem velmi vzácné. Hormon se sice dostane do oběhu, ale ve zcela miniaturním množství- ve srovnání s polykacími formami.“

Marie: „Dobrý den,uvažuji o nehormonálním nitroděložním tělísku,je spolehlivé?V čem je lepší hormonální?Děkuji za odpovědˇ.“

MUDr. Dagmar Makalová: „Výhody hormonálního : vyšší spolehlivost nižší krevní ztráty během menstruace, menší bolestivost během menstruace.“